بالا بردن فشار خون خانگی

بالا بردن فشار خون خانگیمهدی

بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

بالا بردن فشار خون خانگی را از این سایت دریافت کنید.

بالا بردن فشار خون پایین

راهکارهای درمانی برای بالا بردن فشار خون پایین وجود دارد. فشار خون پایین یا افت فشار زمانی رخ می دهد که فشار خون از حد طبیعی پایین باشد.

چگونه فشار خون پایین را بالا ببریم؟

راهکارهای درمانی برای بالا بردن فشار خون پایین و درمان آن وجود دارد. فشار خون پایین یا افت فشار خون زمانی رخ می دهد که فشار خون از حد طبیعی پایین باشد.

فشار خون به طور طبیعی در طول روز تغییر می کند. بدن دائماً فشار خون را تنظیم و متعادل می کند. فشار خون پایین زمانی می تواند طبیعی باشد که هیچ علائمی ایجاد نکند یا باعث نگرانی نشود. فشار خون حتی می تواند با وضعیت بدن تغییر کند. به عنوان مثال، اگر ناگهان بایستید، احتمال دارد برای یک لحظه افت کند. فشار خون هنگام استراحت یا خواب نیز کاهش می یابد. برخی بیماری ها می تواند باعث فشار خون پایین شود. حتی می تواند منجر به کمبود خون و اکسیژن در برخی از قسمت های بدن شود. درمان این بیماری به افزایش فشار خون کمک می کند.

فشار خون چیست؟

فشار خون یا BP، نیروی خون در برابر دیواره رگ های خونی است. خون توسط قلب در سراسر بدن پمپ می شود.

فشار خون با دو عدد متفاوت اندازه گیری می شود. به عدد اول یا بالا فشار سیستولیک گفته می شود. این فشار در حالی است که قلب می تپد.

به عدد دوم یا پایین فشار دیاستولی گفته می شود. این فشار در حالی است که قلب بین ضربان ها استراحت می کند. فشار دیاستولیک معمولاً کمتر از فشار سیستولیک است. هر دو در میلی متر جیوه اندازه گیری می شوند.

فشار خون معمولی فرد سالم حدود 120/80 میلی متر جیوه است. حتی در افراد سالم نیز می تواند کمی تغییر کند. افت فشار خون زمانی است که فشار خون کمتر از 60/90 میلی متر جیوه باشد.

شایع ترین علائم افت فشار خون را بشناسید.

علائم فشار خون پایین چیست؟

علائم فشار خون پایین عبارتند از:

تعریق

گیجی تاری دید افسردگی سرگیجه غش کردن

حالت تهوع

احساس سرما احساس تشنگی عدم توانایی تمرکز تنفس سریع و کم عمق

چه عواملی باعث افت فشار خون می شود؟

نوشته های مشابه

روماتیسم قلبی از علائم تا پیشگیری آن

1400-09-20 آریتمی قلب 1398-10-30

دلایل مختلفی برای فشار خون پایین وجود دارد؛ که برخی موقت و به راحتی قابل درمان هستند. فشار خون پایین می تواند نشانه ای از یک بیماری یا شرایط اضطراری باشد که به درمان نیاز دارد. چندین وضعیت سلامتی می تواند باعث فشار خون پایین شود، از جمله:

بارداری کم خونی ضربه به سر کمبود آب بدن نارسایی کبدی ایستادن ناگهانی بیماری پاراتیروئید از دست دادن خون یک مشکل دریچه قلب

دیابت یا قند خون پایین

حمله قلبی یا نارسایی قلب

برادی کاردی (ضربان قلب پایین)

شوک سپتیک (نتیجه یک عفونت جدی)

آنافیلاکسی (یک واکنش آلرژیک جدی)

بیماری آدیسون (هورمون های فوق کلیوی)

کم کاری تیروئید (کم بودن هورمون تیروئید)

تشخیص و درمان این شرایط می تواند به تعادل فشار خون کمک کند. پزشک احتمال دارد آزمایش های ساده زیر را برای تشخیص این بیماری ها تجویز کند:

اکوکاردیوگرام برای بررسی سلامت قلب

یک تست استرس ورزشی برای بررسی سلامت قلب

نوار قلب (ECG) یا مانیتور هولتر به بررسی ریتم قلب و عملکرد

آزمایش خون برای بررسی سطح هورمون ها، سطح قند خون و وجود عفونت ها

یک تست جدول شیب برای بررسی فشار خون پایین به دلیل تغییر در وضعیت بدن

مانور والسالوا، آزمایش تنفسی برای بررسی علل فشار خون در سیستم عصبی

فشار خون پایین شاید ناشی از مصرف داروها، شوک یا سکته است.

خطر نادیده گرفته شدن فشار خون بالا در زنان را جدی بگیرید.

داروها

برخی از داروها می توانند باعث فشار خون پایین شوند. این داروها شامل داروهایی برای درمان فشار خون بالا و سایر بیماری ها هستند:

نیترات

مسدود کننده های آلفا

مسدود کننده های بتا

کننده های کانال کلسیم

انسداد گیرنده های آنژیوتانسین II

داروهای ضد افسردگی سه حلقه ای

مهارکننده های آنزیم تبدیل کننده آنژیوتانسین (ACE)

دیورتیک یا قرص ادرار آور Lasix، Maxzide، Microzide

داروهای اختلال نعوظ (Revatio، Viagra، Adcirca)

داروهای بیماری پارکینسون مانند میراپکس و لوودوپا

نوشیدن الکل یا استفاده از داروهای تفریحی یا ترکیب برخی داروها نیز می تواند منجر به افت فشار خون شود. همیشه باید به پزشک خود مشورت کنید که چه چیزی مصرف می کنید و مطمئن شوید که وی از هر گونه خطری مطلع است.

اگر فشار خون شما دائما افزایش پیدا می کند بهتر است مقاله چگونه فشار خون را کاهش دهیم؟ از پزشکت را بخوانید.

شوکه شدن

شوک یک وضعیت خطرناک است که می تواند در پاسخ به تعدادی از شرایط اضطراری رخ دهد، از جمله:

لخته خون عفونت شدید واکنش آلرژیک آسیب جدی یا سوختگی

حمله قلبی و یا سکته مغزی

شوک خود منجر به فشار خون پایین می شود، اما فشار خون پایین نیز می تواند بدن را دچار شوک کند. درمان احتمال دارد توسط مایعات IV یا تزریق خون باشد. درمان علت شوک، به افزایش فشار خون کمک می کند.

به عنوان مثال، در شوک آنافیلاکتیک، تزریق اپی نفرین (EpiPen) به افزایش سریع فشار خون کمک می کند. این می تواند برای کسی که واکنش آلرژیک شدیدی به بادام زمینی، نیش زنبور یا سایر مواد حساسیت زا دارد، نجات دهنده زندگی باشد.

در شرایط کمک های اولیه، گرم نگه داشتن فرد و حمایت از آنها تا زمان ارائه کمک های پزشکی مهم است. در این موقعیت آنها را روی زمین بخوابانید و فرد پای خود حداقل 12 اینچ بالا نگه دارد تا زمانی که این کار باعث درد یا مشکلات بیشتر نشود.

سکته مغزی

سکته مغزی علت اصلی مرگ و همچنین علت اصلی ناتوانی جدی و طولانی مدت است.

فشار خون بالا دلیل اصلی سکته مغزی است. کنترل فشار خون برای جلوگیری از سکته های مغزی و جلوگیری از بروز آنها مهم است. با این حال، برخی تحقیقات پزشکی نشان می دهد که بالا نگه داشتن فشار خون بلافاصله پس از سکته مغزی در واقع می تواند از آسیب مغزی جلوگیری کند. این به کاهش خطر مرگ و معلولیت هم کمک می کند.

برای دیدن کل مطلب کلیک کنید

منبع مطلب : pezeshket.com

9 درمان آسان فشار خون پایین

جمله ی فشارم افتاد را بسیار شنیده ایم، اما علت و علائم افت فشار خون و اینکه فشار خون پایین چه خطراتی دارد را میدانیم؟ درمان دارویی و درمان گیاهی

9 درمان آسان فشار خون پایین

خانه » مقالات » فشار خون » 9 درمان آسان فشار خون پایین

دکتر نادر افشاری مرداد 23, 1401

فشار خون پایین نیز مثل فشار بالا، یک بیماری است با اینکه فشار خون پایین در موارد بسیار نادر برای فرد خطراتی به همراه دارد، اما در برخی شرایط به درمان نیاز دارد. در این مقاله به خطرات افت فشار خون و درمان سریع فشار خون پایین می پردازیم.

فشار خون پایین چیست؟

میزان فشار خون بهینه در افراد چیزی کمتر از ۱۲/۸ (دیاستولیک/ سیستولیک) است. در افراد سالم، افت فشار خون بدون هیچ گونه علائم خاصی یک موضوع عادی است و جای نگرانی خاصی ندارد و نیازی به درمان نیست.

میزان فشار خون افراد در دو عدد تعیین شده و بر روی دستگاه نمایش داده می شود. عدد اول که بزرگتر از عدد دوم نیز هست نشان دهنده فشار سیستولیک یا همان فشار درون شریان های خونی در زمانی است که قلب تپیده و آن ها را پر از خون می کند. عدد دوم میزان فشار دیاستولیک را نشان می دهد که در واقع فشار شریان های خونی در زمان استراحت قلب بین تپش هایش است.

افت فشار خون ممکن است نشانه یک مشکل پیش زمینه ای در فرد باشد، به خصوص در بزرگسالان و افرادی با سن بالا. در نتیجه این مشکل، فشار و جریان خون به قلب، مغز و دیگر ارگان های حیاتی بدن کافی نخواهد بود.

هیپوتنشن یک اصطلاح پزشکی برای افت فشار خون در افراد است : پایین تر از ۹۰/۶۰ میلیمتر جیوه . فشار به صورت عدد بزرگتر روی عدد کوچکتر خوانده می شود. به طور مثال فشار فرد 9 روی 6 است.

علائم افت فشار خون چه هستند؟

بیشتر پزشکان افت فشار خون مزمن را تنها زمانی که علائمی همچون موارد زیر را به همراه داشته باشد خطرناک در نظر می گیرند:

سرگیجه یا حس سبک سر بودن

حالت تهوع ضعف ( سنکوپ )

کم آبی بدن و تشنگی غیر عادی فرد

کم آبی بدن گاهی اوقات ممکن است منجر به افت فشار خون در فرد شود.

نداشتن تمرکز دید تار

داشتن پوست سرد، چسبنده و رنگ پریده

تنفس سریع خستگی افسردگی

علائم فشار خون پایین در جوانان 

علائم فشار خون پایین در جوانان  فشار خون پایین دقیقا چند است؟

با در نظر گرفتن برخی محدودیت های خاص، هر چه فشار خون شما پایین تر باشد بهتر است. همچنین عدد خاصی وجود ندارد که بگوییم میزان افت فشار خون روزمره افراد اگر پایین تر از آن باشد فرد با افت فشار مواجه است. البته تا زمانی که خبری از علائم مشکل ساز در فرد مورد نظر نباشد.

اما اگر فشار خون شما بسته به سن و فشار نرمال همیشگی شما پایین تر است و همراه با علائمی که باعث آزار شما می شود بهتر است به دنبال درمان آن باشید.

کم آبی دشمن سلامتی

کم آبی همیشه منجر به بروز افت فشار خون نمی شود. تب، حالت تهوع، اسهال شدید، مصرف بیش از حد دیورتیک ها و تمرین و ورزش شدید همگی می توانند منجر به کم آبی بدن شوند. در این شرایط بدن شما آب قابل توجهی را از دست می دهد. حتی کم آبی خفیف بدن ( از دست دادن یک تا دو درصد از وزن بدن ) می تواند منجر به ضعف، سرگیجه و خستگی شود.

علت افت فشار خون

تعدادی موارد و علل اصلی وجود دارند که ممکن است منجر به بروز افت فشار خون در افراد شوند. در برخی از موارد، علت و مشکل پیش زمینه ای مورد نظر باید درمان شود تا فشار خون به حالت عادی برگردد. از جمله رایج ترین علل بروز افت فشار خون می توان موارد زیر را در نظر گرفت:

کمبود های تغذیه ای در رژیم غذایی

استراحت طولانی مدت بر روی تخت

بارداری بانوان دارو ها عفونت های شدید

عکس العمل های آلرژیتیک

کاهش حجم خون بدن مشکلات قلبی

با این حال ، فشار خون پایین می تواند نشانه سلامت فرد باشد. اما به شرطی که خبری از علائم و نشانه های خاص نباشد.

درمان دارویی فشار خون پایین ​

درمان دارویی فشار خون پایین ​ خطرات فشار خون پایین چیست؟

اگر خبری از علائم خاص نباشد، پایین بودن فشار خون عاملی برای نگرانی نیست. با این حال زمانی که افت فشار منجر به بروز علائم خاصی شود می توان به این نتیجه رسید که خون کافی به ارگان های بدن فرد نمی رسد.

اگر این شرایط به شکل طولانی مدت وجود داشته باشد ممکن است مشکلات بدی برای فرد به وجود آید که از جمله آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

شوک سکته حمله قلبی نارسایی کلیه

درمان خانگی افت فشار خون

بیشتر افرادی که با مشکل فشار خون پایین روبرو هستند نیازی به دارو و یا دیگر درمان های پزشکی برای بالا بردن آن ندارند. برای درمان فوری فشار خون پایین ساده ترین راه خوراندن نمک است. اما می توان با روش های زیر به صورت بلند مدت آن را کنترل کرد.

راه های طبیعی متعددی وجود دارند که به کمک آن ها می توان میزان فشار خون را بالا برد که از جمله این راهکار ها می توان به موارد زیر اشاره داشت:

۱– نمک بیشتری مصرف کنید

بر خلاف آنچه بسیاری از افراد می اندیشند، رژیم های غذایی با میزان نمک (سدیم) کم برای تمامی افرادی که مشکل فشار خون دارند مناسب نیستند.

افرادی که با مشکل فشار خون پایین مواجه هستند باید به فکر افزایش میزان نمک به شکل متعادل و مناسب باشند تا بدین ترتیب فشار خون آن ها بالا برود.

۲– از مصرف نوشیدنی های الکلی خودداری کنید

الکل می تواند مشکل فشار خون پایین در افراد را تشدید کند، بنابراین کسانی که با افت فشار مواجه هستند باید از خوردن الکل به شکل افراطی خودداری کنند.

۳– با پزشک خود در مورد دارو های مصرفی صحبت کنید

افت فشار خون ممکن است یکی از عوارض جانبی برخی از دارو ها باشد. اگر علائم مربوط به فشار خون پایین پس از شروع دوره یک دارو خاص بروز پیدا کردند، باید حتما در مورد این علائم با پزشک خود مشورت کنید.

۴– در حین نشستن یک پا را بر روی پای دیگر بیاندازید

تحقیقات نشان داده اند انداختن یک پا روی پای دیگر می تواند به افزایش فشار خون بدن کمک کند. افرادی که فشار خون بالایی دارند این نیز یک راهکار پیشنهادی دیگر است.

کسانی که علائم فشار خون پایین را تجربه می کنند، انداختن یک پا بر روی پای دیگر می تواند راهکاری ساده اما کاربردی به حساب بیاید.

۵– آب بنوشید

نوشیدن آب بیشتر می تواند به افزایش حجم خون بدن کمک کند و در نتیجه یکی از علل احتمالی و پیش زمینه افت فشار خون مدیریت می شود. همچنین نوشیدن آب به حل مشکل کم آبی بدن کم خواهد کرد.

۶– وعده های غذایی کم حجم را به شکل مکرر مصرف کنید

برای دیدن کل مطلب کلیک کنید

منبع مطلب : drnaderafshari.ir

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب