علت ورم لب

علت ورم لبمهدی

بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

علت ورم لب را از این سایت دریافت کنید.

علت ورم لب ها چیست؟ آیا ورم لب خطرناک است؟

ورم لبها بوسیله التهاب زمینه‌‌ای یا تجمع مایعات در زیر پوست لبها بوجود می‌آید. علت اصلی ورم لب پایین یا بالا چیست؟ ورم لب خطرناک است؟

علت ورم لب ها چیست؟ آیا ورم لب خطرناک است؟

ورم لبها نشانه چه بیماریهایی است و چگونه رفع می شود؟

17 ژوئن 2022

دسته: بهداشت دهان و دندان, ناخوشی های جزئی

نویسنده: هالث

ورم لبها بوسیله التهاب زمینه‌‌ای یا تجمع مایعات در زیر پوست لبها بوجود می‌آید. موارد زیادی می‌توانند موجب تورم لب شوند، از مشکلات جزئی پوست گرفته تا واکنشهای شدید آلرژیک.

در این مطلب در مورد علتهای احتمالی و علائم همراه آن و درمانهایی که باید برای تورم لب انجام شود، چیزهایی را یاد خواهید گرفت.

جندین بیماری می‌تواند موجب ورم لبها شود. بعضی از این بیماریها جدی یا حتی کشنده هستند در حالی که بقیه موارد خود بخود قابل حل هستند. هر وقت لبهای شما متورم شدند و ظرف چند روز از بین نرفتند در صورتی که نتوانستید علتی برای آن پیدا کنید و این وضعیت همراه با دشواری در تنفس است یا اگر مشکوک به بیماریهای خطرناک شدید، باید به پزشک مراجعه کنید.

همچنین بخوانید: علت لرزش لب

علائم ورم لب

مجموعه‌ای از عوامل موجب تورم لب می‌شوند که علائم متفاوتی هم ایجاد می‌کنند از جمله مشکلات پوستی و واکنشهای آلرژیک شدید. افرادی که دچار تورم لبها می‌شوند تا علائم خاص آنها و علل ممکن را تعیین کنند تا بتوانند درمان مناسب را دریافت کنند. علائم دیگر عبارتند از:

قرمزی درد حساسیت به لمس ترک پوست

اغلب اوقات ورم لبها به علت حساسیت آلرژیک به مواد محیط، غذاها یا داروها است. سه عامل تحریک کننده در زیر توضیح داده شده‌اند.

ورم لبها به علت آلرژی

آلرژی عکس العمل بدن شما به موادی خاص است. وقتی که به چیزی آلرژی داشته باشید، بدن شما یک ماده شیمیایی به نام هیستامین تولید می‌کند. آزاد کردن هیستامین می‌تواند منجر به علائم رده آلرژی همانند عطسه، خارش و قرمزی پوست و التهاب شود. این التهاب منجر به تورم لبها می‌شود. چند نوع آلرژی وجود دارد و همه آنها می‌توانند موجب ایجاد ورم در لبها شوند.

آلرژِی محیطی

آلرژیهای محیطی واکنشهایی به مواد موجود در محیط اطراف هستند. آلرژِیهای شایع شامل گرده، کپک، گرد و غبار و شوره حیوانات (قطعات ریز پوست خشک حیوان) هستند. علائم آلرژی محیطی عبارتند از:

ورم لبها و سایر نواحی بدن

خس خس سینه کهیر اگزما عطسه گرفتگی بینی

بسته به شدت واکنش آلرژیک، شخص بیمار اغلب آلرژی را با آنتی هیستامین بدون نسخه درمان می‌کند. این داروها در اغلب داروخانه‌ها به راحتی یافت می‌شوند. در موارد شدید، چنین فردی باید آمپول آلرژی را استفاده کند که ایمونوتراپی نام دارد تا به بدن کمک کند که علیه آلرژنها از آن استفاده کند.

آلرژیهای غذایی

آلرژیهای غذایی یکی از علل شایع ورم لبها هستند. آلرژیهای غذایی بر حسب اقوام و منطقه زندگی متفاوت است. در برخی کشورها حساسیت به یک نوع ماده غذایی بیشتر از سایر کشورهاست. آلرژی یا حساسیت به مواد غذایی معمولا در یک خانواده در چند نفر وجود دارد اما پیش بینی اینکه از شخصی به فرزند وی منتقل شود، غیر ممکن است. حدود ۹۰ درصد آلرژِهای غذایی شامل موارد زیر هستند:

تخم مرغ شیر

بادام زمینی و آجیلهای درختی

ماهی و صدف گندم سویا

همچنین ممکن است به ادویه‌های خاصی آلرژی یا حساسیت شدید داشته باشید. ادویه‌های گرم ممکن است سوزش لبها و دهان را تحریک کنند اما حتی ادویه‌های ملایمتر با واکنشهای آلرژیک ارتباط دارند. این موارد عبارتند از:

انیس تخم کرفس تخم گشنیز رازیانه جعفری

به غیر از تورم لبها، علائم زیر ناشی از حساسیت غذایی بوجود می‌آید:

تهوع دردهای شکمی کهیر تنگی نفس خس خس سرفه ورم زبان دشواری در بلع نبض

صورت رنگ پریده یا آبی

سرگیجه

مهمترین راه کنترل آلرژی غذایی اجتناب از غذاهایی است که موجب تحریک حساسیت می‌شوند. این کار مستلزم خواندن برچسبهای غذایی و پرسیدن در مورد مواد تشکیل دهنده در رستورانها است. این امر بخصوص برای افراد مبتلا به سلیاک بسیار مهم است چون در بسیاری از مواد غذایی بسته بندی شده از ترکیبات گندم استفاده می‌شود.

یک متخصص تغذیه یا رژیم غذایی می‌تواند بهترین در مور بهترین نوع اقدام در مورد رژیم غذایی برای یک آلرژی خاص توصیه‌های غذایی داشته باشد.

سایر آلرژیهای ایجاد کننده ورم لبها

نیش حشرات، زنبورها و آلرژی به داروهای خاص می‌تواند موجب تورم لبها شود. اگر بعد از نیش حشرات دچار ورم شدید، یک داروی ضد آلرژی سریع همانند دیفن هیدرامین را استفاده کنید. این دارو می‌تواند به کاهش ورم و خارش پس از نیش حشرات کمک کند.

برخی از افراد به داروهای خاصی آلرژی دارند مثل آنتی بیوتیکها بخصوص پنی سیلین که مهترین آنهاست. حدود ۱۰ درصد افراد به این دارو حساسیت دارند. سایر علائم شایع حساسیت به پنی سیلین عبارتند از:

دانه‌های قرمز خارش چشمها کهیر خس خس ورم زبان یا صورت احساس ناخوشی اسهال سردرد

اگر کسی بعد از مصرف داروهای حاوی پنی سیلین دچار حساسیت شد باید فورا مصرف آن را متوقف کرده و با پزشک مشورت کند. داروهای دیگری را می‌توان جایگزین آن کرد.

داروهای دیگری هم می‌تواند موجب واکنش حساسیت زا شوند که عمدتا شامل داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی، ضد تشنج و داروهای مربوط به شیمی درمانی هستند.

آنافیلاکسی

واکنشهای شدید آلرژیک می‌توانند به شکل یک نوع واکنش آلرژیک شدید به نام آنافیلاکسی باشند. وقتی که آنافیلاکسی شدید باشد، بیمار دچار شوک آنافیلاکسی می‌شود. واکنش ممکن است خطرناک و حتی کشنده باشد. برخی افراد ممکن است متوجه نشوند به چیزی که حساسیت دارند تا اینکه دچار آنافیلاکسی می‌شوند.

برای دیدن کل مطلب کلیک کنید

منبع مطلب : redmag.ir

6 علت تورم لب ها

6 علت تورم لب ها،تورم لب ها به دلیل التهاب زمینه ای یا تجمع مایع در زیر پوست لب ایجاد می شود. خیلی چیزها می توانند باعث تورم لب ها شوند

6 علت تورم لب ها

تورم لب ها به دلیل التهاب زمینه ای یا تجمع مایع در زیر پوست لب ایجاد می شود. خیلی چیزها می توانند باعث تورم لب ها شوند، از بیماری های پوستی جزئی گرفته تا واکنش های آلرژیک شدید. در این مطلب به دلایل و علت های مهم تورم لب می‌پردازیم و علائم، روش های درمان و نیاز به مراجعه پزشک برای هر یک را بیان می کنیم.

آنافیلاکسی

آنافیلاکسی یک واکنش آلرژیک شدید است که باعث تورم لب ها می شود. هر نوع آلرژی می تواند باعث آنافیلاکسی شود و در عرض چند دقیقه یا بیش از نیم ساعت پس از مواجهه با یک آلرژن رخ  می دهد. گاهی اوقات به آن شوک آنافیلاکتیک می گویند زیرا باعث می شود سیستم ایمنی، بدن شما را با مواد شیمیایی پر کند که این می تواند منجر به شوک شود.

سایر علائم آنافیلاکسی عبارتند از:

فشار خون پایین تورم زبان و گلو غش کردن نبض ضعیف و تند

بسیاری از علل دیگر تورم لب ها نیازی به درمان اضطراری ندارند، اما همچنان باید با پزشک خود مشورت کنید.

دریافت نوبت آنلاین از متخصص پوست

آلرژی

آلرژی واکنش بدن شما به برخی مواد است. هنگامی که با چیزی مواجه می شوید که به آن حساسیت دارید، بدن شما یک ماده شیمیایی به نام هیستامین تولید می کند. ترشح هیستامین می تواند منجر به علائم آلرژی کلاسیک مانند عطسه، خارش پوست و التهاب شود. این التهاب ممکن است باعث تورم لب ها شود. انواع مختلفی از آلرژی وجود دارد و همه آنها می توانند باعث تورم لب ها شوند.

آلرژی های زیست محیطی

ممکن است نسبت به مواد موجود در محیط واکنش آلرژیک داشته باشید. این مواد اغلب اجتناب ناپذیر هستند و شامل گرده، هاگ های کپک، گرد و غبار و شوره حیوانات خانگی می شوند.

علائم آلرژی محیطی عبارتند از:

تورم در سایر قسمت های بدن

اگزما عطسه کردن گرفتگی بینی

متخصص آلرژی می تواند به درمان آلرژی های محیطی کمک کند. آنها آزمایشات پوستی یا خونی را برای تعیین اینکه به چه چیزی حساسیت دارید انجام می دهند. بر اساس نتایج، پزشک ممکن است آنتی هیستامین را توصیه کنند.

حساسیت غذایی

آلرژی غذایی یکی از دلایل رایج تورم لب ها است. تورم معمولاً به محض خوردن چیزی که به آن حساسیت دارید شروع می شود. بسیاری از غذاها به خصوص تخم مرغ، آجیل، لبنیات و صدف ها می توانند آلرژی ایجاد کنند.

آلرژی غذایی همچنین می تواند باعث موارد زیر شود:

تورم صورت تورم زبان سرگیجه مشکل در بلع حالت تهوع دل درد سرفه کردن خس خس سینه

تنها راه درمان آلرژی غذایی پرهیز از غذاهایی است که به آنها حساس هستید. اگر بعد از خوردن غذا دچار تورم لب‌ها شدید، علائم آلرژی را یادداشت کنید. این می تواند به شما کمک کند تا آنچه را که باعث آلرژی می شود مصرف نکنید.

دریافت نوبت آنلاین از متخصص حساسیت و آلرژی

سایر آلرژی ها

نیش حشرات نیز ممکن است باعث تورم لب شود. به عنوان مثال، اگر به زنبورها حساسیت دارید، ممکن است پس از نیش زدن در سراسر بدن خود ورم داشته باشید. یک داروی سریع الاثر برای آلرژی، مانند دیفن هیدرامین (بنادریل)، می تواند به کاهش تورم و خارش پس از نیش حشره کمک کند.

آلرژی دارویی

آلرژی دارویی نیز می تواند باعث تورم لب ها شود. یکی از شایع ترین علل آلرژی دارویی پنی سیلین است. حدود 10 درصد از مردم به این آنتی بیوتیک رایج حساسیت دارند. سایر علل احتمالی آلرژی دارویی عبارتند از انواع دیگر آنتی بیوتیک ها، داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی و ضد تشنج ها. برخی از افرادی که تحت درمان سرطان قرار می گیرند نیز متوجه می شوند که به داروهای شیمی درمانی حساسیت دارند.

سایر علائم آلرژی دارویی عبارتند از:

بثورات پوستی خس خس سینه تورم عمومی استفراغ سرگیجه

مانند آلرژی های غذایی، بهترین راه برای درمان واکنش های آلرژیک به داروها اجتناب از آنها است.

آنژیوادم

آنژیوادم یک بیماری کوتاه مدت است که باعث تورم عمیق پوست شما می شود. این می تواند ناشی از آلرژی، واکنش های غیر آلرژیک دارویی یا شرایط ارثی باشد. تورم می تواند هر بخشی از بدن را تحت تاثیر قرار دهد، اما بیشتر در لب ها یا چشمان  دیده می شود.

سایر علائم آنژیوادم عبارتند از:

خارش درد

علائم آنژیوادم معمولاً 24 تا 48 ساعت طول می کشد و با آنتی هیستامین ها، کورتیکواستروئیدها یا تزریق اپی نفرین درمان می شود.

صدمه دیدن

صدمات وارده به صورت، به خصوص در اطراف دهان یا فک، می تواند باعث تورم لب ها شود.

علل آسیب های صورت عبارتند از:

گاز گرفتن پارگی ها سوختن ترومای بلانت

بسته به نوع آسیب، ممکن است کبودی، خراشیدگی و خونریزی نیز داشته باشید.

درمان تورم لب های ناشی از آسیب به علت آن بستگی دارد. برای آسیب های خفیف، استفاده از کیسه یخ می تواند به کاهش درد کمک کند. همچنین می توانید برای کاهش تورم از حرارت استفاده کنید. اگر بریدگی عمیق دارید یا نمی توانید خونریزی را متوقف کنید، فوراً به بخش اورژانس یا کلینیک مراقبت های فوری مراجعه کنید.

کیلیت غده ای

کیلیت غده ای یک بیماری التهابی است که فقط لب ها را درگیر می کند. با توجه به مرکز اطلاعات ژنتیک و بیماری‌های نادر، این بیماری در مردان شایع‌تر است. پزشکان مطمئن نیستند که چه چیزی باعث آن می شود، اما به نظر می رسد با قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراء بنفش، آسیب های لب، و سیگار کشیدن مرتبط است.

کیلیت غده ای اغلب نیازی به درمان ندارد. با این حال، شما را مستعد ابتلا به عفونت های باکتریایی می کند که معمولاً باید با آنتی بیوتیک ها یا کورتیکواستروئیدها درمان شوند.

سندرم ملکرسون روزنتال

سندرم ملکرسون روزنتال (MRS) یک بیماری عصبی التهابی است که صورت را تحت تاثیر قرار می دهد. علامت اصلی MRS تورم لب ها است. در برخی موارد، همچنین می تواند باعث ایجاد شکاف زبان یا فلج صورت شود. اکثر مردم تنها یک یا دو مورد از این علائم را در یک زمان تجربه می کنند.

MRS نادر است و احتمالاً ژنتیکی است. معمولاً با کورتیکواستروئیدها و NSAID ها برای کمک به کاهش تورم، درمان می شود.

کیلیت گرانولوماتوز

کیلیت گرانولوماتوز، یکی دیگر از علل احتمالی تورم لب ها است. این بیماری یک بیماری التهابی نادر است که باعث تورم توده‌ای در لب‌های شما می‌شود. پزشکان اغلب از آن به عنوان یک زیرگروه MRS یاد می کنند.

برای دیدن کل مطلب کلیک کنید

منبع مطلب : drdr.ir

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب