ورود به سامانه سخا نظام وظیفه | sakha.epolice.irورود به سامانه سخا نظام وظیفهورود به سامانه سخا نظام وظیفه

ورود به سامانه سخا نظام وظیفه

یکی از سامانه های تحت نظر نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران سامانه سخا بوده که از سال 1399 با هدف ارائه خدمات الکترونیک انتظامی، فعالیت خود را آغاز نموده است و علت انتخاب نام سخا برای این سامانه، لزوم داشتن کد سخا برای ورود و عضویت در آن می باشد. افراد مشغول به خدمت سربازی و مشمولین با دریافت کد سخا و عضویت در این سامانه می توانند از خدمات آن استفاده نموده و از آخرین وضعیت خدمت خود مطلع شوند.

لینک مستقیم ورود به سامانه سخا نظام وظیفه

لینک مستقیم ورود به سخالینک مستقیم ورود به سخا

جهت بهره مندی از خدمات سامانه سخا و ثبت درخواست ها، می توان از طریق لینک sakha.epolice.ir اقدام نمود.

معرفی سامانه سخا

سامانه سخا زیر مجموعه سایت نظام وظیفه بوده و نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران آن را راه اندازی کرده است. پس از همه گیری بیماری کرونا، اغلب سازمان های دولتی برای ارائه خدمات خود اقدام به ایجاد سامانه کردند و این سامانه نیز به منظور کاهش مراجعات حضوری و صرفه جویی در زمان و انرژی، به صورت آنلاین جهت رفع نیاز ها و انجام درخواست های مربوط به خدمت سربازی کاربران فعالیت می کند. سخا مخفف کلمه سامانه خدمات الکترونیک انتظامی و به نشانی الکترونیکی services.epolice.ir و یا sakha.epolice.ir، خدمات و اطلاعات لازم را در مورد شرایط و وضعیت سربازی مانند کسب آگاهی در خصوص مدت زمان خدمت سربازی ارائه می دهد.

آشنایی با قسمت های مختلف سامانه سخا

متقاضیان برای ارائه درخواست ها و دریافت خدمات مورد نظر خود لازم است تا اطلاعات کافی در خصوص بخش های مختلف سامانه سخا کسب کرده باشند لذا در ادامه این مقاله بخش های مختلف آن به همراه تصاویر، به طور کامل معرفی خواهند شد.

1.اطلاعات فردی

اطلاعات این قسمت مورد استفاده کلیه خدمات الکترونیک انتظامی مثل گواهی نامه، گذرنامه، صدور کارت ها، پیامک های اطلاع رسانی، ارسال مرسولات پستی می باشند، بررسی صحت آنها، به روز رسانی، ویرایش آنها در صورت مشاهده مغایرت از اهمیت بالایی برخوردار است.

مشخصات فردیبخش مشخصات فردیبخش مشخصات فردی

این قسمت شامل نام و نام خانوادگی شخص، کد ملی، شماره شناسنامه، نام پدر، تاریخ تولد و شماره تلفن همراه وی می باشد. باید در نظر داشت که ویرایش اطلاعات محل تولد و محل صدور شناسنامه توسط سامانه امکان پذیر نیست.

اطلاعات آدرس

اطلاعات آدرساطلاعات آدرس

در این بخش جزئیات دقیق آدرس فرد متقاضی قید شده است و در صورت تغییر در نشانی محل سکونت، متقاضیان بایستی آدرس جدید را وارد نموده و از قسمت به روز رسانی، آن را در سایت ثبت نمایند.

تغییر شماره همراه

تغییر شماره همراهتغییر شماره همراه

از آنجایی که سامانه برخی از کد های لازمه و پیامک های اطلاع رسانی را به شماره تلفن همراه کاربران ارسال می کند، لازم است همواره شماره قابل دسترسی از متقاضیان در سامانه ثبت شده باشد. از این رو در صورت تغییر شماره تماس، کاربران می توانند شماره جدید خود را در این بخش ثبت نموده و سپس کد پیامکی فرستاده شده را وارد کنند. نکته مهم این است که سامانه فقط شماره همراه هایی که به نام کاربر هستند را می پذیرد.

راهنمای اطلاعات فردی

راهنمای اطلاعات فردیراهنمای اطلاعات فردی

این بخش شامل دفترچه ای 11 صفحه ای است که مطالعه آن جهت آشنایی با جزئیات دقیق ویرایش و ثبت مشخصات فردی توصیه می شود.

2. استعلامات راهور

استعلام تخلفات رانندگی

استعلام بارکد خودرواستعلام بارکد خودرو

با انتخاب این گزینه کاربر به سایت سرویس راهور هدایت شده و با تایپ بارکد کارت خودرو در قسمت مربوطه می تواند اطلاعات مربوط به تخلفات وسیله نقلیه خود را مشاهده نماید.

3. گواهی نامه رانندگی

به دلیل در دسترس نبودن موقتی این قسمت از سایت، تصاویر آن متعاقباً بارگذاری خواهند شد.

درخواست گواهی نامه پایه سوم دانلود کتابچه راهنما

4. شماره گذاری وسایل نقلیه

نقل و انتقال (خریدار و فروشنده)

نقل و انتقال خریدار و فروشندهنقل و انتقال خریدار و فروشنده

برای ثبت درخواست اینترنتی مربوط به نقل و انتقال وسیله نقلیه، می توان از این قسمت اقدام کرده نوبت مراجعه حضوری خود را دریافت نمود. ساعت شروع نوبت گیری 8 صبح روز کاری می باشد  لذا قبل از این زمان متقاضیان بایستی قسمت قوانین نقل و انتقال اینترنتی را مطالعه کرده و سپس اقدامات لازم را انجام دهند.

نقل و انتقال (وکالتی)

نقل و انتقال وکالتینقل و انتقال وکالتی

این قسمت شامل 4 بخش جستجو، بررسی شرایط خودرو، اطلاعات وسیله نقلیه و اطلاعات مالک وسیله نقلیه می باشد و جهت آشنایی با هر قسمت، تصاویر آن ها در ادامه مطلب ارائه شده اند.

بخش جستجوبخش جستجوبخش جستجو بررسی شرایط خودروبخش بررسی شرایط خودروبخش بررسی شرایط خودرو اطلاعات وسیله نقلیهاطلاعات وسیله نقلیهاطلاعات وسیله نقلیه اطلاعات مالک وسیله نقلیهاطلاعات مالک وسیله نقلیهاطلاعات مالک وسیله نقلیه

مشاهده درخواست های فعال

مشاهده درخواست های فعالمشاهده درخواست های فعال

از طریق این قسمت می توان درخواست هایی که فعال شده اند را مشاهده نمود.

پیگیری درخواست ها

پیگیری درخواست هاپیگیری درخواست ها

بخش پیگیری درخواست ها، وضعیت درخواست های گذشته را نمایش می دهد.

راهنمای نقل و انتقال

راهنمای نقل و انتقالراهنمای نقل و انتقال

در این گزینه لینک دانلود دفترچه ای 12 صفحه ای در خصوص جزئیات مربوط به قسمت شماره گذاری وسیله نقلیه قرار داده شده است.

5. خروج از کشور وظیفه عمومی

صفحه اصلی

درخواست مجوز خروج از کشور

این بخش شامل 4 قسمت مشخصات فردی، اطلاعات وضعیت مشمول، درخواست خروج از کشور و سوابق در خواست ‌های خروج از کشور می باشد که برای آشنایی محتوای هر 4 قسمت در تصاویر زیر ارائه شده اند:

مشخصات فردیبخش مشخصات فردی خروج از کشوربخش مشخصات فردی خروج از کشور اطلاعات وضعیت مشمولقسمت اطلاعات وضعیت مشمولقسمت اطلاعات وضعیت مشمول درخواست خروج از کشوردرخواست خروج از کشوردرخواست خروج از کشور سوابق درخواست های خروج از کشور

قسمت سوابق درخواست های خروج از کشورقسمت سوابق درخواست های خروج از کشور

استعلام

استعلاماستعلام

با انتخاب این گزینه می توان از وضعیت اعزام، معافیت تحصیلی، معافیت موارد خاص، معافیت پزشکی، معافیت جریمه غایب، معافیت کفالت، امریه و جذب، سابقه خدمت، کارت المثنی، درخواست تعویض کارت و پیامک، اطلاع یافت.

خرید شماره سریال

خرید شماره سریالخرید شماره سریال

خرید شماره سریال یا شناسه گذرنامه از این قسمت انجام می شود.

6. وظیفه عمومی

ثبت درخواست

بخش ثبت درخواستبخش ثبت درخواست

از این بخش دانشجویان داخل و خارج از کشور می توانند درخواست معافیت از تحصیل خود را ارائه دهند.

اطلاع رسانی

قسمت اطلاع رسانیقسمت اطلاع رسانی

قسمت اطلاع رسانی نیز مربوط به پیگیری وضعیت درخواست معافیت تحصیلی می باشد.

7. ارتباط با ما

این قسمت نیز شامل دو بخش ثبت نظرات و پیشنهادات کاربران و ارائه شماره تلفن جهت پاسخ گویی به سوالات کاربران می باشد.

ثبت نظر و پیشنهادقسمت ثبت نظرات و پیشنهاداتقسمت ثبت نظرات و پیشنهادات

تماس با ماقسمت تماس با ماقسمت تماس با ما

راهنمای ورود به سامانه سخا

جهت انجام امورات مربوط به سربازی، ثبت نام و ورود به سامانه سخا یا احراز هویت خدمات انتظامی می توان از راهنمای تصویری در ادامه مطلب استفاده کرد. نکته مهم در خصوص این مسئله این است که شرط داشتن عضویت جهت ورود به این سایت الزامی می باشد، لذا افرادی که هنوز در سامانه سخا عضویت خود را ثبت نکرده اند ابتدا بایستی نسبت به ثبت نام خود اقدام نمایند.

راهنمای ثبت نام در سامانه سخا

وارد نمودن نشانی الکترونیکی epolice.ir و یا sakha.epolice.ir در مرورگرورود به سامانه سخاورود به سامانه سخا انتخاب گزینه ثبت نامانتخاب گزینه ثبت نامانتخاب گزینه ثبت نام درج کد ملی در قسمت مربوطه و سپس وارد کردن عبارت تصویر و سپس انتخاب گزینه ادامهوارد کردن کد ملیوارد کردن کد ملی وارد نمودن شماره همراه و دریافت کد پیامکیوارد نمودن شماره همراهوارد نمودن شماره همراه نوشتن یک کلمه عبور در قسمت مشخص شده (کلمه عبور بایستی بین 6 تا 15 حرف داشته باشد)، وارد کردن کد پیامک شده و انتخاب گزینه ثبت نامنوشتن کلمه عبورنوشتن کلمه عبور بازگشت به صفحه اصلی و تایپ کد ملی و کلمه عبور در قسمت های مربوطه و سپس فشردن گزینه ورودصفحه ورودصفحه ورود انجام و پیگیری درخواست ها

راهنمای ورود به سامانه سخا

وارد نمودن نشانی الکترونیکی epolice.ir و یا sakha.epolice.ir در مرورگرجستجوی سامانه سخا در مرورگرجستجوی سامانه سخا در مرورگر2.وارد کردن کد ملی و کلمه عبور در قسمت های مربوطه و سپس کلیک بر روی گزینه ورودصفحه ورودصفحه ورود

نحوه دریافت کد سخا

همان‌ طور که پیش‌تر عنوان شد برای عضویت و ورود به این سامانه داشتن کد سخا و کد ملی الزامی می باشد و متقاضیان بایستی برای انجام و پیگیری تمامی امور مربوط به خدمت نظام وظیفه نسبت به آن اقدام نمایند. راهنمای دریافت کد سخا که پنج رقمی است، طبق مراحل زیر می باشد:

مراجعه به دفتر پلیس 10+ به همراه مدارک شناسایی (شناسنامه و کارت ملی) و مدارک مشخص کننده وضعیت تحصیلی (برگه فراغت از تحصیل) ثبت سیستمی مشخصات شخصی دریافت دفترچه خدمت سربازی دریافت برگه سبز خدمت (مشخص شدن زمان اعزام) تحویل گرفتن کد سخا از کارمند مربوطه

نکته مهم اینجاست که دریافت این کد بدون مراجعه به پلیس 10+ و طی نمودن مراحل گفته شده امکان پذیر نمی باشد.

راهنمای وارد کردن نشانی محل سکونت در سامانه سخا

جهت دریافت کلیه خدمات سامانه سخا بایستی نشانی محل سکونت را در قسمت اطلاعات آدرس که در ابتدای مقاله عنوان شد، وارد کرد. پس از ثبت اطلاعات لازم، سه حالت ممکن است به کاربر نشان داده شود: نمایش نشانی محل سکونت به رنگ های سبز، زرد و قرمز. زمانی که آدرس سبز رنگ باشد به این معناست که این نشانی مورد تایید می باشد و اگر آدرس با رنگ قرمز نمایش داده شود یعنی تایید نشده است. در نهایت آدرس زرد رنگ گویای این موضوع است که نیروی انتظامی در حال بررسی صحت اطلاعات لازم در مورد آن است.

معایب قرمز رنگ بودن آدرس و نحوه تغییر وضعیت سطح تایید آن

زمانی که نشانی محل سکونت به رنگ قرمز باشد، نشانه خود اظهاری بودن آدرس بوده و کاربر می تواند از کلیه خدمات این سامانه بهره مند شده و فقط قادر به استفاده از خدمات شماره گذاری وسیله نقلیه نمی باشد. از این رو متقاضیانی که تمایل دارند خدمات شماره گذاری وسایل نقلیه را دریافت کنند باید نسبت به تغییر وضعیت سطح تایید آن از طریق گام های زیر اقدام نمایند.

وارد شدن به سایت اداره پست از طریق انتخاب گزینه “احراز نشانی از طریق پست”راهنمای احراز نشانی از طریق پستراهنمای احراز نشانی از طریق پست کلیک بر روی “احراز نشانی مشتریان”گزینه احراز نشانی مشتریانگزینه احراز نشانی مشتریان انتخاب واژه “اینجا”انتخاب اینجاانتخاب اینجا تایپ شماره موبایل و کد امنیتی در قسمت های مشخص شده و فعال کردن تیک “متقاضی استفاده از سرویس احراز نشانی می باشم”متقاضی استفاده از سرویس احراز نشانیمتقاضی استفاده از سرویس احراز نشانی پر کردن قسمت های خواسته شده، فشردن گزینه “ثبت درخواست” و پرداخت آنلاین مبلغکلیک بر روی گزینه ثبت درخواستکلیک بر روی گزینه ثبت درخواست مراجعه به سایت gnaf.post.ir/reseller/vpostcode/trackingمراجعه به سایتمراجعه به سایت دریافت نتیجه وضعیت درخواست از طریق وارد نمودن شماره موبایل، کد پستی، کد امنیتی و انتخاب گزینه “مشاهده”دریافت نتیجه وضعیت

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب