امام سجاد در رساله حقوق چه کسانی را لایق دوستی وانس می داندمهدی

بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

امام سجاد در رساله حقوق چه کسانی را لایق دوستی وانس می داند را از این سایت دریافت کنید.

امام سجاد در رساله حقوق بر کدام حق دوست تاکید دارد – ایران چطور

مذهبی

امام سجاد در رساله حقوق بر کدام حق دوست تاکید دارد

1 هفته پیش

امام سجاد در رساله حقوق بر کدام حق دوست تاکید دارد و امام سجاد در رساله حقوق بر کدام حق دوست تاکید میکند و حق دوست امام سجاد در ساله حقوق بر کدام حق دوست تاکید می کند.

پاسخ و جواب به سوال آیه قرآن که امام سجاد در رساله حقوق بر کدام حق دوست تاکید دارد ؟ حقوقی که امام سجاد علیه السلام بیش از پنجاه حق را بیان می‌کند.

در این نوشتار به بیان حق دوست در رساله حقوق امام سجاد (علیه السلام) می پردازیم

جایگاه دوست در زندگی انسان بسیار مهم است. از همین روی در بسیاری از متون از اخلاقی گرفته تا داستانی و دینی به این امر مهم اشاره کرده است.

حق دوست در رساله حقوق امام سجاد (علیه السلام)

و أمّا حَقُّ الصاحِبِ فَأن تَصحَبَهُ بِالتَفَضُّلِ و الإنصافِ

(حق دوست تو این است که با او با بزرگواری و انصاف رفتار کنی)

در این روایت، که از دوست به صاحب تعبیر شده است، اولین حق او را رفتار بزرگوارانه و منصفانه بیان می دارد. بزرگ کردن دوست، به گونه ای بزرگ کردن خود است. هر چقدر انسان برای هم نشینان خود ارزش قائل شود، به ارزش او افزوده می شود. با بیان خوبی های دوست در نزد دیگران، این بینش به ایشان داده می شود که هر کسی ارزش دوستی با من را ندارد و کسانی با من دوست می شوند که این ارزش را داشته باشند.

با ما باشید.

اشتراک گذاری در واتساپ:

WhatsApp

مطالب مرتبط:

آیه ۲۸ سوره فرقان به چه امری اشاره دارد حق دوست امام سجاد

از نظر امام سجاد حق گوش بر انسان چیست

خطبه امام سجاد سلیم موذن زاده ۱۴۰۱ | صلوات خاصه امام سجاد +…

استوری شهادت امام سجاد علیه السلام ۱۴۰۱ | کلیپ شهادت امام…

گیف شهادت امام سجاد ۱۴۰۱ | استیکر شهادت امام سجاد علیه…

برای دیدن کل مطلب کلیک کنید

منبع مطلب : iranchetor.com

حقّ دوست و رفیق در رساله حقوق امام سجاد علیه‌السلام – درسهایی از قرآن

https://gharaati.ir/archive/pdf/1401.07.28.pdf https://gharaati.ir/archive/sound/1401.07.28.mp3 https://www.aparat.com/embed/14h2c?data[rnddiv]=23572702964&data[responsive]=yes

حقّ دوست و رفیق در رساله حقوق امام سجاد علیه‌السلام

بوسیله مدیریت در پنجشنبه, ۲۸ مهر ۱۴۰۱ 52,511 0 نظر

موضوع: حقّ دوست و رفیق در رساله حقوق امام سجاد علیه‌السلامتاريخ پخش: 28/07/1401عناوين:

1- صداقت و صمیمیت با دوستان

2- خطر دوستان ناباب در دنیا و آخرت

3- دوری از دوستان دنیاپرست

4- دقت و بررسی در اخبار فضای مجازی

5- شنیدن سخنان گوناگون و پیروی از بهترین آن‌ها

6- رعایت انصاف در برخورد با سخنان مخالف

7- توجه به درستی و نادرستی سخن، نه جایگاه گوینده

اعوذ بالله من الشیطان الرجیم، بسم الله الرحمن الرحیم الحمدلله رب العالمین بعدد ما أحاط به علمه، الهی انطقنی بالهدی و الهمنی التقوی

بحثمان درباره‌ی حقوقی بود که امام زین العابدین علیه السلام، امام چهارم بیان دارد، ایشان بیش از پنجاه حق را بیان می‌کند، ما هر جلسه‌ای یکی از این حق‌ها را می‌گوییم، مثلاً حقّ همسر، حقّ فرزند، حقّ شریک، حقّ استاد، حقّ معلّم، حقّ نماز، حقّ فقرا، حقّ شهدا، هر حقّی را چند سطری ایشان بیان کرده، ما آن را توضیح می‌دهیم.

در این جلسه می‌خواهیم حقّ رفیق را بگوییم، با چه کسی رفیق بشویم؟ رفیق چگونه باید باشد؟ برخورد با رفیق، حقّ رفیق، این را می‌گویند «خَلیط»، «خَلیط» می‌گویند فلانی مخلوط شده با فلانی، یعنی قاطی شدند، با چه کسانی قاطی شویم؟ هر کسی با یک کسی قاطی می‌شود، با چه کسی قاطی بشویم؟ اگر با کسی قاطی شدیم، برخوردهایمان حقوقش چه می‌شود؟

1- صداقت و صمیمیت با دوستان

«أَمَّا حَقُّ الْخَلِيطِ»، اما حقّ دوست تو، «لَا تَغُرَّهُ» گولش نزنی، «لَا تَغُشَّهُ» غش و کلک به او نزنی، «لَا تَكْذِبَهُ» به او دروغ نگویی، «لَا تُغْفِلَهُ» غافلش نکنی، «لَا تَخْدَعَهُ» (تحف العقول، ص 268) خدعه و کلک به او نزنی، صاف باشی، با رفیقت صاف باش، هر چه می‌گوییم صاف بگوییم. بعضی‌ها هستند زبانشان خیلی چرب است، ولی قلبشان با زبانشان فرق می‌کند، این یک رقم نفاق است. آقا مشتاق دیدار. واقعاً اگر ما مشتاق دیدار نیستیم، نگوییم مشتاق دیدار. برادران یوسف به بابایشان گفتند، یوسف نوجوان است، نوجوان نیاز به ورزش دارد، «أَرْسِلْهُ مَعَنا»، عربی‌هایی که می‌خوانم قرآن است، «أَرْسِلْهُ مَعَنا» (یوسف/ 12) این برادر کوچولوی ما را با ما بفرست، «يَرْتَعْ وَ يَلْعَبْ» (یوسف/ 12) ورزش کند. به اسم بازی او را بردند، در چاهش انداختند. گاهی در خرید و فروش می‌گوید: «آقا من با تو راه می‌آیم، هوایت را دارم»، اما وقتی معامله تمام شد، می‌روی وارسی می‌کنی، می‌بینی نخیر، هوای ما را نداشته، خیلی هم گران‌فروشی کرده. جنس می‌خواهد بگذارد، جنس‌های خوب را روی جعبه می‌گذارد، جنس‌های متوسّط یا بد را زیر جعبه می‌گذارد، به مشتری کلک می‌زند، اسمش را هم زرنگی می‌گذارد. «لَا تَغُرَّهُ» فریبش ندهی، «لَا تَغُشَّهُ» به او نیرنگ و پرده‌پوشی نکنی، صالح‌نمایی، سالم‌نمایی نکنی، به او دروغ نگویی، گفتارت با قلبت یک جور باشد، او را غافلش نکنی. این جملات را یک خورده توضیح بدهم.

«وَ لَا تَعْمَلَ فِي انْتِقَاضِهِ عَمَلَ الْعَدُوِّ» (تحف العقول، ص 268). ما الآن بررسی کنیم، چه‌قدر کلاه سر ما رفته، سر همین دوست‌های ناباب، تقریباً در مسئله‌ی اعتیاد شاید بشود گفت نزدیک به همه‌ی افراد معتاد، تقریباً باید گفت، با کلمه‌ی تقریباً، تقریباً همه‌شان از راه رفیق معتاد شدند، رفیق اوّل سیگاری‌ات می‌کند، بعد تریاکی‌ات می‌کند، بعد هروئینی‌ات می‌کند.

خیلی کلاهبرداری‌ها از راه، این‌که کلک می‌زنیم، کلک در جامعه زیاد است، خیلی از اختلاس‌هایی که می‌شود، اوّل در قیافه‌ی یک آدم حزب اللهی پیدا می‌شوند و عوامل نفوذی از راه ظاهر می‌گوید من تو را دوست دارم، من طرفدار تو هستم، بعد می‌بینی.

قرآن در این زمینه آیاتی دارد، یکیش‌ را برایتان بخوانم، درس‌هایی از قرآن ما چهل و دو سال است تقریباً در تلویزیون هستیم، یک ده سالی که گذشت متوجّه شدیم که از بحث تلویزیونی می‌توانیم استفاده‌ی کلاسی بکنیم، به خصوص که امام فرمود: «تلویزیون دانشگاه عمومی است»، بعضی از دوستان که فرهنگی بودند، در مدرسه‌ی خودشان گفتند این را یک نمره مثلاً داشته باشد، آن را که می‌خواهی سر کلاس بخوانی، از آقای قرائتی ببین چه می‌گوید، این یک کلاس، اوّل یک دبیر بود در یک کلاس، بعد شد در مدرسه، بعد شد در منطقه، بعد شد در تهران، حالا کم کم شده همه‌ی ایران، یک دو، سه میلیونی تقریباً ما مشتری داریم که بچّه‌ها بحث‌ها را تعقیب می‌کنند، برکت این کار این است که مخاطبینی که همین‌طور نگاه می‌کنند به طور طبیعی، جدّی نگاه می‌کنند، چون می‌خواهند پاسخش را بگویند و سی و یک سال است که امروز آغاز سی و یک ساله‌ی این حرکت است. من از آقازاده‌ها و دختر خانم‌هایی که بحث را تعقیب می‌کنند، از همه تشکّر می‌کنم، از آن‌ها بیش‌تر تشکّر می‌کنم و از مسئولین هم که این حرکت را راه انداختند و دنبال می‌کنند و از کسانی که در جوائز این‌ها کمک می‌کنند، از همه‌شان تشکّر می‌کنم.

2- خطر دوستان ناباب در دنیا و آخرت

برویم سراغ قرآن. قرآن می‌گوید: «يا وَيْلَتى‏ لَيْتَني‏ لَمْ أَتَّخِذْ فُلاناً خَليلاً» (فرقان/ 28)، آیه قرآن بود، روز قیامت یک عدّه می‌گویند کاش با فلانی رفیق نمی‌شدیم، او من را گول زد. با دروغ گول می‌زنند. دیشب تلویزیون نشان داد که آن طرف آبی‌ها همش می‌گویند در اردبیل یک دختری افتاد، نمی‌دانم ضربه خورد، چی شد، چی شد، حرف‌ها همه را که نقل می‌کنند، مدیر کلّ آموزش و پرورش اردبیل گفت: «در اردبیل هیچ حادثه‌ای نبوده» رئیس بهداشت آنجا گفت که: «در اردبیل هیچ مریضی نداشتیم باتوم خورده، فلان» من نمی‌گویم همه‌ی کارها درست است، من نمی‌گویم همه‌ی کارها غلط است، می‌خواهم بگویم باید تحقیق کرد. گول می‌زند، می‌آید می‌گوید: «آقا من سود از تو نمی‌گیرم» بعد می‌بینی دوبله فروخت. جنس خوب است، بعد می‌بینیم زیر جنس، جنس خراب است. به عروس می‌گوید: «دوستت دارم»، بعد معلوم می‌شود کلاه سرش گذاشته.

حقّ رفیق، صاف بودن، پاک بودن، بی غلّ و غش بودن. استاد است سر کلاس مسئله‌ای را از او می‌پرسند، صافش این است که بگوید من نمی‌دانم، مطالعه می‌کنم، فردا جواب شما را می‌دهم، جواب الکی ندهد.

پزشک است، بیماری را تشخیص نمی‌دهد، بگوید من بیماری شما را نتوانستم تشخیص بدهم، برو پهلوی فلان پزشک، تخصّصش از من بیش‌تر است.

پزشک راست بگوید، معلّم راست بگوید، من آخوند وقتی مثلاً می‌گویم صدها حدیث در این زمینه هست، اگر ده‌ها حدیث است، ده‌ها را نگویم صدها حدیث، اگر دو ساعت برای این بحث مطالعه کردم، نگویم ساعت‌های زیادی مطالعه کردم، یک ساعت و دو ساعت که ساعت‌های زیادی نیست که.

برای دیدن کل مطلب کلیک کنید

منبع مطلب : gharaati.ir

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب