حسن طهرانی مقدم

حسن طهرانی مقدممهدی

بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

حسن طهرانی مقدم را از این سایت دریافت کنید.

مروری بر زندگی شهید حسن طهرانی‌مقدم

طرحی که حسن طهرانی‌مقدم به عنوان یک خمپاره چی ساده روی کاغذ نوشته بود و دست حسن باقری داده بود، فراتر از این چیزها بود. پیشنهادش به پرتاب خمپاره ربطی نداشت. حرفش این بود که یک دست صدا ندارد و پرتاب خمپاره‌ها باید هدفمند و با هم باشد. خمپاره‌ها باید فرماندهی آتش داشته باشند.

جمعه / ۲۱ آبان ۱۴۰۰ / ۱۰:۲۷

دسته‌بندی: فرهنگ حماسه

کد خبر: 1400082116045

خبرنگار : 71451

مروری بر زندگی شهید حسن طهرانی‌مقدم

طرحی که حسن طهرانی‌مقدم به عنوان یک خمپاره چی ساده روی کاغذ نوشته بود و دست حسن باقری داده بود، فراتر از این چیزها بود. پیشنهادش به پرتاب خمپاره ربطی نداشت. حرفش این بود که یک دست صدا ندارد و پرتاب خمپاره‌ها باید هدفمند و با هم باشد. خمپاره‌ها باید فرماندهی آتش داشته باشند.

به گزارش ایسنا، ‌حسن طهرانی مقدم ۶ آبان ماه ۱۳۳۸ در محله سرچشمه تهران متولد شد. به علت شغل پدرش (محمود طهرانی مقدم)، که به پیشه خیاطی مشغول بود، به محله شکوفه و سپس به محله بهارستان نقل مکان کرد و مقاطع ابتدایی و دبیرستان را در همین مناطق گذراند.

قبولی در دانشگاه در مقطع کاردانی؛ ۱۳۵۶

حاج حسن طهرانی‌مقدم پس از پایان دوره تحصیلات متوسطه در رشته صنایع (برش قطعات صنعتی) در مقطع فوق دیپلم مدرسه عالی تکنیکیوم نفیسی پذیرفته شد. همزمان با اوج‌گیری فعالیت انقلابی، تحت تاثیر برادرش (محمد) به صف انقلابیون پیوست.

او در روزهای منجر به پیروزی انقلاب به اتفاق دوستانش در فعالیت‌های زیرزمینی، نارنجک‌های دستی می‌ساخت که با استفاده از سه راهی لوله آب تولید می‌شد. شب ۲۲ بهمن در میدان امام حسین (فوزیه سابق) با پرتاب نارنجک دستی، یک خودروی نظامی ارتش را مصادره کرد و سرهنگ سوار بر خودرو را به اسارت درآورد.

اخذ مهندسی صنایع؛ ۱۳۵۸

حسن طهرانی مقدم در سال ۱۳۵۸، در مقطع لیسانس رشته مهندسی صنایع پذیرفته و به اخذ مدرک مهندسی در این رشته موفق شد. او در ۲۱ سالگی و در ابتدای شکل‌گیری رسمی سپاه پاسداران، به عنوان مسئول اطلاعات منطقه‌ی ۳ سپاه شمال، مشغول به فعالیت شد و تا ۵۹/۷/۳۱ در این سمت باقی ماند. در زمان بروز ناآرامی‌ها در نقاط مرزی که مهم‌ترین آنها حوادث تجزیه‌طلبانه در کردستان بود، سپاه را در ۱۵ ماه اول عمر خود متوجه ضرورت تقویت صبغه نظامی کرد.

با این رویکرد تا شهریور ۱۳۵۹ که کشور در آستانه هجوم رژیم بعث عراق قرار گرفت، حداکثر توان رزمی سپاه، تعداد معدودی گردان‌های رزمی بود که با روش‌های چریکی و غیر کلاسیک، درگیر مبارزه با اشرار وضد انقلابیون مسلح در کردستان شدند.

سنگین‌ترین سلاحی که در آن دوران در اختیار سپاه بود، تعدادی خمپاره‌انداز و آرپی‌جی و تیربار بود، در حالی که در همین وضعیت، ضد انقلابیون در کردستان، حتی به توپخانه نیز مجهز بودند. شاید آمار کل سلاح‌های سپاه در آن مقطع از چند هزار تفنگ ژ۳، کلت، آر پی‌جی و ده‌ها قبضه خمپاره‌انداز تجاوز نمی‌کرد.

استعدادی که کشف شد

طهرانی مقدم که در اولین روزهای تشکیل سپاه پاسداران، به عضویت این نهاد درآمده بودنخستین کسی که درجبهه حسن طهرانی مقدم را کشف کرد، حسن باقری بود. آن زمان‌ها حسن یک جوان لاغر و ریزنقش بود که توی چند ماهی که داخل آبادان در محاصره بودند و بعدش، توی سوسنگرد و دهلاویه، فقط با خمپاره کار کرده بود. هر چند که از قبل، کار با مین و این‌ها را بلد بود و می‌توانست برود واحد تخریب، ولی کشیده شده بود سمت ادوات و خمپاره.

کمبود امکانات آن‌قدر او را نکته‌سنج و وسواسی کرده بود که به سرعت، نبض دیده‌بانی و خمپاره آمده بود دستش، با کمترین خطا، بهترین گرا و موفق‌ترین پرتاب. اما طرحی که به عنوان یک خمپاره چی ساده روی کاغذ نوشته بود و دست حسن باقری داده بود، فراتر از این چیزها بود. پیشنهادش به پرتاب خمپاره ربطی نداشت. حرفش این بود که یک دست صدا ندارد و پرتاب خمپاره‌ها باید هدفمند و با هم باشد. خمپاره‌ها باید فرماندهی آتش داشته باشند. در دوران جنگ ایران و عراق، نخستین فرمانده توپخانه سپاه و بنیانگذار واحد توپخانه در سپاه بود.

پس از جنگ

پس از آن طهرانی مقدم مسئولیت واحد توپخانه را به حسن شفیع‌زاده واگذار کرد، به یگان موشکی سپاه پاسداران رفت و مسئولیت این یگان را برعهده گرفت. او همچنین در تشکیل و بنیان‌گذاری فرماندهی موشکی سپاه تأثیرگذار بود. حسن طهرانی مقدم با پایان جنگ، وارد حوزه تحقیقات و توسعه فعالیت‌های موشکی در سپاه پاسداران شد و مسئولیت ریاست سازمان جهاد خودکفایی سپاه را برعهده گرفت.

شهادت

سردار حسن تهرانی‌مقدم تا روز آخر عمر نیز به عنوان مسئول این سازمان در ایجاد یک توان علمی و دانشی پایه و زیر بنایی مشغول کارهای علمی و تحقیقاتی بود و در روز شهادتش (۲۱ آبان ۱۳۹۰) در پادگان امیرالمومنین(ع) شهرستان ملارد در حالی که برای آزمایش موشکی آماده می‌شد، بر اثر انفجار زاغه مهمات، به یاران شهیدش (احمد کاظمی، حسن شفیع زاده، حسن غازی، ‌ غلامرضا یزدانی، علیرضا ناهیدی، مصطفی تقی‌خواه و ...) پیوست.

انتهای پیام

خبرنگار محمدرضا بختیاری

دبیر علیرضا بهرامی

نظرات

برای دیدن کل مطلب کلیک کنید

منبع مطلب : www.isna.ir

حسن طهرانی‌مقدم

حسن طهرانی‌مقدم

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

حسن طهرانی‌مقدم

زاده ۶ آبان ۱۳۳۸ تهران، ایران

درگذشته ۲۱ آبان ۱۳۹۰ (۵۲ سال)

بیدگنه، شهرستان ملارد، ایران

مدفن قطعه ۲۴ بهشت زهرا

وفاداری ایران

شاخه نظامی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی

سال‌های خدمت ۱۳۹۰–۱۳۵۸

درجه سرتیپ پاسدار

جنگ‌ها و عملیات‌ها جنگ ایران و عراق

آلما ماتر دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی

همسر(ان) الهام حیدری (ا. ۱۳۶۱–۱۳۹۰)[۱]

فرزندان ۴

حسن طهرانی‌مقدم (۶ آبان ۱۳۳۸ – ۲۱ آبان ۱۳۹۰) نظامی ایرانی بود. او در طول جنگ ایران و عراق، از اعضای سپاه پاسداران بود. آخرین سِمَت وی، ریاست سازمان جهاد خودکفایی سپاه بود.[۲] او به عنوان یکی از پایه‌گذاران برنامه موشکی در سپاه پاسداران شناخته می‌شود[۳] و به «پدر موشکی ایران» معروف است.[۴][۵][۶] طهرانی‌مقدم در سال ۱۳۹۰ در پی حادثه انفجار زاغه مهمات واقع در پادگان مدرس کشته شد.

زندگی‌نامه[ویرایش]

الهام حیدری همسر حسن طهرانی‌مقدم

حسن طهرانی‌مقدم در ۶ آبان ماه ۱۳۳۸ در محله سرچشمه، تهران زاده شد.[۷] وی که در اولین روزهای تشکیل سپاه پاسداران، به عضویت این نهاد درآمده بود، در دوران جنگ ایران و عراق، نخستین فرمانده توپخانه سپاه و بنیانگذار واحد توپخانه در سپاه بود.[۸] پس از آن طهرانی‌مقدم مسئولیت واحد توپخانه را به حسن شفیع‌زاده واگذار کرد و به یگان موشکی سپاه پاسداران رفت و مسئولیت این یگان را برعهده گرفت. او همچنین در تشکیل و بنیان‌گذاری فرماندهی موشکی سپاه پاسداران تأثیرگذار بود. حسن طهرانی‌مقدم با پایان جنگ، وارد حوزه تحقیقات و توسعه فعالیت‌های موشکی در سپاه پاسداران شد و مسئولیت ریاست سازمان جهاد خودکفایی سپاه را برعهده گرفت.[۹] در دوران پس از جنگ ایران و عراق، تهرانی مقدم وظیفه مدیریت بر پروژه ساخت چند موشک را در واحد موشکی سپاه قبل از علیرضا یزدانی[۱۰] برعهده داشت.[۱۱]

تحصیلات[ویرایش]

حسن طهرانی‌مقدم، در دو مقطع کاردانی و کارشناسی در رشته صنایع ریخته‌گری در دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی مشغول به تحصیل بود و در مرحله نخست در سال ۱۳۶۹ مقطع کاردانی و در سال ۱۳۷۴ نیز کارشناسی را از این دانشگاه اخذ نمود.[۱۲]

درگذشت[ویرایش]

مقالهٔ اصلی: انفجار بیدگنه

حسن طهرانی‌مقدم در ۲۱ آبان‌ماه ۱۳۹۰ بر اثر انفجار زاغه مهمات در پادگان مدرس، واقع در شهرستان ملارد، به همراه ۱۶ تا ۴۰[۵] نفر دیگر از اعضای سپاه پاسداران کشته شد.[۱۳]

منابع[ویرایش]

↑ «حسن تهرانی مقدم». شخصیت نگار. بایگانی‌شده از اصلی در ۹ فوریه ۲۰۱۷.

↑ «ایران: انفجار پادگان سپاه در جریان تحقیقات نظامی رخ داد». بی‌بی‌سی فارسی. ۲۵ آبان ۱۳۹۰.

↑ «پایه‌گذار برنامه موشکی سپاه در انفجار مهمات شهید شد». دویچه وله. دریافت‌شده در ۲۱ مارس ۲۰۱۶.

↑ «انتشار عکس‌های ماهواره‌ای از 'آثار انفجار در پایگاه موشکی سپاه'». BBC News فارسی. دریافت‌شده در ۲۰۲۱-۱۰-۱۹.

↑ پرش به بالا به:

۵٫۰ ۵٫۱ سیما، IRIB NEWS AGENCY | خبرگزاری صدا و. «بدون تعارف با یادگاران پدر موشکی ایران». . دریافت‌شده در ۲۰۲۱-۱۰-۱۹.

↑ YJC، خبرگزاری باشگاه خبرنگاران | آخرین اخبار ایران و جهان | (۱۳۹۱). «پدر موشکی ایران را بهتر بشناسیم». . دریافت‌شده در ۲۰۲۱-۱۰-۱۹.

↑ «حسن تهرانی مقدم». شخصیت نگار". بایگانی‌شده از اصلی در ۱۰ مارس ۲۰۱۶. دریافت‌شده در ۲۱ مارس ۲۰۱۶.

↑ محسن رضایی (۴ آذر ۱۳۹۰). «حسن تهرانی مقدم که بود و چه کرد؟». خبرگزاری مهر.

↑ «زندگینامه: حسن تهرانی‌مقدم (۱۳۳۸–۱۳۹۰)». همشهری آنلاین. دریافت‌شده در ۲۱ مارس ۲۰۱۶.

↑ «نسخه آرشیو شده». بایگانی‌شده از اصلی در ۲۶ سپتامبر ۲۰۱۹. دریافت‌شده در ۳۰ اکتبر ۲۰۱۹.

↑ «اخبار ضد و نقیض دربارهٔ پروژه موشک قاره‌پیمای ایران». دویچه وله. ۱۹ نوامبر ۲۰۱۱.

↑ «تصویر گواهی موقت فارغ‌التحصیلی». دانشگاه تربیت دبیر رجایی. بایگانی‌شده از اصلی در ۲۲ دسامبر ۲۰۱۵. دریافت‌شده در ۲۱ مارس ۲۰۱۶.

↑ «سپاه پاسداران: در انفجار پادگان ملارد ۱۷ نفر به شهادت رسیدند». ۲۱ آبان ۱۳۹۰.

مناصب نظامی پیشین:

امیر حیات‌مقدم جانشین فرمانده نیروی هوایی سپاه پاسداران

۱۳۸۵–۱۳۸۴ پسین: ؟ نهفتن

داده‌های کتابخانه‌ای

عمومی

ویاف 1 ورلدکت (از طریق ویاف)

کتابخانه‌های ملی آلمان اسرائیل

رده‌ها: افراد مربوط به انقلاب ۱۳۵۷ ایرانافسران سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در جنگ ایران و عراقاهالی تهراندانش‌آموختگان دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسیدرگذشتگان ۱۳۹۰درگذشتگان ۲۰۱۱ (میلادی)درگذشتگان در سوانح در ایراندرگذشتگان در سوانح صنعتیزادگان ۱۳۳۸زادگان ۱۹۵۹ (میلادی)سرتیپ‌های سپاه پاسداران انقلاب اسلامیشیعیان ایرانمهندسان صنایع اهل ایراننظامیان اهل ایران که درجه سرلشکری را پس از مرگ دریافت کردندخاک‌سپاری‌ها در قطعه ۲۴ بهشت زهرا

برای دیدن کل مطلب کلیک کنید

منبع مطلب : fa.wikipedia.org

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب