چگونه در ورد فهرست درست کنیم

چگونه در ورد فهرست درست کنیممهدی

بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

چگونه در ورد فهرست درست کنیم را از این سایت دریافت کنید.

2 روش سریع فهرست بندی در ورد + آموزش تصویری

در این مقاله به نحوه ایجاد فهرست در ورد پرداخته به صورت اتوماتیک یا دستی پرداخته و طریقه آپدیت فهرست در ورد یا حذف فهرست را آموزش می دهیم.

آفیس

آموزش تصویری فهرست بندی در ورد

درناز خیبرگیر2021-07-24 خواندن این مطلب 5 دقیقه زمان میبرد

تصور کنید که شما در حال نوشتن یک نوشته طولانی مثل یک پایان نامه یا یک گزارش در ورد هستید که ممکن است دارای تعداد صفحات بالا با عناوین مختلف باشد. به طور قطع تشخیص این موضوع که در هر صفحه به چه عنوانی اشاره شده تقریباً غیرممکن است. به همین دلیل نیز قابلیت ایجاد فهرست در ورد ارائه شده تا بتوانید با استفاده از آن به راحتی در زمینه شماره گذاری تیترهای پایان نامه در ورد یا هر محتوای طولانی دیگری اقدام نمایید. در همین راستا در این مقاله از میزبان فا مگ تصمیم داریم به آموزش تصویری فهرست بندی در ورد بپردازیم. به کمک این آموزش شما می توانید فهرست بندی مورد نظر خود را داشته و هر زمان که تمایل داشتید به راحتی برای آپدیت فهرست در ورد یا حتی حذف کامل آن اقدام نمایید.

موضوعاتی که در  آمزش ساخت فهرست مطالب ورد به آنها پرداخته خواهد شد، به شرح ذیل است:

فهرست نویسی در ورد ایجاد فهرست برای wordآپدیت فهرست در وردحذف فهرست در ورد

فهرست نویسی در ورد 

استفاده از یک فهرست محتوایی در نوشته به ویژه نوشته های طولانی یک اصل ضروری بشمار می رود. چرا که به خوانندگان آن نوشته این امکان را می دهد تا بتوانند به شکل بهتری در محتوا جستجو کرده و بدون هیچگونه اتلاف وقت و به صورت مستقیم به آن قسمت از محتوا بروند که مورد نیازشان می باشد. اما به طور قطع ایجاد یک فهرست در ورد تنها برای خواننده یک محتوا مفید نیست و خود نویسنده نیز می تواند از مزیت های آن بهره ببرد. زمانی که نوشته دارای نظم مناسب باشد، نویسنده نیز می تواند با آگاهی بیشتری نوشته را مدیریت کرده و بدون گیج شدن و در کوتاه ترین حالت ممکن به نوشته برگشته و محتوای مورد نظر خود را حذف، اضافه یا ویرایش کند. در ادامه به بررسی دقیق فهرست نویسی در Word پرداخته و نحوه استفاده از این قابلیت را به شما آموزش خواهیم داد. ????

ایجاد فهرست برای word

شما می توانید به راحتی اقدام به ایجاد یک فهرست در ورد نموده و محتوای خود را مدیریت نمایید. در خصوص فهرست بندی در ورد می توانید به دو روش اصلی اقدام نمایید:

فهرست بندی خودکار در وردفهرست نویسی دستی در ورد

در ادامه به صورت گام به گام نحوه ساخت فهرست مطالب در ورد به کمک روش های عنوان شده را به شما آموزش خواهیم داد.

1. فهرست بندی خودکار در ورد

استفاده از این روش برای نمایش فهرست در ورد به طور معمول زمانی مناسب خواهد بود که شما تیترهای نوشته خود را پیش تر تعیین کرده اید و اکنون تمایل دارید تا بدون هیچگونه اقدام اضافه ای یک فهرست از آنها در ورد ایجاد شود. اما حتی اگر برای عنوان بندی نوشته خود نیز هنوز اقدام نکرده اید باز هم می توانید به کمک فهرست بندی خودکار در ورد عناوین خود را مدیریت نمایید. اگر قصد دارید از امکان ایجاد فهرست اتوماتیک در ورد استفاده کنید، لازم است مسیری که در ادامه به آن اشاره می شود را دنبال نمایید:

در اولین گام از فرآیند فهرست بندی خودکار در ورد شما باید وارد برنامه ورد شده و از طریق نوار ابزار موجود در بالای صفحه زبانه Home را انتخاب کرده و روی علامت مربوط به منو Style کلیک نمایید.

سپس در گام بعدی لازم است تیترهای مقاله خود را با کمک عناوین Heading مشخص نمایید. تیترهای اصلی می توانند Heading 1 را گرفته و سایر تیترها نیز به ترتیب Heading 2 و همچنین Heading 3 خواهند بود.

دقت داشته باشید به ترتیب سایز هدینگ ها کاهش می یابد به عنوان مثال Heading 1 بزرگترین تیترها را در برمی گیرد.

در تصویر زیر می توانید یک نمونه از تیتربندی مطالب در ورد را مشاهده نمایید. تیترهایی که به درستی Heading را دریافت کرده اند به رنگ آبی در می آیند.

بعد از اینکه به تمامی عناوین موجود در مقاله Heading مورد نظر را دادید، زمان آن می رسد تا از طریق زبانه References و منو Table of Contents گزینه ای که به همین نام وجود دارد را انتخاب نمایید.

بدین ترتیب منو جدیدی به شما نمایش داده می شود که به منظور ایجاد فهرست خودکار در ورد یکی از 2 فهرست ابتدایی که با عنوان Automatic مشخص شده اند را انتخاب نمایید.

پس از آن خواهید دید که همانند تصویر زیر فهرست مطالب ورد با رعایت تمامی دسته بندی ها تعریف شده به صورت اتوماتیک ایجاد می شود.

بدین ترتیب به صورت خودکار یک فهرست مطالب ایجاد خواهد شد اما در برخی مواقع ممکن است تمایل داشته باشید که فهرست دستی ایجاد نمایید برای این منظور راهکار بعدی را مطالعه کنید.

برای دیدن کل مطلب کلیک کنید

منبع مطلب : mizbanfa.net

روش ساخت انواع فهرست در ورد (و ویرایش آنها)

نداشتن اطلاعات کافی درباره نحوه ساخت فهرست در ورد باعث شده خیلی ها این کار را به صورت دستی انجام بدهند و از قابلیت فهرست ساختن در ورد غافل شوند. خب، باید

روش ساخت انواع فهرست در ورد (و ویرایش آنها)

تیر 22, 1400

آموزش کامل آفیس ورد (گام به گام)

4 دیدگاه

نداشتن اطلاعات کافی درباره نحوه ساخت فهرست در ورد باعث شده خیلی ها این کار را به صورت دستی انجام بدهند و از قابلیت فهرست ساختن در ورد غافل شوند. خب، باید بگوییم شما خیلی خوش شانس هستید که الان اینجایید و قرار است با راهنمای امروز ما یاد بگیرید که چطور در ورد فهرست بسازید.

بعد از یادگیری نکاتی که در این مطلب گفته می شود و فقط با چند کلیک می توانید یک فهرست دقیق و قالب بندی شده در سند ورد خودتان ایجاد کنید. ما هر چیزی که باید درباره فهرست سازی در ورد بدانید را در اختیارتان می گذاریم. منتظر چه هستید؟ بیایید شروع کنیم!

ویدیوی آموزشی

اگر به توضیحات دقیق تر نیاز دارید به خواندن ادامه دهید:

فهرست مطالب در ورد چیست؟

فهرست مطالب به بیان ساده در واقع لیستی از عناوین فصلی است که قرار است در ورد آن را بنویسید. این فهرست می تواند لیستی از عنوان های یک سند شامل عناوین اصلی و زیر عنوان ها هم باشد. ابزار اصلی مورد استفاده در ورد برای درج فهرست مطالب، استایل یا سبک های عنوان (heading styles) است. برای این کار شما می توانید از سبک های عنوان داخل خود ورد استفاده کنید یا سبک عنوان خاص خودتان را بسازید.

راحت ترین روش برای انجام این کار استفاده از سبک های Heading خود ورد برای سازماندهی عناوینی است که بر اساس آنها فهرست مطالب ایجاد می شود.

وقتی می خواهید فهرست مطالب ایجاد کنید، ورد کل سند شما را جستجو می کند تا عناوین را پیدا و آنها را به عنوان بخشی از فهرست مطالب لیست کند. این مساله به این معناست که شما بدون داشتن عنوان نمی توانید در ورد به صورت خودکار فهرست مطالب ایجاد کنید.

ساخت عنوان هم اصلا کار سختی نیست. در بخش بعدی ما نحوه ایجاد خودکار فهرست مطالب در ورد با استفاده از سبک های عنوان (heading styles) را به شما یاد می دهیم.

توجه: از نکاتی که در این راهنما گفته می شود می توانید در همه نسخه های ماکروسافت از Word 2007 گرفته تا ۲۰۱۹ یا Office 360 استفاده کنید.

چطور در ورد فهرست بسازیم؟

خیلی خب! وقتش شده سراغ اصل مطلب برویم. برای اینکه بتوانید در ورد فهرست بسازید مراحل زیر را دنبال کنید:

مرحله ۱- استایل عناوین را تنظیم کنید

ورد به طور خودکار و بر اساس استایل عناوینی که در کل سند تنظیم کرده اید برایتان یک فهرست ایجاد می کند. بنابراین اولین کاری که باید انجام بدهید استفاده از استایل عناوین (heading styles) است.

عناوین یا پاراگراف هایی که می خواهید در فهرست مطالب شما نشان داده شوند را یکی بعد از دیگری انتخاب کنید و استایل یا سبک عنوان مد نظرتان را روی آنها اعمال نمایید.

برای پیاده کردن استایل عنوان، متن عنوان را انتخاب کنید. بعد به Home ← Styles بروید و Heading 1 یا ۲ و یا ۳ را انتخاب کنید.

اگر می خواهید فقط عناوین اصلی شما در فهرست مطالب نشان داده شوند از Heading 1 برای عناوین اصلی کل سند استفاده کنید؛ اما اگر می خواهید فهرستتان شامل زیر عنوان یا همان عناوین فرعی هم باشد از Heading 2 استفاده کنید. اگر عناوین فرعی تان هم شامل عنوان های فرعی تری هستند برای نشان دادن آنها از Heading 3 استفاده کنید.

مرحله ۲- برای درج فهرست به Reference ← Table of Contents بروید.

بعد از اینکه از استایل های عنوان استفاده کردید می توانید فقط با چند کلیک ساده فهرست مطالبتان را ایجاد کنید. شما این اختیار را دارید که یا از فهرست مطالب خودکار استفاده کنید و یا اینکه خودتان به صورت دستی آن را طراحی کنید.

حالا بیایید ببینیم چطور باید با استفاده از گزینه فهرست خودکار این را انجام بدهیم.

درج خودکار فهرست مطالب در ورد

برای درج فهرست به صورت خودکار در ورد، مکان نما را به بالای صفحه ای که قرار است در آن فهرست ایجاد کنید ببرید. بعد به Reference ← Table of Contents بروید و از منوی پیش رویتان Automatic Table 1 و یا Automatic Table 2 را انتخاب کنید.

فرق این دو گزینه در این است که Automatic Table 1 عنوان فهرست شما را به صورت خودکار Content وارد می کند و Automatic Table 2 عنوان را به صورت Table of Contents روی فهرست برچسب می زند. اگر قرار باشد فهرست مطالبتان فارسی باشد این مساله اهمیتی نخواهد داشت، چون خودتان عنوان را به فارسی تغییر می دهید.

توجه: گزینه دیگری به نام Manual Table of Content هم وجود دارد که اگر آن را انتخاب کنید ورد فهرستی ایجاد می کند که به شما امکان ویرایش آن را می دهد. ویرایش فهرست به صورت دستی زمان بر است و زحمت زیادی هم دارد. پس بهتر است تا جایی که ممکن است از این مورد استفاده نکنید.

به محض کلیک کردن روی یکی از گزینه های گفته شده، ورد با جستجوی پاراگراف هایی که روی آنها استایل عنوان اعمال شده فهرست مطالب شما را ایجاد می کند و آن را در موقعیت مشخص شده قرار می دهد.

همه قسمت هایی که از Heading1 روی آنها اعمال شده به عنوان عناوین یا سرفصل های اصلی قرار می گیرند و ۳ و ۲ Heading نیز نشان دهنده عناوین فرعی و فرعی تر هستند. علاوه بر این شماره صفحه ای که هر کدام از این عناوین در آنها قرار دارند هم جلویشان درج می شود.

اگر با دقت نگاهی فهرست مطالب بیندازید متوجه می شوید که در فهرست مطالب برخی سطوح فرعی هم وجود دارد. هر سطح نشان دهنده یک استایل عنوان در فهرست ماست.

دیدید به چه سرعت کار تمام شد؟ اگر بخواهید خودتان به صورت دستی فهرست ایجاد کنید باید کلی زمان صرف این کار بکنید.

بروز رسانی فهرست مطالب

الان شما با موفقیت فهرست مطالب مورد نظرتان را درج کرده اید. اما گاهی اوقات ممکن است در سند وردتان ویرایش هایی انجام بدهید یا قسمت هایی را کم و زیاد کنید. در چنین شرایطی فهرست شما باید بروز رسانی شود، چون ممکن است شماره برخی صفحه ها جابجا شده باشند یا حتی خود محتوای عنوان ها هم نیاز به تغییر داشته باشند.

برای دیدن کل مطلب کلیک کنید

منبع مطلب : sariasan.com

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب