هدف شیخ بهایی از اختراع حمامی با یک شمعمهدی

بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

هدف شیخ بهایی از اختراع حمامی با یک شمع را از این سایت دریافت کنید.

هدف شیخ بهایی از حمامی که با یک شمع گرم میشد

هدف شیخ بهایی از حمامی که با یک شمع گرم میشد - راز گرم شدن حمام شیخ بهایی با شمع,حمام شیخ بهایی,گرم شدن آب حمام شیخ بهایی,حمام شیخ بهایی چگونه با یک شمع

باستان شناسی

هدف شیخ بهایی از حمامی که با یک شمع گرم میشد – راز گرم شدن حمام شیخ بهایی با شمع

هدف شیخ بهایی از حمامی که با یک شمع گرم میشد – راز گرم شدن حمام شیخ بهایی با شمع اسرار و رازهای گرم شدن حمام شیخ بهایی در دعا سایت

توسط سید آخرین بروزرسانی چهارشنبه, خرداد ۲۲, ۱۳۹۸ 0

هدف شیخ بهایی از حمامی که با یک شمع گرم میشد - راز گرم شدن حمام شیخ بهایی با شمع

هدف شیخ بهایی از حمامی که با یک شمع گرم میشد – راز گرم شدن حمام شیخ بهایی با شمعدر این پست از سایت ذکر و دعاهای قرآنی دعا سایت doasite.com هدف شیخ بهایی از حمامی که با یک شمع گرم میشد – راز گرم شدن حمام شیخ بهایی با شمع را برای شما عزیزان قرار دادیم . حمام شیخ بهایی چگونه با یک شمع روشن میشد ؟ طرح آبگرمکن شیخ بهایی چگونه بود ؟ حقایق و شگفتی های اسرارآمیز حمام شیخ بهایی و دلیل و علت گرم شدن آب حمام به وسیله یه شمع …

هدف شیخ بهایی از حمامی که با یک شمع گرم میشد – راز گرم شدن حمام شیخ بهایی با شمع

هدف شیخ بهایی از حمامی که با یک شمع گرم میشد – راز گرم شدن حمام شیخ بهایی با شمع,حمام شیخ بهایی,گرم شدن آب حمام شیخ بهایی,حمام شیخ بهایی چگونه با یک شمع روشن میشد,شگفتی های اسرارآمیز حمام شیخ بهایی,سیستم پیچیده مهندسی حمام شیخ بهایی,دلیل خاموش شدن شمع حمام شیخ بهایی,عکس و عجایب و خانه شیخ بهایی,حمام شیخ بهایی در دوران صفوی,عکس و تصاویر حمام شیخ بهایی

هدف شیخ بهایی از حمامی که با یک شمع گرم میشد – راز گرم شدن حمام شیخ بهایی با شمع

راز حمام شیخ‌بهایی چه بود؟

ساختمان حمام شیخ بهایی مربوط به دوره صفوی – قاجار است و در تاریخ ۲۹ تیر ۱۳۷۷ با شمارهٔ ثبت ۲۰۶۳ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

این حمام با استفاده از یک سیستم پیچیده مهندسی به مدت طولانی تنها با یک شمع روشن می‌شده است.

درباره چگونگی گرم شدن این حمام به کمک شمع شایعات فراوانی وجود دارد، اما تنها نظریه قابل قبول درباره این حمام این است که یک سیستم سفالینه لوله کشی زیرزمینی در حد فاصل آبریزگاه مسجد جامع و این حمام وجود داشته که با روش مکش طبیعی، گازهایی مانند متان و اکسیدهای گوگردی را به مشعل خزینه حمام هدایت می‌کرده و این گازها به عنوان منبع گرما در مشعل خزینه می‌سوخته است.

این احتمال وجود دارد که این گازها به طور مستقیم از مواد زاید دفع شده در خود حمام جمع آوری می‌شده است.

در جریان مرمت خانه شیخ بهایی که در نزدیکی گرمابه قرار دارد در کف زمین تنپوشه‌های سفالی و چاه‌های مرتبطی پیدا شده که احتمال دارد مربوط به طراحی حمام باشد.

همچنین با مطالعات باستان‌شناسی در این منطقه مشخص شد که فاضلاب شهر اصفهان توسط لوله‌های جمع آوری فاضلاب وارد خزینه حمام می‌شده است.

در واقع شیخ بهایی طبق محاسباتی دقیقی خزینه حمام را به گونه‌ای طراحی کرده بود که فاضلاب این مکان تبدیل به گاز متان شود.

همچنین بخشی از لجن‌های ته نشین شده در این مکان  برای تولید بیوگاز مورد استفاده قرار می‌گرفت، بدین شکل که شیخ بهایی با محاسباتی حجم لجن مورد نیاز برای تولید بیوگاز را مشخص کرده بود و گاز تولید شده به وسیله شعله‌هایی مخزن آب حمام را گرم می‌کرد.

بنابراین آب این حمام با سیستم «دم و گاز» یعنی به کمک گاز متان فاضلاب مسجد جامع و چکیدن روغن عصارخانه شیخ بهایی (عصارخانه محلی برای تهیه روغن از دانه‌های روغن بوده است) در مجاورت حمام روشن می‌شده است.

**************************************************بازنشر : سایت دعاسایت (بزرگترین منبع ذکر و دعاهای قرآنی)0اشتراک گذاری
برای دیدن کل مطلب کلیک کنید

منبع مطلب : doasite.com

هدف شیخ بهایی از حمامی که با یک شمع گرم میشد چه بود؟

هدف شیخ بهایی از حمامی که با یک شمع گرم میشد!"گرمابه شیخ بهائی" یا "حمام شیخ بهائی" که معروف‌ترین حمام شهر اصفهان توسط بهاءالدین محمد بن حسین عاملی معروف به "شیخ بهایی"، در دوران زمانداری شاه عباس یکم، طراحی و ساخته شده‌ است. شیخ بهائی که در ریاضی، معماری و مهندسی مهارت ویژه ای داشت […]

هدف شیخ بهایی از حمامی که با یک شمع گرم میشد چه بود؟

هدف شیخ بهایی از حمامی که با یک شمع گرم میشد

هدف شیخ بهایی از حمامی که با یک شمع گرم میشد!

“گرمابه شیخ بهائی” یا “حمام شیخ بهائی” که معروف‌ترین حمام شهر اصفهان توسط بهاءالدین محمد بن حسین عاملی معروف به “شیخ بهایی”، در دوران زمانداری شاه عباس یکم، طراحی و ساخته شده‌ است. شیخ بهائی که در ریاضی، معماری و مهندسی مهارت ویژه ای داشت و همه چیزدان و حکیم بود، مانند بسیاری از معماران و طراحان امروزی که با خلاقیت و علم خود طرح های نو و خاص را می سازند، با استفاده از نبوغ خود حمامی که با یک شمع گرم میشد را ساخت! علاوه بر این طراحی “منار جنبان اصفهان” که هم‌اکنون نیز پا برجاست به او نسبت داده می‌شود که با حرکت دادن یکی از مناره ها، مناره دیگر نیز به حرکت در می آید در حالیکه هر مناره دارای عرض نه متر و ارتفاع هفده متر است! بنابراین هدف شیخ بهایی از حمامی که با یک شمع گرم میشد نه تنها استفاده از نبوغ طراحی، علم و دانش خود بوده که در خدمت شهر اصفهان قرار گرفته و از زیباترین و تاریخی ترین مکان های این شهر را رقم زده است بلکه وی با این روش از ضایعات یا به عبارتی گازهای حاصل از فاضلاب اطراف حمام برای تامین گرمای آب حمام استفاده کرده است. چرا که براساس بررسی ها و مطالعات صورت گرفته در سال های اخیر، گفته می شود که فاضلاب شهر اصفهان توسط لوله‌های جمع آوری فاضلاب وارد خزینه حمام می‌شده و با تبدیل شدن به گاز متان، سوخت مورد نیاز برای گرم شدن حمام را فراهم می کرده است.

علاوه بر این پژوهشگران گفته اند که “بخشی از لجن‌های ته نشین شده در این مکان” برای تولید بیوگاز مورد استفاده قرار می‌گرفت، بدین شکل که شیخ بهایی با محاسباتی حجم لجن مورد نیاز برای تولید بیوگاز را مشخص کرده بود و گاز تولید شده به وسیله شعله‌هایی مخزن آب حمام را گرم می‌کرد. براساس این محاسبات و بررسی ها آب حمام شیخ بهایی با سیستم “دم و گاز” یعنی به کمک “گاز متان فاضلاب مسجد جامع” و چکیدن روغن عصارخانه شیخ بهایی که در مجاورت حمام بوده، روشن میشده است. “گفته می شود که عصارخانه شیخ بهایی محلی برای تهیه روغن از دانه‌های روغن بوده است.”

حمام شیخ بهائی به عنوان مجموعه ای بی نظیر، در سال ۱۳۹۷ از مالکین اش خریداری و مورد بازسازی اساسی قرار گرفت.

دیگر خدمات شیخ بهائی به اصفهان

از مهم‌ترین خدمات بهاءالدین عاملی در رونق بخشیدن به شهر اصفهان “تعیین سمت قبله مسجد شاه اصفهان” است. این قبله‌یابی که با استفاده از ابزارهای آن زمان صورت پذیرفته هفت درجه با جهت واقعی قبله اختلاف دارد. تقسیم آب زاینده رود به محلات اصفهان و روستاهای مجاور رودخانه، ساخت گلخن گرمابه‌ای است که هنوز در اصفهان مانده معروف به حمام شیخ بهایی و حتی بنا به روایتی بهاءالدین عاملی را احتمالاً بنیان‌گذار تهیه نان سنگک، حلواشکری و فرنی می‌دانند.

WhatsApp Telegram

برای دیدن کل مطلب کلیک کنید

منبع مطلب : mojbaz.com

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب