گرگ قرمز

گرگ قرمزمهدی

بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

گرگ قرمز را از این سایت دریافت کنید.

گرگ سرخ

گرگ سرخ

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

لحن یا سبک این مقاله بازتاب‌دهندهٔ لحن دانشنامه‌ای استفاده‌شده در ویکی‌پدیا نیست. لطفاً کلمات ستایش‌گونه و غیر ادبی و عبارت‌های نادانشنامه‌ای را بزدایید. برای راهنمایی بیشتر راهنمای نوشتن مقاله‌های بهتر و لحن بی‌طرف را ببینید.

گرگ سرخ

گرگ سرخ، وضعیت حفاظت

در بحران انقراض (IUCN 3.1)

رده‌بندی علمی فرمانرو: جانوران شاخه: طنابداران رده: پستانداران

راسته: گوشت‌خوارسانان

زیرراسته: سگ‌سانیان تیره: سگان سرده: گونه: نام دوبخشی

گرگ سرخ (نام علمی: ) نام یک زیرگونه از گونه گرگ است. این جانور ظاهری بین کایوت و گرگ خاکستری دارد و تا حدودی قرمز رنگ است. این حیوان بومی جنوب شرقی ایالات متحده آمریکا بوده و از نظر تکاملی به گرگ‌های شرقی بومی کانادا بسیار نزدیک است. در مورد منشأ دقیق تکاملی این حیوان اختلافات و نظریات مختلفی وجود دارد. در دهه‌های اخیر تعداد این حیوان به شدت کاهش یافته و در معرض انقراض است.

توصیف[ویرایش]

گرگ قرمز در گذشته پراکندگی وسیعی در شرق و جنوب ایالات متحده آمریکا داشته اما طی دهه‌های اخیر تعداد آن رو به کاهش رفت تا جایی که تصور می‌شد که آخرین نمونه گرگ قرمز در سال ۱۹۸۰ از بین رفته باشد اما تعداد ۱۴ گرگ قرمز توانسته بودند از انقراض جان سالم به در ببرند. سازمان‌های حافظ محیط زیست در آمریکا دست به تکثیر این حیوانات در اسارت زده و پس از چند سال تعداد ۶۴ گرگ تکثیر شده را به طبیعت بازگرداندند. در ابتدا تعداد این جمعیت افزایش پیدا کرد ولی با گذشت زمان تعداد آن‌ها مجدداً رو به کاهش رفته و در سال ۲۰۱۹ حضور تنها ۱۴ گرگ قرمز در زیستگاه خود تأیید شد.[۱]

گرگ‌های قرمز معمولاً ۶ یا ۷ توله به دنیا می‌آورند. توله‌ها پس از ۶ هفته از لانه خارج شده و در دو سالگی بالغ می‌شوند.. طول حیوان بالغ ۱۴۰ تا ۱۶۰ سانتی‌متر و وزن آن‌ها ۲۳ تا ۳۹ کیلوگرم است.[۲]

منابع[ویرایش]

↑ "IUCN Red List - Wikipedia". (به انگلیسی). Retrieved 2020-10-25.

↑ http://jmammal.oxfordjournals.org/content/95/4/855. پارامتر |عنوان= یا |title= ناموجود یا خالی (کمک)

مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا. «Red wolf». در ، بازبینی‌شده در ۲۱ فوریه ۲۰۱۴.

نبو سگ‌سانان Canidae نبو

گوشت‌خوارسانان Carnivora

زیرراسته‌هاخانواده‌ها

گربه‌سانیان Feliformia

گربه‌ایان Felidae • کفتاران Hyaenidae  • خدنگان Herpestidae  • گربه‌زَبّادان Viverridae • زبادهای نخلی آفریقایی Nandiniidae • گربه‌زبادان ماداگاسکار Eupleridae

سگ‌سانیان Caniformia

سگ‌سانان Canidae • خرسان Ursidae • خرسکیان Procyonidae • راسویان Mustelidae • گَندراسویان Mephitidae • گرازان دریایی Odobenidae • سرخ‌پاندایان Ailuridae • فک‌های گوش‌دار Otariidae • فک‌های بی‌گوش Phocidae

این یک مقالهٔ خرد زیست‌شناسی است. می‌توانید با گسترش آن به ویکی‌پدیا کمک کنید.

رده‌ها: فهرست سرخ IUCN از گونه‌های در بحران انقراضپستانداران ایالات متحده آمریکاپستانداران توصیف‌شده در ۱۸۵۱ (میلادی)جانوران بزرگ آمریکای شمالیزیرگونه‌های گرگ‌هاگرگ‌ها

برای دیدن کل مطلب کلیک کنید

منبع مطلب : fa.wikipedia.org

معرفی و دانلود کتاب گرگ قرمز

کتاب گرگ قرمز به قلم الیزابت لرد، پنجمین جلد از مجموعه ده جلدی داستان‌های حیات‌وحش، ماجراجویی سه نوجوان با نام‌های آفرا، تام و ژوزف را با مضمون حفظ حیات‌ وحش و محیط ‌زیست برای گروه سنی نوجوان روایت می‌کند. تام یک...

خانه›نوجوان›داستان و رمان›کتاب گرگ قرمز

معرفی و دانلود کتاب گرگ قرمز

(۰ رای)

نویسنده: الیزابت لرد

مترجم: محمدصادق شریعتی

برای دانلود قانونی کتاب گرگ قرمز و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

معرفی کتاب گرگ قرمز

کتاب گرگ قرمز به قلم الیزابت لرد، پنجمین جلد از مجموعه ده جلدی داستان‌های حیات‌وحش، ماجراجویی سه نوجوان با نام‌های آفرا، تام و ژوزف را با مضمون حفظ حیات‌ وحش و محیط ‌زیست برای گروه سنی نوجوان روایت می‌کند.

تام یک نوجوان انگلیسی است که محیط زندگی‌اش را در لندن ترک کرده و در کنار ژوزف آفریقایی و آفرا دختر دورگه آفریقایی - امریکایی، به دنبال ماجراجویی در جنگل‌های آفریقا پا می‌گذارند. تام رفته ‌رفته با طبیعت و حیات ‌وحش آشنا می‌شود. مادر تام اما در میدان تربیتی ستیز با طبیعت، بزرگ شده و پیوسته با تام در چالش است.

در این داستان آفرا هنگام گشت و گذار در یک منطقه‌ی کوهستانی توله گرگی را که از گونه‌های نادر است، پیدا می‌کند. توله گرگ برای زنده ماندن و ادامه زندگی باید کنار مادرش باشد. اما چون مادرش نیست آفرا تصمیم می‌گیرد برای حفاظت از اینگونه نادر، او را همراه خودش به خانه ببرد و از او نگهداری کند.

الیزابت لرد (Elizabeth Laird) با زبردستی در کتاب گرگ قرمز (Red wolf) از عنصرهای انسانی و جانوری برای انتقال مفهوم‌های زیست ‌محیطی بهره می‌گیرد و عشق و علاقه به حیوانات و محیط زیست را یادآور می‌شود.

در این مجموعه‌ی ده جلدی که هر کدام داستان جداگانه‌ای دارند، سه نوجوان غربی و آفریقایی در هر داستان درگیر سفرها و ماجراهایی می‌شوند. این سه شخصیت علاوه بر گشت و گذار در طبیعت آفریقا هر بار به یک حیوان در معرض خطر برمی‌خورند و برای نجات جان آن تلاش می‌کنند.

در بخشی از کتاب گرگ قرمز می‌خوانیم:

آفرا بدون نگاه به چشمان او از کنارش گذشت. می‌دانست چگونه نظر پروف را عوض کند تا جانوری را بپذیرد: ابتدا باید با احتیاط رفتار کند، سپس کمی با او بستیزد و بگذارد پروف با دیدگاه او آشنا شود و سرانجام فرصت بدهد تا کارها در روال عادی بیفتند. او به کاسه‌ای که در دستان ورکو نگاه کرد و آهسته گفت: «ووشا، نگران نباش، کارها دارد جور می‌شود» ولی با ترش‌رویی ادامه داد: «انگار فقط نان و شیر است، او کمی گوشت هم می‌خواهد.»

ورکو هاج و واج به او نگاه کرد. پروف به طبقه‌ی بالا رفته بود، ولی جیورجیس برای سرگرم شدن، دنبال آفرا پیش آمد و به زبان آماریک‌ چیزی به صاحب مسافرخانه گفت.

ورکو سرش را عقب کشید و لبخند زد. روشن بود که از علاقه‌ی مهمانانش به یک توله‌سگ شگفت‌زده شده است: «ishi, ishi، بله.»

جیورجیس، کاسه را از دست ورکو گرفت و رو به آفرا گفت: «تا دقیقه‌ای دیگر ورکو گوشت می‌آورد. بیا به طبقه‌ی بالا برویم. پدرت و من می‌خواهیم با شما صحبت کنیم.»

آفرا گرمای بدن موجود زنده‌ای را که در دستش بود فراموش کرد. انگار قاشقی نامرئی درون او را هم می‌زد: «درباره‌ی... دایی‌ام؟»

جیورجیس ‌که او را به سمت پله‌ها هدایت می‌کرد گفت: «شاید. بله.»

آفرا اشتیاق فراوانی داشت که زودتر برسد تا از موضوع بیشتر سر درآورد ولی سکندری خورد و ناچار شد آرام‌تر راه برود تا به ووشا آسیب نرسد.

او شنید که جیورجیس در پشت سرش زمزمه می‌کند: «شباهت در چشمان، واقعاً فوق‌العاده است.» این سخن موجی از امید در قلبش به وجود آورد.

پروف چفت در چوبی کرکره‌ای را بازکرده و واردشده بود. کمی بعد بدون ژاکت کلفت و شال‌گردن بیرون آمد.

فهرست مطالب کتاب

1: صدای طبل در تاریکی

2: جستجوی آفرا 3: توله‌سگ گرسنه

4: گرگ‌های وحشی اتیوبی

5: پنهان کردن ووشا 6: بر فراز فلات

7: پروف خشمگین می‌شود

8: دِیری در میان کوه‌ها

9: آفرا ناامید می‌شود

10: سگ‌های خطرناک 11: توله‌ها در لانه 12: آواز سحری گرگ 13: هاری 14: تصمیم دردناک

15: دیدار در هنگام غروب

16: بسته‌ی ارزشمند 17: پایان جستجو

مشخصات کتاب الکترونیک

نام کتاب کتاب گرگ قرمز

نویسنده الیزابت لرد

مترجم محمدصادق شریعتی

سال انتشار ۱۳۹۷ فرمت کتاب EPUB تعداد صفحات ۱۷۲ زبان فارسی

شابک 978-622-00-1629-8

موضوع کتاب کتاب داستان و رمان نوجوان

قیمت نسخه الکترونیک ۱۲۰۰۰ ت - 2.49 یورو خرید کتاب الکترونیک

برای دیدن کل مطلب کلیک کنید

منبع مطلب : www.ketabrah.ir

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب