مدارک لازم برای درخواست طلاق

مدارک لازم برای درخواست طلاقمهدی

بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

مدارک لازم برای درخواست طلاق را از این سایت دریافت کنید.

مدارک لازم برای درخواست طلاق

در این مقاله ،اسناد و اطلاعات مورد نیاز دادخواست طلاق بررسی و در ادامه ، مدارک لازم برای درخواست طلاق از طرف زن ، طلاق از طرف مرد و نیز طلاق توافقی ذکر شده است .

مدارک لازم برای درخواست طلاق

مدارک لازم برای درخواست طلاق ، علاوه بر ارائه مدارک شناسایی و سند ازدواج ، شامل موارد دیگری ، همچون اسناد و اطلاعات مورد نیاز برای اثبات حق طلاق ( در مورد طلاق از طرف زن ) ، وکالتنامه وکیل دادگستری ( در صورت داشتن وکیل ) و نتایج مشاوره های قبل از طلاق و توافقنامه زوجین در خصوص شرایط طلاق ( در مورد طلاق توافقی ) می باشد . این مدارک ، باید در قسمت اسناد و منضمات دادخواست طلاق ، قید شده و برای بررسی نیز ، به شعبه دادگاه ارائه شوند .

برای مشاوره مدارک لازم برای درخواست طلاق

برای مشاوره مدارک لازم برای درخواست طلاق

در پی بروز اختلافات و ناسازگاری هایی که زوجین در طول زندگی مشترک با آن مواجه می شوند ، گاهی تصمیم بر طلاق و جدایی گرفته می شود و بسته به مورد ، ممکن است درخواست طلاق از طرف زن ، از طرف مرد و یا به صورت توافقی ، به دادگاه ارائه شود . در این شرایط ، دادگاه ، ابتدا باید با بررسی موضوع دادخواست ، گواهی عدم سازش و یا حکم طلاق صادر نماید و سپس زوجین ، با مراجعه به دفاتر ثبت ازدواج و طلاق ، طلاق خود را به ثبت برسانند .

اما موضوع مهمی که در این خصوص وجود دارد ، آن است که دادخواست طلاق ارائه شده توسط هر یک از زوجین ، می بایست شرایط خاصی را داشته و نیز مدارک لازم برای درخواست طلاق که در قسمت اسناد و منضمات دادخواست طلاق قید شده است ، به شعبه رسیدگی کننده ارائه بشوند تا با توجه به آن ، حکم طلاق صادر شود . گاهی به دلیل عدم ارائه مدارک لازم برای درخواست طلاق ، ممکن است دادگاه ، دادخواست طلاق را رد کرده و یا اینکه نیاز به اصلاح آن باشد که در این صورت ، طرفین درگیر اطاله دادرسی می شوند .

به همین مناسبت ، در ادامه این مقاله ، قصد داریم به این سوالات پاسخ بدهیم که متقاضیانی که قصد دارند درخواست طلاق خود را به دادگاه ارائه نمایند ، چه اسناد و اطلاعاتی را باید فراهم نموده و چه مدارکی را به دادخواست طلاق ضمیمه نمایند ؟ پاسخ به این سوال را در خصوص طلاق از طرف زن ، طلاق از طرف مرد و طلاق توافقی ، به صورت مجزا بررسی خواهیم کرد .

مدارک لازم برای درخواست طلاق از طرف زن

قانون مدنی ایران ، حق طلاق را به مردان داده است . اما این ، بدان معنا نیست که زنان ، در هیچ صورتی نمی توانند درخواست طلاق کنند . بلکه در قانون ، مواردی پیش بینی شده است که بر اساس آن ، زنان نیز می توانند دادخواست طلاق بدهند و در صورتی که دادگاه ، شرایط طلاق از طرف زن را احراز نماید ، حکم طلاق صادر می کند و زنان ، با در اختیار داشتن حکم طلاق ، می توانند به دفترخانه مراجعه نموده و اقدام به ثبت طلاق نمایند .

قبل از اینکه اسناد و اطلاعات مورد نیاز و مدارک لازم برای درخواست طلاق از طرف زن را توضیح دهیم ، بهتر است مقداری در مورد طلاق از طرف زن ، توضیح دهیم . طلاق از طرف زن ، در مواردی امکان پذیر است که زن ، حق طلاق داشته باشد و ضمن عقد ازدواج ، شرط شده باشد که زن ، می تواند به وکالت از همسر ، مراحل طلاق از طرف زن را طی کرده و به اصطلاح ، خود را مطلقه نماید .

علاوه بر این ، در صورتی که زن ، به عللی دچار عسر و حرج شده باشد ، می تواند به استناد آن ، تقاضای طلاق نماید . شروط ضمن عقد ذکر شده در سند ازدواج ، شامل عدم پرداخت نفقه ، غیبت مرد ، اعتیاد و مواردی از این قبیل نیز ، به زن این حق را می دهد که از طریق قانونی ، درخواست طلاق کند و در صورت احراز موارد مذکور توسط دادگاه ، حکم طلاق صادر می شود .

اما در پاسخ به این سوال که مدارک لازم برای درخواست طلاق از طرف زن چیست و چه اسناد و اطلاعاتی باید ضمیمه دادخواست شوند ، باید گفت که در هر یک از موارد ذکر شده ، زن ، می بایست مدارکی که اثبات کننده حق طلاق وی هستند را به عنوان دلایل و منضمات دادخواست طلاق ، به دادگاه ارائه نماید تا دادگاه ، با ملاحظه و استناد به آنها ، بتواند به درخواست زن ، رسیدگی نموده و حکم صادر نماید .

به عنوان نمونه ، در صورتی که مرد ، دچار اعتیاد شده ، به لحاظ روحی و روانی تعادل نداشته یا زن را کتک زده است و زوجه ، دچار عسر و حرج شده است ، با ارائه مدارک لازم از پزشکی قانونی ، می توان این موضوع را در دادگاه ثابت کرد . در مواردی هم که زن ، حق طلاق را ضمن عقد ازدواج دریافت کرده است ، می تواند به استناد سند ازدواج ، تقاضای طلاق نماید .

نکته مهمی که در خصوص مدارک لازم برای درخواست طلاق وجود دارد ، این است که اسناد و اطلاعات مورد نیاز ، حتما باید در قسمت دلایل و منضمات دادخواست ، قید شوند و برای ملاحظه دادگاه ، ضمیمه دادخواست طلاق شوند . علاوه بر مدارک لازم برای درخواست طلاق زنان که در اثبات حق طلاق موثر هستند ، مدارک زیر نیز می بایست ارائه و پیوست دادخواست طلاق شوند :

برای دیدن کل مطلب کلیک کنید

منبع مطلب : www.heyvalaw.com

مدارک لازم برای درخواست طلاق چیست؟

مدارک لازم برای درخواست طلاق، علاوه بر ارائه مدارک شناسایی و سند ازدواج، شامل موارد دیگری، همچون اسناد و اطلاعات مورد نیاز برای اثبات حق طلاق (در مورد طلاق از

دانستنی‌های حقوقی|

مدارک لازم برای درخواست طلاق چیست؟

۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۱۶:۳۳:۱۴ کد خبر: ۴۲۷۰۹۲۳ دسته بندی: مجله حقوقی

مدارک لازم برای درخواست طلاق، علاوه بر ارائه مدارک شناسایی و سند ازدواج، شامل موارد دیگری، همچون اسناد و اطلاعات مورد نیاز برای اثبات حق طلاق (در مورد طلاق از طرف زن)، وکالتنامه وکیل دادگستری (در صورت داشتن وکیل) و نتایج مشاوره‌های قبل از طلاق و توافقنامه زوجین در خصوص شرایط طلاق (در مورد طلاق […]

مدارک لازم برای درخواست طلاق، علاوه بر ارائه مدارک شناسایی و سند ازدواج، شامل موارد دیگری، همچون اسناد و اطلاعات مورد نیاز برای اثبات حق طلاق (در مورد طلاق از طرف زن)، وکالتنامه وکیل دادگستری (در صورت داشتن وکیل) و نتایج مشاوره‌های قبل از طلاق و توافقنامه زوجین در خصوص شرایط طلاق (در مورد طلاق توافقی) می‌باشد. این مدارک، باید در قسمت اسناد و منضمات دادخواست طلاق، قید شده و برای بررسی نیز، به شعبه دادگاه ارائه شوند.

در پی بروز اختلافات و ناسازگاری‌هایی که زوجین در طول زندگی مشترک با آن مواجه می‌شوند، گاهی تصمیم بر طلاق و جدایی گرفته می‌شود و بسته به مورد، ممکن است درخواست طلاق از طرف زن، از طرف مرد و یا به صورت توافقی، به دادگاه ارائه شود. در این شرایط، دادگاه، ابتدا باید با بررسی موضوع دادخواست، گواهی عدم سازش و یا حکم طلاق صادر نماید و سپس زوجین، با مراجعه به دفاتر ثبت ازدواج و طلاق، طلاق خود را به ثبت برسانند.

اما موضوع مهمی که در این خصوص وجود دارد، آن است که دادخواست طلاق ارائه شده توسط هر یک از زوجین، می‌بایست شرایط خاصی را داشته و نیز مدارک لازم برای درخواست طلاق که در قسمت اسناد و منضمات دادخواست طلاق قید شده است، به شعبه رسیدگی کننده ارائه بشوند تا با توجه به آن، حکم طلاق صادر شود. گاهی به دلیل عدم ارائه مدارک لازم برای درخواست طلاق، ممکن است دادگاه، دادخواست طلاق را رد کرده و یا اینکه نیاز به اصلاح آن باشد که در این صورت، طرفین درگیر اطاله دادرسی می‌شوند.

مدارک لازم برای درخواست طلاق از طرف زن

قانون مدنی ایران، حق طلاق را به مردان داده است. اما این، بدان معنا نیست که زنان، در هیچ صورتی نمی‌توانند درخواست طلاق کنند. بلکه در قانون، مواردی پیش بینی شده است که بر اساس آن، زنان نیز می‌توانند دادخواست طلاق بدهند و در صورتی که دادگاه، شرایط طلاق از طرف زن را احراز نماید، حکم طلاق صادر می‌کند و زنان، با در اختیار داشتن حکم طلاق، می‌توانند به دفترخانه مراجعه نموده و اقدام به ثبت طلاق نمایند.

قبل از اینکه اسناد و اطلاعات مورد نیاز و مدارک لازم برای درخواست طلاق از طرف زن را توضیح دهیم، بهتر است مقداری در مورد طلاق از طرف زن، توضیح دهیم. طلاق از طرف زن، در مواردی امکان پذیر است که زن، حق طلاق داشته باشد و ضمن عقد ازدواج، شرط شده باشد که زن، می‌تواند به وکالت از همسر، مراحل طلاق از طرف زن را طی کرده و به اصطلاح، خود را مطلقه نماید.

علاوه بر این، در صورتی که زن، به عللی دچار عسر و حرج شده باشد، می‌تواند به استناد آن، تقاضای طلاق نماید. شروط ضمن عقد ذکر شده در سند ازدواج، شامل عدم پرداخت نفقه، غیبت مرد، اعتیاد و مواردی از این قبیل نیز، به زن این حق را می‌دهد که از طریق قانونی، درخواست طلاق کند و در صورت احراز موارد مذکور توسط دادگاه، حکم طلاق صادر می‌شود.

اما در پاسخ به این سوال که مدارک لازم برای درخواست طلاق از طرف زن چیست و چه اسناد و اطلاعاتی باید ضمیمه دادخواست شوند، باید گفت که در هر یک از موارد ذکر شده، زن، می‌بایست مدارکی که اثبات کننده حق طلاق وی هستند را به عنوان دلایل و منضمات دادخواست طلاق، به دادگاه ارائه نماید تا دادگاه، با ملاحظه و استناد به آن‌ها، بتواند به درخواست زن، رسیدگی نموده و حکم صادر نماید.

به عنوان نمونه، در صورتی که مرد، دچار اعتیاد شده، به لحاظ روحی و روانی تعادل نداشته یا زن را کتک زده است و زوجه، دچار عسر و حرج شده است، با ارائه مدارک لازم از پزشکی قانونی، می‌توان این موضوع را در دادگاه ثابت کرد. در مواردی هم که زن، حق طلاق را ضمن عقد ازدواج دریافت کرده است، می‌تواند به استناد سند ازدواج، تقاضای طلاق نماید.

نکته مهمی که در خصوص مدارک لازم برای درخواست طلاق وجود دارد، این است که اسناد و اطلاعات مورد نیاز، حتما باید در قسمت دلایل و منضمات دادخواست، قید شوند و برای ملاحظه دادگاه، ضمیمه دادخواست طلاق شوند. علاوه بر مدارک لازم برای درخواست طلاق زنان که در اثبات حق طلاق موثر هستند، مدارک زیر نیز می‌بایست ارائه و پیوست دادخواست طلاق شوند:

شناسنامه و کارت ملی زوجه.

عقدنامه یا سند ازدواج؛ البته در صورتی که سند ازدواج گم شده یا در دسترس نباشد، می‌توان با گرفتن رونوشت سند ازدواج برای طلاق، اقدام نمود.

در صورتی که درخواست طلاق از طرف زن، با مشارکت وکیل دادگستری انجام شود، وکالتنامه وکیل، باید ضمیمه دادخواست شود تا دادگاه، به دادخواست رسیدگی کند.

ارائه نتایج مشاوره‌های قبل از طلاق نیز، از دیگر اسناد و اطلاعات مورد نیاز برای درخواست طلاق بوده و جزء اسناد و منضمات دادخواست طلاق محسوب می‌شود. در حال حاضر، انجام مشاوره‌های قبل از طلاق، الزامی و اجباری است.

در صورتی که حکم طلاق، توسط دادگاه صادر شود، گواهی عدم بارداری زوجه نیز درخواست می‌شود که البته، ارائه گواهی عدم بارداری، جزو مدارک لازم برای درخواست طلاق توسط زن نیست و لزومی به ارائه آن در اسناد و منضمات داخواست طلاق از طرف زن نمی‌باشد؛ اما برای ثبت طلاق در محضر لازم است. در هر حال، باردار بودن زن، مانع طلاق از طرف زن محسوب نمی‌شود.

در صورتی که زوجه، مدعی باشد که دوشیزه یا باکره است، گواهی پزشکی قانونی مبنی بر این موضوع، یکی از مدارک لازم برای صدور حکم طلاق محسوب می‌شود. در واقع، به دلیل اینکه طلاق دختران دوشیزه از نوع طلاق بائن بوده و مهریه زن نصف می‌شود، نیاز به ارائه گواهی پزشکی قانونی می‌باشد؛ ولی نیازی نیست که از ابتدا، این گواهی را ضمیمه دادخواست طلاق کرد؛ بلکه دادگاه پس از بررسی به پرونده، قاضی برگه معرفی نامه به پزشکی قانونی صادر می‌کند تا این آزمایش انجام شود.

مدارک لازم برای درخواست طلاق از طرف مرد

همانطور که گفته شد، بر اساس قانون مدنی، حق طلاق، اصولا به مردان تعلق دارد. به این معنا که مرد، هر زمان که بخواهد، می‌تواند با مراجعه به دادگاه و طی تشریفات لازم، همسر خود را طلاق بدهد. البته، درخواست طلاق از طرف مرد، منوط به این است که کلیه حقوق مالی زنان از جمله مهریه، اجرت المثل ایام زندگی مشترک، نصف اموال و دارایی مرد پس از طلاق و مواردی از این قبیل، به زن پرداخت شده باشد.

برای دیدن کل مطلب کلیک کنید

منبع مطلب : www.mizan.news

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب