اعداد مرکب پنجم دبستان

اعداد مرکب پنجم دبستانمهدی

بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

اعداد مرکب پنجم دبستان را از این سایت دریافت کنید.

عدد مرکب؛ آموزش جمع و تفریق اعداد مرکب برای دانش آموزان

عدد مرکب برای بیان مقادیری به کار می رود که واحدهای متفاوت دارند. برای مثال بیان زمان یک بیان مرکب است. زیرا زمان از اجزای ثانیه، دقیقه و ساعت تشکیل شده است. در این مطلب با اعداد مرکب، جمع و تفریق اعداد مرکب کیلو گرم، به زمان و... آشنا خواهید شد.

ستاره » ✍️ محتوای کمک درسی » پایه پنجم » آموزش جمع و تفریق اعداد مرکب

آموزش جمع و تفریق اعداد مرکب

عدد مرکب برای بیان مقادیری به کار می رود که واحدهای متفاوت دارند. برای مثال بیان زمان یک بیان مرکب است. زیرا زمان از اجزای ثانیه، دقیقه و ساعت تشکیل شده است. در این مطلب با اعداد مرکب، جمع و تفریق اعداد مرکب کیلو گرم، به زمان و... آشنا خواهید شد.

آخرین به روز رسانی: آبان 16, 1400

آنچه در این مطلب خواهید خواند... عدم نمایش

عدد مرکب چیست؟

آموزش جمع اعداد مرکب

آموزش تفریق عدد مرکب

مثال برای جمع و تفریق اعداد مرکب کیلو گرم

ستاره | سرویس محتوای کمک درسی – اعداد به گونه های مختلفی دسته بندی می‌شود: اعداد طبیعی، اعداد صحیح، اعداد گنگ  یا اصم، اعداد حقیقی و اعداد مختلط. اما اعداد مرکب که قصد داریم در این نوشتار به آن بپردازیم نوع خاصی از اعداد طبیعی است که بیشتر در نظریه اعداد به کار می‌رود.

در یک تعریف ساده، عدد مرکب یک عدد طبیعی است که می‌توان آن را برحسب ضرب دو عدد طبیعی کوچکتر از آن (به جز ۱) نوشت. بطور مثال عدد 30 که حاصل ضرب دو عدد 6 و 5 است یک عدد مرکب است.

به عبارت دیگر می‌توان گفت که اعداد طبیعی کوچکتر از 30 وجود دارند که خارج قسمت تقسیم 30 بر آن‌ها، یک عدد طبیعی است یا باقیمانده حاصل از تقسیم صفر است.

30/5=6    30/3=10   30/2=15

عدد مرکب چیست؟

اما عدد مرکب پنجم ابتدایی موضوع دیگری است. در ریاضی پایه پنجم منظور از عدد مرکب اعدادی است که از چند عدد با واحد مختلف تشکیل شده باشد. بطور مثال برای بیان زمان از اعداد مرکب استفاده می‌شود؛ زیرا زمان از اجزایی شامل ساعت، دقیقه و ثانیه تشکیل شده است. مثلا ساعت ۳ ۱۸′ ۴۰″ (سه و هجده دقیقه و چهل ثانیه) بیان زمانی در اعداد مرکب است.

آموزش جمع اعداد مرکب

برای جمع کردن اعداد مرکب، باید ابتدا اعداد با واحدهای یکسان را زیر یکدیگر نوشته سپس از کوچکترین واحد شروع به جمع زدن کرد. برای مثال برای زمان از ثانیه که کوچکترین واحد شمارش در زمان است، شروع می‌کنیم. با توجه به اینکه حداکثر مقدار برای شمارش ثانیه ها برابر با ۶۰ است، در صورتی که حاصل جمع از ۶۰ بیشتر شد، یک واحد به دقیقه اضافه می‌شود و از حاصل جمع ثانیه ها ۶۰ واحد کم می‌شود. بطور مثال اگر مجموع ثانیه‌ها برابر یا ۷۳ شد، شما باید یک واحد به دقیقه ها اضافه کنید و ۱۳ ثانیه را در قسمت ثانیه‌ها نگه دارید.

برای جمع نمودن دقیقه نیز به همین گونه عمل می‌شود. در صورتی که حاصل جمع دقیقه‌ها از ۶۰ بیشتر شد یک واحد به ساعت اضافه می‌شود و مابقی در قسمت دقیقه‌ها نگه داشته خواهد شد.

آموزش تفریق عدد مرکب

تفریق اعداد مرکب نیز شبیه به جمع اعداد مرکب است. برای تفریق اعداد مرکب نیز باید اعداد با واحدهای یکسان را زیر یکدیگر نوشته سپس از کوچکترین واحد شروع به کسر کردن نمود.

جرم اجسام نیز به شکل مرکب بیان می‌شود. بطور مثال جرم یک هندوانه می‌تواند ۵ کیلو و ۵۰۰ گرم باشد. همانگونه که مشاهده می‌کنید جرم را بصورت کیلو و گرم بیان می‌کنند. بطور مثال اگر بر روی ترازو باستید، وزن شما ممکن است ۳۵ کیلو و ۷۰۰ گرم باشد.

مثال برای جمع و تفریق اعداد مرکب کیلو گرم

برای جمع و تفریق اعداد مرکب کیلو گرم مانند زمان باید عمل کرد. ابتدا باید اعداد با واحدهای یکسان را زیر یکدیگر نوشته سپس از کوچکترین واحد شروع به جمع زدن و تفریق کردن کرد.

در نظر داشته باشید که از آنجایی که در واحد گرم بیشتر از 1000 گرم نخواهیم داشت، اگر در این قسمت مجموع اعداد از 1000 بیشتر شد باید عدد حاصل را از هزار کم کنید، یک واحد به قسمت کیلو اضافه کرده و مابقی را در قسمت گرم نگه دارید. مثال:

رژیم گروهی راه حل قطعی لاغری + گارانتی 100%

براساس تجارب ۳۰ ساله‌ی دکتر کرمانی رژیم گروهی بهترین راه‌حل برای حفظ انگیزه‌ی افراد طی رژیم و رسیدن به وزن دلخواه در مدت کوتاهه. رژیم گروهی رو می‌تونی از برنافیت با ضمانت بازگشت وجه دریافت کنی و تا 2 هفته بعد از رژیم به هر دلیلی می‌تونی پولت رو پس بگیری.

دریافت رژیم گروهی برنافیت با گارانتی

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

بر اساس رای 164 نفر از بازدید کنندگان

نظر شما چیست؟

2 نظر پاسخ

پوریا مهر 17, 1399 at 2:07 ب.ظ

سلام.سه روز 16 ساعت قبل از ساعت 14 روز یکشنبه چه روز و چه ساعتی است؟ ممنون میشم با راه حل توضیح دهید؟

پاسخ

مدیر سایت مهر 17, 1399 at 2:19 ب.ظ

مخاطب عزیز جواب سوال شما روز چهارشنبه ساعت 22 شب خواهد بود.

توضیحات:

هر روز 24 ساعت است. بنابراین سه روز قبل از ساعت 14 روز یکشنبه برابر با پنجشنبه ساعت 14 بعد از ظهر خواهد بود. حال اگر 16 ساعت دیگر از ساعت 14 پنجشنبه کم کنیم، زمان مورد نظر چهارشنبه ساعت 22 شب خواهد بود.

مطالب مرتبط

داستان کرم شب تاب از کلیله و دمنه به همراه فایل صوتی

انشا شب یلدا | ۸ انشا در مورد شب یلدا در سبک های مختلف

۲ نمونه انشا درباره حس شنیدن صدای مادربزرگ

کم فروشی به چه معناست پایه پنجم

در قرآن چه سوره هایی به نام پدیده هایی در طبیعت نامگذاری شده اند؟

معنی شعر ای ایران ای مرز پر گهر (پایه پنجم)

قصه صدای سکه به همراه فایل صوتی و ضرب المثل های آن

بررسی دخالت های انسان در طبیعت و مفید یا مضر بودن آن ها

همچنین بخوانید

تحقیق درباره چند وسیله و ماده سازنده آنها

تحقیق درباره اسماعیل جزری و اختراعات او

انشا در مورد عجایب صنع حق تعالی به زبان ساده امروزی

زمستان گذشت و بهار آمد به نثر ادبی (۵ جمله ادبی)

انشا چگونه بهتر زندگی کنیم؟ ۱ انشا درباره زندگی بهتر

پیشنهادات ستاره مخصوص همکاران ستاره تبلیغات اینترنتی درباره ستاره تماس با ستاره دسته بندی مطالب شرایط و مقررات فرصت های همکاری

عضویت در پلتفرم ستاره

با عضویت رایگان در پلتفرم ستاره به گلچینی ازبهترین مطالب و منابع اطلاعاتی به زبان فارسی دست پیدا کرده و از ابزارها و امکانات مخصوص کسب و کارها نیز استفاده نمایید.

برای دیدن کل مطلب کلیک کنید

منبع مطلب : setare.com

آموزش اعداد مرکب ریاضی پنجم دبستان

می دانیم که ساعت از چندین جز کوچکتر به نام دقیقه و ثانیه تشکیل شده است وهمچنین کیلومتر از متر و سانتی متر تشکیل شده است یا وزن از تُن ، کیلو گرم و گرم تشکیل شده است. به این واحدها اعداد مرکب گفته می شود پس اعداد مرکب می توانند واحد بزرگی […]

آموزش اعداد مرکب ریاضی پنجم دبستان

نمایشگر ویدیو 00:00 00:00

می دانیم که ساعت از چندین جز کوچکتر به نام دقیقه و ثانیه تشکیل شده است وهمچنین کیلومتر از متر و سانتی متر تشکیل شده است

یا وزن از تُن ، کیلو گرم و گرم تشکیل شده است.

به این واحدها اعداد مرکب گفته می شود پس اعداد مرکب می توانند واحد بزرگی باشند که از چندین جزء تشکیل شده باشند.برای شروع به معرفی اجزای ساعت می پردازیم.

و می دانیم واحدهای اندازه گیری زمان عبارتند از :

ساعت دقیقه ثانیه و می دانیم که : هر یک ساعت ۶۰ دقیقه

هر یک دقیقه ۶۰ ثانیه

هر شبانه روز ۲۴ ساعت

هر سال ۱۲ ماه هر هفته ۷ روز

و هر ماه ۳۱ روز در شش ماه اول سال ( فروردین _ اردیبهشت_ خرداد_ تیر_ مرداد_ شهریور)

و ۳۰ روز در ماه شش ماه دوم سال ( مهر -آبان_ آذر_ دی_ بهمن_ اسفند )

می باشد

برای نشان دادن زمان ساعت در بعضی ساعت ها از سه عقربه ی ثانیه شمار

دقیقه شمار و ساعت شمار استفاده می شود.

مقایسه اعداد مرکب

قبل از شروع عملیات جمع و تفریق اعداد مرکب باید با مقایسه اعداد مرکب آشنا شویم.

در مقایسه اعداد مرکب ساعت ها با ساعت ها در وهله ی اول مقایسه می شوند و در صورت مساوی بودن آنها سراغ دقیقه ها می رویم و اگر آنها نیز مساوی باشند سراغ ثانیه ها.جمع اعداد مرکب

نکته:هرگاه دقیقه یا ثانیه مساوی یا بزرگتر از ۶۰ شد آنها را منهای ۶۰ میکنیم و

یک دقیقه به دقیقه و یک ساعت به ساعت اضافه می کنیم

تفریق اعداد مرکب

در تفریق اعداد مرکب اول باید مقایسه کنیم و اعداد مرکبی که بزرگتر

بود را اول می نویسیم

باید دقت داشته یاشیم در قسمت ثانیه ها چون نمی توانیم از ۲۳ تا ۳۵ تا کم کنیم پس باید از قسمت دقیقه ها یک دقیقه قرض بگیریم اما در هنگام انتقال به قسمت ثانیه ها باید آن را تبدیل کنیم به ثانیه یعنی بگوییم یک دقیقه مساوی است با ۶۰ ثانیه و به اضافه ی ۲۳ ثانیه می شود و تبدیل به عدد جدیدی به نام ۸۳ می شود حال باید از هم کم کنیم.

برای دیدن کل مطلب کلیک کنید

منبع مطلب : iranefardaschool.ir

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب