معنی اختناق

معنی اختناقمهدی

بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

معنی اختناق را از این سایت دریافت کنید.

اختناق

معنی اختناق - معانی، لغت نامه دهخدا، فرهنگ اسم ها، فرهنگ معین و عمید، مترادف و متضاد و ... در فرهنگ لغت آبادیس - برای مشاهده کلیک کنید

اختناق

/~extenAq/

مترادف اختناق: خفقان، خفگی، سرکوببرابر پارسی: خفگی، تنگنا، آواکشی، فشار

بستن تبلیغات

فارسی به انگلیسی

choke, gag, strangulation

مترادف ها

asphyxia (اسم)

خفگی، خفقان، خفه، اختناق، خناق، خناک

suffocation (اسم)

خفگی، خفقان، خفه، اختناق، خفه سازی

strangulation (اسم)

اختناق، فشردگی، خفه سازی

choke (اسم)

اختناق، انسداد، ساسات، دریچه

لغت نامه دهخدا

اختناق. [ اِ ت ِ ] ( ع مص ) خبه شدن. ( منتهی الارب ). خفگی. خبگی. خپگی. خفه شدن. خوه شدن. ( تاج المصادر بیهقی ) ( زوزنی ). گلو گرفتن. گلو گرفته شدن : گفت شبانگاهی در فلان شارع می گذشتم ناگاه بند کمندی در گردن من افتاد و حلقوم من بجذبات متواتر بیفشرد چنانکه نفس من بسته شد و از ضرورت اختناق فرا بند میشتافتم و بر وفق جذبه او میرفتم... ( ترجمه تاریخ یمینی ص 328 ).

همچو چغزیم اندر آب از گفت الم

وز خموشی اختناق است و سقم.

مولوی ( مثنوی ).

|| خفه کردن. || امتناع نفوذ نفس به ریه و قلب یا دشواری آن. || اختناق رحم ؛ علتی است شبیه به صرع و غشی متناوب و این بیشتر در زنانی که حبس طمث دارند پیدا آید و همچنین زنان بی شوی را عارض شود. صاحب کشاف اصطلاحات الفنون در اختناق رحم آرد: علی وزن الافتعال ، فی اللغة، خفه کردن. و فی الطب هو امتناع نفوذ النَفَس الی الرّیة و القلب او تعسره.و اختناق الرّحم هو سعی الرحم بالتقلص الی فوق او میلها بالاسترخاء الی احد الجانبین و قیل هذه علة شبیهة بالصرع و الغشی تنوب کنوائبه لاستحالة المادة الی کیفیة سمّیة تلدغ الدماغ عند ارتفاعها الیه و تؤذیه. و تحصل من ذلک حرکة تشنجیة و تؤذی القلب و یحصل من ذلک له غشی متواتر و هذه العلة تعرض للنساء اللواتی یحبس فیهن الطمث و المنی. کذا فی بحرالجواهر.

بستن تبلیغات

فرهنگ فارسی

۱ - ( مصدر ) خفه شدن گلو گرفته شدن . ۲ - ( مصدر ) خفه کردن . ۳ - ( اسم ) خفگی . یا اختناق رحم . علتی است شبیه بصرع و غشی متناوب و آن بیشتر در زمانی که حبس طمث دارند و همچنین زنان وحشی بی شوهر را پیش آید .

فرهنگ معین

(اِ تِ ) [ ع . ] ۱ - (مص ل . ) خفه شدن . ۲ - (مص م . ) خفه کردن . ۳ - (اِمص . ) خفگی .

فرهنگ عمید

۱. (سیاسی ) ایجاد رعب و وحشت در جامعه از طرف حکومت برای جلوگیری از آزادی مردم.

۲. خفه شدن، خفگی، خفقان.

۳. خفه کردن.

* اختناق رحم: (پزشکی ) نوعی بیماری رحم که به ویژه در زنانی که حبس طمث دارند و بعضی زنان بی شوهر عارض می شود و عوارضی شبیه صرع و غش به آن ها دست می دهد.

دانشنامه عمومی

تغییرات بیماری شناختی ناشی از فقدان اکسیژن در هوای تنفسی را اِختِناق یا آسفیکسی (به فرانسوی: asphyxie؛ به انگلیسی: asphyxia) می گویند.

Wikipedia contributors, "Asphyxia," Wikipedia, The Free Encyclopedia, (accessed June ۹، ۲۰۰۸).

در پزشکی به وضعیتی گفته می شود که در پی غیرعادی شدن تنفس، رسیدن اکسیژن به بدن با دشواریِ بسیار جدی روبه رو شود. مهم ترین علت آسفیکسی خفگی است.

اختناق ابتدا باعث کمبود اکسیژن در بدن (هیپوکسی) می شود که نخست به آن دسته از بافت ها و اندام های حساس به هیپوکسی، برای نمونه مغز، آسیب می زند. محرومیت این اندام ها به مدت ۴–۶ دقیقه باعث آسیب و مرگ آن ها می شود؛ به همین دلیل به این زمان «زمان طلایی» می گویند.

اختناق معمولاً با تنفس خواهی همراه است. نیاز بدن به تنفس به دلیل افزایش دی اکسید کربن در خون ایجاد می شود و نه به خاطر کمبود اکسیژن در خون بدن. گاهی پیش می آید که اندازهٔ دی اکسید کربن به حدی نیست که باعث تنفس خواهی شود و شخصِ قربانی بدون این که متوجه بشود دچار کمبود اکسیژن و خفگی می گردد.

wiki: اختناق

اختناق (پزشکی). تغییرات بیماری شناختی ناشی از فقدان اکسیژن در هوای تنفسی را اِختِناق یا آسفیکسی (به فرانسوی: Asphyxie) (به انگلیسی: Asphyxia) می گویند.

در پزشکی به وضعیتی گفته می شود که در پی غیرعادی شدن تنفس، رسیدن اکسیژن به بدن با دشواریِ بسیار جدی روبرو شود. مهم ترین علت آسفیکسی خفگی است.

اختناق ابتدا باعث کمبود اکسیژن در بدن (هیپوکسی) می شود که نخست به آن دسته از بافت ها و اندام های حساس به هیپوکسی، برای نمونه مغز، آسیب می زند. محرومیت این اندام ها به مدت ۶–۴ دقیقه باعث آسیب و مرگ آن ها می شود؛ به همین دلیل به این زمان «زمان طلایی» می گویند.

اختناق معمولاً با تنفس خواهی همراه است. نیاز بدن به تنفس به دلیل افزایش دی اکسید کربن در خون ایجاد می شود و نه به خاطر کمبود اکسیژن در خون بدن. گاهی پیش می آید که اندازهٔ دی اکسید کربن به حدی نیست که باعث تنفس خواهی شود و شخصِ قربانی بدون این که متوجه بشود دچار کمبود اکسیژن و خفگی می گردد.

تنگی نفس، کبودی لب ها و نوک انگشتان، کاهش یا توقف حرکات قفسهٔ سینه، رنگ پریدگی، اشکال در صحبت کردن، سرفه، گشادی مردمک، چنگ زدن گردن با دست، خرخر کردن، لرزش، تشنج، کاهش سطح هشیاری، کندی و نامنظمیِ نبض و از دست دادن حواس از نشانه های اولیهٔ خفگی هستند.

wiki: اختناق (پزشکی)

گزارش تخلف یا اشتباه در معنی

بستن تبلیغات

فارسی به عربی

اختناق

پیشنهاد کاربران

ترتیب: قدیمیجدیدرای موافقرای مخالف

مرتضی خواجوی

٠٥:١٧ - ١٣٩٨/٠٦/٢٧ خفه دَمی

گزارش

14 | 1

رضا زمانی

١١:٢٧ - ١٣٩٩/١٠/٣٠ سختگیری

گزارش

18 | 0

مشاهده پیشنهاد های امروز

معنی یا پیشنهاد شما

+ افزودن عکس و لینک

برای دیدن کل مطلب کلیک کنید

منبع مطلب : abadis.ir

معنی اختناق

معنی واژهٔ اختناق در لغت‌نامه دهخدا به فارسی، انگلیسی و عربی از واژه‌یاب

برای دیدن کل مطلب کلیک کنید

منبع مطلب : www.vajehyab.com

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب