انشا در مورد امام حسن عسگری

انشا در مورد امام حسن عسگریمهدی

بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

انشا در مورد امام حسن عسگری را از این سایت دریافت کنید.

تحقیق و انشا در مورد امام حسن عسکری (ع)

انشا در مورد امام حسن عسکری (انشا درباره امام حسن عسکری) را می‌توان با اشاره به زمان تولد و شهادت، دوران زندگی و امامت و غیره همراه ساخته و به توصیف مقام ایشان پرداخت.

ستاره » ✍️ محتوای کمک درسی » انشا » تحقیق و انشا در مورد امام حسن عسکری (ع)

تحقیق و انشا در مورد امام حسن عسکری (ع)

انشا در مورد امام حسن عسکری (انشا درباره امام حسن عسکری) را می‌توان با اشاره به زمان تولد و شهادت، دوران زندگی و امامت و غیره همراه ساخته و به توصیف مقام ایشان پرداخت.

آخرین به روز رسانی: مهر 11, 1401

امام حسن عسکری از امامان بلندپایه شیعه و مقربان درگاه الهی است. در میان انواع موضوع انشا، انشا در مورد امام حسن عسکری را باید موضوعی جذاب بدانیم که با نوشتن درباره آن، اطلاعات بیشتری در مورد این امام بزرگوار کسب می‌کنیم. اگر انشا درباره عاشورا را نوشته باشید، نوشتن این انشا برای شما ساده‌تر خواهد بود.

در ادامه با سه نمونه انشا درباره امام حسن عسکری، امام یازدهم شیعیان، به تشریح جایگاه این امام والامقام می‌پردازیم.

انشا در مورد امام حسن عسکری

انشا اول

بند مقدمه (زمینه‌سازی)

امام حسن عسکری، یازدهمین امام شیعیان است. نام کامل ایشان حسن بن علی بن محمد علیه السلام بوده و مدت امامت این امام بزرگ، به ۶ سال می‌رسد. امام حسن عسکری فرزند بزرگوار امام هادی علیه السلام یعنی امام دهم شیعیان هستند و خود نیز پدر امام زمان (عج) به شمار می‌روند.

بندهای بدنه (متن نوشته)

طبق روایات، امام حسن عسکری علیه السلام در سال ۲۳۲ هجری قمری متولد شده‌اند. ایشان دارای نسب به علی بن ابی طالب علیه السلام هستند و القابی از جمله زکی، رفیق، هادی، صامت و نقی دارند. از آن جایی که این امام بزرگ شیعه در شهر سامرا زندگی می‌کردند، لقب عسکری نیز به عنوان لقب اصلی، به ایشان رسید.

در واقع ایشان در دوران کودکی خود و به همراه پدرشان، امام هادی علیه السلام به شهر سامرا آورده شدند. امام حسن عسکری تنها ۶ سال امامت داشته و خیلی زود به شهادت رسیدند. البته پیش از آن در سال ۲۵۵ هجری قمری، ایشان به زندان افتاده و در سال ۲۵۶ هجری قمری در زمان خلافت معتمد، از زندان آزاد گشتند. در سال ۲۶۰ هجری قمری، باز زندان نصیب امام حسن عسکری گشت. این زندان یک ماه به طول انجامید و پس از آن، امام در حبس خانگی بودند.

در این ۶ سال امامت، برهه‌هایی رفت و آمد مسلمانان به محل اقامت امام حسن عسکری آزاد بود و در زمان زیادی از آن نیز، محدودیت‌های شدیدی اعمال می‌شد. در این دوران قیام‌هایی نیز صورت گرفت. از جمله قیام‌های دوران امام حسن عسکری؛ قیام علی بن زید و عیسی بن جعفر، قیام علی بن زید بن حسین، قیام احمد بن محمد بن عبدالله و قیام صاحب زنج بودند.

بند نتیجه‌گیری (جمع‌بندی)

امام حسن عسکری علیه السلام در هشتم ماه ربیع الاول سال ۲۶۰ هجری قمری در حالی که تنها ۲۸ سال سن داشتند، به شهادت رسیدند. ایشان را در کنار قبر پدر بزرگوارشان امام هادی علیه السلام، دفن کردند. زیارتگاه عسکریین به همین دو مقبره گفته می‌شود و هر ساله مورد زیارت مسلمانان و شیعیان جهان قرار دارد.

انشا دوم

بند مقدمه (زمینه‌سازی)

معلم گفت که انشایی در مورد امام حسن عسکری بنویسیم و در آن مقام شامخ امام یازدهم شیعیان را توصیف کنیم. امام حسن عسکری در جوانی به امامت رسیده و در جوانی نیز به شهادت نایل شدند. ایشان پدر امام زمان (عج) بوده و از این جهت نیز در میان امام شیعه جایگاه ویژه‌ای دارند.

بندهای بدنه (متن نوشته)

امام حسن عسکری مدت زمان زیادی از عمر خویش را در حبس و زندان به سر بردند. خلیفه های دوران امام، دشمنی زیادی با ایشان داشته و پیوسته به آزار امام حسن عسکری می‌پرداختند. ایشان به مدت ۶ سال در ردای امامت بودند و با وجود محدودیت‌ها، شیعیان زیادی را تربیت کردند.

امام حسن عسکری دارای علمی فوق العاده و کرامات بسیار بوده‌اند. گفته می‌شود که ایشان هرگز همسری نداشته و مادر بزرگوار و پاکدامن امام زمان (عج) نیز یکی از کنیزهای ایشان بوده و نامشان مشخص نیست. به علاوه تنها فرزند امام حسن عسکری علیه السلام، امام یازدهم ما شیعیان؛ حضرت امام زمان بوده‌اند.

ما شیعیان نیز در زندگی خویش از رفتارها و توصیه‌های امامان شیعه به ویژه امام حسن عسکری، الگو می‌گیریم. پیروی از امامان و زندگی کردن طبق توصیه‌های آنان، قرار گرفتن در مسیر سعادت است. به این صورت می‌توان رضایت خداوند بزرگ را جلب کرده و به خوشبختی در این دنیا و رستگاری در جهان آخرت دست یافت.

بند نتیجه‌گیری (جمع‌بندی)

امام حسن در دوران جوانی و سن ۲۸ سالگی به شهادت رسیدند. این امام نیز مانند بیشتر امامان شیعه، مسموم شده و در مظلومیت به دیدار حق شتافتند. اما وظیفه ما این است که با دنبال کردن روایات ایشان و عمل به آن‌ها، حق خود را نسبت به این امام اهل بیت، ایفا کنیم.

انشا سوم

بند مقدمه (زمینه‌سازی)

امام حسن عسکری یازدهمین امام شیعیان و پدر بزرگوار حضرت ولیعصر است. دوران امامت ایشان در زمان خفقان سنگین حکومت عباسیان بوده و تنها شش سال به طول انجامید. امام حسن عسکری در اوج مظلومیت و جوانی در هشتم ربیع الاول سال ۲۶۰ هجری قمری به شهادت رسیدند.

بندهای بدنه (متن نوشته)

امام حسن عسکری فرزند امام هادی (ع) در سال ۲۳۲ هجری شمسی در شهر سامرا به دنیا آمد. این امام پس از شهادت پدربزرگوارشان به مدت شش سال وظیفه هدایت مردم را بر عهده داشتند. از آنجایی که همه چیز بر امامان معصوم آشکار بوده و آن حضرت از تولد منجی عالم بشریت آگاهی داشتند، همسر ایشان یعنی نرجس خاتون طی وقایع کم‌نظیری به پیشگاه امام حسن عسکری رسیدند.

امام حسن عسکری در اوج جوانی و در سن ۲۸ سالگی با زهر کین به شهادت رسیدند. اما خداوند متعال فرزندی از ایشان به یادگار گذاشته که در آینده جهان را پر از عدل و داد خواهد کرد. پیکر مطهر این امام در شهر سامرا تشییع و در کنار پدر بزرگوارشان به خاک سپرده شد. امروزه حرمین عسکریین میعادگاه عاشقان امامت و ولایت است.

بند نتیجه‌گیری (جمع‌بندی)

امام حسن عسکری می‌تواند الگویی برای جوانان باشد. این امام همام در جوانی مراحل زهد و تقوا را سپری کرده و پرهیزکاری را به حد اعلا رسانده‌اند. چنانکه خدواند متعال ایشان را پدر منجی عالم بشریت قرار داده‌اند. روز شهادت ایشان مصادف با آغاز امامت امام زمان (عج) است.

برای دیدن کل مطلب کلیک کنید

منبع مطلب : setare.com

5 انشا در مورد امام حسن عسکری (ع) مناسب پایه های چهارم تا متوسطه

انشا درباره امام حسن عسکری، انشا با موضوع امام حسن عسکری (ع) را برای آشنایی بیشتر شما عزیزان با زندگینامه و نحوه به شهادت رسیدن امام حسن عسکری علیه السلام قرار داده ایم .

5 انشا در مورد امام حسن عسکری (ع) مناسب پایه های چهارم تا متوسطه

9 0

زمان مطالعه: 10 دقیقه

انشا درباره امام حسن عسکری، انشا با موضوع امام حسن عسکری (ع) را برای آشنایی بیشتر شما عزیزان با زندگینامه و نحوه به شهادت رسیدن امام حسن عسکری علیه السلام قرار داده ایم .

انشا امام حسن عسکری

برای نوشتن انشا امام حسن عسکری (ع) و ارائه به مدرسه تا انتهای این صفحه با ما باشید .

انشا درمورد امام حسن عسکری (ع)

در هشتم ربیع الاول آفتاب امامت غروب می‌کرد، زیرا خداوند این گونه مقدّر کرده بود که این آفتاب از پس پرده غیبت صغرا و سپس غیبت کبرا پرتو افشانی کند.

از این رو امام حسن عسکری(ع) بر دو بینش بسیار مهم تأکید کردند؛ ابتدا، تأکید بر شناخت غیبت و گرفتن بیعت برای ولی الله اعظم امام منتظر(عج)، دوم، تحکیم شالوده‌های مرجعیت دینی.

آفتاب روز هشتم ربیع‌الاول در حال طلوع بود که آفتابی پرفروغ از دیگر سو غروب می‌کرد.

یازدهمین پیشوای آسمانی «حضرت امام حسن عسکری (ع)» شمع وجودش پس از ۲۸ سال پرتوافشانی و تبلیغ دین بزرگوارشان به خاموشی می‌گرایید و این روز، روز آغاز امامت خورشید عالم‌تاب مهدوی است.

ابومحمد، حسن بن علی العسکری معروف به حسن عسکری، معصوم سیزدهم و امام یازدهم شیعیان، که نزد شیعیان به امام حسن عسکری معروف است.

طبق روایات متواتر در روز جمعه، هشتم ماه ربیع‌الثانی سال ۲۳۲ ق در شهر مدینه در حالی که هنوز ۲۰ بهار از عمر شریف امام هادی علیه‏‌السلام نگذشته بود، متولد شدند. مادر این امام بزرگوار “حدیثه ” نام داشت.

شیعیان وی را با پدرش (امام علی النقی(ع))، امامین عسکریین می‌خوانند، زیرا در شهر نظامی سامراء (عسکر)، زیر نظر خلفای عباسی بودند.

امام حسن عسکری (ع) بیش از ۲۹ سال عمر نکرد، ولی در مدت شش سال امامت بر حق و الهی خود آثار مهمی از تفسیر قرآن و نشر احکام و بیان مسائل فقهی و جهت دادن به حرکت انقلابی شیعیانی که از راه‌های دور برای کسب فیض به محضر امام (ع) می‌رسیدند بر جای گذاشتند.

در زمان امام یازدهم تعلیمات عالیه قرآنی و نشر احکام الهی و مناظرات کلامی، جنبش علمی خاصی را تجدید کرد، و فرهنگ شیعی که تا آن زمان شناخته شده بود .

در رشته‌های دیگر نیز مانند فلسفه و کلام باعث ظهور مردان بزرگی چون یعقوب بن اسحاق کندی، که خود معاصر امام حسن عسکری(ع) بود و تحت تعلیمات آن امام، گردید.

اگر چه امام حسن عسگری علیه السلام شدیدا از طرف دستگاه خلافت عباسی تحت نظر و محدودیت شدید قرار داشت لکن آن حضرت بُعد علمی از آیین اسلام و اشکال‌ها و شبهات مخالفان و تعیین اندیشه صحیح اسلامی و تربیت شاگردان لحظه‌ای فرو گذار نکردند.

یکی از فعالیت‌های امام حسن عسکری (ع)، آماده سازی مردم برای پذیرش غیبت امام زمان (عج) بود؛ از این رو ایشان، کمتر با مردم تماس می‌گرفت و جز نوّاب و یاران خاص خود، کسی را به حضور نمی‌پذیرفت و فقط به واسطه آنان مشکلات دینی مردم را حل می‌کرد.

امام عسکری(ع) با عمل به چنین شیوه‌ای قصد داشت زمینه غیبت فرزندش امام مهدی (عج) را آماده کند و مردم را به دوری امام عادت دهد به گونه‌ای که غیبت امام زمان(عج) برای آنان غیرمعمول و ناآشنا نباشد.

انشا درباره امام حسن عسکری

حضرت امام حسن عسکرى (علیه السلام) در سال ۲۳۲ هجرى قمرى در روز هشتم ماه ربیع الثانى در شهر مدینه به دنیا آمد، پدر آن حضرت امام بزرگوار حضرت هادى، ومادرش خانمى به نام حدیثه بود. نام ایشان حسن، و کنیه آن بزرگوار ابو محمّد واز القاب ایشان زکى و عسکرى است.

آنچه از صفات بزرگ وفضائل که لازمه امامت است در آن حضرت جمع بود، یعنى: در علم، وزهد، کامل بودن در عقل وخرد، عصمت، شجاعت، کرم وبزرگوارى از تمام مردم زمان خود برتر بود.

صورت و سیرت امام حسن عسکری (ع)

امام حسن عسکری (ع) بیانی شیرین و جذاب و شخصیتی الهی باشکوه و وقار و مفسری بی نظیر برای قرآن مجید بود. راه مستقیم عترت و شیوه صحیح تفسیر قرآن را به مردم و به ویژه برای اصحاب بزرگوارش - در ایام عمر کوتاه خود - روشن کرد.

دوران امامت

به طور کلی دوران عمر ۲۹ ساله امام حسن عسکری (ع) به سه دوره تقسیم می‌گردد:

دوره اول ۱۳ سال است که زندگی آن حضرت در مدینه گذشت.

دوره دوم ۱۰ سال در سامرا قبل از امامت.

دوره سوم نزدیک ۶ سال امامت آن حضرت می‌باشد.

دوره امامت حضرت عسکری (ع) با قدرت ظاهری بنی عباس رو در روی بود. خلفایی که به تقلید هارون در نشان دادن نیروی خود بلندپروازیهایی داشتند.

امام حسن عسکری (ع) از شش سال دوران اقامتش، سه سال را در زندان گذرانید. زندانبان آن حضرت صالح بن وصیف دو غلام ستمکار را بر امام گماشته بود، تا بتواند آن حضرت را - به وسیله آن دو غلام - آزار بیشتری دهد، اما آن دو غلام که خود از نزدیک ناظر حال و حرکات امام بودند تحت تأثیر آن امام بزرگوار قرار گرفته به صلاح و خوش رفتاری گراییده بودند.

انشا امام حسن عسکری برای مدرسه

حسن بن علی بن محمد(ع) مشهور به امام حسن عسکری (۲۳۲-۲۶۰ق) یازدهمین امام شیعیان اثناعشری است که به مدت ۶ سال امامت شیعیان را بر عهده داشت. او فرزند امام هادی(ع) و پدر امام زمان(عج) است.

مشهورترین لقب وی، عسکری است که به اقامت اجباری‌اش در سامرا اشاره دارد. او در سامرا تحت مراقبت حکومت قرار داشت و برای فعالیت‌های خود با محدودیت روبه‌رو بود. امام عسکری(ع) از طریق نمایندگان خود و نیز از راه نامه‌نگاری با شیعیان ارتباط داشت. عثمان بن سعید، نخستین نایب خاص امام زمان(عج)، از نمایندگان خاص وی نیز به شمار می‌رفت.

امام حسن عسکری(ع) در ۸ ربیع‌الاول سال ۲۶۰ق، در ۲۸ سالگی در سامرا به شهادت رسید و در کنار مرقد پدرش دفن شد. مدفن آن دو به حرم عسکریین مشهور است و از زیارتگاه‌های شیعیان در عراق به شمار می‌آید.

احادیثی از امام عسکری(ع) در موضوعات تفسیر قرآن، اخلاق، فقه، امور اعتقادی، ادعیه و زیارت روایت شده است.

شهادت آن حضرت را روز جمعه هشتم ماه ربیع الاول سال ۲۶۰ هجری نوشته اند.

برای دیدن کل مطلب کلیک کنید

منبع مطلب : www.delgarm.com

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب