ریفامایسین چیست؟

ریفامایسین چیست؟ریفامایسین Aemcolo یک داروی تجویزی آنتی بیوتیک است که برای درمان اسهال ناشی از انواع خاصی از باکتری ها استفاده می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود. ریفامایسین به RNA پلیمراز باکتریایی متصل می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود و رشد باکتری های عامل اسهال را متوقف می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کند. Aemcolo به عنوان یک قرص طولانی رهش برای مصرف خوراکی در دسترس است.

چرا این دارو تجویز می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود؟

ریفامایسین برای درمان اسهال مسافرات ناشی از باکتری های خاص استفاده می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود. ریفامایسین در دسته ای از داروها به نام آنتی بیوتیک ها قرار دارد. با توقف رشد باکتری هایی که باعث اسهال می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شوند عمل می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کند. آنتی بیوتیک هایی مانند ریفامایسین برای سرماخوردگی، آنفولانزا یا سایر عفونت های ویروسی موثر نیستند. استفاده از آنتی‌بیوتیک‌ها در مواقعی که نیازی به آن‌ها نیست، خطر ابتلا به عفونتی را که بعداً در مقابل درمان آنتی‌بیوتیکی مقاومت می‌کند، افزایش می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ دهد.

اسهال مسافرتی || پزشکتاسهال مسافرتی || پزشکتریفامایسین در چه مواردی تجویز می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود؟

سازمان غذا و دارو (FDA) ریفامایسین را برای درمان اسهال مرتبط به مسافرت ناشی از سویه های غیر تهاجمی ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌اشریشیا کلی (E. coli) در بزرگسالان تایید کرده است.

اسهال مسافران شایع ترین بیماری مرتبط با سفر است و اغلب پس از مصرف غذا یا نوشیدنی های آلوده رخ می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌دهد. علائم اسهال مسافرتی شامل شروع ناگهانی اسهال آبکی، گرفتگی شکم و درد است. موارد شدیدتر نیز می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تواند باعث استفراغ، تب و اسهال خونی شود.

اسهال مسافرتی می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تواند توسط باکتری ها، ویروس ها یا سایر عوامل بیماری زا ایجاد شود. مصرف دارو ریفامایسین باکتری های خاصی را هدف قرار می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌دهد. اما در شرایطی که همراه با اسهال خود علائمی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ مانند تب یا خون در مدفوع خود داشته باشید، مصرف آن درمان مناسبی نیست زیرا این علائم اغلب توسط عوامل بیماری زا ایجاد می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شوند که Aemcolo نمی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تواند آنها را درمان کند.

دی دی کرم صمیمدی دی کرم صمیم

نحوه مصرف ریفامایسین

در هنگام تجویز پزشک معالج شما احتمالا ریفامایسینرا دو بار در روز (دو قرص در صبح و دو قرص در شب) به مدت سه روز تجویز می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کند. باید هر دوز Aemcolo را با یک لیوان آب مصرف کنید. حتما قرص ها را به طور کامل و بدون بریدن، خرد کردن یا جویدن آن ها ببلعید. ریفامایسین باید در دمای اتاق (68 تا 77 فارنهایت) نگهداری شود. آن را به طور ایمن و دور از دسترس کودکان و حیوانات خانگی نگهداری کنید.

ریفامایسین چه مدت طول می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کشد تا اثر کند؟

Aemcolo معمولاً دو روز طول می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کشد تا علائم اسهال را بهبود بخشد، اما مهم است که سه روز کامل تا پایان دوره درمان حتی اگر احساس خوبی دارید، آنها را مصرف کنید. اما اگر اسهال شما بدتر شد یا بیش از 48 ساعت طول کشید با پزشک خود تماس بگیرید. چون ممکن است نیاز به تجویز داروی دیگری داشته باشند.

همین الان رایگان سوالتو از بهترین پزشکان و متخصصان بپرس.کلیک کنید!!!

مصرف ریفامایسین چه عوارضی دارد؟

با اینکه بدن به خوبی می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تواند ریفامایسین را تحمل کند اما با این حال احتمال بروز عوارض احتمالی ناشی از آن وجود دارد. در صورت بروز عوارض جانبی که شما را آزار می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌دهد یا از بین نمی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌رود، به پزشک خود اطلاع دهید. عوارض جانبی شایع آن می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تواند شامل یبوست و سردرد باشد.

عوارض جانبی شدید

به ندرت، Aemcolo ممکن است عوارض جدی ایجاد کند. در صورت بروز هر گونه واکنش شدید فوراً با پزشک خود تماس بگیرید. عوارض جانبی شدید عبارتند از:

یک واکنش آلرژیک: علائم ممکن است شامل بثورات پوستی، کهیر، مشکل در تنفس، یا تورم صورت، دهان، زبان یا گلو باشد. اسهال مرتبط با diff (CDAD) : CDAD می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تواند در طول درمان یا چند ماه پس از پایان درمان رخ دهد. در صورت بروز خون در مدفوع، درد یا گرفتگی معده، یا مدفوع بسیار شل یا آبکی، به پزشک خود اطلاع دهید.

دوز و نحوه مصرف ریفامایسین

دوز این دارو برای بیماران مختلف متفاوت خواهد بود. دستورات پزشک یا دستورالعمل های روی برچسب را دنبال کنید. اطلاعات زیر فقط شامل دوزهای متوسط ​​این دارو است. اگر دوز شما متفاوت است، آن را تغییر ندهید.

مقدار دارویی که مصرف می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کنید به عوامل زیر بستگی دارد:

قدرت دارو زمان مجاز بین دوزها مدت زمانی که دارو را مصرف می‌کنید. تعداد دوزهایی که هر روز مصرف می‌کنید. نوع بیماری که پزشک ممکن است برای آن ریفامایسین را تجویز کند.

اما به طور کلی پزشک برای فرم های خوراکی (قرص های تاخیری) و درمان  اسهال مسافرتی دوزهای زیر را تجویز می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کند:

بزرگسالان: 388 میلی گرم 2 بار در روز به مدت 3 روز. کودکان: مصرف و دوز باید توسط پزشک تعیین شود.

دوز فراموش شده

اگر مصرف دوز Aemcolo را فراموش کردید، به محض یادآوری آن را مصرف کنید. اگر تقریباً زمان مصرف نوبت بعدی فرا رسیده است، دوز فراموش شده را رها کنید و برنامه دوز معمولی خود را از سر بگیرید. هیچ وقت دو دوز دارو را با همدیگر مصرف نکنید.

عوارض مصرف بیش از حد ریفامایسین

فقط مقدار کمی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ از Aemcolo به بدن شما جذب می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود بقیه در دستگاه گوارش (GI) باقی می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ماند و در آنجا با باکتری هایی که باعث اسهال مسافرتی می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شوند مبارزه می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کند. به همین دلیل، مصرف بیش از حد این دارو احتمالاً عوارض جدی ایجاد نمی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کند. با این حال، بهتر است که دستورالعمل های نسخه خود را به دقت دنبال کنید و فقط دوز تجویز شده را مصرف کنید. اما اگر اسهال شما بهبود نیافت یا در عرض 48 ساعت بدتر شد یا در صورت بروز تب یا خون در مدفوع فوراً با پزشک خود مشورت کنید.

برای درمان اسهال بدون مشورت با پزشک خود هیچ دارویی مصرف نکنید. داروهای اسهال ممکن است اسهال را بدتر یا طولانی تر کنند. اگر در این مورد سؤالی دارید یا اگر اسهال خفیف ادامه دارد یا بدتر می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود، با پزشک خود مشورت کنید.

در صورت از دست رفتن مایعات بیش از حد از بدن در اثر اسهال، ممکن است دچار کم آبی شوید. در زمان اسهال حتما مایعات زیادی بنوشید. اگر بیش از یکی از علائم زیر را داشتید فوراً با پزشک خود مشورت کنید:

سبکی سر کاهش ادرار سرگیجه خشکی دهان افزایش تشنگی

ریفامایسین|| پزشکتریفامایسین|| پزشکتدلایلی که نباید Aemcolo مصرف کنم چیست؟

برخی شرایط خطر بروز عوارض احتمالی ناشی از مصرف ریفامایسین را افزایش می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌دهد. برهمین اساس بهتر است قبل از تجویز این دارو در مورد سابقه بیماری های زمینه ای خود با پزشکتان مشورت کنید. همچنین اگر به موارد زیر حساسیت دارید، از Aemcolo استفاده نکنید:

ریفامپین ریفامایسین پریفتین (ریفاپنتین) Xifaxan ریفاکسامین مایکوبوتین (ریفابوتین)

اگر تا به حال هر گونه واکنش غیرعادی یا آلرژیک به این دارو یا هر داروی دیگری داشته اید، به پزشک خود اطلاع دهید. همچنین اگر انواع دیگری از آلرژی دارید، مانند غذاها، رنگ ها، مواد نگهدارنده یا حیوانات، به متخصص مراقبت های بهداشتی خود اطلاع دهید. برای محصولات بدون نسخه، برچسب یا ترکیبات بسته را به دقت بخوانید.

هیچ مطالعه کافی در زنان برای تعیین خطر شیرخوار هنگام استفاده از این دارو در دوران شیردهی وجود ندارد. قبل از مصرف این دارو در دوران شیردهی، فواید بالقوه را در مقابل خطرات احتمالی بسنجید.

چه داروهای دیگری با Aemcolo تداخل دارند؟

ریفامایسین برای ماندن در دستگاه گوارش شما طراحی شده است تا بتواند باکتری های ایجاد کننده اسهال مسافرتی را هدف قرار دهد. از آنجایی که فقط مقدار کمی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ از دارو جذب بدن شما می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود، احتمال بروز تداخلات دارویی همزمان با مصرف آن بسیار کم است. با این حال، بهتر است که با پزشک و داروساز خود در مورد تمام داروهای خود، از جمله محصولات بدون نسخه بدون نسخه (OTC) و ویتامین ها یا مکمل های گیاهی مشورت کنید.

برخی از داروها را نباید در زمان خوردن غذا یا خوردن انواع خاصی از غذا یا در حوالی آن استفاده کرد زیرا ممکن است تداخل ایجاد شود. استفاده از الکل یا تنباکو با برخی داروها نیز ممکن است باعث بروز تداخلات شود. در مورد استفاده از دارو با غذا، الکل یا تنباکو با متخصص مراقبت های بهداشتی خود مشورت کنید.

داروهای مشابه و جایگزین ریفامایسین کدامند؟

Aemcolo یک آنتی بیوتیک است که برای درمان اسهال مسافرتی استفاده می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود. سایر آنتی بیوتیک هایی که برای اسهال مسافرتی نیز تجویز می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شوند ممکن است شامل Xifaxan (ریفاکسیمین) و Zithromax (آزیترومایسین) باشند.

زیتروماکس ممکن است برای درمان موارد شدیدتر اسهال مسافرتی، از جمله مواردی که تب یا مدفوع خونی دارند، استفاده شود.  ریفامایسین و ریفاکسیمین نباید در این موارد استفاده شوند زیرا تاثیری در درمان این وضعیت ندارند از آنجایی که Aemcolo در دستگاه گوارش شما باقی می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ماند، عوارض جانبی کم را به دنبال دارد و تداخلات دارویی به اندازه سایر گزینه های درمانی نگران کننده نیست.

چگونه می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌توانم هنگام مصرف Aemcolo سالم بمانم؟

هیچ کس نمی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌خواهد در تعطیلات و به خصوص در طول سفر بیمار شود. خبر خوب این است که اکثر موارد اسهال مسافرتی بدون درمان خاصی برطرف می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود. بهترین کاری که می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌توانید انجام دهید این است که مقدار زیاد آب و مایعات بنوشید و به خوبی هیدارته بمانید.

پزشک ممکن است آنتی بیوتیکی مانند Aemcolo را برای بهبودی سریع تر شما تجویز کند. در حالی که می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌توانید انتظار بهبود علائم را در مدت کوتاهی پس از شروع درمان داشته باشید، در صورت ابتلا به اسهال شدید و علائم زیر فوراً به پزشک مراجعه کنید:

تب درد شکم استفراغ خون در مدفوع

اینها می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌توانند نشانه های عفونت شدیدتر باشند.

سوالات متداول

ریفامایسین برای چه مواردی استفاده می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود؟ Aemcolo برای کوتاه کردن مدت زمان اسهال مسافرتی ناشی از انواع خاصی از باکتری ها استفاده می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود.

Aemcolo چگونه اثر می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کند؟ ریفامایسین یک آنتی بیوتیک است. با کند کردن رشد باکتری‌هایی که باعث اسهال مسافرتی می‌شوند، عمل می‌کند.

چه مدت طول می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کشد تا Aemcolo اثر کند؟ شما باید ظرف دو روز پس از شروع دارو متوجه بهبود علائم خود شوید. با این حال، مطمئن شوید که روند درمانی خود را تمام کنید، حتی اگر علائم شما برطرف شود. اگر اسهال شما بدتر شد، بیش از 48 ساعت طول کشید، یا اگر تب یا خون در مدفوع دارید، با پزشک خود تماس بگیرید.

var params = {limit: 5, online:true, skill: [15]};
منبع
mayoclinicverywellhealth

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب