قرص cytotec چه عوارضی دارد

قرص cytotec چه عوارضی داردمهدی

بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

قرص cytotec چه عوارضی دارد را از این سایت دریافت کنید.

داروی سایتوتک چیست؟ کاربرد و عوارض مصرف میزوپروستول – مجله سلامت دکترتو

میزوپرستول یا قرص سایتوتک برای سقط جنین به تنهایی یا همراه میفپریستون مصرف میشود. نحوه مصرف سایتوتک، قیمت خرید میزوپرستول،خونریزی بعد از مصرف و همه موارد را در اینجا بخوانید.

صفحه اصلی دارو

داروی سایتوتک چیست؟ کاربرد و عوارض مصرف میزوپروستول

موضوعات پزشکی مرتبط: دارو

داروی سایتوتک چیست؟ کاربرد و عوارض مصرف میزوپروستول

نویسنده:دکتر مهکامه مرادی

| تاریخ انتشار: 25 خرداد 1400

| آخرین به‌روزرسانی: 28 دی 1400

| تعداد نظرات:122

سیاست انتشار مطلب پزشکی

آنچه در این مقاله می‌خوانید

سایتوتک چیست و چه کاربردی دارد؟

نام انگلیسی: Misoprostol نام تجاری: Cytotec – سایتوتک

داروی سایتوتک یا میزوپروستول (که میزوپرستول نیز نوشته می شود)؛ ابتدا برای درمان زخم های گوارشی مانند زخم معده کاربرد داشت ولی به سرعت توانست از داروهای پرکاربرد در میان پزشکان زنان و زایمان باشد. احتمال دارد که شما هم قرص زخم معده برای سقط جنین را شنیده باشید. منظور از این قرص، قرص سایتوتک است. به طوری که در حال حاضر سایتوتک به‌طور off-label برای سقط جنین به کار می رود و کمتر برای مورد اصلی استفاده می‌شود.

میزوپروستول از دسته پروستاگلندین ها است که در درمان زخم های ایجاد شده با داروهای ضد التهاب غیر استروییدی (NSAIDs) و همچنین برای پایان دادن به بارداری کاربرد دارد. از دیگر کاربردهای قرص و شیاف سایتوتک می توان به اثرات پیشگیری کننده آن در ایجاد زخم های گوارشی، القای سقط، القای زایمان و ایجاد زایمان زودرس، پیشگیری و کنترل خونریزی های پس از زایمان (البته در صورت عدم دسترسی به اکسی توسین) اشاره کرد. این دارو می تواند در ابتدای حاملگی باعث ختم آن و یا سقط جنین گردد و در سقط ناکامل و مرگ داخل رحمی نیز به کار برده شود.

مشاوره با متخصصان

زنان و زایمان دکترِتو شروع نوبت‌گیری

ترکیب میفپریستون – میزوپروستول

رژیم ترکیبی میفپریستون – میزوپروستول توسط FDA جهت ختم بارداری تایید شده است. در حال حاضر سازمان بهداشت جهانی، میزوپروستول را به‌عنوان یک داروی اصلی در القا زایمان،ختم بارداری به‌طور طبی و درمان سقط ناقص پذیرفته است.

بیشتر بخوانید

داروی میفپریستون، کاربرد و عوارض مصرف آن

هشدار جدی:

از هرگونه استفاده خودسرانه از داروهای سقط جنین خودداری کنید. برای استفاده از سایتوتک لازم است با دکتر زنان مشاوره کنید. چون استفاده از دوزهای بالای دارو، خصوصا در سه ماهه دوم و سوم بارداری باعث افزایش خطر پارگی رحم می شود. خونریزی شدید یا دیگر عوارض دارو باید توسط دکتر زنان کنترل شود.

سایتوتک برای سقط جنین در ابتدای حاملگی و سقط ناکامل و خونریزی های بعد از زایمان به کار می رود.

نحوه عملکرد و مکانیسم قرص میزوپروستول

داروی اصلی آنالوگ سنتزی پروستاگلندین ای می تواند به سرعت داستریفیه (استر زدایی) شده و به میزوپروستول اسید به عنوان متابولیت فعال تبدیل گردد و بدین وسیله مانع ترشح اسیدهای گوارشی شده و از لایه موکوسی گوارشی محافظت می نماید. این دارو همچنین می تواند بطور چشمگیری عدم جذب چربی را در بیمارانی که بیش از 10 درصد عدم جذب چربی دارند را کاهش دهد. احتمالا این کار با تحریک تولید بی کربنات در بخش دئودنوم روده انجام می گردد.

اَشکال دارویی سایتوتک

قرص‌های 100 و 200 میکروگرمی سایتوتک به شکل، واژینال، رکتال، زیرزبانی یا جویدنی قابل استفاده است.

نام تجاری اصلی داروی میزوپروستول، cytotec از شرکت فایزر (Pfizer) بوده و ابتدا به‌صورت قرص‌های 600 میکروگرمی در بسته‌بندی شش عددی جهت استفاده در درمان اولسرپیتیک (زخم های گوارشی) عرضه شد. اما در حال حاضر انواع ژنریک با اندازه‌های کوچک‌تر (200 – 100 میکروگرمی) در بازار موجود است.

عکس قرص سقط جنین – عکس قرص میزوپروستول

میزوپروستول یا سایتوتک چگونه مصرف می شود؟

سقط جنین تصمیمی دشوار است. تشخیص سقط جنین با دکتر شماست. به همین منظور سعی کنید با استفاده صحیح از کاندوم و روش های پیشگیری از بارداری مناسب،از بارداری های ناخواسته جلوگیری کنید. در موارد ضروری سقط مانند مشکلات بارداری، جنین مشکل دار که توسط آزمایش ژنتیک تایید شده باشد یا سقط ناقص و … لازم است نحوه ی مصرف قرص های سقط جنین با دستور پزشک زنان صورت بگیرد.

لازم است پس از مصرف این قرص به ویژه در مواردی که برای سقط جنین مورد استفاده قرار می‌گیرد، مدتی را استراحت کنید تا بهبودی اتفاق بیفتد. پیشنهاد می‌کنیم قبل از سقط جنین نسبت به آسیب‌ها و تبعات آن آگاهی یابید و مراقبت های بعد از سقط جنین را نیز جدی بگیرید.

مشاوره با متخصصان

زنان و زایمان دکترِتو شروع نوبت‌گیری

طریقه‌ی مصرف قرص سایتوتک به صورت زیر زبانی و داخل گونه ای

برای استفاده از قرص سایتوتک جهت سقط جنین، ابتدا دهان خود را خیس کنید و ۴ قرص را بین دندان و لثه‌ پایین خود قرار دهید (یا دو قرص در هر طرف دهان که به آن داخل گونه ای می گویند). سپس به مدت ۳۰ دقیقه قرص‌های سایتوتک را در دهان خود نگه دارید، ممکن است در اثر حل شدن دهان شما خشک شود، در این مدت از خوردن و نوشین خودداری کنید. بعد از گذشت ۳۰ دقیقه هر مقدار از قرص میزوپروستول که باقی‌مانده است را قورت بدهید و دهان خود را با آب بشویید. بعد از آن، مقدار زیادی آب بنوشید. غذای مقوی میل کنید (به ویژه غذاهایی که طبع گرم دارند) و استراحت کنید. بعد از گذشت ۳ الی ۴ ساعت، یک دوره‌ دیگر از قرص‌های میزوپروستول را مصرف کنید و این روند را تا ۳ وعده ادامه دهید، به عبارت دیگر باید ۱۲ قرص سایتوتک را در ۳ وعده استفاده کنید. معمولاً بعد از 1- 2 ساعت، حالت گرفتگی ایجاد شده و خون ریزی رخ می‌دهد.

طریقه‌ی مصرف قرص سایتوتک به صورت واژینال

روش دیگری برای استفاده از قرص میزوپرستول گذاشتن آن داخل واژن است. برای این کار لازم است در ابتدا ادرار کنید و دستان خود را بشویید، سپس 3 یا 4 قرص سایتوتک را درون واژن قرار دهید (برای این کار لازم نیست قرص‌ها در محل خاصی قرار بگیرند، فقط تا آنجا که انگشتان با آن در تماس هستند کافی است)، بعد به مدت ۳۰ دقیقه دراز بکشید. اما این نکته را در نظر داشته باشید که این قرص از راه واژن وارد بدن می‌شود؛ در صورتی که سابقه‌ سزارین، جراحی رحم و سابقه‌ بارداری بیش از پنج بار داشته باشید، احتمال پارگی رحم با این روش افزایش پیدا می‌کند.

برای دیدن کل مطلب کلیک کنید

منبع مطلب : doctoreto.com

سقط جنین با قرص سایتوتک، عوارض و خطرات

قرص های میزوپروستول با نام تجاری سیتوتک یا سایتوتک Cytotec به شکل قرص خوراکی در هفته ۴ تا ۸ بارداری استفاده می شود. این مطلب، شما را با سقط جنین با قرص سایتوتک آشنا می کند.

نی نی بان قصد بارداری قصد با وضعیت خاص

سقط جنین با قرص سایتوتک، عوارض و خطرات

قرص های میزوپروستول با نام تجاری سیتوتک یا سایتوتک Cytotec به شکل قرص خوراکی در هفته ۴ تا ۸ بارداری استفاده می شود. این مطلب، شما را با سقط جنین با قرص سایتوتک آشنا می کند.

سایتوتک، یکی از قرص هایی است که معمولا خانم ها برای سقط جنین از آن استفاده می کنند. این مطلب، شما را با سقط جنین با قرص سایتوتک آشنا می کند.

لازم است پیش از استفاده از بدانید که این دارو موارد استفاده بسیار متغیری دارد و در شرایط بدنی مختلف پاسخ‌های غیر قابل انتظاری رخ میدهد. مصرف این دارو حتما تحت نظر مراکز درمانی و یا فردی خبره در امور تزریق سرم انجام شود. این دارو عوارضی نظیر تهوع، تب بالا، لرز، تپش قلب، تنگی نفس، افت فشار و اسهال دارد.

سقط جنین با قرص سایتوتک و نقص‌های هنگام تولد

سقط جنین با قرص سایتوتک (میزوپروستول) در زنان باردار می تواند باعث نقص های هنگام تولد، سقط جنین، و تولد زودرس شود.

پارگی رحم زمانی که سایتوتک در زنان باردار برای القاء زایمان یا برای سقط جنین فراتراز هفته هشتم بارداری مصرف کرده اند گزارش شده است.

سایتوتک باید برای کاهش خطر ابتلا به زخم  معده تجویز شود.

قرص های خوراکی سایتوتک شامل هر دو دوز  ۱۰۰ mcg یا ۲۰۰ میکروگرم میزوپروستول، یک پروستاگلندین E1 آنالوگ مصنوعی است.

میزوپروستول، مایع چسبناک محلول در آب است. مواد تشکیل دهنده غیر فعال از قرص روغن کرچک، هیپرملوز، میکروسلولز  و گلیکولاتglycolate نشاسته سدیم هیدروژنه است.

سایتوتک (میزوپروستول) مصنوعی (سنتتیک)یک پروستاگلاندین برای جلوگیری از تشکیل زخم در معده در طول درمان با آسپرین یا داروهای غیراستروئیدی ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs) است. NSAIDs و آسپرین برای درمان درد، تب، ورم مفاصل، و شرایط التهابی استفاده قرار میگیرد.

سایتوتک در فرم کلی به نام میزوپروستول در دسترس است.

عوارض جانبی شایع سایتوتک شامل اسهال، تهوع، یا گرفتگی معده است.

دوز خوراکی سایتوتک برای زخم معده  بزرگسالان ۲۰۰ میکروگرم چهار بار در روز همراه با غذا است.

سایتوتک ممکن است با آنتی اسیدها که شامل منیزیم است تداخل داشته باشد. داروهای دیگر نیز ممکن است با سایتوتک تداخل  کنند.

سایتوتک نباید در دوران بارداری برای جلوگیری از زخم معده به دلیل آسیب جنین استفاده شود.

این دارو براحتی از شیر مادر عبور می کند. این دارو احتمال آسیب رساندن به  نوزاد را دارد. قبل از تغذیه با شیر مادر با دکتر خود مشورت کنید.

سقط جنین با قرص سایتوتک، از کی آغاز شد؟

در بسیاری از کشورها، زنان برای سقط با هیچ‌گونه منع قانونی مواجه نیستند، با این حال خودسرانه از داروهای سقط جنین استفاده نکنید.

میلیون ها نفر از زنان در سراسر جهان با خیال راحت به بارداری خود با داروی mifepristone یا RU 486  برای اولین بار در اواخر ۱۹۸۰ معرفی شده بود خاتمه میدادند.

پژوهش در دو دهه گذشته چند رژیم بسیار موثر را شناسایی کرده است برای سقط جنین اولیه پزشکی با میزان موفقیت ۹۵ تا ۹۸ درصد، متشکل از ۲۰۰ میلی گرم mifepristone به دنبال ۴۰۰ یا ۸۰۰ میکروگرم سایتوتک که زنان، به   روش های جراحی مانند آسپیراسیون مکشی یا ساکشن دستی و یا اتساع و کورتاژ (D & C) ترجیح می دهند.

از آنجا که mifepristone یک داروی سقط جنین ثبت شده است، فروش و استفاده از آن در بسیاری از کشورها با قوانین سقط جنین محدود مجاز نیست.

در مقابل، سایتوتک یک داروی ضد زخم معده است که تحت نام های مختلف تجاری در بیش از ۸۵کشور به ثبت رسیده است.

تحقیقات نشان داده است که میزوپروستول  سایتوتک به تنهایی حدود ۸۵ درصد در القای سقط جنین استفاده می شود که به عنوان روش توصیه شده موفق است.

سایتوتک معمولا در قالب قرص ۲۰۰ میکروگرمی فروش می رسد.

زنان با دستگاه پیشگیری از بارداری داخل رحمی (IUD) در محل باید آن را قبل از استفاده از میزوپروستول بردارند.

اکثر حاملگی ها تا ۱۲ ساعت پس از مصرف اول سایتوتک خاتمه یافته است.

به طور کلی، بیش از یک چهارم از زنان سقط جنین را در ۲۴ ساعت اول، تجربه میکنند.

زمان طلایی مصرف قرص سایتوتک برای سقط جنین

هم اکنون دیگران می خوانند

آرایش مخصوص چشم و ابروی مشکی!

۶ باور غلط در مورد چربی سوزی که باعث چاقی می شوند!

مدل شلوارهایی که باید در کمد هر خانم شیک پوشی باشد!

۶ ترفند طبیعی برای زیباتر شدن خانم‌ها!

عجیب ترین لباس عروس های دنیا که تا به حال ندیده اید!

بهترین زمان برای سقط جنین با قرص سایتوتک را مصرف آن در هفته ۴ تا ۸ بارداری می‌دانند و تا ۹۸ درصد باعث سقط جنین در ۳ ماهه اول بارداری می‌شود.

برخلاف تصور عموم هر چه سن بارداری بیشتر باشد این دارو اثردهی بهتری دارد. سایتوتک در بین هفته‌های ۴ تا ۵ بارداری اثردهی ۵۰ درصد دارد.

چنانچه هدف شما از مصرف این دارو سقط جنین است بهتر است قبل از هر اقدامی برای انجام این کار با عوارض و همچنین شرایط قانونی آن آشنا شوید.

دستورالعمل برای جنین مرده  از ۱۳-۲۰ هفته

اگر چه سایتوتک به تنهایی نیز می توانید برای سقط جنین در سه ماهه دوم استفاده  شود، شانس عوارض جدی مانند پارگی رحم و یا افزایش خونریزی به عنوان پیشرفت بارداری را دارد.

دسترسی به مراقبت های اضطراری در یک مرکز پزشکی ضروری است، و زنان نباید تلاش به تنهایی برای سقط جنین کنند. آنها همچنین باید برای عبور جنین و جفت در این مرحله آماده  شوند.

هنگامی که خونریزی و انقباضات آغاز می شود، بهتر است خانم ها برای رفتن به بیمارستان و گزارش سقط جنین آماده باشند.

در کشورهایی که سقط جنین به شدت توسط قانون محدود میشود، پرسنل بیمارستان ممکن است لازم به گزارش تمام تلاش سقط جنین به مراجع قانونی باشند.

قرار دادن تنها یک قرص ۲۰۰-میکروگرمی در انتهای واژن کافیست مصرف بیش از حد این قرص در سه ماهه دوم  از بارداری خطرناک است.

حدود نیمی از زنان با سن حاملگی از ۱۳-۲۰ هفته سقط جنین را در ۱۰-۱۵ ساعت پس از اولین مصرف واژینالی از میزوپروستول با ۸۰-۹۰ درصد موفقیت میباشند.

برای دیدن کل مطلب کلیک کنید

منبع مطلب : niniban.com

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب