جواب صفحه 65 تفکر هفتم

جواب صفحه 65 تفکر هفتممهدی

بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

جواب صفحه 65 تفکر هفتم را از این سایت دریافت کنید.

پردازش امنیتی ...

بررسی امنیت مرورگر شما قبل از دسترسی به

sci-hub.ir

لطفا 2 ثانیه صبر نمایید

Anti-DDoS & Website Security by GENIUS GUARD

برای دیدن کل مطلب کلیک کنید

منبع : sci-hub.ir

جواب فعالیت درس سراب تفکر هفتم ؛ ۶۵ و ۶۶ و ۶۷

جواب فعالیت سراب تفکر هفتم ؛ ۶۵ و ۶۶ و ۶۷ جواب فعالیت های بخش 3 تفکر هفتم(سراب) نام درس : بخش سوم :: سراب | موضوع : گام به گام | پایه هفتم جواب فعالیت های

جواب فعالیت درس سراب تفکر هفتم ؛ ۶۵ و ۶۶ و ۶۷

نوشته : HamGamDars تعداد نظرات : 26

جواب فعالیت سراب تفکر هفتم ؛ ۶۵ و ۶۶ و ۶۷

جواب فعالیت های بخش 3 تفکر هفتم(سراب)

نام درس : بخش سوم :: سراب | موضوع : گام به گام | پایه هفتم

جواب فعالیت های بخش 3 تفکر هفتم(سراب)

انتخاب سریع صفحه :

جواب گفت و گو کنید صفحه ۶۵ سراب تفکر هفتم – جواب فعالیت تکمیلی صفحه ۶۶ سراب تفکر هفتم / بخش سوم :: سراب

جواب گفت و گو کنید صفحه 65 سراب تفکر هفتم

پس از انجام آزمایش شکست نور به سؤالات زیر پاسخ دهید.???? سه نمونه از خطای بینایی را بیان کنید.پاسخ: 1-پدیده‌ی سراب در شرایط گرما و تشنگی که خشکی را شبیه آب می بینیم.

2-شکست نور در آب

3-نزدیک شدن ماه به افق که در این حالت ماه بزرگتر به نظر می رسد درحالی که اندازه ماه در واقعیت تغییری نمی کند.

???? آیا حواس دیگر انسان نیز دچار خطا میشوند؟ در صورت پاسخ مثبت، مثال بزنید.پاسخ: بله ؛ برای مثال اگر یکی از دست های خود را در ظرف آب گرم و دیگری در ظرف آب سرد قرار دهیم و بعد از مدتی هر دو را از آب در آوریم دمای هر کدام از متفاوت است???? حواس ما چگونه کار میکنند؟ آن را با رسم شکل نشان دهید.پاسخ: چون دستور دهنده هر کاری مغز میباش .[برای رسم شکل] میتوانید یک مغز بکشید بعد دورش انواع حس ها را رسم کنید مثلا: برای حس بینایی چشم؛ حس بویایی بینی؛ یا حس لامسه دست???? با توجه به شکلی که رسم کردید، این خطا چگونه و در کجا اتّفاق میافتد؟ آیا واقعاً حواس خطا میکنند؟ اصولاً چیزی به عنوان خطای حواس داریم؟ چرا؟پاسخ: بله حواس خطا میکند زیرا دستگاه عصبی گاهی درک کاملی از محرک های محیطی ندارد.???? آیا این خطا حاصل اندیشه‌ی ماست یا نقص در حواس ماست؟پاسخ: نقص اندیشه ماست???? آیا در تفسیر شنیده ها (صداها، سخنان) نیز خطایی رخ می‌دهد؟ چگونه؟ با مثال توضیح دهید.پاسخ: بله؛ شاید با کلمه سو تفاهم آشنا باشید یا برایتان اتفاق افتاده باشد گاهی کسی را صدا میزنید و او پاسخ نمیدهد و برعکس کسی شمارو صدا نمیزند وشما به او نگاه میکنید و تصور میکنید که شمارا صدا زده است این اتفاقات در زندگی بیشتر افراد ر خ میدهد و همه از خطاهای حواس و تفسیر ماست???? راه های جبران خطای تفسیر حواس چیست؟پاسخ: مشورت و استفاده از نظرات افراد دیگر که با دیدگاه های متفاوت به موضوع نگاه می کنند…

داشتن اطلاعات کافی و صحیح در موضوع مورد نظر..

گوش کردن به حرف عقل برای نمونه: با داشتن برخی شواهد قضاوت ممنوع!

جواب فعالیت تکمیلی صفحه 66 سراب تفکر هفتم

???? افراد مختلف در مواجهه با یک موقعیت، مانند تماشای یک فیلم، دیدن وقایع و حوادث، شنیدن و خواندن سخنان دیگران و آنچه به وسیله‌ی حواس پنجگانه دریافت می‌شود، ادراکات متفاوتی دارند. اینکه این ادراک تا چه حد درست یا نادرست است، نیاز به استفاده از معیار دارد. در تفسیر خوانده‌ها، شنیده‌ها، مشاهدات و هر آنچه حس می‌کنیم، چه معیارهایی را برای بررسی درستی و نادرستی باید به کار بگیریم؟پاسخ: معیار ما باید استفاده از دانشی باشد که تغییر پذیر نباشد. مثلا دانشی که منشا انسانی دارند تغییر پذیر هستند اما دانشی که از طریق وحی به ما رسیده و منشا الهی دارند تغییر پذیر نیستند. وقتی معیار ما دانش و قوانین الهی باشد که تغییر ناپذیر هستند میتوان از آن برای تعیین درستی یا نادرسی استفاده کرد.???? واقعیت‌ها و حقایقی وجود دارند که به وسیله‌ی حواس پنجگانه از آنها آگاه نمی‌شویم. چند مورد نام ببرید. چگونه می‌توان درباره‌ی آنها شناخت پیدا کرد؟پاسخ: خیلی چیز ها واقعیت ها و…. را نمیتوان با هواس پنجگانه فهمید چون آن ها را باید درک کنیم و با قلبمان و احساسی که داریم درک کنیم .مثل وجود فرشتگان ما فرشتگان را نمی بینیم ولی به وجود داشتن آنها اعتقاد داریم یعنی با احساسات مان آن را درک میکنیم.

جواب فعالیت در خانه صفحه 67 سراب تفکر هفتم

???? در صورتی که تصاویری درباره خطای حواس دارید، در پیرابند زیر بچسبانید. 

جهت مشاهده سوالات و گام به گام کتاب های خود؛ کافیست نام درس یا شماره صفحه آن را به همراه عبارت "همگام درس" در گوگل جست و جو کنید.

برای دیدن کل مطلب کلیک کنید

منبع : hamgamdars.com

جواب فعالیت های درس سراب تفکر هفتم صفحه ۶۵ ، ۶۶ و ۶۷

جواب فعالیت های صفحه ۶۵ ، ۶۶ و ۶۷ درس سراب تفکر هفتم ???? گام به گام جواب سوالات گفت و گو کنید و فعالیت صفحه 65 ، 66 و 67 درس سراب تفکر هفتم

سبک زندگی

جواب فعالیت های درس سراب تفکر هفتم صفحه ۶۵ ، ۶۶ و ۶۷

جواب فعالیت های درس سراب تفکر هفتم صفحه ۶۵ ، ۶۶ و ۶۷ پاسخ و حل گفت و گو کنید و فعالیت های صفحه ۶۵ ، ۶۶ و ۶۷ درس سراب تفکر و سبک زندگی هفتم

جواب فعالیت های درس سراب صفحه ۶۵ ، ۶۶ و ۶۷ تفکر هفتم ؛ برای آشنایی با پاسخ و جواب سوالات گفت و گو کنید صفحه 65 ، فعالیت تکمیلی در کلاس صفحه 66 و فعالیت در خانه صفحه 67 درس سراب کتاب تفکر و سبک زندگی هفتم متوسطه اول ، در ادامه با بخش آموزش و پرورش ماگرتا همراه ما باشید.

همچنین بخوانید: جواب آزمایش کنید و گفت و گو کنید صفحه 62 درس راز تعادل تفکر هفتم

پاسخ فعالیت های درس سراب صفحه ۶۵ ، ۶۶ و ۶۷ تفکر هفتم

جواب سوال های گفت و گو کنید صفحه 65 درس سراب تفکر هفتم

پس از انجام آزمایش شکست نور به سؤالات زیر پاسخ دهید.

نکته: شما می توانید آزمایش شکست نور را با استفاده از یک ظرف شیشه ای، آب و چوب یا سکه، در خانه یا کلاس اجرا کنید.

سه نمونه از خطای بینایی را بیان کنید.

پاسخ: 1) دیدن سراب در روزهای گرم بر روی آسفالت خیابان ها که شبیه آب دیده می شود.

2) تشکیل شدن پدیده رنگین کمان بعد از بارش باران

3) پدیده شکست نور در آب

4) پدیده نزدیک شدن ماه به افق، که در این حالت ماه بزرگتر به نظر می رسد، در حالی که اندازه ماه در واقعیت تغییر نمی کند.

آیا حواس دیگر انسان نیز دچار خطا می شوند؟ در صورت پاسخ مثبت، مثال بزنید.

پاسخ: بله، به عنوان مثال اگر دو دست خود را یکی در آب سرد و دیگری در آب گرم فرو ببریم، و بعد از گذشت مدتی هر دو را از آب خارج کنیم و در یک ظرف آب با دمای معمولی قرار دهیم، دمایی که در کدام از دست ها حس می کنیم، متفاوت است.

حواس ما چگونه کار می کنند؟ آن را با رسم شکل نشان دهید.

پاسخ: حس بینایی: نور به چشم بر می خورد و بازتاب آن به چشم ما می رسد. چشم همه آنها را به سمت اعصاب بینایی هدایت می کند و این پیام ها توسط عصب بینایی به مغز ارسال می شود و مغز آنها را تشخیص می دهد.حس شنوایی: صدا در هوا پخش می شود و مولکول های هوا را ارتعاش می کند (تحت تاثیر قرار می دهد)، امواج صوتی به پرده گوش می رسند، امواج صوتی وارد مجرای شنوایی می شوند و در نهایت، این امواج از طریق عصب شنوایی به مغز می رسند و مغز این پیام ها را تشخیص می دهد.حس بویایی: اجسام ریز و ذرات معلق در هوا وارد بینی می شوند و با مواد چسبناک داخل بینی مخلوط می شوند، سپس با گیرنده های بویایی برخورد می کنند، بعد از آن گیرنده ها با سلول های عصبی به مغز پیام می فرستند و مغز آنها را تشخیص می دهد.حس چشایی: مزه ها بر روی زبان با بزاق دهان مخلوط شده و به گیرنده های حسی روی زبان برخورد می کنند و این گیرنده ها با سلول های عصبی پیام ها را به مغز می رسانند و در نهایت مغز پیام ها را تشخیص می دهد.حس لامسه: حس لامسه شامل حواسی همچون درد، فشار، ارتعاش و دما می شود. این حواس به وسیله دو نوع گیرنده واقع در زیر سطح پوست، تشخیص داده می شوند: انتهاهای عصبی آزاد (بدون پوشش) و انتهاهای عصبی پوشیده به صورت اجسام حسی، انواع مختلف انتهاهای عصبی یا اجسام حسی، حواس ویژه را می گیرند. تعداد گیرنده ها در بدن فرق می کند: برای مثال، نوک انگشتان دست به شدت حساس هستند و گیرنده های زیادی دارند در حالی که ناحیه میانی پشت گیرنده های کمتری دارد.نمونه تصویر در مورد حواس پنجگانه :

تصویر در مورد حواس پنجگانه تفکر هفتم

با توجه به شکلی که رسم کردید، این خطا چگونه و در کجا اتّفاق میافتد؟ آیا واقعاً حواس خطا می کنند؟ اصولاً چیزی به عنوان خطای حواس داریم؟ چرا؟

پاسخ: این خطا در جمع آوری اطلاعات توسط حواس یا در انتقال آن به مغز رخ می دهد. بله، حواس اشتباه می کنند و ما خطای حواس را داریم. خطای حواس گاهی نتیجه اطلاعات غلطی است که حواس به ذهن ما می دهد. این خطاها به دلیل ناکافی بودن ابزار، محدودیت حس برای درک جامع و .. می باشد.

آیا این خطا حاصل اندیشه ماست یا نقص در حواس ماست؟

پاسخ: این خطا به دلیل نقص در حواس ما است، به عنوان مثال، سگ حس بویایی قوی تری نسبت به ما انسان ها دارد و عقاب نیز حس بینایی قوی تری دارد.

آیا در تفسیر شنیده ها (صداها، سخنان) نیز خطایی رخ می دهد؟ چگونه؟ با مثال توضیح دهید.

پاسخ: بله، خطایی که رخ می دهد در تفسیر حواس است نه در خود حواس. تجربیات و دانش قبلی، گرچه ارزشمند است، ممکن است ما را در تفسیر اطلاعات دریافتی از طریق حواس دچار سردرگمی کند. به عنوان مثال وقتی داریم عدد 69 را به کسی می گوییم، به اشتباه آن را 62 می شنود.

راه های جبران خطای تفسیر حواس چیست؟

پاسخ: برای جبران خطاهای تفسیر حواس، می توان از چندین حس به طور همزمان استفاده کرد، یا از منابع دیگرِ شناخت، مانند عقل، استفاده کرد. استفاده از ابزار دقیق و کسب مهارت و دانش و همچنین تکرار آزمایشات می تواند این خطاهای تفسیری را کاهش دهد.

همچنین بخوانید: جواب فعالیت در خانه صفحه 63 تفکر هفتم

پاسخ سوالات فعالیت تکمیلی در کلاس صفحه 66 درس سراب تفکر هفتم

افراد مختلف در مواجهه با یک موقعیت، مانند تماشای یک فیلم، دیدن وقایع و حوادث، شنیدن و خواندن سخنان دیگران و آنچه به وسیله‌ی حواس پنجگانه دریافت می‌شود، ادراکات متفاوتی دارند. اینکه این ادراک تا چه حد درست یا نادرست است، نیاز به استفاده از معیار دارد. در تفسیر خوانده‌ها، شنیده‌ها، مشاهدات و هر آنچه حس می‌کنیم، چه معیارهایی را برای بررسی درستی و نادرستی باید به کار بگیریم؟

پاسخ: معیارهای ما باید با استفاده از دانش هایی باشد که غیرقابل تغییر باشند، به عنوان مثال، علومی که منشاء انسانی دارند، قابل تغییر هستند. اما دانشی که از طریق وحی به ما می رسد و منشأ الهی دارد قابل تغییر نیست. وقتی معیار ما دانش الهی و قوانین غیرقابل تغییر است، می توان از آن برای تعیین درستی یا نادرستی ادراکات استفاده کرد.
برای دیدن کل مطلب کلیک کنید

منبع : magerta.ir

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب