امروز ما در حال دفاع هستیم و دفاع از کشور یکی از عبادات بزرگ استمهدی

بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

امروز ما در حال دفاع هستیم و دفاع از کشور یکی از عبادات بزرگ است را از سایت تکست لس دریافت کنید.

صحیفه امام خمینی

صفحه نخست زندگی‌نامه کتاب‌خانه عکس صوت فیلم جستجو درباره ما تماس با ما

کتابخانه » صحیفه امام خمینی » جلد 15 » صفحات 39

جلد 15 - صفحه 39

است آتش بس اعلام شود.

او و دوستان امریکایی‌اش نمی‌دانند که ماه مبارک رمضان «شهر حرام» (1) نیست. صدام در یکی از ماه‌های حرام علیه ما به جنگ برخاست (2) و کسی از طرفدارانش به او اعتراض نکرد. امروز ما در حال دفاع هستیم و دفاع از کشور یکی از عبادات بزرگ است.

ملت ایران می‌داند که نیروهای مسلح ما در حال بزرگترین عبادات هستند. نیروهای مسلح ما باید بدانند که پیغمبر اکرم در ماه مبارک رمضان علیه کفار جنگید.

از خداوند متعال پیروزی اسلام را بر کفر و نفاق خواستارم. والسلام علی عبادالله الصالحین.

18 تیر 1360 / 7 رمضان 1401

روح الله الموسوی الخمینی

(1)- ماهِ حرام. چهار ماه: ذی القعده، ذی الحجة، محرّم و رجب از ماه‌هایی است که در آیین اسلام، جنگ و قتال در آنها مجاز نیست مگر آنکه دشمن حرمت این ماهها را بشکند و جنگ کند، چنانکه در قرآن کریم آمده است: «الشهرالحرام بالشهرالحرام والحرمات قصاص».

(2)- تجاوز همه جانبه لشکر صدام به ایران در ماه ذی القعده سال 1400 هجری (شهریور 1359) آغاز شد و ماه ذی القعده از ماه‌های حرام است.

صفحه بعدی » « صفحه قبلی فهرست عناوین جلد 15

برای دیدن کل مطلب کلیک کنید

منبع : farsi.rouhollah.ir

درسنامه آموزشی آمادگی دفاعی کلاس نهم درس 2: تهاجم و دفاع با پاسخ

فعالیت 1 (صفحه 19 کتاب درسی) | فعالیت (2) (صفحه 23 کتاب درسی) | فعالیت (3) (صفحه 23 کتاب درسی) | فعالیت (4) (صفحه 24 کتاب درسی) | تهاجم | آشنایی با دفاع | انواع دفاع | اهمیت آمادگی دفاعی از دیدگاه قرآن

بنیان‌گذار جمهوری اسلامی ایران، امام‌خمینی (ره) در زمان دفاع مردم از دین و سرزمینشان (دوران دفاع‌ مقدس) فرمودند: «امروز ما در حال دفاع هستیم و دفاع از کشور یکی از عبادات بزرگ است».

بیشتر بدانید

دفاع جزئی از هویت یک ملت زنده است. هر ملتی که نتواند از خود دفاع بکند، زنده نیست. هر ملتی هم که به فکر دفاع از خود نباشد و خود را آماده دفاع نکند، در واقع زنده نیست. هر ملتی هم که اهمیت دفاع را درک نکند به یک معنا زنده نیست.

حضرت آیت‌اللهّ العظمی خامنه‌ای، رهبر معظم انقلاب اسلامی 1368/08/28

تهاجم

تهاجم به معنای شبیخون، هجوم و حمله یک کشور به کشوری دیگر به منظور اشغال و سلطه بر آن سرزمین است. معمولاً قبل از آنکه تهاجمی صورت بگیرد، کشور تهدید کننده سعی می‌کند، با ایجاد ترس میزان توان و آمادگی دفاعی آن کشور را آزمایش کند. اگر این کشور در آمادگی کامل نبود، آن وقت تهاجم آغاز می‌شود. البته ممکن است قبل از تهاجم دست به کارهای دیگری مانند تحریم بزند. گاهی نیز تهاجم بدون تهدید انجام می‌شود. به هرگونه آمادگی در مقابل تهاجم «آمادگی دفاعی» گفته می‌شود.

فعالیت 1 (صفحه 19 کتاب درسی)

به روش گروهی درباره موضوعات زیر بحث کنید و نتیجه را در جدول مربوطه یادداشت کنید.

نمونه‌هایی از آمادگی اعتقادی، روحی و معنوی نمونه‌هایی از آمادگی نظامی، سیاسی، اقتصادی

- - - - - - - - - -

تهاجم ممکن است به دو شکل نظامی و فرهنگی انجام شود. در تهاجم نظامی، دشمن با ابزارهای مادی مانند هواپیما، تانک و سرباز به قصد اشغال یک کشور اقدام به حمله نظامی می‌کند، که نمونه آن تهاجم رژیم بعثی صدام به کشور ما و جنگ تحمیلی هشت ساله (1367 - 1359) است.

اما در تهاجم فرهنگی، دشمن با ابزارهای غیرنظامی دست به حمله می‌زند. ابزار دشمن در این شکل از تهاجم، ابزار و وسایل فرهنگی است. یکی از اهداف تهاجم نظامی، اشغال سرزمین و خاک آن کشور است. در تهاجم فرهنگی، اشغال ذهن و اعتقادات و تغییر ارزش‌ها و باورهای دینی مردم، هدف اصلی دشمن است. تهاجم فرهنگی از جهات مختلف خطرناک‌تر از تهاجم نظامی است. در جدول زیر تهاجم نظامی با تهاجم فرهنگی مقایسه شده است.

معیار مقایسه تهاجم نظامی تهاجم فرهنگی

هدف تصرف خاک و سرزمین تصرف فکر و ذهن

مدت تهاجم معمولاً کوتاه مدت و محدود تدریجی، بلند مدت و نامحدود

چهره ظاهری نفرت‌انگیز و پر سر و صدا فریبنده و جذاب

روش معرفی خود اعلام دشمنی و نفرت اظهار دوستی و محبّت

ابزار تهاجم توپ، تانک، موشک و … امواج ماهواره‌ها، فیلم‌های سینمایی و سایر رسانه‌ها

آثار تهاجم تلفات انسانی، زیان‌های اقتصادی و … فساد اخلاقی، شیوع مواد مخدر، فروپاشی خانواده‌ها و...

مکان‌های مورد تهاجم مراکز اقتصادی، نظامی، مرزی و … مدارس، دانشگاه‌ها، مراکز فرهنگی و …

تهاجم نظامی یا تهاجم سخت یک کشور علیه کشور دیگر منجر به جنگ می‌شود؛ بنابراین در تعریف جنگ می‌توان گفت: نبرد خشن و مسلحانه‌ای است که بین دو یا چند اجتماع مستقل اتفاق می‌افتد.

در ابتدای زندگی جمعی انسان‌ها شروع هر جنگ دلایل ساده و مشخصی داشت و دو طرف درگیر عموماً برای به‌دست آوردن غنایم، قدرت‌نمایی و مقابله به مثل (تلافی کردن حملات قبلی) با یکدیگر جنگ می‌کردند. اما برای وقوع جنگ‌های بزرگ در طول تاریخ دلایل فراوانی وجود دارد.

آشنایی با دفاع

دفاع چیست؟

به مجموعه اقدامات موجودات زنده برای حفظ و حراست از حیات خود در برابر خطرات محیطی که به‌منظور تقلیل یا دفع تجاوز صورت می‌گیرد، دفاع می‌گوییم.

انواع دفاع

الف) دفاع غریزی ب) دفاع آگاهانه

الف) دفاع غریزی: به‌صورت ناخودآگاه انجام می‌شود و در بین موجودات زنده مشترک است.مثال:

- بسته شدن سریع چشم به هنگام انعکاس شدید در چشم

- عقب کشیدن دست به هنگام برخورد با جسم داغ

- فرار سریع حیوانات از محدوده‌ای که احساس خطر می‌کنند.

ب) دفاع آگاهانه: این نوع دفاع مختص انسان است و دارای تفاوت اساسی با دفاع غریزی است.

1- هدف انسان از دفاع بر حفظ جان، حفظ اعتقادات و میهن خویش است.

2- انسان بر اساس قدرت تفکر و تعقل و یادگیری‌های قبلی با خطرات مقابله می‌کند.

اهمیت آمادگی دفاعی از دیدگاه قرآن

می‌دانید که لازمه موفقیت در هر کاری آمادگی برای انجام آن است. همان گونه که حضور در امتحانات بدون آمادگی قبلی، نمی‌تواند توفیق چندانی به همراه آورد، اقدام به هر کار دیگری نیز چنین است، به‌ویژه دفاع در برابر دشمن. تصور کنید در صورتی که ملتی آمادگی دفاعی در برابر دشمن را نداشته باشند، چه نتایج و پیامدهای ویران کننده‌ای به دنبال دارد و چه تلفات و خسارات سنگینی به بار خواهد آورد؟

خداوند متعال در قرآن کریم با اشاره به آرزوی دشمنان برای نابودی مسلمانان هشدار می‌دهد که هرگز از سلاح‌ها و امکانات خود غافل نشوید و زمینه حمله و هجوم دشمن را فراهم نسازید.

آیه 102 سوره نساء می‌فرماید:

«وَ دَّ الَّذینَ کَفَرُوا لَوْ تَغْفُلُونَ عَنْ أَسْلِحَتِکُمْ وَ أَمْتِعَتِکُمْ فَیَمیلُونَ عَلَیْکُمْ مَیْلَةً واحِدَةً»

«کافران آرزو دارند که شما از سلاح ها و متاع‌های خود غافل شوید و یک باره به شما هجوم آورند»

و در آیه 60 سوره انفال می‌فرماید:

«وَ أَعِدُّوا لَهُمْ مَا اسْتَطَعْتُمْ مِنْ قُوَّة وَ مِنْ رِباطِ الْخَیْلِ تُرْهِبُونَ بِهِ عَدُوَّ اللّهِ وَ عَدُوَّکُمْ»

«و هر آنچه می‌توانید از نیرو و اسب‌های ورزیده (ساز و برگ جنگی) فراهم آورید تا به وسیله آن دشمنان خدا و دشمنان خودتان را بترسانید»

به نظر شما چه درسی از این آیات می‌توان گرفت؟

آیا این آیات هوشیاری دائمی مسلمانان و توجه به امکانات و سلاح‌های خود و کسب آمادگی لازم برای مقابله با دشمنان و تهیه سلاح و تجهیزات و وسایل مورد نیاز را در حد توان، متذکر نمی‌شوند؟ آیا به مسلمانان نمی‌آموزند که با آماده نگه‌داشتن خود و مجهز کردن رزمندگان و مرزداران اسلام از راه ایجاد ترس و وحشت در دل دشمن به پیروزی دست یابند و بدون جنگ و خونریزی فاتح میدان باشند؟

برای دیدن کل مطلب کلیک کنید

منبع : gama.ir

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب