گل ژربرا

گل ژربرامهدی

بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

گل ژربرا را از این سایت دریافت کنید.

معرفی گل ژربرا (Gerbera) وانواع آن

گل زیبای ژربرا عضوی از خانواده آفتابگردان‌، بنفشه و گل میناست و در نقاط مختلفی رشد میکند و ما در این مطلب میخواهیم به معرفی گل ژربرا (Gerbera) بپردازیم.

گل‌ طبیعی (شاخه بریده)

معرفی گل ژربرا (Gerbera) وانواع آن

نویسنده : گُل‌سِتان در 24 فروردین 1399

زمان مطالعه: 6 دقیقه

معرفی

ژربرا عضوی از خانواده آفتابگردان‌، بنفشه و گل میناست. این گل زیبا در نقاط مختلفی یافت می‌شود؛ مثلا از آفریقا تا ماداگاسکار، مناطق گرمسیر آسیا و حتی در آفریقای جنوبی.

ژربرا در نخست تنوع زیادی نداشت و مانند اکثر گلها به انواع انگشت شماری محدود می‌شد، اما امروزه با کمک علم باغبانی، انواع مختلف و رنگارنگی از این گل در طی پروسه پیوند زدن ایجاد شده است.

این گل معمولا به صورت شاخه‌ای و در دسته گل‌ها استفاده می‌شود، خبر خوب این است که ژربرا عمر طولانی در گلدان دارد و اگر به خوبی از آن نگهداری کنید، تا چند هفته سالم و باطراوت باقی می‌ماند.

با گُل سِتان همراه باشید تا بعد از معرفی گل ژربرا (Gerbera) وانواع آن، تاریخچه و روش کاشت و نگهداری آن را بدانید.

تاریخچه

با وجود اینکه این گل در آفریقای جنوبی کشف شده، اما باز هم رد پایی از هلند( که به پایتخت گل جهان معروف است)در این ماجرا وجود دارد! در سال 1727، گیاه شناسی هلندی به نام “فردریک گرونوویس” این گل را در آفریقا کشف کرد و آن را به افتخار همکارش، ” تراگت ژربر”، ژربرا نامگذاری کرد.

ژربرا در سال 1827، به انگلستان برده شد و در آنجا اصلاح شده و بارها پیوند زده شد. از سال 1950، هلند مهم‌ترین کشور در زمینه تولید ژربرا است. این گل حدود 50 سال است که در دنیا بسیار محبوب شده و در مقیاس عظیم تولید می‌شود.

نماد و معنی

همانطور که گفتیم، ژربرا عضوی از خانواده گل‌های بنفشه است. پس مانند آنها معانی مختلفی دارد. مثل بی‌گناهی، پاکی و خلوص. ژربرا نمادی برای زیبایی هم هست.

ژربرا در رنگهای روشن، نماد بخشش، زندگی و استقامت است.

اگر به معانی گلها علاقه دارید پیشنهاد میکنیم مطلب معنی گل طبیعی را مطالعه کنید.

انواع ژربرا

به خاطر طول عمر طولانی این گل در گلدان و محبوبیت زیاد آن، امروزه انواع بسیار مختلفی از ژربرا در بازار وجود دارد. تا حدی که می‌توان گفت تنوع رنگ‌های ژربرا بی انتهاست!

مثلا سفید، کرم، زرد، هلویی، نارنجی، صورتی، بنفش، قرمز و … ژربرا را می‌توانید در همه رنگهای رایج پیدا کنید. علاوه بر این، انواع چندرنگ و رنگین کمانی هم از آن تولید شده است.

ژربرا در تمام طول سال یافت می‌شود و محدود به فصل خاصی نیست. می‌توان این گل را در سه دسته کلی بررسی کرد :

گل بزرگ، گل کوچک ( ژربرا مینی یا ژرمینی) و نوع ویژه.

یک ژربرا با اندازه استاندارد، حدود 13 سانتی‌متر و یک ژربرای مینی حدود 9 سانتی‌متر قد دارد. علاوه بر اندازه، تعداد و شکل گلها هم متفاوت است. ممکن است تکی، دوتایی و یا چندتایی روی یک ساقه قرار گرفته باشند.

سمی بودن

خوشبختانه ژربرا برای انسان‌ها و حیوانات خانگی سمی و خطرناک نیست. اما بهتر است مواظب باشید که کودکان و یا حیوانات خانگی آن را نخورند تا دچار عواض گوارشی نشوند.

روش کاشت و نگهداری

ارزان‌ترین روش برای کاشت ژربرا، تهیه کردن دانه آن است. دانه را در یک سینی کاشت مصنوعی بکارید.اگر تهیه کردن این بسترهای کاشت مصنوعی برای شما دشوار است، آن را در یک گلدان ساده بکارید.

در نظر داشته باشید که خاک رس برای رشد ژربرا مناسب نیست، چون استریل و تمیز نیست و ممکن است از جوانه زدن ژربرا جلوگیری کند. گلدان را از ماسه، کود و الیاف گیاهی پر کنید و نور و آب کافی برای او فراهم کنید. خاک او نباید خشک باشد.از وجود حفرات در زیر گلدان اطمینان حاصل کنید.

اگر ژربرا را به صورت شاخه‌ای خریده اید، آن را در یک گلدان قرار دهید. آب تمیز و شفاف در آن بریزید و چند قطره کلر به آن اضافه کنید. لازم نیست آب زیادی در گلدان بریزید، چون ساقه ژربرا حساس است و در حضور آب اضافی زود فاسد می‌شود.

@[email protected]#=img=#

آفات و روش درمان آن

1- برگ‌هایی را که تحت هجوم کرم‌برگ قرار گرفته‌اند، از گیاه جدا کنید.

کرم‌برگ حشره‌ای کوچک، مشکی یا زرد رنگ است که با ایجاد حفره روی برگ‌ها، از شیره موجود در آنها تغذیه می‌کند. این حفره‌ها در نهایت برگ سالم را سوراخ کرده و آن را به برگی خالدار تبدیل می‌کنند. کرم‌برگ در برگ‌ها تخم ریزی کرده و ضمن تبدیل این تخم‌ها به لارو، تونل‌هایی در رگه‌های داخلی آن ایجاد خواهد شد.

2- اگر برگ‌ها ظاهری پاره و رشته رشته پیدا کردند، باید به دنبال لارو کرم برنده و کرم پیله ساز بگردید.

لارو‌های کرم برنده و کرم پیله ساز نیز از سایر آفات این گیاه به شمار می‌روند. آنها با جویدن لبه برگ‌ها، می‌توانند سبب پژمردگی گیاه شده و یا با هجوم به ساقه، گیاه را به سمت فروپاشی سوق دهند.

در مورد کرم و لارو، به دلیل اندازه بزرگ خود، برداشتن با دست بهترین راه حل است. اما برای درمان تریپس و کنه تار عنکبوتی، باید از محلول آب و صابون استفاده کنید.

3- اگر شاهد حضور شته‌ها بودید، محلول صابون حشره کش و یا روغن‌ مخصوص باغبانی به گیاه اسپری کنید. شته، حشره‌ای ریز و سبزرنگ است. هر دوی این اسپری‌ها در برابر تریپس و کنه تار عنکبوتی هم موثر هستند.

4-تریپس (ریشک بال) و کنه تارعنکبوتی، دو آفت رایج ژربرا هستند.تریپس، حشره‌ای ریز با بال‌های حاشیه دار است و کنه تار عنکبوتی، حشره‌ای بسیار کوچک است که بر روی برگ، مانند نقطه‌های متحرک به نظر می‌رسد.

این آفات از شیره موجود در سلول‌های درونی ژربرا تغذیه کرده و منجر به ضعیف شدن گیاه می‌شوند.

با اینکه تشخیص حضور این آفات کمی دشوار است، اما اغلب اوقات می‌توان حضور کنه تار عنکبوتی را از تارهای ظریفی که بر سطح گیاه ایجاد می‌کند تشخیص داد.

کنه تار عنکبوتی به برگ‌های جوان حمله می‌کند، در حالی که تریپس به داخل گل وارد می‌شود.

تریپس می‌تواند در صورت پیشروی زیاد، هنگام باز شدن شکوفه‌ها فقط چند گلبرگ پاره پاره بر جای بگذارد!

اسپری‌ها، ضمن اینکه از آفت کش‌های شیمیایی ایمن‌تر هستند، در صورت تداوم مصرف تاثیری عالی بر گیاه خواهند داشت؛ به ویژه که در اولین برخوردها با آفات آنها را از بین می‌برند.

برای دیدن کل مطلب کلیک کنید

منبع مطلب : www.golsetan.com

راهنمای نگهداری انواع گل ژربرا

آبیاری ژربرا ، گل ژربرا سفید ، عکس گل ژربرا ، گل ژربرا خارجی ، ژربرا دیزی ، ژربرا پاکوتاه ، ژربرا چت ، گیاه ژربرا ، ژربرا گل قیمت ، گل ژربرا کریستالی ، گل ژربرا قرمز ، گل ژربرا pdf

شما اینجا هستید: نازبو / آموزش و مقالات / معرفی گل ژربرا

معرفی گل ژربرا

ژربرا

نام  فارسی: ژربرا

خاستگاه: آفریقای جنوبی

نام انگلیسی:

Transvaal daisy ، Barberton daisy ، Gerbera

نام علمی: GERBERA JAMESONII

خانواده:   ASTERACEAE  – کاسنیان

نامهای دیگر: گل تاب ، گل ژربر ا ، Gerber daisy ، Transvaal daisy ، Barberton daisy ، African daisy

توضیحات:

ژربرا جامزونی یا گل تاب با نام علمی “GERBERA JAMESONII” گیاه بومی آفریقاست و نیاز به شرایط گرم و پرنور دارد. ژربرا پنجمین گل برگزیده جهان مخصوص مناطق گرمسیری است و حساس به سرمای هوا و خاک است. دارای دو تیپ پا بلند (پرورش در گلخانه) و پا کوتاه (نوع باغچه ای) است که ارزش اقتصادی بالایی دارد.

ژربرا یکی از گیاهان محبوب شاخه بریدنی است که به عنوان گیاه گلدانی وفضای سبز نیز استفاده می شود. این گیاه به دلیل رنگ های جذاب و متنوع گل  خود از محبوبیت زیادی برخوردار شده است . برای نگهداری از این گیاه شما به مکانی نیمه آفتابی نیاز دارید و نیاز آبی گیاه متوسط است.

به لحاظ اهمیت اقتصادی تولید شاخه گل ژربرا از طریق کشت بافت در صدر اولویت‌های تحقیقاتی گیاهان زینتی ایران قرار دارد.این گل، دائمی، گرمسیری و حساس به سرما با ریشه های عمیق و گل های مجزا که بر روی ساقه ای پرزدار تشکیل می شوند.  و گلها در رنگ های زرد، صورتی، پرتقالی، قرمز، بنفش، سفید و کرم وجود دارد.

این گیاه به ظاهر نسبت به طول روز بی تفاوت است و در شرایط با شدت نور بالا بهتر گل می دهد اما روز کوتاه را ترجیح می دهد و به عبارتی روزکوتاه اختیاری است. این گیاه از اواخر بهار تا اواخر پائیز و حتی اوایل زمستان گل می دهد.

در ایران در گلخانه پرورش یافته و در بهار و زمستان از گل های بریده آن استفاده می شود. در شرایط خوب، سالانه از هر بوته می توان ۱۰ تا ۱۵ شاخه گل برداشت کرد. انواع باغچه ای اگر در محل آفتابی کاشته شوند در تمام فصل رشد می توانند گل بدهند.

نبازهای ژربرا :

نور: ژربرا گلی با نیاز نوری بالا که روز کوتاه را ترجیح می دهد ، نیاز به محلی پر نور و روشن با نور غیر مستقیم دارد.در نور زیاد 4 فصل سال گل می دهد و طول عمر گل شاخه بریده اش طولانی است. در نور کم ساقه ها علفی شده و و شکنندگی ساقه و خم شدن دم گل را شاهد خواهیم بود. برای داشتن ساقه بلند و قوی محیط را طوری تنطیم کنید که نیمه سایه نیمه آفتاب باشد.آبیاری: نیاز آبی ژربرا بالاست و هرگونه تنش آبی باعث تسریع پیری کاهش ماندگاری گل و کوچک شدن گل می شود. توصیه می شود که آبدهی ابتدای صبح انجام گیرد تا پیش از فرا رسیدن شب، برگسار گیاه ژربرا خشک شود. همچنین بهتر است برای به حداقل رساندن مشکلات ناشی از مرطوب ماندن طوقه گیاه، بعد از هر مرتبه آبیاری صبر کنیم تا پای بوته ها تا حدودی خشک شود و سپس آبیاری بعدی را انجام دهیم. این عمل و مرطوب نشدن بیش از اندازه محیط کاشت، بخصوص در ۲-۱ ماه اول کاشت ژربرا بسیار مهم است.رطوبت: بهترین رطوبت بین 70 تا 85 درصد است. حواستان به رطوبت خاک و هوا باشد چون ژربرا حساس به پوسیدگی طوقه، سفیدک آشکار و پنهان و بتریتیس است. رطوبت هوارا جدی بگیرید پون رطوبت زیاد و نور کم و هوای سرد باعث شیوع بیماری های قارچی میشود.دما: ژربرا در گلخانه خنک بهتر از گلخانه گرم رشد می کند. در دمای بالا برگ های زیادی تولید می کند و گلدهی به تاخیر می افتد. حداقل دمای گلدهی 10 درجه سانتی گراد است ولی در زیر 10 درجه رشد متوقف می شود.

حواستان به اختلاف مای شب و روز باشد زیرا اگر زیاد شود طول دمگل افزایش پیدا کرده و گل بدشکل میشود، دمای شب 15 تا 17 درجه و دمای روز 20 تا 22 درجه مناسب است گرچه در دمای 16 تا 18 درجه بهترین رشد را خواهیم داشت.

خاک: خاکی لومی شنی سبک همراه با پرلیت و غنی از مواد آلی با زهکشی و تهویه مناسب با پی اچ 5.5 تا 6.8 نیاز دارد.

تکثیر گل ژریرا :

این گیاه در گذشته با تقسیم بوته و بذر زیاد می شد که عمل تقسیم خیلی کند و مشکل است و گیاهان حاصل از بذر نیز تفرقه زیادی داشته و یکسان نخواهند شد. بنابراین، امروزه افزایش درون شیشه ای جهت افزایش سریع رقم های گزینش شده، به کار می رود.

1- تقسیم بوته در ماه های پائیز صورت می گیرد. توده گیاهان به بخش های کوچکتر تقسیم می شود و پیش از کاشت، ریشه ها و برگ های پاجوش ها پیرایش شده و شاخساره مرکزی متصل به آن حفظ می شود. باید مراقب بود که نقطه رشد مرکزی در زمان کاشت زیر خاک نرود. گیاهان جوان در گلخانه 4 –5 هفته بعد گل می دهند. گاهی تقسیم بوته در خرداد ماه انجام می شود. در این حالت تا اواخر پائیز و حتی اوایل زمستان گل می دهند.2- افزایش بذری، گرده افشانی دستی برای رسیدن به 90 درصد تندش ضروری است. اگر بذرها بلافاصله پس از برداشت کشت شوند بسیار خوب تندیده و سبز می شوند ولی اگر مدت کمی بمانند، زیوایی آن ها به سرعت کاهش می یابد. تاریخ کاشت بذر تیر و مرداد است، چون جهت تندش به دمای بالا نیاز دارد. دمای لازم برای تندش بالای C°16 می باشد و 10 –15 روز طول می کشد تا بذرها سبز شوند.

دمای بهینه برای جوانه زنی 20 –23 درحه سانتی گراد است و در بالاتر از 24 درجه تندیدن کاهش می یابد. 3 –4 هفته بعد نشاءها در مرحله دو برگی در گلدان های استکانی کاشت می شود و وقتی به اندازه کافی بزرگ شدند، به محل اصلی منتقل می شوند. رشد و نمو بعدی کند بوده و گل ها 10 ماه پس از کاشت بذر حاصل می شوند.

در ماه های زمستان می توان از رشد ژربرا جلوگیری کرد و دوباره در بهار در شرایط رشد قرار داد. در افزایش بذری، گیاهان یکنواخت نبوده و در بیشتر آن ها گل ها هنگام شب بسته می شوند و این موضوع برای گل های بریده ژربرا صفت مناسبی نیست.

3- قلمه های ژربرا نیز می تواند برای افزایش آن به کار رود. گیاهان مناسب به مدت 3 هفته بدون آبیاری نگه داشته می شود. سپس ریشه ها هرس شده و در بستری از پیت کاشته شده و دمای 25 درجه رطوبت نسبی 80% برای آن فراهم می شود. ج.انه های رشد کرده در محور برگ ها را جدا کرده و در بستر ریشه زایی ریشه دار می کنند که در مدت 2 تا 3 ماه، برای انتقال آماده می شود.
برای دیدن کل مطلب کلیک کنید

منبع مطلب : www.nazboo.com

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب