شهادت حضرت حمزه و شاه عبدالعظیممهدی

بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

شهادت حضرت حمزه و شاه عبدالعظیم را از این سایت دریافت کنید.

پانزدهم شوال شهادت حضرت حمزه و وفات سیدالکریم

امروز روز 15 شوال مصادف با دو واقعه بزرگ میباشد . یکی جنگ ظفرمندانه احد در صدر اسلام و شهادت عموی بزرگوار پیامبر (ص) سید الشهدای سابق حضرت حمزه علیه السلام

پانزدهم شوال شهادت حضرت حمزه و وفات سیدالکریم

امروز روز 15 شوال مصادف با دو واقعه بزرگ میباشد . یکی جنگ ظفرمندانه احد در صدر اسلام و شهادت عموی بزرگوار پیامبر (ص) سید الشهدای سابق حضرت حمزه علیه السلام  و دیگری وفات یا شهادت محدث کبیر حضرت سید الکریم شاه عبدالعظیم حسنی (ع) . در ادامه به این دو شخصیت بیشتر میپردازیم .

«ری» خطه‌ای که از دیرباز مهد پرورش و فروغ گستر چهره‌های نورانی به ساحت علم و دین بوده، و مفتخر است که سالیان طولانی، آشیانه و قرارگاه نوادگان رسول خدا (سلام الله علیهم) بوده است.

عبدالعظیم حسنی (علیه السلام)، نواده امام مجتبی (علیه السلام) از جمله این گهرهای پاک و نورانی در «ری» است.

نسب وی به چهار واسطه به امام حسن مجتبی (علیه السلام) می رسد. پدر او عبدالله فرزند علی، فرزند حسن، فرزند زید، فرزند حسن بن علی بن ابی‌طالب (علیهما السلام) است. متأسفانه از تاریخ ولادت گوهر درخشنده «ری» اطلاع دقیقی در دست نیست، ولی آنچه که برخی از مورخان بر آن پای می‌فشارند این است که وی در زمان امام موسی بن جعفر (علیه السلام) حیات داشته است.

از افتخارات عبدالعظیم حسنی (علیه السلام) این است که وی محضر سه امام معصوم، امام جواد (علیه السلام)، امام هادی (علیه السلام) و امام عسکری (علیه السلام) را درک نموده و از ایشان روایت نموده است.

از وی یک پسر به نام محمد و یک دختر به نام ام‌سلمه به یادگار ماند که قبر محمد در یک فرسخی سامرا واقع است.

با نگاهی به اخبار درباره وی، این نکته به دست می‌آید که وی مورد مهر و علاقه و محل اعتماد و اطمینان ائمه بوده است، چنان که در روایتی امام هادی (علیه السلام) به ابوحامد رازی می‌فرماید: «اگر برای تو مشکلی در دین پیش آمد، از عبدالعظیم بن عبدالله حسنی بپرس و سلام مرا به او برسان».

هنگامی که عبدالعظیم حسنی (علیه السلام) خدمت امام هادی (علیه السلام) شرفیاب می‌شود، آن حضرت هنگامی که او را می‌بیند، می‌فرماید:

«مرحبا به تو ای ابوالقاسم؛ تو به حق دوست مایی». عبدالعظیم عرضه می‌دارد که می‌خواهم دین خود را عرضه کنم تا اگر پسندیده است تأیید فرمایید. حضرت اجازه می‌فرماید و عبدالعظیم عقاید خود را بیان می‌کند، سپس امام می‌فرماید: «ابوالقاسم، به خدا این دین خداست که آن را برای بندگانش پسندیده است؛ بر آن پایدار باش. خدایت در دنیا و آخرت بر آن پایدار بدارد».

دیگر از افتخارات عبدالعظیم حسنی (علیه السلام) فرمایش امام حسن عسکری (علیه السلام) درباره شخصیت اوست که حضرت فرمود: «اگر عبدالعظیم نبود، می‌گفتم هر آینه علی بن حسن بن زید بن حسن فرزندی از خود باقی نگذاشت».

سرشارترین و حساس‌ترین مقطع حیات عبدالعظیم (علیه السلام)، دوران امام هادی (علیه السلام) بود که آخرین بار که به دیدار امام شرفیاب شد، حضرت به او دستور داد که از عراق هجرت کند و به ری برود. علت این دستور سختگیری خلفای عباسی نسبت به خاندان پیامبر و شیعیان ائمه بود که کار را به جایی رساندن که در دوره متوکل چندین بار مزار سید الشهدا (علیه السلام) را ویران کردند. از این رو عبدالعظیم (علیه السلام) به دستور امام هادی مخفیانه به ری هجرت کرد.

در ری در منزل یکی از شیعیان ساکن شد ودر سرداب خانه اقامت کرد. او روزها را روزه می‌گرفت و شب‌ها را به نماز می‌ایستاد و گاهی اوقات از مخفیگاه خود بیرون می‌آمد و به زیارت قبر حضرت حمزه ( برادر امام رضا (ع) که الان مدفنش در حرم خود حضرت است ) می‌رفت.

آن یادگار امام مجتبی (علیه السلام) تا آخر عمر در ری ماند و منشأ برکات بسیاری برای شیعیان ائمه شد و بالاخره در 15 شوال سال 253 هجری قمری رحلت کرد.

سه قول درباره نحوه درگذشت او در تاریخ وجود دارد:

برخی مرگ او را طبیعی دانسته، برخی دیگر آن را بر اثر زلزله برشمرده‌اند و در قولی دیگر درگذشت وی به وسیله زنده به گور کردنش به وسیله دشمنان رخ داده.

شیخ صدوق می‌نویسد: پس از درگذشت عبدالعظیم حسنی (علیه السلام) مردی بر ابوالحسن علی بن محمد هادی (علیه السلام) درآمد. امام (علیه السلام) از او پرسید کجا بودی؟ گفت: به زیارت حسین (علیه السلام) رفته بودم. فرمود: «اگر قبر عبدالعظیم را که نزد شماست زیارت می‌کردی، چون کسی بودی که قبر حسین را زیارت کرده است».

برای دستيابی به مجموعه احاديث نقل شده توسط حضرت عبدالعظيم می توانيد به مسند حضرت عبدالعظيم نوشته آقای عزيزالله عطاردی مراجعه کنيد .

آرميدگان بارگاه سید الکریم (ع)

به جز امامزاه حمزه بن موسی بن جعفر(ع) که پيش از حضرت عبدالعظيم در آن مکان دفن گرديده بود وهمانطور که گفتيم حضرت عبدالعظيم قبر وی را زيارت ميکرده، صدها شخصيت ارزنده و فرهيخته دينی و فرهنگی در جوار حضرت در خاک آرميده اند و در سايه لطفش متنعم و آسوده اند که ما در اين مختصر نام چند تن از اين سادات بزرگوار وعالمان دينی را ياد ميکنيم.

امامزاده طاهر (ع)

وی از نوادگان امام سجاد (ع) می باشد و نسب وی با هشت واسطه به آن حضرت منتهی می گردد. در مقام معنوی او اين گونه آمده که جسد وی تا سالها پس از ارتحال ايشان، سالم مانده (همانگونه که در زيارتنامه ايشان می خوانيم).

شیخ ابوالفتوح رازی

از مکتب اين مفسر فرزانه، انديشمندانی چون ابن شهر آشوب و منتجب الدين علی بن بابويه برخاسته اند که تفسير «روض الجنان و روح الجنان» از اوست.

ميرزا محمد علی شاه آبادی

از مکتب عرفانی و روحبخش او، فرزانه ای چون امام خمينی(ره) بر عالم اسلام تقديم شد.

بسیاری از مشاهیر ایران در جوار ضریح و رواق‌های اطراف به خاک سپرده شده‌اند. ازجمله: ، آیت‌الله سید ابوالقاسم کاشانی (همچنین همسر وپسر وی)، علامه محمد قزوینی ، عباس اقبال آشتیانی ، ملا علی کنی ، شیخ محمد خیابانی ، ستارخان ، حجت الاسلام محمد تقی فلسفی واعظ شهیر ، ناصر الدین شاه قاجار و ...

در دوره پهلوی آرامگاهی در جوار این آستان برای رضا شاه تدارک دیده شد که به تدریج بسیاری از وابستگان این خاندان در آنجا به خاک سپرده شدند. از جمله: علیرضا پهلوی ، سلیمان بهبودی ، سپهبد زاهدی ، ارتشبد خاتم ، حسنعلی منصور .

این آرامگاه پس از انقلاب اسلامی سال ۱۳۵۷ به همراه مقابر پنجاه تن از وابستگان رژیم گذشته توسط عده‌ای به سردستگی شیخ صادق خلخالی تخریب شد.

برای دیدن کل مطلب کلیک کنید

منبع : akhbar-olama.blogfa.com

حضرت حمزه و حضرت عبدالعظیم حسنی(ع) همواره مدافع مکتب اسلام بودند

به گزارش روابط عمومی و بین‌الملل، مراسم سوگواری به مناسبت سالگرد شهادت حضرت حمزه سیدالشهدا علیه‌السلام، رحلت حضرت عبدالعظیم حسنی علیه‌السلام و سالروز شهادت شهدای هفتم تیر روز پنجشنبه �

صفحه اول ارتباط با ما پخش زنده

آغاز ثبت نام دوره های عمومی و تخصصی قرآنی و حدیثی

خانه مطلب اخبار حضرت حمزه و حضرت عبدالعظیم حسنی(ع) همواره مدافع مکتب اسلام بودند

۱۳۹۷/۰۴/۰۷ ۳۳۸۰ بازدید ۰ نظر

مدیر گروه تفسیر و علوم قرآن تصریح کرد:

حضرت حمزه و حضرت عبدالعظیم حسنی(ع) همواره مدافع مکتب اسلام بودند

حجت‌الاسلام‌والمسلمین شفیعی دارابی با بیان اینکه حضرت حمزه و حضرت عبد العظیم حسنی علیهماالسلام، محبوب و مقرب درگاه الهی هستند، گفت: حضرت حمزه و حضرت عبدالعظیم حسنی(علیهماالسلام) همواره مدافع مکتب اسلام و معارف نبوی و علوی بودند.

به گزارش روابط عمومی و بین‌الملل، مراسم سوگواری به مناسبت سالگرد شهادت حضرت حمزه سیدالشهدا علیه‌السلام، رحلت حضرت عبدالعظیم حسنی علیه‌السلام و سالروز شهادت شهدای هفتم تیر روز پنجشنبه با حضور کارمندان و طلاب جامعه‌الزهرا سلام‌الله‌علیها در حسینیه امام خمینی(ره) برگزار شد.

حضرت حمزه(ع) شفیع در روز قیامت است

در این مراسم، حجت‌الاسلام‌والمسلمین سیدحسین شفیعی دارابی مدیر گروه تفسیر و علوم قرآن جامعه‌الزهرا‌ سلام‌الله‌علیها به زندگی‌نامه و ویژگی‌های شخصیتی حضرت حمزه سیدالشهدا علیه‌السلام و حضرت عبدالعظیم حسنی علیه‌السلام اشاره کرد و اظهار داشت: شهادت حضرت حمزه علیه‌السلام بنا بر نقل تعدادی از مورخان مانند طبری در ۱۵ شوار سال سوم هجری در جنگ احد بوده است.

وی درباره جایگاه و منزلت حضرت حمزه علیه‌السلام، گفت: پیامبر گرامی اسلام صلّی‌الله‌علیه‌وآله فرمودند: «اما انّ حمزه عمّی یُنَحّی جهنّم مِن مُحِبِّیه؛ همانا در قیامت عمویم حمزه جهنم را از دوستدارانش دور خواهد کرد»؛ همچنین آن حضرت فرمودند: «امیر مؤمنان علی علیه‌السلام بهترین برادر من و حمزه سیدالشهدا علیه‌السلام بهترین عموی من است.

حضرت عبدالعظیم حسنی علیه‌السلام دارای شأن و منزلت بسیار بالایی هستند

مدیر گروه تفسیر و علوم قرآن جامعه‌الزهرا سلام‌الله‌علیها افزود: حضرت عبدالعظیم حسنی علیه‌السلام نیز سال ۲۵۲ هجری قمری در حالی که ۷۹ سال از عمر شریف ایشان می‌گذشت، در شهر ری دار فانی را وداع گفتند.

وی با اشاره به آیه ۲۳ سوره احزاب، «مِنَ الْمُؤْمِنينَ رِجالٌ صَدَقُوا ما عاهَدُوا اللَّهَ عَلَيْهِ فَمِنْهُمْ مَنْ قَضي‏ نَحْبَهُ وَ مِنْهُمْ مَنْ يَنْتَظِرُ وَ ما بَدَّلُوا تَبْديلاً؛ در میان مؤمنان مردانی هستند که بر سر عهدی که با خدا بستند صادقانه ایستاده اند بعضی پیمان خود را به آخر بردند (و در راه او شربت شهادت نوشیدند) و بعضی دیگر در انتظارند و هرگز تغییر و تبدیلی در عهد و پیمان خود ندادند»، گفت: این آیه اشاره به ایمان انسان‌ها دارد.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین شفیعی دارابی ادامه داد: عهد و پیمان انسان‌های مؤمن به خداوند دو نوع است، افرادی که وفای به عهد دارند و در راه ایمان به خداوند به شهادت می‌رسند و کسانی که منتظر شهادت هستند.

وی تصریح کرد: امام هادی علیه‌السلام به یکی از شیعیان فرمودند: «یا أبا حمّاد إذا أشکل علیک شی‏ء من أمر دینک بناحیتک فسل عنه عبد العظیم بن عبد اللّه الحسنی، و اقرأه منّی السّلام؛ ای ابو حماد! هنگامی‌که چیزی از امور دینی در منطقه‌ات برای تو مشکل شد، از عبدالعظیم بن عبدالله حسنی بپرس و سلام مرا به او برسان» این مسئله نشان می‌دهد که حضرت عبدالعظیم حسنی علیه‌السلام در فقه و مسائل علمی مورد اعتماد اهل بیت علیهم‌السلام بودند.

مدیر گروه تفسیر و علوم قرآن یادآور شد: حضرت عبدالعظیم حسنی علیه‌السلام با سه یا ۴ واسطه به امام حسن مجتبی علیه‌السلام می‌رسند، اما دارای شأن و منزلت بسیار بالایی هستند.

وی با اشاره به اینکه زیارت امام حسین علیه‌السلام در زمان امامت امام هادی علیه‌السلام که همزمان با خلافت متوکل عباسی است بسیار مشکل بود، عنوان کرد: محمدبن یحیی قمی به کربلا مشرف می‌شوند و از آنجا به محضر امام هادی علیه‌السلام می‌رسد، آن حضرت می‌فرمایند: «چرا قبر عبدالعظیم حسنی را که در شهر شما واقع شده زیارت نکردی؟ تو اگر به زیارت آن قبر بروی مانند آن کسی است که حسین بن علی علیهماالسّلام را زیارت کرده باشی».

حجت‌الاسلام‌والمسلمین شفیعی دارابی تأکید کرد: زیارت حضرت سیدالشهداء علیه‌السلام بسیار ارزشمند است، اما امام هادی علیه‌السلام با بیان این حدیث گویا باطن مسائل را خواندند و عظمت مقام و شرافت و بزرگواری و موقعیت آن حضرت را به مردم نشان می‌دهند تا مردم، ارزش کارشناسان دینی و مقربان الهی را بدانند.

حضرت عبدالعظیم حسنی(ع) محضر چهار امام معصوم(ع ) را درک کردند

مدیر گروه تفسیر و علوم قرآن جامعه‌الزهرا‌ سلام‌الله‌علیها در ادامه تصریح کرد: مسئله باورها و اعتقادات دینی در زندگی حضرت حمزه و حضرت عبدالعظیم حسنی(علیهماالسلام) به لحاظ عملی، رفتاری، کرداری و هم به لحاظ معرفتی و شناختی می‌درخشد.

وی تصریح کرد: حضرت عبدالعظیم حسنی علیه‌السلام، محضر چهار امام معصوم علیهم‌السلام را درک کردند، ایشان معارف دین از جمله توحید، معاد، نبوت و معاد و آیات الاحکام را به امام هادی علیه‌السلام عرضه می‌کنند تا آن حضرت، ایمان و باور ایشان را بسنجند؛ ما این قضیه را در زندگانی حضرت حمزه سید الشهدا علیه‌السلام هم مشاهده می‌کنیم.

حضرت حمزه علیه‌السلام جزو اولین مؤمنان به دین اسلام است

حجت‌الاسلام‌والمسلمین شفیعی دارابی یادآور شد: زمانی که دعوت به دین اسلام از سوی پیامبر اکرم صلّی‌الله‌علیه‌وآله علنی شد، حضرت حمزه علیه‌السلام جزو اولین مؤمنانی است که به اسلام ایمان آوردند.

وی با بیان اینکه فرهنگ تثبیت باور و ایمان را از حضرت حمزه و حضرت عبدالعظیم حسنی علیهماالسلام فرا بگیریم، تصریح کرد: ما در مجموعه‌ای حضور داریم که باورهای دیگران را تصحیح و تثبیت می‌کنیم، بنابراین ابتدا باید باورها و اعتقادات خود را تثبیت کنیم.

حضرت حمزه و حضرت عبدالعظیم حسنی(ع) همواره مدافع مکتب اسلام و معارف نبوی و علوی بودند

مدیر گروه تفسیر و علوم قرآن با بیان اینکه حضرت حمزه و حضرت عبد العظیم حسنی علیهماالسلام، محبوب و مقرب درگاه الهی هستند، گفت: حضرت حمزه و حضرت عبدالعظیم حسنی علیهماالسلام همواره مدافع مکتب اسلام و معارف نبوی و علوی بودند.

برای دیدن کل مطلب کلیک کنید

منبع : www.jz.ac.ir

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب