سهم الدین زمانی

سهم الدین زمانیمهدی

بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

سهم الدین زمانی را از این سایت دریافت کنید.

سهم‌الدین زمانی درگذشت

سهم‌الدین زمانی هنرمند پیشکسوت رشته نقاشی که خالق نخستین قرآن مصور در جهان بود، چهره در نقاب خاک کشید.

سهم‌الدین زمانی درگذشت

سایت خوان ۱۳۹۹/۰۶/۲۲ ۱۵:۵۷ ۳۶۹۰۹۷۰

تسنیم : سهم‌الدین زمانی هنرمند پیشکسوت رشته نقاشی که خالق نخستین قرآن مصور در جهان بود، چهره در نقاب خاک کشید.

سهم‌الدین زمانی از آن دست هنرمندانی بود که سراسر عمر خود را وقف هنرش کرد؛ آن هم هنری که با کلام نورانی خداوند؛ قرآن کریم عجین و قرین بود و می‌توان آن را هنر قرآنی اطلاق کرد.

زمانی در حالی در سن ۷۴ سالگی درگذشت که ۴۸ سال از عمر پربار خود را وقف نقاشی سوره‌های قرآن مجید کرده و بدین ترتیب؛ به نخستین هنرمند نقاشی تبدیل شده بود که توانسته قرآنی مصور خلق کند.

این هنرمند پیشکسوت عرصه هنرهای تجسمی که در فومن زندگی می‌کرد، متولد ۱۴ اسفند ۱۳۲۵ در تهران و اولین فرزنده خانواده‌ای مذهبی بود؛ هنر در خانواده زمانی موروثی بود و پدرش نیز به نقاشی اشتغال داشت.

این هنرمند آخرین بار برای برپایی نمایشگاه نقاشی‌های خود با عنوان «آیینه‌ای به رؤیت آیات» به تهران آمد و قرآن‌نگاری‌های چشم‌نواز و رنگارنگ خود را در مؤسسه صبای فرهنگستان هنر به معرض دید عموم گذاشت.

زمانی اواخر مردادماه ۱۳۹۹ به دلیل نارسایی کلیوی در یکی از بیمارستان‌های شهر رشت بستری شد اما در ادامه به‌سبب وخامت حالش به تهران منتقل شد و پس از دو هفته به دیدار حق شتافت. روحش شاد و راهش پررهرو باد.

در پایان، منتخبی از قرآن‌نگاری‌های این هنرمند فقید عرصه هنرهای تجسمی را که آخرین بار در خرداد ماه ۱۳۹۸ در قالب نمایشگاه «آیینه‌ای به رؤیت آیات» به نمایش درآمد، از نظر می‌گذرانید:

اخبار مرتبط

بحران‌‌ها؛ نردبان‌هایی برای رشد فردی و سازمانی

دریابندری زیر باران به خاک سپرده شد

آمریکا سفیر فلسطین و خانواده‌اش را اخراج کرد

آیا کرونا می‌تواند از راه لوله‌ فاضلاب منتقل شود؟

پیام تبریک سرلشکر صفوی به رئیس فدراسیون تکواندو

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.

جهان خاک خانواده قرآن نقاشی

برای دیدن کل مطلب کلیک کنید

منبع مطلب : donya-e-eqtesad.com

سهم الدین زمانی

سهم الدین زمانی سهم الدین زمانی طی نیم قرن گذشته تجربه‌ای منحصر به فردی را در زمینۀ سنت نگارگری داشته و با نقوش و رنگ‌ها را با درونمایه 114 آیه

سهم الدین زمانی

مهدیه هاشمی

سهم الدین زمانی

سهم ‌الدین زمانی در 14 اسفندماه 1325 در تهران در خانواده‌ای مذهبی به دنیا آمد. وی اولین فرزند خانواده‌ای بود که هنر در آن موروثی بود. پدر ایشان نقاش بود . انگیزه و علاقۀ سهم ‌الدین زمانی از دوران کودکی آغاز شد. وی در نوجوانی شاگرد استاد طلایی (آخرین شاگرد استاد کمال الملک) بود. آثار او در جوانی کلاسیک بوده است. به نقل از سهم الدین زمانی: « در سن 22 سالگی بزیارت امام رضا (ع) مشرف گردیدم. یکروز عصر، وقت اذان، تحت تاثیر آیات و کاشی کاری‌های حرم قرار گرفتم و از خداوند تقاضا کردم که لطفی در حق من نماید و توفیق یابم کاری را که رضای خداوند در آن باشد انجام دهم.»

در نتیجه مجموعه‌ای شکل گرفت که این مجموعه از نقوش و رنگ‌های ایرانی و نیز به همراه درونمایه 114 آیه است. در هر تابلوی این مجموعه که 114 آیه قرآنی انتخاب شده و اجرا گردیده است. هر تابلو در ابعاد 114 در 114، به نیت 114 سوره قرآن و در دایره‌هایی به قطر 30 سانتیمتر، به نیت 30 جزء قرآن، با قطر 14 سانتیمتر، به نیت 14 معصوم است. رنگ‌های به کار رفته در این مجموعه از رنگ‌های کاملاً طبیعی است و در آثار جدیدتر، سهم ‌الدین زمانی از تکنیک اکرلیک استفاده نموده است.

برای دیدن کل مطلب کلیک کنید

منبع مطلب : www.artnevis.com

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب