محمد جواد حق شناس

محمد جواد حق شناسمهدی

بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

محمد جواد حق شناس را از این سایت دریافت کنید.

محمدجواد حق‌شناس

محمدجواد حق‌شناس

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

محمدجواد حق‌شناس

محمد جواد حق‌شناس زادهٔ ۲۸ اسفند ۱۳۳۹ آبادان ملیت ایرانی

پیشه فعال سیاسی اصلاح طلب

روزنامه‌نگار استاد دانشگاه

مؤسس و عضو شورای مرکزی حزب اعتماد ملی رئیس جبهه اصلاح طلبان ایران.

مدیرمسئول روزنامه اعتماد ملی. صاحب امتیاز و مدیر مسئول هفته نامه نیمروز. صاحب امتیاز و مدیر مسئول پایگاه خبری تحلیلی روزفام.

مسئول کمیته تحقیقات و پژوهش خانه احزاب ایران عضو هیئت مدیرهٔ انجمن ایرانی روابط بین‌الملل

والدین حجت السلام والمسلمین حسین حق‌شناس تنگستانی

وبگاه

http://www.mjhaghshenas.ir

محمدجواد حق‌شناس عضو پیشین شورای اسلامی شهر تهران و ری و تجریش و عضو شورای مرکزی حزب اعتماد ملی، روزنامه‌نگار، مدیرمسئول دوهفته نامه نیمروز و روزنامه اعتماد ملی (توقیف شده)، استاد دانشگاه، عضو هیئت مدیرهٔ انجمن ایرانی روابط بین‌الملل و فعال سیاسی اصلاح‌طلب ایرانی است.

وی اصالتاً بوشهری[۱] و نواده دختری سید مرتضی علم‌الهدی و شیخ محمدعلی ماحوزی است. او دارای دکترای روابط بین‌الملل است.

فعالیت‌های سیاسی[ویرایش]

محمد جواد حق‌شناس سابقه فرمانداری مغان، معاونت سیاسی استانداری تهران، معاونت سازمان ثبت احوال کشور و ریاست ستاد آزادگان استان تهران را در کارنامه شغلی خود دارد.

حق‌شناس در دولت محمد خاتمی مشاور وزیر و مدیر کل سیاسی وزارت کشور و معاون حقوقی، پارلمانی و امور استان‌ها وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بوده‌است وی در دوره اصلاحات عضو و دبیر کمسیون ماده ۱۰ احزاب و مدتی مشاور رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور بود.

وی به همراه مهدی کروبی از مؤسسین حزب اعتماد ملی به‌شمار می‌رود. پس از تأسیس حزب اعتماد ملی عضو شورای مرکزی، دفتر سیاسی، کمیته بین‌الملل و اتاق فکر این حزب بود و مدتی بعد از سوی مهدی کروبی صاحب امتیاز روزنامه به عنوان مدیر مسئول روزنامه اعتماد ملی انتخاب شد.[۲][۳] محمدجواد حق‌شناس عضو پیشین شورای شهر تهران و رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی این شورا بوده‌است.

دادگاه[ویرایش]

در ۱۱ تیر ۱۳۸۷ مدیر روابط عمومی دادسرای عمومی و انقلاب تهران اعلام کرد که حکم بازداشت محمدجواد حق‌شناس مدیرمسئول روزنامه اعتماد ملی " به‌دنبال شکایات متعدد دولتی و قاضی مرتضوی دادستان عمومی و انقلاب تهران به اتهام نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی " صادر شده‌است.[۴][۵]

در شهریور ۱۳۸۸ شعبه ۱۳ بازپرسی کارکنان دولت به ریاست قاضی مقدمی، برای حسین کروبی فرزند مهدی کروبی و محمدجواد حق‌شناس قرار کفالت صادر کرد. در این جلسه اتهامات حق‌شناس، پخش شایعه، اشاعه فحشا، افتراء علیه نظام و ارگان‌ها در خصوص تجاوز و آزار جنسی اعلام شد.[۶][۷]

محمدجواد حق‌شناس مدیر مسئول روزنامه اعتماد ملی پس از آغاز انتشار این روزنامه در ۱ بهمن ۱۳۸۴ نخستین شکایت از روزنامه در اردیبهشت ۱۳۸۵ با حضور در دادسرای کارکنان دولت پاسخگویی نمود، در روزهای ۲۴ مهر، ۴ دی و ۱۱ دی ۱۳۹۰ نیز در جلسه شعبه ۷۶ دادگاه کیفری استان تهران، در رابطه با روزنامه توقیف شده اعتماد ملی حضور یافت.[۸][۹][۱۰][۱۱]

انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۹۶ ایران[ویرایش]

محمدجواد حق‌شناس در یک پیش‌بینی در مورد آرای انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۹۶ ایران، پیش‌بینی کرد که تنها ۱۰ درصد از آرای قالیباف به سبد رأی رئیسی ریخته خواهد شد. بنا بر گزارش سایت eghtesadnews.com وی در این رابطه گفته‌است:[۱۲]

به نظر من قالیباف احساس کرد تا پیش از آنکه بخواهند مسئولیت شکست جریان اصولگرا را به گردنش بیندازند و او را مقصر قلمداد کنند، خودش را از مهلکه مسئولیت‌پذیری این شکست زودهنگام جدا کرد و کل مسئولیت این ماجرا را سعی کرده‌است بر گردن تیمی که به عنوان «جمنا» ظهور پیدا کرده بود، بیندازد.

وی برآورد و پیش‌بینی کرد که چیزی حدود ۳۰ الی ۴۰ درصد آرایی که در سبد رأی قالیباف است، به سبد رأی روحانی ریخته خواهد شد و بیش از ۱۰ درصد آن هم، به سمت آقای رئیسی نخواهد رفت.[۱۲]

جستارهای وابسته[ویرایش]

مجموعه‌ای از گفتاوردهای مربوط به در ویکی‌گفتاورد موجود است.

سید محمد خاتمی مهدی کروبی روزنامه اعتماد ملی حزب اعتماد ملی وزارت کشور

وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

اسماعیل گرامی مقدم محمد قوچانی سید ابراهیم امینی

منابع[ویرایش]

↑ احتمال تکیه محمد جواد حق‌شناس بر کرسی استانداری فارس صدای ایران

↑ «روزنامه اعتماد ملی85/11/1: مدیر مسوول؛ محمدجواد حق‌شناس». . دریافت‌شده در ۲۰۱۵-۰۵-۱۱.

↑ «آفتاب - حق‌شناس: اصلاح طلبی با خشونت و براندازی میانه ندارد». بایگانی‌شده از اصلی در ۱۶ دسامبر ۲۰۱۱. دریافت‌شده در ۲ ژانویه ۲۰۱۲.

↑ «گزارشگران بدون مرز». بایگانی‌شده از اصلی در ۱۴ ژوئیه ۲۰۱۴. دریافت‌شده در ۲ ژانویه ۲۰۱۲.

↑ حکم بازداشت مدیرمسئول روزنامه اعتماد ملی صادر شد

↑ حسین کروبی: انتشار سخنان مهدی کروبی اتهام اصلی من در دادگاه است

↑ «تعیین قرار کفالت برای کروبی و حق‌شناس». . بایگانی‌شده از اصلی در ۸ سپتامبر ۲۰۱۲. دریافت‌شده در ۲۰۱۵-۰۵-۱۱.

↑ «یکشنبه ۲۴ مهر ماه؛ دادگاه روزنامه اعتماد ملی |. : سحام نیوز:». بایگانی‌شده از اصلی در ۲۲ دسامبر ۲۰۱۱. دریافت‌شده در ۲ ژانویه ۲۰۱۲.

↑ «برگزاری سومین جلسه دادگاه روزنامه اعتماد ملی». بایگانی‌شده از اصلی در ۱۹ ژوئیه ۲۰۱۲. دریافت‌شده در ۲۸ اکتبر ۲۰۱۹.

↑ مشایی، جهرمی و علی‌آبادی شاکیان روزنامه اعتماد ملی هستند

↑ «آفتاب - ۴ دی زمان دادگاه "اعتمادملی"/ بسیج دانشجویی، مشایی و جهرمی در لیست شاکیان». بایگانی‌شده از اصلی در ۱۷ ژانویه ۲۰۱۲. دریافت‌شده در ۲ ژانویه ۲۰۱۲.

↑ پرش به بالا به:

۱۲٫۰ ۱۲٫۱ «انصراف قالیباف به نام رئیسی به کام روحانی». . ۲۰۱۷-۰۵-۱۶. دریافت‌شده در ۲۰۱۷-۰۵-۲۰.

رده‌ها: استادان دانشگاه آزاد اسلامیاصلاح‌طلبان اهل ایراناعضای حزب اعتماد ملیافراد زندهاهالی آبادانروزنامه‌نگاران سیاسی اهل ایرانزادگان ۱۳۳۹فعالان سیاسی اهل ایراناعضای دوره پنجم شورای اسلامی شهر تهران

برای دیدن کل مطلب کلیک کنید

منبع مطلب : fa.wikipedia.org

برای دیدن کل مطلب کلیک کنید

منبع مطلب : chromewebdata

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب