مراغه در کدام استان است

مراغه در کدام استان استمهدی

بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

مراغه در کدام استان است را از این سایت دریافت کنید.

اداره کل ثبت احوال آذربایجان شرقی

امروز: جمعه, ۱۰ تیر , ۱۴۰۱

ورود آمار بازدید نقشه سایت English

راهبر

اداره مراغه

سابقه تاریخی

شهر مراغه با غنای بیش از ۳۰۰ اثر تاریخی و بیش از ۱۱۰ اثر ثبتی بازمانده از دوره‌های مختلف تاریخی، بستری مساعد برای پرورش ادیبان، دانشمندان وهنرمندان متعددی در طول تاریخ بوده و هست. بر اساس منابع تاریخی مراغه شهری مهم در دوران حکومت ماناها بوده و جزو سه ایالت مهم آذربایجان قدیم و با نام اوئشدیش شناخته شده است. منابع تاریخی مراغه را زادگاه زرتشت نامیده و دانشمندان بر این باورند که زرتشت در دامان کوه سهند که در اوستا از آن با نام اسنوند یاد شده است متولد گردیده است. مراغه در سال ۶۱ هجری قمری به تصرف اعراب درآمد و از پایگاه‌های آنان به شمار می‌آمده است.

موقعیت جغرافیایی

شهرستان مراغه با وسعت ۲۱۸۶ کیلومتر مربع (۴٫۸ درصد مساحت استان) در ۱۳۰ کیلومتری تبریز واقع شده و از سمت شمال با شهرستان تبریز، از سمت شرق با شهرستان‌های بستان‌آباد، هشترود و چاراویماق، از سمت غرب با شهرستان‌های بناب، عجبشیر و ملکان ورزقان و از سمت جنوب با استان آذربایجان غربی هم‌مرز است.

تقسیمات کشوری

طبق آخرین تقسیمات کشوری شهرستان ویژه مراغه دارای دو بخش به نام‌های مرکزی (شامل دهستان‌های قره‌ناز، سراجوی غربی و سراجوی شمالی) و سراجو (شامل دهستان‌های سراجوی شرقی، سراجوی جنوبی و قوری‌چای غربی)، دو نقطه شهری به نام‌های مراغه و خداجو و ۱۷۸ آبادی می‌باشد.

جمعیت

براساس نتایج سرشماری عمومی نفوس و مسکن در سال ۱۳۹۰، جمعیت شهرستان مراغه در حدود ۲۴۷۶۸۱ نفر (۶٫۷ درصد جمعیت استان) و جمعیت مرکز این شهرستان ۱۶۲۲۷۵ نفر برآورد شده است. جمعیت شهری این شهرستان ۱۶۳۸۵۹ نفر و جمعیت روستایی آن ۸۳۸۲۲ نفر و تعداد خانوار آن ۷۰۵۴۶ خانوار است.

اقلیم و آب و هوا

شهرستان مراغه از دو قسمت مجزا تشکیل شده است. بخش شمالی که شامل دامنه‌های جنوبی ارتفاعات سهند می‌باشد، به صورت کوهستانی و ناهموار بوده و بخش مرکزی و جنوبی شهرستان، به صورت دشت و جلگه می‌باشد. توده کوهستانی سهند از مهم‌ترین عوارض توپوگرافیک شهرستان محسوب می‌شود که دامنه‌های جنوبی این کوهستان پیکربندی بخش عمده‌ای از شهرستان را تشکیل می‌دهد. شیب عمومی زمین در این شهرستان از شمال به جنوب است و سه رودخانه لیلان‌چای، مردق‌چای، صوفی‌چای از رودخانه‌های مهم تأمین‌کننده آب کشاورزی شهرستان می‌باشند. شهرستان مراغه از لحاظ وضع آب و هوا معتدل (متمایل به سردی) و نسبتا مرطوب است و هوای قسمت‌های جلگه و کنار دریاچه گرمسیر و در قسمت‌های کوهستانی معتدل می‌باشد. هوای بخش سراجو به طور کلی معتدل و در سایر بخش‌ها در قسمتی سرد و در قسمتی معتدل می‌باشد.

وضعیت اقتصادی

شهرستان مراغه به دلیل قابلیت‌های فراوان توسعه و به دلیل تأثیراتی که در حوزه منطقه‌ای جنوب غرب استان دارد از جمعیت پذیری بالایی برخوردار است. فعالیت غالب صنعتی در این شهرستان بر صنایع تبدیلی کشاورزی و دامی استوار است و سایر فعالیت‌های صنعتی اهمیت کمتری در اقتصاد شهرستان دارند. از ۲۰ معدن فعال شهرستان مراغه ۸ نوع ماده معدنی استخراج می شود که مهم‌ترین آنها زغال سنگ، سنگ آهک، خاک نسوز و مرمر می باشند که به دلیل کمبود واحدهای فرآوری مواد معدنی و صنایع پائین دستی، بخش اعظم این مواد معدنی به صورت خام از شهرستان خارج می شود. وجود تولیدات کشاورزی و دامی، رتبه اول تولید عسل در استان، شبکه حمل و نقل ریلی، هوایی و زمینی، رشد بازرگانی خارجی با محوریت صدور محصولات کشاورزی (خشکبار) را فراهم آورده است به طوری که ۵۴ درصد انواع خشکبار استان از این شهرستان صادر می شود. با توجه به موارد فوق اولویت سرمایه‌گذاری این شهرستان در بخش کشاورزی می‌باشد و سرمایه‌گذاری در بخش‌های خدماتی، گردشگری و صنعت و معدن در اولویت‌های بعدی و در راستای حمایت از بخش کشاورزی قرار می‌گیرند.

نقاط تاریخی و دیدنی

گنبد سرخ، برج مدور، گنبد کبود (هر سه مربوط به دوره سلجوقی)، گنبد غفاریه (مربوط به دوره ایلخانی، معبد مهر مراغه (در فاصله حدود ۵ کیلومتری جنوب مراغه و قدیمی‌ترین بنای استان)، مقبره آقالار (موزه سنگ‌نگاره‌ها)، مقبره اوحدی مراغه‌ای (از شاعران قرن هشتم)، کلیسای هوانس (تنها کلیسای باقیمانده از مسیحیان مربوط به دوره ایلخانی)، رصدخانه مراغه (نخستین رصدخانه مجهز قبل از کشف دوربین واقع در غرب شهر مراغه)، غار کبوتر

وضعیت سازمانی و تشکیلاتی اداره ثبت احوال : مراغه

۱- سال تأسیس اداره: ۱۳۰۷

ج) مشخصات اسناد : (مراغه)

۱- مشخصات اولین سند موجود در بایگانی :

تاریخ صدور : ۱۴/۱/۱۳۰۷

نام : حاج میرزا عیسی خان

نام خانوادگی : فتوحی

نام پدر : حاج میرزا محمدخان

اعلام کننده : خودش شماره شناسنامه : ۱

شغل صاحب سند و اعلام کننده : رئیس اداره معارف مراغه

آدرس :

مراغه – خیابان پاسداران – خیابان دارائی سابق

تلفن :

۰۴۱۳۷۲۲۲۱۰۰

فاکس:

۰۴۱۳۷۲۲۲۱۰۰

کدپستی: ۵۵۱۶۷۸۶۹۷۹

برچسب ها: ادارات تابعه ثبت احوال,مراغه

آخرین بروز رسانی مطلب: ۱۳۹۵/۱۲/۲۸

آمار بازدیدها: 4,288 بازدید

چاپ

برای دیدن کل مطلب کلیک کنید

منبع : www.eanocr.ir

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب