عوارض مصرف کابرگولین

عوارض مصرف کابرگولینقرص خوراکی کابرگولین برای درمان هیپرپرولاکتینمی (سطوح بالای پرولاکتین در بدن) استفاده می شود. قرص خوراکی کابرگولین یک داروی نسخه ای است که برای دریافت آن از داروخانه حتما به نسخه پزشک نیاز دارید. نام تجاری دیگری ندارد.

کابرگولین برای درمان هیپرپرولاکتینمی (سطوح بالای پرولاکتین در بدن) استفاده می شود. این وضعیت که غده هیپوفیز شما پرولاکتین اضافی تولید کند، رخ می دهد. سطوح بالای پرولاکتین ممکن است به دلیل یک مشکل هورمونی یا تومور در غده هیپوفیز شما ایجاد شود.

سطوح بالای پرولاکتین می تواند باعث تغییراتی در تخمک گذاری، چرخه قاعدگی و تولید شیر مادر شود. در مردان، سطوح بالای پرولاکتین می تواند بر تولید مثل تأثیر بگذارد و باعث مشکلات جنسی شود. این مسائل شامل کاهش میل جنسی و عدم توانایی در داشتن یا حفظ نعوظ است.

کابرگولین چگونه اثر می کند؟

کابرگولین متعلق به دسته ای از داروها به نام آگونیست های دوپامین است. دوپامین یک ماده شیمیایی است که بدن شما می سازد. از ترشح پرولاکتین در بدن جلوگیری می کند. کابرگولین با اتصال به گیرنده های دوپامین عمل می کند. از ترشح پرولاکتین جلوگیری می کند.

حالت تهوع|| پزشکتحالت تهوع|| پزشکتعوارض مصرف کابرگولین چیست؟

قرص خوراکی کابرگولین می تواند باعث خواب آلودگی و همچنین سایر عوارض احتمالی شود. شایع ترین عوارض جانبی قرص خوراکی کابرگولین می تواند شامل موارد زیر باشد:

دی دی کرم صمیمدی دی کرم صمیم
حالت تهوع یبوست سردرد سرگیجه ضعف یا کمبود انرژی

اگر این اثرات خفیف باشند، ممکن است ظرف چند روز یا چند هفته از بین بروند. اگر آنها شدیدتر هستند یا از بین نمی روند، با پزشک یا داروساز خود مشورت کنید. عوارض جانبی جدی و علائم آنها ناشی از مصرف دارو می تواند شامل موارد زیر باشد.

اسکار بافت‌های اندام‌های شما، مانند قلب، ریه‌ها و کلیه‌ها که ممکن است با بروز علائم زیر همراه باشد:

همین الان رایگان سوالتو از بهترین پزشکان و متخصصان بپرس.کلیک کنید!!!

دل درد تنگی نفس مشکل در تنفس سرفه ای که از بین نمی رود. تورم در پاها، مچ پا یا پاهای شما درد قفسه سینه که از بین نمی رود.

مشکلات دریچه قلب علائم می تواند شامل موارد زیر باشد:

سرفه کردن مشکل در تنفس درد قفسه سینه تغییرات در ریتم قلب تورم در بازوها، پاها، دست ها یا پاهای شما

تداخلات دارویی کابرگولین

قرص خوراکی کابرگولین می تواند با سایر داروها، ویتامین ها یا گیاهانی که ممکن است مصرف کنید تداخل داشته باشد. تداخل دارویی زمانی رخ می دهد که یک ماده نحوه عملکرد دارو را تغییر دهد. این وضعیت در برخی شرایط می تواند مضر باشد یا از عملکرد مناسب داروی مصرفی جلوگیری کند. برای پیشگیری از هر گونه تداخل دارویی، پزشک باید تمام داروهای شما را با دقت مدیریت کند. حتماً در مورد تمام داروها، ویتامین ها یا گیاهانی که مصرف می کنید به پزشک خود اطلاع دهید. برای اینکه بدانید این دارو چگونه ممکن است با داروی دیگری که مصرف می کنید تداخل داشته باشد، با پزشک یا داروساز خود مشورت کنید.

مصرف برخی از دارو ها می تواند اثرات خطرناکی در بدن شما ایجاد کند. این داروها دقیقاً برعکس کابرگولین عمل کرده و اثرات یکدیگر را خنثی می کند. نمونه هایی از این داروها عبارتند از:

بیماری های کلیهبیماری های کلیه

کد تخفیف : daroo

دریافت مشاوره
داروهای ضد روان پریشی مانند هالوپریدول، تیوتیکسن، کلرپرومازین و پروکلروپرازین داروهای ضد تهوع مانند متوکلوپرامید یا پرومتازین

هشدارهای مهم هنگام مصرف کابرگولین

مصرف این دارو با چندین هشدار همراه است که باید قبل از مصرف و حتی تجویز آن در مورد برخی از این هشدارها با پزشک خود مشورت کنید، از جمله:

هشدار آلرژی

کابرگولین می تواند یک واکنش آلرژیک شدید ایجاد کند. علائم می تواند شامل موارد زیر باشد:

مشکل در تنفس تورم گلو یا زبان شما

اگر واکنش آلرژیک دارید، فورا با پزشک یا مرکز کنترل مسمومیت محلی تماس بگیرید. تا به حال واکنش آلرژیک به مصرف برخی از داروها داشته اید، دیگر این دارو را مصرف نکنید. مصرف مجدد آن می تواند کشنده باشد.

هشدار برای مبتلایان به بیماری خاص

هشدار برای افراد مبتلا به مشکلات قلبی: اگر فشار خون بالا کنترل نشده یا مشکلات دریچه قلب دارید، نباید از این دارو استفاده کنید. می تواند وضعیت شما را بدتر کند. اگر فشار خون بالا دارید، از پزشک خود بپرسید که آیا فشار خون شما تحت کنترل است یا خیر.

برای افرادی که سابقه اسکار بافتی دارند: اگر سابقه بافت اسکار در ریه، قلب، کلیه یا شکم (ناحیه معده) دارید، نباید از این دارو استفاده کنید. چون ممکن است وضعیت شما را بدتر کند.

برای افراد مبتلا به فشار خون بالا در دوران بارداری: اگر در حال حاضر باردار هستید و فشار خون بالای بارداری خود دارید، نباید از این دارو استفاده کنید.

برای افرادی که مشکلات کبدی دارند: در صورت ابتلا به بیماری های کبدی ممکن است بدن شما نتواند این دارو را به خوبی تجزیه کند. این وضعیت حتی ممکن است سطح دارو را در بدن شما افزایش دهد و عوارض جانبی بیشتری ایجاد کند.

شیردهی|| پزشکتشیردهی|| پزشکتهشدار برای گروه های دیگر

برای زنان باردار: کابرگولین یک داروی حاملگی دسته B است. یعنی نتایج مصرف آن در خانم های باردار می تواند شامل موارد زیر باشد:

تحقیقات روی حیوانات خطری برای جنین هنگام مصرف دارو توسط مادر را نشان نداده است. مطالعات کافی بر روی انسان انجام نشده است تا مشخص شود که آیا این دارو برای جنین خطری دارد یا خیر.

اگر باردار هستید یا قصد باردار شدن دارید با پزشک خود صحبت کنید. مطالعات حیوانی همیشه نحوه واکنش انسان ها را پیش بینی نمی کند. بنابراین، این دارو فقط در صورت نیاز باید در دوران بارداری استفاده شود. اگر در حین مصرف این دارو باردار شدید فوراً با پزشک خود تماس بگیرید.

برای زنان در دوران شیردهی: هنوز مشخص نیست که آیا این دارو به شیر مادر منتقل می شود یا نه؟ در صورت انتقال، ممکن است در کودکی که با شیر مادر تغذیه می شود، عوارض جانبی ایجاد کند. این دارو همچنین ممکن است میزان شیر مادر را کاهش دهد. اگر به کودک خود شیر می دهید با پزشک خود صحبت کنید. ممکن است لازم باشد تصمیم بگیرید که شیردهی را یا مصرف این دارو را متوقف کنید.

برای کودکان: این دارو در کودکان مطالعه نشده است. در افراد کمتر از 18 سال نباید استفاده شود.

مشکلات دریچه قلب

مصرف این دارو ممکن است باعث بروز مشکلات دریچه قلب شود. برای همین احتمالا پزشک قلب شما را قبل و در طول درمان با این دارو بررسی کند. آنها ممکن است این کار را با اکوکاردیوگرام و سایر آزمایشات انجام دهند. اگر مشکل دریچه قلب دارید، نباید این دارو را مصرف کنید. اگر سابقه بیماری قلبی دارید، این دارو ممکن است وضعیت شما را بدتر کند.

اسکار بافت های اندام

این دارو ممکن است باعث فیبروز شود. در این وضعیت، بافت اندام زخم یا سفت می شود. فیبروز حتی می تواند در ریه ها، اطراف قلب یا پشت شکم اتفاق بیفتد. علائم ناشی از آن شامل مشکلات تنفسی، سرفه ای که از بین نمی رود، درد قفسه سینه، تورم در پاها و پاها، و درد در پهلو بین کمر و شکم است. در صورت داشتن این علائم فورا به پزشک خود اطلاع دهید. اگر سابقه فیبروز دارید، نباید این دارو را مصرف کنید.

مصرف دارو|| پزشکتمصرف دارو|| پزشکتنحوه مصرف کابرگولین

قرص خوراکی کابرگولین برای درمان کوتاه مدت استفاده می شود. عدم مصرف آن به طور صحیح می تواند عوارض جدی را به دنبال داشته باشد.

توجه داشته باشید که اگر مصرف دارو را به طور ناگهانی قطع کنید یا اصلا آن را مصرف نکنید، سطح پرولاکتین در خون شما بالا خواهد ماند. سطوح بالای پرولاکتین در زنان، می تواند تخمک گذاری، چرخه قاعدگی و تولید و میزان شیر مادر را تغییر دهد. در مردان، سطوح بالای پرولاکتین می تواند بر تولید مثل تأثیر بگذارد و باعث بروز برخی از مشکلات جنسی شود. اینها شامل کاهش میل جنسی و عدم توانایی در داشتن یا حفظ نعوظ است. اما اگر دوزها را فراموش کردید یا دارو را طبق برنامه مصرف نکردید ممکن است داروی شما به خوبی اثر نکند. برای اینکه این دارو خوب عمل کند، باید مقدار مشخصی از آن همیشه در بدن شما وجود داشته باشد.

از طرفی هم مصرف بیش از حد آن ممکن است سطح دارو را در بدن افزایش دهد. علائم مصرف بیش از حد این دارو می تواند شامل موارد زیر باشد:

گرفتگی بینی غش کردن توهمات (دیدن یا شنیدن چیزهایی که وجود ندارند).

اگر یک نوبت از مصرف دارو را فراموش کردید به محض یادآوری دوز خود را مصرف کنید. اگر فقط چند ساعت قبل از دوز برنامه ریزی شده بعدی خود را به یاد آوردید، فقط یک نوبت مصرف کنید. هرگز سعی نکنید با مصرف دو دوز در یک نوبت دوز فراموش شده را جبران کنید. این وضعیت می تواند منجر به عوارض جانبی خطرناک شود. شما باید سطح پرولاکتین را در بدن خود کاهش دهید. پزشک سطح پرولاکتین شما را با آزمایش خون بررسی می کند.

ملاحظات مهم برای مصرف این دارو

اگر پزشک قرص خوراکی کابرگولین را برای شما تجویز کرد، این نکات را در نظر داشته باشید:

می توانید تبلت را برش دهید یا خرد کنید. می توانید این دارو را با غذا یا بدون غذا مصرف کنید. این دارو را در ظرفی که در آن تهیه شده است نگهداری کنید. شما باید این دارو را در زمان(های) توصیه شده توسط پزشک مصرف کنید. کابرگولین را در دمای اتاق بین 68 تا 77 درجه فارنهایت (20 تا 25 درجه سانتی گراد) نگهداری کنید.

نظارت بالینی هنگام مصرف کابرگولین

شما و پزشکتان باید برخی از مسائل سلامتی را در طول درمان تحت نظر داشته باشید تا هنگام مصرف این دارو ایمن بمانید. این مسائل شامل موارد زیر است:

عملکرد قلب: پزشک ممکن است یک اکوکاردیوگرام (ECG) و سایر آزمایشات را برای بررسی قلب شما قبل و در طول درمان با این دارو انجام دهد. اگر در دریچه های قلب خود دچار مشکل شوید، پزشک درمان شما را با این دارو متوقف می کند.

سطح پرولاکتین: پزشک آزمایش خون را برای اندازه گیری میزان پرولاکتین در بدن انجام می دهد. این به پزشک شما کمک می کند تا تصمیم بگیرد که آیا هنوز به درمان با این دارو نیاز دارید یا خیر.

داروهای دیگری نیز برای درمان بیماری شما وجود دارد. با پزشک خود در مورد سایر گزینه های دارویی که ممکن است برای شما مفید باشد مشورت کنید.

var params = {limit: 5, online:true, skill: [15]};
منبع
healthline

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب