علی اف

علی افمهدی

بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

علی اف را از این سایت دریافت کنید.

الهام علی‌اف

الهام علی‌اف

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

در بی‌طرفی این مقاله اختلاف‌نظر وجود دارد. گفتگوی مربوطه ممکن است در صفحهٔ بحث یافت شود. لطفاً تا پایان حل مناقشه این برچسب را برندارید.

در درستی این مقاله اختلاف نظر وجود دارد. خواهشمندیم در روشن‌شدن اعتبار منابع مورد اختلاف کمک کنید. بحث‌های مرتبط را می‌توانید در صفحهٔ بحث ببینید.

برخی از منابع فهرست‌شده در این مقاله، ممکن است معتبر نباشند. خواهشمند است با پیدا کردن منابع معتبرتر یا بررسی معیارهای اعتبارسنجی برای منابع موجود، این مقاله را بهبود ببخشید. منابع نامعتبر ممکن است به چالش کشیده شده و حذف شوند.

الهام علی‌اف

علی‌اف در سال ۲۰۲۱

چهارمین رئیس‌جمهور جمهوری آذربایجان

متصدیآغاز به کار

۳۱ اکتبر ۲۰۰۳

نخست‌وزیر آرتور راسی‌زاده

نوروز محمدف علی اسدوف

معاون رئیس‌جمهور مهربان علیوا

پس از حیدر علی‌اف اطلاعات شخصی

زاده الهام حیدر اوغلو علی‌اف

۲۴ دسامبر ۱۹۶۱ ‏(۶۰ سال)

باکو، جمهوری سوسیالیستی آذربایجان شوروی (اکنون جمهوری آذربایجان)

ملیت آذربایجانی

حزب سیاسی حزب آذربایجان نوین

همسر(ان) مهربان علیوا

فرزندان لیلا، آرزو و حیدر

محل تحصیل پژوهشکده دولتی ارتباطات بین‌المللی مسکو

پیشه سیاستمدار دین اسلام شیعه جمهوری آذربایجان

این مقاله بخشی از این مجموعه است:

سیاست و دولت جمهوری آذربایجان گسترش

قانون اساسی جمهوری آذربایجان

گسترش

رئیس‌جمهور جمهوری آذربایجان

گسترش

کابینه جمهوری آذربایجان

گسترش

مجلس ملی جمهوری آذربایجان

گسترش قوه قضائیه گسترش بخش‌های اداری دولتی گسترش

انتخابات در جمهوری آذربایجان

گسترش

روابط خارجی جمهوری آذربایجان

درگاه جمهوری آذربایجان

دیگر کشورها اطلس نبو

الهام حیدر اوغلو علی‌اف (ترکی آذربایجانی: ، تلفظ شده [ilˈhɑm hejˈdæɾ oɣˈlu æˈlijef]؛ زادهٔ ۲۴ دسامبر ۱۹۶۱ در باکو)[۱] چهارمین رئیس‌جمهور جمهوری آذربایجان است. او از تاریخ ۳۱ اکتبر ۲۰۰۳ قدرت را در دست گرفته‌‌است.

الهام علی‌‌اف دومین فرزند حیدر علی‌اف، رهبر سابق آذربایجان است. او از سال ۲۰۰۳ در پی درگذشت پدرش رئیس‌ جمهور آذربایجان در انتخاباتی که شاهد تقلب انتخاباتی بود به ریاست جمهوری رسید. آذربایجان سرشار از نفت است، که ثبات رژیم الهام علی‌‌اف را استحکام بخشیده و نخبگان حاکم در آذربایجان را ثروتمند ساخته است. ثروت ناشی از نفت جمهوری آذربایجان، این کشور را قادر ساخته رویداد های پر خرج بین‌‌المللی را میزبانی کند و همچنین دست به تلاش‌های گسترده‌‌ای در امر لابی‌‌گری بزند.

خانواده علی‌اف از طریق پیوند های خود، با کسب و کار های اداره شده توسط دولت، خود را غنی ساخته اند. آنها بخش‌ های شایان توجهی از بانک‌ ها، شرکت‌ های ساختمانی و مخابراتی بزرگ و بخشی از صنایع نفت و گاز آذربایجان را در اختیار دارند. بخش بزرگی از این ثروت از طریق شبکه پیچیده شرکت‌ های فرا ساحل مخفی است. در سال ۲۰۱۷ رسوایی پولشویی دولت جمهوری آذربایجان که یک پول‌شویی پیچیده بود بر ملا شد، که در آن به حساب سیاستمداران برجسته اروپایی پول واریز می‌ شد تا انتقاد از الهام علی‌اف را کم کنند و تصویر مثبتی از رژیم او را در رسانه‌ ها به نمایش بگذارند.

علی‌اف بر یک رژیم اقتدار گرایانه در آذربایجان حکمرانی می‌ کند، که در آن انتخابات‌ آزاد و منصفانه نیست،[۲] قدرت در دست علی‌اف و بقیه خانواده‌ اش متمرکز است، فساد وافر است، و نقض حقوق بشر در جمهوری آذربایجان (که شامل شکنجه، دستگیری و بازداشت خودسرانه و نیز آزار روزنامه‌ نگاران و سازمان‌های مردم نهاد می‌شود) شدید است. مناقشه قره‌باغ به‌ طور پراکنده در دوره ریاست جمهوری علی‌اف ادامه یافت، و در سال ۲۰۲۰ به صورت جنگ ناگورنو قره‌باغ درآمد که منجر به یک توافقنامه صلح شد، که به موجب آن آذربایجان بیشتر اراضی جمهوری آرتساخ، که در جریان جنگ اول قره‌باغ تأسیس شده بود، را باز پس گرفت.

زندگی شخصی[ویرایش]

الهام علی‌‌اف فرزند حیدر علی‌اف، رئیس‌ جمهور آذربایجان از سال ۱۹۹۳ تا ۲۰۰۳ است.[۳] مادرش ظریفه علیوا، چشم پزشک آذربایجانی بود. او همچنین یک خواهر بزرگتر به نام سویل علیوا دارد.[۴]

همسر وی مهربان علیوا بانوی نخست جمهوری آذربایجان است و سه فرزند به نام‌ های لیلا، آرزو و حیدر دارد.[۵]

علی‌‌اف دکترای تاریخ دارد و در دانشگاه دولتی مسکو در رشتهٔ روابط بین‌الملل هم تحصیل کرده‌ است. او بین ۱۹۸۵–۱۹۹۰ در پژوهشکده دولتی ارتباطات بین‌المللی مسکو تدریس می‌‌کرد.[۶]

در سال ۱۹۹۸ برای اولین بار نشریه " İmpuls " که توسط محمد سلطان اف چاپ می‌ شد تصاویری از رقاصی الهام علی‌اف با خواننده مشهور ترکیه " ایبروگوندش " را منتشر کرد و به همین دلیل مدتی بعد از کار بر کنار شد. اصولا الهام علی‌اف شخصی سیاسی نبود. وی در امور قمار و تجارت فعالیت داشت و به خاطر میل شدید به قمار در میان مردم معروف بود. وی یک بار در زمان ریاست جمهوری حیدر علی‌اف (در سال ۱۹۹۶) در استانبول در کازینوی «عمر لطفی توپال» (Ömer Lütfi Topalın) به خاطر باخت کلان و ناتوانی از پرداخت پول به قماربازان گروگان گرفته شد. حیدر علی‌اف با اعزام گروهی وِیژه و پرداخت پول موجبات آزادی الهام علی‌اف را فراهم کرد. عمر لطفی توپال بعد ها توسط اشخاص ناشناس (مأموران اعزامی حیدر علی‌اف) ترور شد.[۷]

ریاست جمهوری[ویرایش]

الهام علی‌‌اف در چهار دوره پیاپی از حزب آذربایجان نوین توانسته به ریاست جمهوری آذربایجان برسد، در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۰۳ با ۷۶٫۸٪ آراء، انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۰۸ با ۸۷٫۳۴٪ آراء، انتخابات سال ۲۰۱۳ با ۸۴٬۷۲٪ آراء و در آخرین مرتبه در انتخابات سال ۲۰۱۸ با ۸۲٪ آراء به ریاست جمهوری رسید. در انتخابات سال ۲۰۱۳ مسئولین انتخابات به‌طور اشتباهی نتایج را حتی قبل از شروع رای‌ گیری اعلام کردند که به شائبه تقلب در انتخابات دامن می‌‌زند.[۸]

برای دیدن کل مطلب کلیک کنید

منبع مطلب : fa.wikipedia.org

علی اف

رئیسی: اجازه ایجاد ناامنی و دخالت بیگانگان را در منطقه نمی‌دهیم

الهام علی اف رییس جمهور آذربایجان با حضور در محل اقامت سید ابراهیم رییسی با رییس جمهور کشورمان دیدار و پیرامون موضوعات مهم منطقه ای و مناسبات دوجانبه گفت و گو کرد.

آموزش کماندوهای ارتش جمهوری آذربایجان در ترکیه

فارس: کماندوهای ارتش جمهوری آذربایجان روز یکشنبه دوره آموزشی خود را در شهر «اسپارتا» در ترکیه و در چارچوب همکاری‌های بین دو کشور در حوزه آموزش نظامی با موفقیت به پایان رساندند.

باکو به سمت تنش نظامی با ایران پیش می رود؟

اقتصاد نیوز: کارشناس امور آسیای میانه و قفقاز با انتشار یادداشتی در پایگاه تحلیل رسپانسیبل استیتکرفت با عنوان «چگونه سیاست های علی اف پیامدهای معکوس دارد؟» استدلال کرده که به رغم تصور علی اف، رویه ایی که دولت او در قبال مناسباتش با ایران پیش گرفته احتمالا نتایجی خلاف انتظار او را به همراه داشته باشد.

ایران ستیزی بی سابقه جمهوری آذربایجان/ عصبانیتی که بر سر شیعیان خالی شد

مهر: سرکوب فعالان دینی جمهوری آذربایجان در پی شروع موج جدید و بی سابقه‌ای از ایران ستیزی حکومت جمهوری آذربایجان به بهانه انتقادات جمهوری اسلامی ایران از گسترش نفوذ سرطانی رژیم صهیونیستی و حضور ضدامنیتی این رژیم در جمهوری آذربایجان تشدید شده است.

توصیه وزارت خارجه ایران به جمهوری آذربایجان

انتخاب: خطیب‌زاده در باره اتهامات رئیس جمهور آذربایجان اظهار داشت: توصیه‌ام به برادران در جمهوری آذربایجان این است که بیش از پرداختن به اظهارات رسانه‌ای اجازه دهند در کانال‌های دیپلماتیک که پیام‌های مثبت و دوستانه می‌فرستند در همان مسیر ادامه یابد.

اطلاعات غلطی به پرزیدنت آذربایجان داده اند!

ايسنا: محمود عباس زاده مشکینی گفت: از اظهارات منتسب به آقای الهام علی اف متاسفم؛ لابد اطلاعات غلطی به پرزیدنت جمهوری آذربایجان داده اند.

واکنش ایران به گزافه گویی جدید الهام علی‌اف

تسنیم: سعید خطیب زاده سخنگوی وزارت خارجه ادعاهای تعجب برانگیز جدید الهام علیف رییس جمهوری آذربایجان علیه جمهوری اسلامی ایران در نشست سران کشورهای مشترک‌المنافع را قویا تکذیب کرد و آن را ساختگی دانست.

پاشینیان ادعاهای ضد ایرانی علی اف را رد کرد

تسنیم: نخست وزیر ارمنستان به ادعاهای علی اف درباره همکاری ایران و ارمنستان برای تجارت مواد مخدر به اروپا واکنش نشان داد.

گزافه گویی تازه الهام علی‌اف علیه ایران

فارس: در روزهای گذشته رئیس‌جمهور جمهوری آذربایجان به گزافه‌گویی و اتهام‌زنی علیه تهران پرداخته است.

این ننگ است که علی اف با پهپاد اسرائیلی عکس یادگاری می گیرد

ايسنا: نماینده مردم تبریز در مجلس گفت: الهام علی اف با پهپاد اسرائیلی عکس یادگاری می گیرد و این برای یک کشور مسلمان ننگ است.

علی‌اف دیگر نمی‌تواند خودش را شیعه و دوستدار اهل بیت(ع) جا بزند!

فارس: عضو فراکسیون روحانیت مجلس اظهار داشت: الهام علی‌اف امروز دریافته و درواقع احساس خطر کرده که پایه‌های قدرتش در آذربایجان در حال سست شدن است و دیگر نمی‌تواند با ظاهرسازی خودش را شیعه و دوستدار اهل بیت(ع) جا بزند.

واکنش تند علی اف به یک ادعا!

ایرنا: علی اف حضور اسرائیل در مناطق مرزی جمهوری آذربایجان با ایران را رد کرد.
برای دیدن کل مطلب کلیک کنید

منبع مطلب : donya-e-eqtesad.com

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب