pms مخفف چیست

pms مخفف چیستمهدی

بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

pms مخفف چیست را از این سایت دریافت کنید.

سندرم پیشاقاعدگی

سندرم پیشاقاعدگی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

سندرم پیشاقاعدگی تخصص پزشکی زنان

طبقه‌بندی و منابع بیرونی

آی‌سی‌دی-۱۰ N۹۴.۳

آی‌سی‌دی-۹-سی‌ام 625.4

دادگان بیماری‌ها 10513

ئی‌مدیسین article/۹۵۳۶۹۶

پیشنت پلاس سندرم پیشاقاعدگی

سمپ D011293

[ویرایش در ویکی‌داده]

نشانگان پیش از قاعدگی (پی‌ام‌اس یا PMS) (به انگلیسی: premenstrual syndrome) یا تنش پیش از قاعدگی (PMT) (به انگلیسی: premenstrual tension) مجموعه‌ای از علایم جسمی، روانی و احساسات مرتبط با چرخهٔ قاعدگی در زنان است؛ و این در حالی است که بیشتر زنان در سن «بچه زایی» (حداکثر تا ۸۵ در صد) نشانه‌های فیزیکی مرتبط با عملکرد طبیعی تخمک گذاری شامل نفخ کردن یا نرمی پستان (حساسیت به لمس پستان) را تجربه کرده‌اند. تعاریف پزشکی از PMS به الگویی مداوم از نشانه‌های فیزیکی و عاطفی (روانی) محدود می‌شود که تنها در طول فاز لوتئال از چرخهٔ قاعدگی، اتفاق می‌افتد، که از «شدت کافی برای تداخل با برخی از جنبه‌های زندگی» برخوردار هستند.[۱] به‌طور خاص، نشانه‌های عاطفی (روانی) برای تشخیص PMS، باید حضور داشته باشد. نشانه‌های خاص روانی و فیزیکی منتسب به PMS از زنی به زن دیگر متفاوت است، با اینحال الگوی علائم برای هر زن، به‌طور فردی، قابل پیش‌بینی است. این نشانه‌ها در طول ده روز قبل از قاعدگی اتفاق می‌افتد، و مدت کوتاهی قبل یا مدت کوتاهی بعد از شروع جریان قاعدگی ناپدید می‌شود.

تنها درصد کمی از زنان (۲ تا ۵٪) علائم پیش از قاعدگی بارزی دارند که می‌توان آن را از ناراحتی عادی مرتبط با قاعدگی زنان سالم جدا کرد.[۱][۲] از نظر فرهنگی، مخفف PMS در کشورهای انگلیسی زبان بسیار شناخته شده می‌باشد و به مشکلات مرتبط با قاعدگی اشاره می‌کند، و این مخفف بدون توجه به تعریف پزشکی آن، به‌طور گسترده‌ای در گفتگوهای محاوره‌ای و عادی استفاده می‌شود. در این موارد، علائم به ندرت بدون استفاده از مخفف بیان می‌شوند، و اشاره به معنی ضمنی آن بیشتر از تعریف بالینی آن مورد توجه است.

«اختلال ناخوشی پیش از قاعدگی» (PMDD) حالتی بسیار شدیدتر است که به عنوان یک اختلال روانپزشکی مشابه با افسردگی تک قطبی در نظر گرفته می‌شود.

همه گیرشناسی[ویرایش]

تا ۸۰ درصد زنان در سن باروری، برخی از علائم را قبل از قاعدگی گزارش می‌کنند. این علائم در ۲۰ تا ۳۰٪ از زنان به عنوان PMS واجد شرایط است و در سه تا هشت درصد شدید است.[۳]

نشانه‌ها[ویرایش]

تقریباً ۲۰۰ علامت متفاوت مرتبط با است که سه نشانهٔ مهم آن عبارتند از کج‌خلقی (irritability)، تنش (tension) و اضطراب (dysphoria)(خوشحال نبودن) بیش از ۲۰۰ نشانهٔ متفاوت با PMS همراه شده‌است، اما سه تا از برجسته‌ترین نشانه‌ها عبارتند از: تحریک پذیری، تنش و بی‌قراری (ناخشنودی).[۱] نشانه‌های عاطفی و غیر اختصاصی مشترک عبارتند از: استرس، اضطراب، مشکل در بخواب رفتن (بی خوابی)، سردرد، خستگی، نوسانات خلقی، افزایش حساسیت عاطفی و تغییر در میل جنسی[۴] تعاریف رسمی مطلقاً نیازمند به حضور نشانه‌های عاطفی(emotional) به عنوان شکایت اصلی از PMS می‌باشند؛ حضور نشانه‌های فیزیکی مرتبط با چرخهٔ قاعدگی عبارتند از: نفخ، دلپیچه، یبوست، تورم یا حساسیت به لمس پستان، آکنه مربوط به چرخه قاعدگی و دردهای مفصلی یا عضلانی.

نشانه‌های دقیق و شدت آن‌ها از زنی به زن دیگر و حتی از چرخه‌ای به چرخه دیگر متفاوت است. بسیاری از زنان مبتلا به نشانگان پیش از قاعدگی تنها تعداد اندکی از نشانه‌های ممکن را تجربه می‌کنند که به‌طور نسبی قابل انتظار می‌باشد.[۵] بر اساس تعاریف مشخص، علائم باید در زمانی طی ده روز بلافاصله قبل از شروع قاعدگی دیده شوند و نباید حداقل یک هفته بین شروع قاعدگی و تخمک‌گذاری وجود داشته باشند.[۶] هرچند که شدت نشانه‌ها ممکن است تا حدودی متفاوت باشد، بیشتر تعاریف نیازمند این هستند که گروه منحصربه‌فرد نشانه‌های یک زن در چرخه‌های متعدد و پی دی پی وجود داشته باشند.[۶]

عوامل خطر[ویرایش]

مصرف کافئین بالا[۶]

استرس ممکن است شرایط را تسریع کند.

افزایش سن سابقهٔ افسردگی سابقهٔ خانوادگی

عوامل رژیم غذایی[۷](سطح پایینی از ویتامین و مواد معدنی به خصوص منزیم، منگنز و ویتامین E) و همچنین ویتامین D

سابقهٔ خانوادگی اغلب پیش‌بینی‌کنندهٔ خوبی برای احتمال سندروم قبل از قاعدگی است، مطالعات نشان داده‌اند که نرخ (concordance) در میان دوقلوهای همسان، دو برابر بیشتر از دوقلوهای غیر همسان (با برادر) است.[۱] این بدان معنی است که اگر یک دوقلو دارای PMS است، قل دیگر احتمال بیشتری از حد متوسط برای ابتلا به PMS دارد، و این نشان می‌دهد که تا حدی علت آن می‌تواند ژنتیکی باشد. اگر چه وجود سندرم پیش از قاعدگی در زنان مبتلا به اختلالات خلقی مانند افسردگی و اختلال دوقطبی، [نیازمند منبع] بالا است، با اینحال رابطهٔ علی آن هنوز ثابت نشده‌است. همچنین، ویتامین B، به ویژه ویتامین B6، می‌تواند به PMS کمک کند.[۸]

تشخیص[ویرایش]

هیچ تست آزمایشگاهی یا یافته بالبنی خاصی برای تأیید تشخیص PMS وجود ندارد. سه تظاهر اصلی عبارتند از:[۱]

شکایت اصلی زن یکی یا بیشتر از نشانه‌های عاطفی مرتبط با PMS می‌باشد (عموماً تحریک پذیری، تنش، یا ناخشنودی).

نشانه‌ها به‌طور قابل پیش‌بینی در طول فاز لوتئال (پیش از قائدگی) ایجاد شده و به‌طور قابل پیش‌بینی در طول فاز فولیکولار (پیش از تخمک گذاری) کاهش می‌یابند یا از بین می‌روند.

نشانه‌ها باید به حدی شدید باشند که زندگی عادی زن را مختل کنند.

برای ایجاد یک الگو، پزشک ممکن است برای حداقل دو چرخهٔ قاعدگی، از بیمار بخواهد تا نشانه‌ها را بر روی تقویم ثبت کند.[۵] این عمل به تشخیص اینکه آیا نشانه‌ها، واقعاً، محدود به زمان پیش از قاعدگی و قابل پیش‌بینی در محدوده زمان معینی هستند، کمک خواهد کرد. تعدادی وسیله (روش) استاندارد برای توصیف PMS، ایجاد شده‌است، از جمله تقویم تجارب سندرم پیش از قاعدگی(COPE)، گزارش تأثیرات و شدت قاعدگی در آینده (PRISM)، و مقیاسهای قیاسی دیداری(VAS).[۱] علاوه بر این، شرایط دیگری ممکن است، نشانه‌هایی که مستثنی شده‌اند را بهتر توضیح دهد.[۱] تعدادی از شرایط پزشکی هستند که در فرایندی به نام بزرگنمایی قاعدگی، وضع را تشدید می‌کنند. این شرایط ممکن است بیمار را به این باور برساند که دچار PMS شده‌است، این اختلال ممکن است با مشکلاتی چون کم خونی، کم‌کاری تیروئید، اختلالات خوردن و سوء مصرف مواد مخدر همراه باشد.[۱]

برای دیدن کل مطلب کلیک کنید

منبع مطلب : fa.wikipedia.org

سندرم پیش از قاعدگی (pms)چیست؟

دکتر فرشته دانشمند جراح و متخصص زنان، زایمان و نازایی آدرس: اصفهان، خیابان میر، نبش کوچه 19 (شهید نواب) تلفن: 36624424- 031 تعیین نوبت با خانم شفیعی شماره ۰۹۱۳۳۶۷۷۰۱۴

سندرم پیش از قاعدگی (pms)چیست؟

۲۶ اردیبهشت توسط کلینیک۲۴

 pmsچیست؟

pms مخفف ( premenstrual Syndrom ) يا سندرم قبل از قاعدگي ( عادت ماهانه ) مي باشد . به نحوي که شخص مبتلا به PMS ممکن است انواع وسيعي از علائم را که ظاهراً مرتبط با هم نيستند احساس کند . به همين دليل تشخيص آن مشکل است . عليرغم وجود علائم بسيار ، هر خانم مبتلا به PMS معمولاً علائمي خاص خود به صورت دوره اي دارد . محققين اظهار مي کنند که ۴۰ درصد زنان در سن باروري به PMS مبتلا مي شوند . 

دلایل pms:

پس از تولد فرزند ،

بستن لوله هاي رحم ،

برداشتن رحم ،

شروع و يا قطع مصرف قرصهاي ضدبارداري

درپي يک استرس به عنوان شوکي براي سيستم غدد درون ريز ظاهر شود .

pms ارثي است . ممکن است با بالا رفتن سن شدت آن بيشتر شود .

 علائم PMS کدامند ؟

  افسردگي ،

کسالت ،

خستگي ،

زودرنجي ،

عصبانيت ناگهاني و احساس خارج از کنترل بودن ،

علائم ديگر:

شامل ميگرن يا انواع سردرد ،

مشکلات سينوسي ،

ورم ،

آکنه ،

احساس اجبار براي غذاخوردن ،

ويار به خوردن شيريني يا غذاهاي پرنمک و شور ،

درد مفاصل ،

احساس بي عرضگي ،

کمردرد ،

مشکلات چشمي ،

افزايش وزن ،

اختلالات روده اي و غش .

به علاوه فکر يا اقدام به خودکشي ،

ضعف تمرکز ،

بدگماني ،

گريه و خشونت

 بلکه ظاهر شدن ادواري علائم بطور ماهانه ملاک تشخيص PMS مي باشد

زمان PMS :

 علائم ۵ تا ۷ روز قبل از عادت ماهيانه آغاز و با آغاز خونريزي پايان مي يابد .

علائم ۱۴ روز قبل از عادت ماهيانه ( زمان تخمک گذاري )‌ شروع مي شود و تقريبآً دو هفته و يا تا زمان شروع خونريزي به طول مي انجامد .

علائم ۱۴ روز قبل از عادت ماهيانه آغاز مي شود و تا ۳ هفته بعد ادامه مي يابد و در واقع تا پايان زمان خونريزي خاتمه پيدا مي کند .

علائم به مدت چند روز هنگام تخمک گذاري ( دو هفته قبل از عادت ) آغاز مي شود ، سپس از شدت آن کاسته مي شود و چند روز قبل از شروع خونريزي دوباره ظاهر مي شود .

اکثر خانمها فقط حدود ۷-۵ روز در ماه از اين مشکل رنج مي برند . 

درمان PMS چيست ؟

استراحت کافي

ورزش روزانه

حذف مصرف نمک ،‌

حذف شکر ،

حذف کافئين ،

حذف الکل

مصرف ويتامين ها بخصوص ويتامين ب – ۶( B6 )

 در اين دوره مصرف کربوهيدراتهاي مرکب مانند ميوه جات تازه ، سبزيجات ، غلات و پروتئينها ( بخصوص مرغ و ماهي ) توصيه مي شوند .

 pmsچیست؟ pms مخفف ( premenstrual Syndrom ) يا سندرم قبل از قاعدگي ( عادت ماهانه ) مي باشد . به نحوي که شخص مبتلا به PMS ممکن است انواع وسيعي از علائم را که ظاهراً مرتبط با هم نيستند احساس کند . به همين دليل تشخيص آن مشکل است . عليرغم وجود علائم بسيار ، هر خانم مبتلا به PMS معمولاً علائمي خاص خود به صورت دوره اي دارد . محققين اظهار مي کنند که ۴۰ درصد زنان در سن باروري به PMS مبتلا مي شوند .  دلایل pms: پس از تولد فرزند ، بستن لوله هاي رحم ، برداشتن رحم ، شروع و يا قطع مصرف قرصهاي ضدبارداري درپي يک استرس به عنوان شوکي براي سيستم غدد درون ريز ظاهر شود . pms ارثي است . ممکن است با بالا رفتن سن شدت آن بيشتر شود .  علائم PMS کدامند ؟   افسردگي ، کسالت ، خستگي ، زودرنجي ، عصبانيت ناگهاني و احساس خارج از کنترل بودن ، علائم ديگر: شامل ميگرن يا انواع سردرد ، مشکلات سينوسي ، ورم ، آکنه ، احساس اجبار براي غذاخوردن ، ويار به خوردن شيريني يا غذاهاي پرنمک و شور ، درد مفاصل ، احساس بي عرضگي ، کمردرد ، مشکلات چشمي ، افزايش وزن ، اختلالات روده اي و غش . به علاوه فکر يا اقدام به خودکشي ، ضعف تمرکز ، بدگماني ، گريه و خشونت  بلکه ظاهر شدن ادواري علائم بطور ماهانه ملاک تشخيص PMS مي باشد زمان PMS :  علائم ۵ تا ۷ روز قبل از عادت ماهيانه آغاز و با آغاز خونريزي پايان مي يابد . علائم ۱۴ روز قبل از عادت ماهيانه ( زمان تخمک گذاري )‌ شروع مي شود و تقريبآً دو هفته و يا تا زمان شروع خونريزي به طول مي انجامد . علائم ۱۴ روز قبل از عادت ماهيانه آغاز مي شود و تا ۳ هفته بعد ادامه مي يابد و در واقع تا پايان زمان خونريزي خاتمه پيدا مي کند . علائم به مدت چند روز هنگام تخمک گذاري ( دو هفته قبل از عادت ) آغاز مي شود ، سپس از شدت آن کاسته مي شود و چند روز قبل از شروع خونريزي دوباره ظاهر مي شود . اکثر خانمها فقط حدود ۷-۵ روز در ماه از اين مشکل رنج مي برند .  درمان PMS چيست ؟ استراحت کافي ورزش روزانه حذف مصرف نمک ،‌ حذف شکر ، حذف کافئين ، حذف الکل مصرف ويتامين ها بخصوص ويتامين ب – ۶( B6 )  در اين دوره مصرف کربوهيدراتهاي مرکب مانند ميوه جات تازه ، سبزيجات ، غلات و پروتئينها ( بخصوص مرغ و ماهي ) توصيه مي شوند . نوشته‌های تازه

بررسی علل و علائم عدم تخمک گذاری

کاربردها و مزایای آزمایش AMH چیست؟

بررسی روش های تشخیص علل ناباروری

مراقبت های مهم برای حفظ بهداشت واژن

نکات مراقبتی پس از کورتاژ جنین

بررسی علائم رایج در هفته ۴۰ بارداری

تماس با ما

دکتر فرشته دانشمند

جراح و متخصص زنان، زایمان و نازایی

آدرس: اصفهان-خیابان میر- نبش کوچه ۱۹ (شهید نواب)

تلفن: ۳۶۶۲۴۴۲۴- ۰۳۱

جهت نوبت لیزر تماس با شماره ۰۹۱۳۳۶۷۷۰۱۴

صفحه اینستاگرام:

لینک های پرکاربرد

متخصص زنان و زایمان اصفهان، دکتر فرشته دانشمندسامانه معرفی و نوبت دهی پزشک و مشاور کلینیک۲۴نرم افزار مطب و کلینیک پزشکینرم افزار مطب و کلینیک دندانپزشکینرم افزار مرکز مشاوره و روانشناسینرم افزار رادیولوژی و سونوگرافینرم افزار آزمایشگاه و ژنتیکطراحی سایت پزشکیبانک اطلاعاتی مراکز پزشکینوبت دهی تلفن گویاکاشت مو در اصفهانبهترین دندانپزشک اصفهان دکتر حسین برجیانبهترین جراح لثه اصفهان دکتر حسین برجیانبهترین متخصص ایمپلنت اصفهان دکتر حسین برجیانبهترین دندانپزشک زیبایی اصفهان دکتر حسین برجیانبهترین متخصص واریس اصفهان دکتر مهرداد طاهریوندرمان واریس اصفهان دکتر مهرداد طاهریونبهترین لیزر موی زاید اصفهانفوق تخصص نوزادان اصفهان دکتر مهتاب رفاهیدندانپزشک جراح اصفهان دکتر بهزاد آیت اللهیمتخصص کودکان اصفهان دکتر نسرین السادات دوامیبهترین متخصص پوست و مو اصفهان دکتر جویابهترین کفش دیابتی ارتوپدی فنی برترجراح بینی اصفهان دکتر بهنام خرمیمشاوره ژنتیک اصفهان آزمایشگاه ژن آزمادندانپزشک کودکان اصفهان دکتر نجمه اخلاقیآزمایش ژنتیک ازدواج فامیلی در اصفهان آزمایشگاه کاریوژنآزمایش ژنتیک بارداری در اصفهان آزمایشگاه کاریوژنآزمایش DNA در اصفهان آزمایشگاه کاریوژنبهترین آزمایشگاه ژنتیک در اصفهان آزمایشگاه کاریوژن

آخرین دیدگاه‌ها

کلینیک۲۴ در تماس با متخصص زنان اصفهان

سایه در تماس با متخصص زنان اصفهان

کلینیک۲۴ در مستانه در

کلینیک۲۴ در نوبت دهی آنلاین

آمار بازدید سایت

۱ ۸۸۱ ۱,۶۳۵ ۱۱,۳۲۳ ۴۵,۳۷۶ ۲۳۷,۶۹۴ ۸۹۸,۴۸۲ ۰ ۸۲۳ ۲۲ مرداد ۱۴۰۱

دسترسی سریع

اسلایدر اطلاعات تماس

انتخاب جراح قابل اعتماد

بیوگرافی

جراحی های تخصصی زنان

برای دیدن کل مطلب کلیک کنید

منبع مطلب : drfereshtedaneshmand.ir

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب