درمان قطعی سندرم روده تحریک پذیرمهدی

بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

درمان قطعی سندرم روده تحریک پذیر را از این سایت دریافت کنید.

درمان سندرم روده تحریک پذیر

درمان سندرم روده تحریک پذیر بیماری سندرم روده تحریک پذیر چیست؟ آیا سندرم روده تحریک پذیر خطرناک است؟ سعی داریم تا در این مقاله شما را با بیماری سندرم روده تحریک پذیر و تاثیرات حاصل از آن آشنا سازیم. با ما همراه باشید. سندرم روده تحریک پذیر یا IBS جزء…

درمان قطعی سندرم روده تحریک پذیر

درمان قطعی سندرم روده تحریک پذیر درمان سندرم روده تحریک پذیر

بیماری سندرم روده تحریک پذیر چیست؟

آیا سندرم روده تحریک پذیر خطرناک است؟

سعی داریم تا در این مقاله شما را با بیماری سندرم روده تحریک پذیر و تاثیرات حاصل از آن آشنا سازیم. با ما همراه باشید.

سندرم روده تحریک پذیر یا IBS جزء بیماری های شایع گوارشی می باشد. این بیماری حدود 10 الی 20 درصد از افراد جامعه را در برمی گیرد. سندرم روده تحریک پذیر دارای علائم و نشانه هایی با توالی مشخص می باشد. دکتر امیر سعید صادقی ، فوق تخصص گوارش و کبد ، دارای بورد تخصصی بیماری های داخلی و عضو انجمن گوارش و کبد ایران می باشند. شما عزیزان می توانید ، از طریق زیر با دکتر صادقی ارتباط برقرار کنید :شماره تماس: 02188681047   –  02188689871اینستاگرام

بطور مثال : بیماران مبتلا به سندرم روده تحریک پذیر اغلب ،  در ناحیه ی شکم درد و ناراحتی های مزمنی دارند. از شدت این درد با دفع مدفوع توسط بیمار ، کاسته می شود. برای بررسی این بیماری معمولا راهکارهای پزشکی مانند کولونوسکوپی و رادیولوژی نرمال می توانند به تشخیص بیماری سندرم تحریک پذیر کمک کنند.

معمولا 75 درصد از بیماران مبتلا به سندرم روده تحریک پذیر با مراجعه به متخصص گوارش و بررسی بیماری خود می توانند زندگی روزمره ی خود را طبق روال عادی ادامه دهند. زیرا این بیماری در اکثر موارد ،باعث ایجاد عوارض حاد و خطرناکی برای بیمار نمی شود.

در مواردی هم ممکن است فرد مبتلا به سندرم روده ی تحریک پذیر، نیازمند مراجعه ی مکرر به متخصص و یا فوق تخصص گوارش داشته باشد. اگر افراد مبتلا به سندرم روده ی تحریک پذیر به تشخیص نادرست پزشک ، اقدام به انجام آزمایش های غیر ضروری و CT یا سونوگرافی های دوره ای کنند ممکن است طی این اقدامات به یاخته های غیر مرتبطی دست یابند که هیچ درمان خاصی را نیاز ندارند و تنها نگرانی آن ها را افزایش می دهد. این یاخته های غیر مرتبط می توانند : همانژیوم های کبدی یا سنگ کیسه صفرای بی علامت باشند.

مکانیسم های موثر در سندرم روده تحریک پذیر

تحریکات مغزی فاکتورهای التهابی تغییر در حرکت روده

تغییر در گیرنده های حسی موجود در روده

علائم ژنتیکی و ارثی

به دلیل طولانی بودن دوره ی بیماری سندرم روده تحریک پذیر نیاز است تا بیمار و پزشک بطور متناوب با یکدیگر در ارتباط باشند.

سندرم روده تحریک پذیر

عوامل موثر در درمان سندرم روده تحریک پذیر

مصرف مواد غذایی مناسب و حاوی فیبر بالا ( مانند مصرف پسلیوم : از دوز کم به سوی دوز بالا استفاده شود. همچنین مصرف این ماده ی مغذی برای بیمارانی که علائم یبوست دارند ، مفید است.)

همان طور که در مقاله ی حساسیت به گلوتن ذکر شده است، برخی از بیماران سندرم روده تحریک پذیر به گلوتن حساس هستند. اگر این افراد حساسیت بالایی به گلوتن داشته باشند معمولا توصیه می شود بطور آزمایشی به مدت 6 هفته مصرف فرآورده های حاوی گندم را بطور کامل قطع کنند.

کاهش مصرف مواد غذایی چرب و نفاخ

کاهش مصرف کافئین و مشروبات الکلی

فعالیت های ورزشی و جسمانی تاثیر مثبتی در روند درمان سندرم روده تحریک پذیر دارد.

در اینجا به بیان مختصری از تحقیق و بررسی های بعمل آمده در سال 90 و 91 توسط دکتر امیر سعید صادقی فوق تخصص گوارش و کبد (که در ژورنال سوئیسی چاپ شد) می پردازیم:

“… بعضی از بیمارانم  اظهار به عدم تحمل گروهی از مواد غذایی دارند و ذکر می کنند که با مصرف آن ها علائم بیماری تشدید می شود. در مواردی می توان مصرف فرآورده های لبنی رو بطور آزمایشی قطع کرد چراکه گروهی از این بیماران، دچار کمبود آنزیم لاکتاز که برای هضم پروتئین شیر لازم است ، می باشند و با قطع این فرآورده ها بهبود می یابند. “

سایر مقالات ارائه شده:

بیماری التهاب روده پولیپ روده کرمک روده

برای دیدن کل مطلب کلیک کنید

منبع مطلب : doctor-sadeghi.com

درمان قطعی سندرم روده تحریک پذیر , راه های درمان خانگی فوری و جدید

درمان قطعی سندرم روده تحریک پذیر , درمان دارویی و گیاهی سندرم روده تحریک پذیر , درمان جدید روده تحریک پذیر  را در درمان تایم بخوانید :

درمان قطعی سندرم روده تحریک پذیر , راه های درمان خانگی فوری و جدید

مطالب گوارش

30 مه 2019

درمان قطعی سندرم روده تحریک پذیر , راه های درمان خانگی فوری و جدید

درمان قطعی سندرم روده تحریک پذیر , درمان دارویی و گیاهی سندرم روده تحریک پذیر , درمان جدید روده تحریک پذیر  را در درمان تایم بخوانید :  یکی از بیماری های گوارشی رایج ؛ سندرم روده تحریک پذیر یا IBS می باشد . که ممکن است خیلی از افراد را درگیر کند . این بیماری در میان افراد جوان به نسبت سالمندان شایع تر است . و ریسک ابتلا به این بیماری در زنان بیشتر از مردان است . دلیل این موضوع ؛ تغییرات هورمونی زنان ، علی الخصوص در دوران یائسگی می باشد . در مواردی هم این بیماری ارثی می باشد . استرس و اضطراب هم در ایجاد این بیماری موثر است . بیماری سندروم روده تحریک پذیر در بیشتر موارد خطر جدی ندارد ، و تنها با رعایت یکسری رژیم غذایی و تغییر در سبک زندگی و دوری از استرس قابل درمان است . در مواردی هم ممکن است این بیماری زندگی روزمره فرد را مختل کند .

سندروم روده تحریک پذیر بر روی روده بزرگ تاثیر می گذارد ، و با تغییر در بافت روده ؛ خطر ابتلا به سرطان کولورکتال را افزایش می دهد .

سندروم روده تحریک پذیر چیست؟

سندروم روده تحریک پذیر که به آن کولون اسپاستیک، کولون تحریک پذیر، کولیت روده‌ای و کولیت اسپاستیک هم گفته می شود ، با ایجاد اختلال در عملکرد روده بزرگ ، باعث درد در ناحیه ی شکم ، نفخ و تغییر عادات روده می شود . اسهال و یبوست مزمن از علامت اصلی ابتلا به این بیماری است . بیماری IBS برای فرد خطر جدی ندارد. ولی در مواردی فرد احساس خستگی و درد مزمن دارد که آزاردهنده بوده و هزینه های درمانی زیادی را برای فرد به وجود می آورد .

از علائم ابتلا به بیماری سندروم روده تحریک پذیر عبارتند از :

اسهال ، یبوست . در برخی موارد متناوب می باشد .

مخاط در مدفوع گاز اضافه

سندروم روده تحریک پذیر در مواردی منجر به بیماری سرطان می شود . پس لازم است که نسبت به این موضوع حساس بود و برای پیشگیری در صورت مشاهده ی هر یک از علائم زیر به پزشک مراجعه کرد .

برخی از این نشانه ها و علائم عبارتند از :

اسهال در شب استفراغ ناشناخته مشکل بلع کاهش وزن خونریزی از رکتوم نارسایی کمبود آهن

درد پایدار که این درد گذراندن گاز یا حرکت روده تحریک پذیر همراه نیست .

انواع بیماری سندرم روده تحریک پذیر

علامت اصلی بیماری سندروم روده تحریک اسهال و یبوست مزمن و مکرر می باشد . این بیماری انواع مختلفی دارد ، که هر کدام نشانه های خاصی دارد .

برخی از انواع بیماری سندروم روده تحریک پذیر عبارتند از :

IBS-D : علامت این نوع سندروم اسهال غالب می باشد.

IBS-C : علامت این نوع سندروم یبوست غالب می باشد.

IBS-A : تکرر اسهال و یبوست به طور متناوب .

IBS-PI : عفونت عامل اصلی این نوع از سندروم روده تحریک پذیر می باشد.

علت بیماری سندرم روده تحریک پذیر چیست ؟

تاکنون علت دقیقی برای سندروم روده تحریک پذیر مشخص نشده است . و این بیماری معمولا حاصل عدم تعادل صحیح میان مغز و دستگاه گوارش است . در واقع افزایش یا کاهش انقباضات ماهیچه روده عامل مهم در بیماری سندروم رودهمی باشد . با کاهش انقباضات ماهیچه ی روده عمل هضم غذا به تاخیر افتاده و منجر به یبوست می شود . افزایش انقباضات ماهیچه روده منجر به ایجاد گاز ، التهاب و اسهال می شود . از علل دیگر بیماری سندروم روده تحریک پذیر می توان به موارد زیر اشاره کرد :

بیماری سلیاک جذب فروکتوز

یک واقعهٔ استرس‌زا در زندگی یا شروع بلوغ

عفونت‌های خفیف و عفونت‌های انگلی مانند ژیاردیازیس

انواع بیماری‌های التهابی روده

اختلال دستگاه ایمنی بدن

تب طولانی مدت

عفونت حاد دستگاه گوارش

تغییرات هورمونی در دوران یائسگی

یبوست مزمن

دردهای عملکردی مزمن در ناحیه شکم

تشخیص سندرم روده تحریک پذیر ؟

امکان تشخیص بیماری سندروم رود تحریک پذیر از طریق عکس و آزمایش وجود ندارد . تشخیص این بیماری تنها از طریق علائم آن امکان پذیر است . قبل از تشخیص بیماری سندروم روده تحریک پذیر ، رد عفونت های انگلی ، عدم تحمل لاکتوز ،رشد بیش از حد باکتری ها در روده باریک و بیماری سلیاک پیشنهاد می شود .

درمان خانگی سندرم روده تحریک پذیر

بیماری سندروم روده تحریک پذیر از طریق تغییر در سبک زندگی ، تغییر غذا و استفاده از دارو قابل درمان است .

تغییر در غذاها

کاهش مصرف کربوهیدرات : استفاده از کربوهیدرات در رژیم غذایی علائم این بیماری را شدت می کند . بنابراین بهتر است از مصرف مواد غذایی شامل کربوهیدرات خودداری شود .عدم مصرف غذاهای نفخ آور : غذاهای نفاخ باید از رژیم غذایی حذف شود . از جمله مواد غذایی نفاخ می توان به به نوشیدنی‌های گازدار، سبزیجات و میوه‌‌های خام اشاره کرد . عدم مصرف گلوتن : اسهال عارضه ای است که با مصرف گلوتن در بیمار مبتلا به IBS ظاهر می شود . لذا بیماران مبتلا به این بیماری بایستی از مصرف آن خودداری کنند .

با مصرف چه دارو های می توان علائم بیماری IBS را برطرف کرد ؟

استفاده ازمکمل های فیبردار و ملین ها : با استفاده از این داروها علائم ناشی از بیماری کم می شود . از جمله این داروها می توان به بارهنگ کتانی یا متیل سلولز اشاره کرد . استفاده از ملین‌های اسموتیک مانند منیزیم هیدروکسید یا پلی‌اتیلن گلیکول موثر خواهد بود .

مصرف داروهای ضد اسهال: مصرف داروهای ضد اسهال مانند داروی لوپرامید علائم IBS را برطرف می کند .

مصرف داروهای آنتی کولینرژیک و آنتی اسپاسمودیک : از جمله ی این داروها می توان به داروی هیوسیامین و دی‌سیکلومین اشاره کرد که اسپاسم روده را کاهش می دهند .

مصرف داروهای ضدافسردگی : در صورتی که همراه با بیماری IBS علائم افسردگی مشاهده شود ، استفاده از داروهای ضدافسردگی سه‌حلقه‌ای یا مهارکننده‌های بازجذب سروتونین موثر خواهد بود . ولی در صورت نداشتن افسردگی داروهای ضعیف تری مانند ایمی‌پرامین و نورتریپتیلین تجویز می شود .

برای دیدن کل مطلب کلیک کنید

منبع مطلب : darmantime.com

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب