مهلت ارسال معاملات فصلی بهار 1401مهدی

بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

مهلت ارسال معاملات فصلی بهار 1401 را از این سایت دریافت کنید.

تقویم مالیاتی سال 1401 (تاریخ های مهم در حسابداری /تقویم مالی)

در این گزارش تقویم مالی و مالیاتی در سال 1401 مناسب برای مدیران ، حسابداران و کارفرمایان را میخوانید و تاریخ های مهم مالیاتی و حسابداری

تقویم مالی و مالیاتی سال ۱۴۰۱

اخبار امور مالیاتی

تقویم مالی سال ۱۴۰۱ برای کارفرمایان ، کارگران و مودیان مالیاتی اهمیت زیادی دارد. بر اساس بودجه سال ۱۴۰۱ اتکای دولت به درآمدهای مالیاتی نسبت به قبل افزایش یافته و صرفا درآمد دولت از مالیات بر ارزش افزوده، ۱۴۹ هزار میلیارد تومان تعیین شده است است.

برای مشاهده تصویر تقویم مالی و مالیاتی اشخاص حقوقی در چهار فصل کلیک کنید

برای مشاده تقویم حسابداری اینجا کلیک کنید

بخشی از درآمد مالیاتی ۲۴۷ هزار میلیارد تومانی دولت در سال ۱۴۰۰ از مالیات بر درآمد جامعه پزشکان، هنرمندان، اینفلوئنسرهایی که بالای ۵۰۰ هزار دنبال کننده دارند، ناشران کتاب های کنکور اخذ خواهد شد. تعداد مودیان مالیاتی کشور در مرداد ۱۳۹۸ بالغ بر ۴ میلیون و ۳۰۰ هزار نفر اعلام شده است در حالی که هر سال شاهد افزایش شمار صاحبان کارت خوان در کشور هستیم.

لذا مسائل مالیاتی برای شمار کثیری از اشخاص حقیقی و حقوقی کشور در سال ۱۴۰۱ در کانون توجه خواهد بود.

از تیر ماه سال ۱۴۰۰ موعد پرداخت مالیات بر خانه های خالی است که بیش از ۱۲۰ روز خالی از سکنه و کاربری هستند و اطلاعات آن ها در سامانه ملی ثبت املاک و اسکان درج شده است. اگر مودی مالیاتی هستید، تقویم مالی و مالیاتی ارائه شده در این گفتار سایت محاسبان تلاشگر خبره را بوک مارک کرده و در کانال های تلگرامی که در اختیار دارید، به اطلاع دوستان و همکاران برسانید.

در سال ۱۴۰۱ به دلیل کاهش روند شیوع بیماری کرونا در کشور، احتمالا تقویم نمایشگاهی کشور که برای فعالان کسب و کار که اهمیت بسیار داشتدیگر کمتر دچار تغییرات شود .

اگر نظر و دیدگاهی درباره مالیات حقوق و درآمد و مالیات بر ارزش افزوده و تسلیم اظهارنامه های مالیاتی در سال ۱۴۰۱ شمسی دارید، مراتب را از طریق بخش کامنت در انتهای این گفتار سایت موسسه خدمات مالی محاسبان تلاشگر خبره به اشتراک بگذارید.

با ما همراه باشید.

تقویم مالی و مالیاتی بهار ۱۴۰۱

اولین فصل اولین سال قرن پانزدهم هجری شمسی، در پی گرانی ها و تورم افسارگسیخته شاهد تحولات زیادی در اوضاع سیاسی کشور خواهیم بود.

توجه داشته باشید که نرخ مالیات بر ارزش افزوده در سال ۱۴۰۱ شمسی تا اطلاع ثانوی، کماکان ۹ درصد که شامل شش درصد مالیات و ۳ درصد عوارض است.

مهلت ارسال اظهارنامه ارزش افزوده دوره زمستان

۱۵ فروردین ۱۴۰۱ مهلت ارسال  اظهارنامه ارزش افزوده دوره زمستان ۱۴۰۰ است. در صورتی که اظهارنامه ارزش افزوده دوره زمستان را به صورت اینترنتی در پایگاه ارزش افزوده ثبت نکنید، مشمول جریمه عدم ارائه اظهارنامه ارزش افزوده در موعد مقرر شده و ۵۰ درصد مالیات متعلقه به عنوان جریمه به شما تعلق خواهد گرفت. اگر این جریمه را پرداخت نکنید، ماهانه ۲ درصد مالیات متعلقه به جریمه شما  اضافه خواهد شد.

مهلت ارسال لیست مالیاتی حقوق اسفند ماه کارکنان

مهلت ارسال لیست مالیاتی حقوق اسفند ماه کارکنان کارفرمایان سراسر کشور، ۳۱ فروردین ۱۴۰۱ است. حداقل حقوق و دستمزد و نرخ پایه بیمه کارگران مشمول بیمه اجباری احتمالا فروردین ۱۴۰۱ مشخص شود. با  این حال، اگر لیست مالیات حقوق اسفند ۱۴۰۰ کارکنان خود را تا ۳۱ فروردین به اداره مالیاتی اعلام نکنید، مشمول جریمه عدم ارائه لیست مالیات حقوق اسفند ۱۴۰۰ کارکنان شده که جریمه آن ۲ درصد حقوق پرداختی به کارکنان است.

توجه کنید که جریمه عدم پرداخت نیز ۱۰ درصد مالیات متعلقه به مودی حقوقی به انضمام ماهانه ۲ درصد مالیات متعلقه اعلام شده است. پس برای اجتناب از پرداخت این هزینه ها که نقدینگی را از بنگاه اقتصادی خارج میکند، نسبت به ارائه لیست مالیات حقوق اسفند ۱۴۰۰ کارکنان خود در موعد مقرر اقدام کنید.

مهلت ارسال لیست حق بیمه اسفند ۱۴۰۰ کارکنان

ارسال لیست بیمه اسفند ۱۴۰۰ کارکنان نیز تا ۳۱ فروردین ۱۴۰۱ به اداره امور مالیاتی امکان پذیر است. در صورتی که نسبت به ارائه این لیست بیمه آخرین ماه سال ۱۴۰۰ در موعد مقرر اقدام نکنید، ۱۰ درصد حق بیمه ای که پرداخت کرده اید را باید به اداره دارایی به عنوان جریمه پرداخت کنید. جریمه عدم پرداخت نیز ماهانه ۲ درصد حق بیمه متعلقه است.

مهلت ارسال گزارشات فصلی دوره زمستان

۱۵ اردیبهشت ۱۴۰۱ شمسی آخرین مهلت ارسال گزارشات فصلی دوره زمستان ۱۴۰۰ است. جریمه عدم ارائه لیست گزارش فصلی زمستان ۱۴۰۰ مودیان مالیاتی در موعد مقرر، یک درصد مبلغ معامله است. هم چنین جریمه عدم پرداخت نیز ۲ درصد مبلغ معامله به صورت ماهانه خواهد بود.

مهلت ارسال لیست مالیات حقوق فروردین ۱۴۰۱ کارکنان

مهلت ارسال لیست مالیات حقوق فروردین ۱۴۰۱ کارکنان نیز ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۱ شمسی خواهد بود. اگر نسبت به ارائه این لیست در موعد مقرر اقدام نکنید، ۲ درصد حقوق پرداختی به کارکنان را بایستی به عنوان جریمه به اداره مالیاتی پرداخت کنید. در صورتی که جریمه را پرداخت نکنید، ۱۰ درصد مالیات متعلقه و ماهانه ۲ درصد مالیات متعلقه را نیز باید به عنوان جریمه عدم پرداخت در نظر داشته باشید.

مهلت ارسال لیست حق بیمه فروردین ۱۴۰۱ کارکنان

۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۱ شمسی، آخرین مهلت ارسال لیست حق بیمه فروردین ۱۴۰۱ کارکنان است. اگر نسبت به ارائه لیست در موعد مقرر اقدام نکنید، ۱۰ درصد حق بیمه متعلقه را باید به عنوان جریمه عدم ارائه لیست در موعد مقرر پرداخت کنید. اگر این جریمه را پرداخت نکنید، ماهانه ۲ درصد حق بیمه متعلقه به عنوان جریمه لحاظ می شود.

مهلت ارسال لیست مالیات حقوق اردیبهشت ۱۴۰۱ کارکنان

مهلت ارسال لیست مالیات  حقوق اردیبهشت ۱۴۰۱ کارکنان نیز ۳۱ خرداد ۱۴۰۱ است. اگر نسبت به ارائه این لیست مالیاتی تا موعد مقرر اقدام نکنید، ۲ درصد حقوق پرداختی را باید جریمه بدهید. هم چنین جریمه عدم  پرداخت نیز ۱۰ درصد مالیات متعلقه و ماهانه ۲ درصد مالیات متعلقه می باشد. لذا دقت کنید.

مهلت ارسال لیست حق بیمه اردیبهشت ۱۴۰۱ کارکنان

توجه داشته باشید که ۳۱ خرداد ۱۴۰۱ شمسی نیز آخرین مهلت ارسال لیست حق بیمه  اردیبهشت ۱۴۰۱ کارکنان است. در صورتی که نسبت به ارائه لیست حق بیمه در موعد مقرر اقدام نکنید، بایستی ۱۰ درصد حق بیمه متعلقه را به عنوان جریمه پرداخت کنید. استنکاف از پرداخت جریمه نیز شما را مشمول جریمه ماهانه ۲ درصد حق بیمه متعلقه خواهد کرد.

مهلت ارسال اظهارنامه ارزش افزوده دوره بهار ۱۴۰۱

آخرین مهلت ارسال اظهارنامه ارزش افزوده دوره بهار ۱۴۰۱ شمسی مودیان مالیاتی، ۱۵ تیر ۱۴۰۱ است. اگر در موعد مقرر نسبت به ثبت اینترنتی اظهارنامه ارزش افزوده دوره بهار اقدام نکنید، ۵۰ درصد مالیات متعلقه را باید جریمه پرداخت کنید. استنکاف از پرداخت جریمه مزبور، شما را مشمول پرداخت جریمه ای معادل ماهانه ۲ درصد مالیات متعلقه خواهد کرد.

برای دیدن کل مطلب کلیک کنید

منبع مطلب : mohasebankhebreh.com

مهلت ارسال معاملات فصلی، مهلت ارسال گزارشات فصلی بهار 1401

مهلت ارسال صورت معاملات فصلی برای سال 1401، جریمه عدم ارسال گزارشات و مهلت ارسال معاملات فصلی بهار 1401 را در این مطلب مشاهده میکنید

آخرین مهلت ارسال معاملات فصلی بهار 1401

توسط : مریم مصدقیان

انتشار : 8 فروردین 1401

ویرایش : 31 اردیبهشت 1401

فهرست مطالب

یکی از مهم‌ترین سررسیدهای مالیاتی، مهلت ارسال معاملات فصلی است. کوتاهی بازه زمانی ارسال این گزارشات موجب ایجاد دغدغه‌هایی برای حسابداران می‌شود. اهمیت معاملات فصلی از این رو است که مالیات پرداختی بر اساس گزارشات خرید و فروش فصلی در بازه زمانی معین، تعیین خواهد شد؛ از سوی دیگر، عدم تطابق این گزارشات با سایر اسناد و مدارک مودی می‌تواند یکی از نشانه‌های فرار مالیاتی و کتمان درآمد باشد. اهمیت اجرای این تکلیف ما را بر آن داشت تا در این مقاله از سری مقالات آموزش رایگان مالیات، به نحوه و مهلت ارسال معاملات فصلی بپردازیم. با ما همراه باشید.

گزارشات فصلی چیست؟ و چگونه ارسال می شود؟

یکی از راه‌هایی که در روند ارزیابی مالیات و افزایش دقت و شفافیت آن تاثیر دارد، دریافت صورت حساب معاملات مودیان در بازه‌های زمانی کوتاه است. بر اساس ماده 169 ق.م.م اشخاص صاحب کسب و کار موظفند، فهرست معاملات خود را به شکل فصلی به سازمان مالیاتی تسلیم کنند.

فهرست کلیه خرید و فروش‌ها، اجاره، اطلاعات واردات و صادارات و همه مراودات مالی که اشخاص حقیقی و حقوقی در مدت زمان مشخصی انجام می‌دهند، صورت معاملات فصلی گفته می‌شود. به عبارت دیگر، گزارشات فصلی نوعی اظهارنامه است که کلیه اطلاعات مالی مودی نظیر خرید و فروش، بیمه، اجاره و… را طی یک دوره 3 ماهه منعکس می‌کند. ارسال صورت معاملات فصلی مهلت قانونی مشخصی دارد.

???? نکته

ثبت و ارسال صورت معاملات فصلی به دو روش زیر برای مودیان امکان‌پذیر است:

♦️ ارسال معاملات فصلی در سامانه آنلاین ♦️ ارسال آفلاین معاملات فصلی با نرم افزار TTMS

مهلت تعیین شده ارسال معاملات فصلی

بر اساس ماده 169 ق.م.م، اشخاص حقیقی و حقوقی را مکلفند، گزارش کلیه معاملات کسب و کار خود را نهایتا تا 45 روز پس از پایان فصل موردنظر، در سامانه صورت معاملات فصلی ثبت و به سازمان مالیاتی ارسال نمایند.

مهلت ارسال صورت معاملات فصلی، 45 روز پس از پایان فصل

مهلت زمان ارسال معاملات فصلی برای هر فصل چیست؟

مهلت قانونی ارسال معاملات فصلی برای هر فصل، یک ماه و نیم پس از پایان آن فصل است. به عبارت دیگر، هر شخص (اعم از حقیقی و یا حقوقی) مکلف است نهایتا یک ماه و نیم (45 روز) پس از پایان هر فصل، گزارشات فصلی معاملات خود را به سازمان مالیاتی ارسال کند. در ادامه به بیان مهلت قانونی ارسال گزارشات فصلی فصول مختلف می‌پردازیم.

مهلت ارسال معاملات فصلی بهار 1401

با توجه به مهلت تعیین شده از سوی سازمان، مهلت ارسال لیست خرید و فروش‌ها برای فصل بهار در هر سال، 15 مرداد ماه همان سال است. به این ترتیب مهلت ارسال معاملات فصلی دوره بهار 1401 برای مودیان مشمول ارسال لیست معاملات، تا پایان روز شنبه، 15 مرداد ماه 1401 خواهد بود.

مهلت ارسال معاملات فصلی تابستان 1401

بر اساس اعلام سازمان مالیاتی، مهلت قانونی ارسال صورت معاملات سه ماهه تابستان در هر سال، 15 آبان ماه تعیین شده است.

به این ترتیب، آخرین مهلت ارسال معاملات فصلی تابستان 1401، روز یکشنبه 15 آبان سال 1401 خواهد بود.

مهلت ارسال معاملات فصلی پاییز 1401

مهلت ارسال معاملات فصلی برای فصل پاییز ، پایان روز 15 بهمن ماه همان سال است. به این ترتیب، آخرین مهلت ارسال معاملات فصلی پاییز 1401، به دلیل تعطیلی رسمی روز شنبه 15 بهمن، به روز یکشنبه 16 بهمن سال 1401 موکول خواهد شد.

مهلت ارسال معاملات فصلی زمستان 1401

همچنین مودیان برای ارسال لیست گزارشات خرید و فروش خود برای زمستان هر سال، تا پایان 15 اردیبهشت سال بعد فرصت دارند. در حال حاضر آخرین مهلت ارسال معاملات فصلی زمستان 1401، به دلیل تعطیل رسمی روز جمعه 15 اردیبهشت، به روز شنبه 16 اردیبهشت 1402 موکول خواهد شد.

نکته

لازم به ذکر است در صورتی که آخرین مهلت ارسال معاملات فصلی (45 روز پس از پایان فصل)، مصادف با روز جمعه یا تعطیل رسمی باشد، آخرین مهلت ارسال لیست گزارشات به روز بعد از تعطیل رسمی موکول می‌شود.

آخرین مهلت ارسال معاملات فصلی برای سال 1400

دوره مربوطه آخرین مهلت ارسال معاملات فصلیآخرین مهلت ارسال معاملات فصلی بهار 1400 16 مرداد 1400 (به دلیل تعطیل رسمی روز 15 مرداد)آخرین مهلت ارسال معاملات فصلی تابستان 1400 15 آبان 1400آخرین مهلت ارسال معاملات فصلی پاییز 1400 16 بهمن 1400 (به دلیل تعطیل رسمی روز 15 بهمن)آخرین مهلت ارسال معاملات فصلی زمستان 1400 15 اردیبهشت 1401

جدول مهلت ارسال معاملات فصلی سال 1400

زمان ارسال معاملات فصلی برای هر فصل

آیا مهلت زمان ارسال صورت معاملات قابل تمدید است؟

در پاسخ به این سوال باید بگوییم بله. گاهی شرایط خاصی در جامعه و یا برای برخی اصناف خاص موجب تمدید مهلت ارسال صورت معاملات فصلی می‌شود؛ به عنوان مثال مهلت ارسال گزارشات فصلی برای زمستان 1398 به دلیل شیوع ویروس کرونا و با هدف همکاری با فعالان اقتصادی و صاحبان مشاغلی که در این دوره متضرر شدند، تا 15 تیر 1399 تمدید شد.

???? نکته

در صورتی که مهلت ارسال صورت معاملات و یا هر یک از سررسیدهای مالیاتی تمدید شود، اطلاعیه تمدید مهلت در سایت سازمان امور مالیاتی قرار می‌گیرد.

چه کسانی مشمول ارسال صورت معاملات فصلی هستند؟

سازمان مالیاتی در ماده 9 آیین نامه اجرایی تبصره 3 ماده 169 ق.م.م، اشخاصی که موظف به ارسال صورت معاملات فصلی هستند به شرح زیر معرفی نموده است:

♦️ تمامی اشخاص حقوقی

♦️ اشخاص حقیقی صاحبان مشاغل که بر اساس نوع و حجم فعالیت خود جزو گروه اول موضوع ماده 2 آیین نامه اجرایی ماده 95 قانون مالیات‌های مستقیم هستند

???? نکته

بر اساس دادنامه شماره 2461 تا 2463 دیوان عدالت ادرای و همچنین بخشنامه 210/49357 مورخ 98/10/1، اشخاص بند ج ماده 9 آیین نامه اجرایی تبصره 3 ماده 169 ق.م.م (صاحبان مشاغل مشمول اجرای قانون مالیات بر ارزش افزوده) مشمول ارسال صورت معاملات فصلی نیستند.

برای دیدن کل مطلب کلیک کنید

منبع مطلب : persianhesab.com

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب