تراز کنکور چیست؟

تراز کنکور چیست؟عوامل موثر بر تراز کنکورعوامل موثر بر تراز کنکورتراز کنکور چیست؟

آن دسته از افرادی که در تاریخ برگزاری کنکور سراسری، سر جلسه این آزمون حضور به عمل آورده اند، شاید بعد از حس رهایی از تمامی دغدغه های مربوط به آن، به فکر اعلام نتایج کنکور سراسری باشند تا ببیند چگونه در آن عمل کرده اند. بنابراین سازمان سنجش که برگزاری این آزمون را برعهده دارد، نتایج کنکور را در قالب کارنامه ای در سایت خود منتشر می کند تا افراد از تراز یا نمره کل در کارنامه اولیه خود آگاه شوند. در واقع این تراز نشان دهنده جایگاه علمی شخص داوطلب در مقایسه با دیگر داوطلبین کنکور سراسری بوده و به این معناست که هرچه تراز فرد شرکت کننده نسبت به جمیع مدعیان این ماراتن بالاتر باشد، شانس پذیرش وی برای قبولی در کد رشته محل مدنظر نیز، بیشتر خواهد شد.

تراز کنکور، مشخص کننده سطح علمی داوطلب نسبت به دیگر شرکت کنندگان بوده و داوطلبان مجاز به انتخاب رشته می توانند پس از بررسی وضعیت رتبه و تراز خود به انتخاب کد رشته محل های مورد نظر خود بپردازند.

تراز کنکور چیست؟

در کارنامه اولیه ای که هنگام  اعلام نتایج اولیه کنکور سراسری برای داوطلبین صادر می شود، اطلاعات قابل توجه ای ذکر شده است. این داده ها در 4 قسمت جداگانه با عناوینی چون: اطلاعات ثبت نامی و آزمونی، اعلام علاقمندی بر اساس تقاضانامه، وضعیت مجاز به انتخاب رشته در دوره های مختلف هر یک از گروه های آزمایشی، وضعیت رتبه و نمره کل داوطلب (تراز) در هر زیر گروه آزمایشی می باشد. حال ممکن است تمامی کسانی که کارنامه اولیه خویش را از طریق  سایت سازمان سنجش به نشانی sanjesh.org دریافت نموده اند پس از مواجه شدن با کلمه “تراز”، ندانند که مفهوم تراز چیست و چگونه محاسبه می شود!

تراز کنکور یکی از با اهمیت ترین عوامل قبولی داوطلبان در کنکور سراسری می باشد. تراز کنکور (نمره کل)، مشخص کننده سطح علمی داوطلب نسبت به دیگر شرکت کنندگان کنکور سراسری بوده و داوطلبان مجاز به انتخاب رشته می توانند پس از بررسی وضعیت رتبه و تراز خود به انتخاب کد رشته محل های مورد نظر خود بپردازند، همچنین می توان گفت رتبه و تراز داوطلب بیانگر میزان شانس قبولی وی در انتخاب هر کد رشته محل می باشد. پس می توان نتیجه گرفت بهترین معیار برای سنجش افراد شرکت کننده در این آزمون میزان تراز به دست آمده است.

آیا تراز کنکور و رتبه کنکور باهم تفاوت دارند؟

یکی از نکات قابل توجه در زمان دریافت کارنامه اولیه کنکور سراسری این است که بدانید معنای تراز کنکور و رتبه کنکور از هم مجزا می باشد. همان طور که گفته شد، تراز به سنجش سطح علمی داوطلبان می پردازد چرا که هر سوال در کنکور سراسری، از ارزش خاصی برخوردار بوده و هرچقدر داوطلب به سوالات بیشتری پاسخ درست دهد تراز بالاتری خواد داشت. اگر رتبه نهایی داوطلب نسبت به تعداد شرکت کنندگان پایین‌تر باشد، عدد خوبی است زیرا این عدد بیانگر عملکرد مناسب داوطلب نسبت به سایر رقبا است.

اما رتبه کنکور نشان دهنده تعداد شرکت کنندگان در کنکور سراسری و ترتیب آن هاست. برای مثال اگر در این آزمون 1000 نفر شرکت کرده باشند، رتبه نهایی، داوطلبان نفرات اول تا هزار را مشخص می‌کند. بنابراین رتبه، تنها ترتیب سطح علمی داوطلبان را معین می سازد. همچنین، چنانچه تراز داوطلب در کنکور سراسری بالاتر باشد، عدد خوبی است و توضیح دهنده راندمان بالای فرد شرکت کننده در مقایسه با دیگر داوطلبان است.

محدوده نمره تراز

حال که با مفهوم تراز آشنا شده اید بد نیست بدانید که محدوده تراز عددی مابین 0 تا 13000 می باشد. داوطلبینی که دارای تراز بالا یعنی نزدیک به عدد 13000 باشند، نشان دهنده سطح علمی بالاتر در آن درس نسبت به سایرین است.

لازم به ذکر است هرچقدر این نمره و تراز پایین تر باشد درواقع کارکرد شخص داوطلب ضعیف بوده و به نفرات با تراز بالا، دور تر است.

چه عواملی بر تراز کنکور اثر گذار است؟

کسانی که خواهان ثبت نام در کنکور سراسری هستند شاید این سوال ذهن آنان را به خود مشغول سازد که چه عواملی بر تراز کنکور تاثیر گذار است؟ برای پاسخ به این پرسش می توان به موارد زیر اشاره کرد:

تعداد داوطلبان کنکور سراسری

یکی از عوامل مهم در تراز، درواقع آمار دریافت کارت ورود به جلسه کنکور سراسری نبوده، بلکه به تعداد داوطلبانی است که در کنکور شرکت می کنند. زیرا هرچه تعداد شرکت کنندگان کم یا زیاد باشد، بر همین اساس تراز شما نیز دستخوش تغییرات می شود.

سطح دشواری سوالات

نحوه طراحی سوالات کنکور به گونه ایست که در آن سوالات به سه سطح دشوار یا سخت، متوسط و آسان تقسیم می شود. می توان به طور جد گفت که حد دشواری سوالات با تراز کنکور ارتباط مستقیم دارد زیرا تعداد کمی از شرکت کنندگان می توانند از پس این سوالات بر آمده و پاسخ درست دهند. بنابراین هرچه داوطلب، سوالات سخت بیشتری را پاسخ دهد، تراز بالاتری نسبت به سایرین خواهد داشت.

شیوه صحیح درس خواندن

نحوه صحیح برنامه ریزی کنکور و شیوه درس خواندن از مهم ترین گام هایی است که یک کنکوری می بایست آن را به طور هوشمندانه رعایت کرده تا بتواند رتبه و تراز خوبی نسبت به بقیه داوطلبان کسب کند. از این رو به این دسته از افراد توصیه می شود با توجه به گروه آزمایشی که در آن شرکت می کنند از  منابع کنکور بهره برده و حتی می توانند در  آزمون های آزمایشی سنجش شرکت کنند تا باعث افزایش تراز خود در کنکور سراسری شوند.

محل قرار گرفتن تراز کنکور در کارنامه و نحوه محاسبه آن

در کنکور دوره های گذشته وضعیت داوطلب برای هر زیرگروه، به صورت یک نمره تراز جداگانه و یک نمره تراز نهایی قرار می گرفت و شرکت کنندگان جهت انتخاب رشته می بایست ترازهای به دست آمده در هر زیرگروه را مورد بررسی قرار می دادند. اما با توجه به تغییرات کنکور نمی توان به طور دقیق از محل دقیق قرار گرفتن تراز کنکور برای  کنکور سراسری 1402 خبر داد.

لازم به ذکر است که هرساله نحوه محاسبه تراز در دفترچه ثبت نام کنکور سراسری ذکر می شود. اما با توجه به تغییرات کنکور 1402 و حدف زیر گروه ها نمی توان نحوه محاسبه تراز کنکور 1402 را بیان کرد و می بایست منتظر انتشار دفترچه ثبت نام آن باشیم.

 

سوالات متداول

1- تراز کنکور چیست؟

تراز نشان دهنده جایگاه علمی شخص داوطلب در مقایسه با دیگر داوطلبین کنکور سراسری می باشد.

2- چه عواملی بر تراز کنکور اثر گذار است؟

عواملی چون تعداد داوطلبان کنکور سراسری، تعداد داوطلبان شرکت کننده و نحوه درس خواندن، بر روی تراز کنکور تاثیر گذار بوده که به صورت کامل در مقاله به آن پرداخته شده است.

3- نحوه محاسبه تراز کنکور به چه شکل است؟

لازم به ذکر است که هرساله نحوه محاسبه تراز در دفترچه ثبت نام کنکور سراسری ذکر می شود. اما با توجه به تغییرات کنکور 1402 و حدف زیر گروه ها نمی توان نحوه محاسبه تراز کنکور 1402 را بیان کرد.

{ "@context": "https://schema.org", "@type": "FAQPage","mainEntity": [{"@type": "Question", "name": "تراز کنکور چیست؟", "acceptedAnswer": { "@type": "Answer", "text": "تراز نشان دهنده جایگاه علمی شخص داوطلب در مقایسه با دیگر داوطلبین کنکور سراسری می باشد." } },{"@type": "Question", "name": "چه عواملی بر تراز کنکور اثر گذار است؟", "acceptedAnswer": { "@type": "Answer", "text": "عواملی چون تعداد داوطلبان کنکور سراسری، تعداد داوطلبان شرکت کننده و نحوه درس خواندن، بر روی تراز کنکور تاثیر گذار بوده که به صورت کامل در مقاله به آن پرداخته شده است." } },{"@type": "Question", "name": "نحوه محاسبه تراز کنکور به چه شکل است؟", "acceptedAnswer": { "@type": "Answer", "text": "لازم به ذکر است که هرساله نحوه محاسبه تراز در دفترچه ثبت نام کنکور سراسری ذکر می شود. اما با توجه به تغییرات کنکور 1402 و حدف زیر گروه ها نمی توان نحوه محاسبه تراز کنکور 1402 را بیان کرد." } }]}

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

.star svg{ background:#777; } .star svg:hover{ background:#FF0; } .postLike{ margin: 20px auto 50px auto; text-align: center; width: 157px; padding: 0px 0px 0px 6px; background: #F9F9F9; border: 1px solid #F1F1F1; border-radius: 13px; font-size: 14px; line-height: 30px; white-space: nowrap; background-color: #ff6464; color: #fff; box-shadow: 0 0 25px #ffce4961; } .postlike-text{ vertical-align: middle; color: #fff; } .sl-wrapper a { border-bottom: 0 !important; text-decoration: none !important; } .sl-button { font-size: 1em; line-height: 1; font-weight: normal; } /* Colors */ a.liked { color: #da1b1b; } a.liked:hover, a.liked:active, a.liked:focus { color: #666666; } a.liked span.sl-count, .sl-count { color: #fff; } /* Icon */ .sl-icon { margin-right: 4px; font-family: 'wpyar-BYekan',Helvetica,sans-serif; text-transform: uppercase; vertical-align: middle; color: #fff; margin-top: 1px; font-size: 17px; } .sl-icon i { margin-top: 1px; margin-left: 5px; font-size: 17px; } .sl-icon svg { fill: currentColor; width: 1em; height: 1em; margin-left:5px; } .sl-icon svg:after { content: ""; position: absolute; top: 0; right: 0; bottom: 0; left:0; } /* Count */ .sl-count { font-size: 1em; font-family: 'wpyar-BYekan',Helvetica,sans-serif; text-transform: uppercase; vertical-align: middle; display: none; } /* Loader */ .loader, .loader:before, .loader:after { background: rgba(0, 0, 0, 0.2); -webkit-animation: load1 1s infinite ease-in-out; animation: load1 1s infinite ease-in-out; width: .2em; height: .6em; } .loader:before, .loader:after { position: absolute; top: 0; content: ''; } .loader:before { left: -.375em; -webkit-animation-delay: -0.32s; animation-delay: -0.32s; } .loader { text-indent: -9999em; display: inline-block; position: relative; vertical-align: middle; font-size: 1em; -webkit-transform: translateZ(0); -ms-transform: translateZ(0); transform: translateZ(0); -webkit-animation-delay: -0.16s; animation-delay: -0.16s; } .loader:after { left: .375em; } @-webkit-keyframes load1 { 0%, 80%, 100% { box-shadow: 0 0 rgba(0, 0, 0, 0.2); height: .6em; } 40% { box-shadow: 0 -.3em rgba(0, 0, 0, 0.2); height: 1em; } } @keyframes load1 { 0%, 80%, 100% { box-shadow: 0 0 rgba(0, 0, 0, 0.2); height: .6em; } 40% { box-shadow: 0 -.3em rgba(0, 0, 0, 0.2); height: 1em; } }

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب