دلنوشته در مورد 13 آبان

دلنوشته در مورد 13 آبانمهدی

بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

دلنوشته در مورد 13 آبان را از این سایت دریافت کنید.

متن برای روز دانش آموز و ۱۳ آبان؛ زیبا و ادبی

۱۳ آبان روز حماسه آفرینی دانش آموزان در سال ۵۷ است که به نام دانش آموز ثبت گردیده. متن برای روز دانش آموز (متن ادبی) می‌تواند اهمیت و شکوه چنین روزی را یادآور شود و به دانش‌آموزان انگیزه دهد.

ستاره » ???? هنر » ???? ادبیات » متن و جملات » متن ادبی » متن برای روز دانش آموز و ۱۳ آبان؛ زیبا و ادبی

متن برای روز دانش آموز و ۱۳ آبان؛ زیبا و ادبی

۱۳ آبان روز حماسه آفرینی دانش آموزان در سال ۵۷ است که به نام دانش آموز ثبت گردیده. متن برای روز دانش آموز (متن ادبی) می‌تواند اهمیت و شکوه چنین روزی را یادآور شود و به دانش‌آموزان انگیزه دهد.

آخرین به روز رسانی: آبان 2, 1401

۱۳ آبان یکی از روزهایی است که تاریخ جمهوری اسلامی آن را فراموش نخواهد کرد. چرا که در آن روز دانش‌آموزان بیدار و هوشیاری که به وضع ناعادلانه جامعه اعتراض داشتند به نشانه اعتراض به همراه برخی دانشجویان در دانشگاه تهران اجتماع کردند.

از آن جایی که مامورین حکومتی نتوانستند آنها را با انتشار گاز اشک‌آور متفرق کنند، همه را به گلوله بستند و ۵۶ نفر شهید و صد‌ها نفر مجروح شدند. این روز در ذهن همه ایرانیان باقی خواهد ماند؛ زیرا به دنیا نشان داد که مردم ایران زیر بار ظلم، ستم و ناعدالتی و دزدی از بیت‌المال نخواهند رفت و از کودک تا بزرگسال برای اهداف خود جان می‌دهند.

به پاس اتفاقات مهم این روز بسیاری از شاعران، نویسندگان و هنرمندان آثار هنری زیبایی را به وجود آورده‌اند. در صورتی که تمایل دارید زیباترین متن‌های ادبی درباره روز دانش‌آموز و ۱۳ آبان را بخوانید با ما همراه باشید.

متن برای روز دانش آموز و ۱۳ آبان

متن ادبی درباره روز دانش آموز و ۱۳ آبان

ناگزیر فردای انقلاب به دست نسل جوان سپرده خواهد شد و نسل جوان باید از همان سرچشمه زلالی بنوشد که دانش‌آموزان ۱۳ آبان نوشیدند و باید از همان منبعی بهره گیرند که الهام‌بخش آن دانش‌آموزان با شهامت بود. دانش‌آموزان بازوان پرتوان و باغبانان باغ انقلابند؛ پس ای باغبانان فردای اسلامی، مبادا غفلت کنید آفت‌ها در کمینند تا میوه‌های باغ را از بین ببرند. لذا بر شماست که باغ را از خطر بارهای مسموم و سمی و آفات در کمین نشسته پاس بدارید و این باغ را به گلستانی برای همه تبدیل کنید. باید بدانید که این هدف تنها با همت و تلاش نسل جوان و نوجوان کشور محقق خواهد شد.

∗∗∗∗

دانش‌آموز کسی است که در پی دانش آموختن است . او تشنه دانستن است. او می‌داند که برای فتح فرداهای روشن بدون دانایی و توانایی ممکن نیست و در حصار تنگ کتاب‌های درسی محدود نمی‌ماند و آفاق مطالعه خود را گسترش می‌دهد و به جهان تازه پنجره‌ها می‌گشاد، تا نفسی تازه در هوایی تازه را تجربه کند.

∗∗∗∗

سیزده آبان روز فریاد بود و روز شهادت، روز مشت‌های گره کرده امت. روز فتح بود، روز خروشیدن روح‌های پاک. روز جرقه و روز آتش بود. روز فریاد و اعتراض و اعتصاب و تحصن بود. روز واشکفتن گل امید و روز گریه خورشید بود. آن روز روز دانش‌آموز بود

∗∗∗∗

دانش‌آموزان، آینده‌سازان این کشور هستند و همواره باعث افتخار مردم خود بوده‌اند. امروزه نیز آنچه برای دانش‌آموز مسلمان ایرانی، با اهمیت تلقی می‌شود، آمیختن دانش با دین و تعهد و تخصص است. داشتن هر یک از این دو به تنهایی مانند پریدن با یک بال است که سرانجام آن تنها سقوط و شکست است.. دانش آموز بیدار دل و روشن ضمیر میهن اسلامی، تک‌بعدی زندگی نمی‌کند و هرگز از علم، بتی در برابر دین نمی‌سازد و به علم پرستی گرفتار نخواهد شد. برای دانش آموز ایرانی آن چه اصالت دارد، ایمان، معنویت، عدالت و کرامت انسانی است.

متن ادبی درباره روز دانش آموز

∗∗∗∗

۱۳ آبان یک روز معمولی در تقویم ما نیست. روز دانش‌آموز، تنها یکی از عناوینی است که در تقویم روز ۱۳ آبان نوشته شده است. اتفاقات مهم دیگری نیز در این روز سرنوشت‌ساز اتفاق افتاده است. تسخیر سفارت آمریکا توسط دانشجویان و تبعید امام‌خمینی نیز از جمله اتفاقاتی است که در این روز به وقوع پیوسته و اهمیت آن بر هیچ کس پوشیده نیست.

∗∗∗∗

روز ۱۳ آبان که در تقویم جمهوری اسلامی ایران به عنوان روز مبارزه با استکبار جهانی نام‌گذاری شده است و  یادآور سه واقعه مهم در تاریخ معاصر ایران است و این موضوع ۱۳ آبان را به یکی از موثرترین و به یادماندنی روزهای تقویم کشور ما تبدیل کرده است.

∗∗∗∗

روز دانش‌آموز، فرصتی برای تجدید عهد با قلم، کتاب و دین و دانش است. دانش‌آموزی که قدر گوهر خویش رابشناسد و ارزش زندگی و زمان را بداند، مجاهدی است که در سنگر دانش به ستیز با جهل، تاریکی و بی‌مسئولیتی می‌پردازد. دانش آموز متعهد و بیدار ایرانی باید در کنار درس و علم، برای ادب و هوشیاری اجتماعی نیز سهمی بزرگ قایل شود و تک بعدی پیشرفت نکند. آینده درخشان هر انسان تنها در گرو نمره های عالی در مدارس و دانشگاه نیست، بلکه دانش‌آموز باید به چیزهای دیگری مانند معنویت، انسان‌دوستی و خداجویی نیز بیاندیشد.

∗∗∗∗

وظیفه دانش‌آموزان، تنها فراگیری محتوای علمی دروس و داشتن نمره‌های عالی در آنها نیست، بلکه توجه به رشد شخصیت، کشف استعدادهای نهفته، تقویت روحیه خودباوری و اعتماد به نفس نیز از وظایف آنان است. دانش آموزان باهوش و بیدار ما می توانند در کنار تحصیل، بذر باور را در زمین بارور دل‌ها بیفشانند و نهال ایمان را در بوستان جان خود بکارند تا در سال‌های آینده شاهد شکفتن شکوفه صداقت، شهامت و خدمت بر شاخسار وجودشان باشند. باشد که این دانش‌آموزان برای کشور خود افتخارآفرین شوند.

∗∗∗∗

دانش‌آموز ایرانی حماسه‌های بزرگی را در عرصه نبرد، تولید دانش و خودباوری و خودسازی رقم زده است. او قلبی دارد که هزاران بار خورشید امید در آن طلوع کرده است. او چشمی دارد که توکل آشناتر از آن نیافته است و صدایی دارد که جز حرف حق و عدالت چیز دیگری از آن به گوش نرسیده است. به امید آنکه اهداف فرداهای کشور ما توسط شما برآورده شود و کشوری پاک و عادل برای خویش و هم‌نوعان خویش بسازید.

∗∗∗∗ دانش آموزان نوجوان امروز و آینده‌ساز فردا

چه دلهره‌های دلکش و اضطراب‌های غریبی است این ترانه رویش و این عطش بی‌امان دانستن. قدر پرسش‌هایت و قدر سردرگمی‌هایت در پاسخ درست را خوب بدان. بگذار آسان و بی‌کم و کاست، شعله های کوچک اندیشه و احساس در تو شکوفا شود. بگذار تا روح پاکت خوب را از بد تشخیص دهد. باشد که در آینده، افتخار کشور عزیزمان باشی و قدم‌های مهمی در سربلندی آن در دنیا برداری.

برای دیدن کل مطلب کلیک کنید

منبع مطلب : setare.com

زیباترین دل نوشته های 13 آبان روز دانش آموز

زیباترین دل نوشته های 13 آبان روز دانش آموز روز دانش آموز 13 آبان ماه هرسال است و در ادامه زیباترین دل نوشته های 13 آبان روز دانش آموز را برای شما آورده ای

زیباترین دل نوشته های 13 آبان روز دانش آموز

مجموعه : اس ام اس تبریک و مناسبتی

زیباترین دل نوشته های 13 آبان روز دانش آموز

روز دانش آموز 13 آبان ماه هرسال است و در ادامه زیباترین دل نوشته های 13 آبان روز دانش آموز را برای شما آورده ایم. متن تبریک روز دانش آموز در 13 آبان را در سماتک می خوانید.

سیزده آبان ۵۷ بود. دانشجویان و دانش آموزان، مانند روزهای پیش، در دانشگاه تهران اجتماع کرده بودند و با شعارهای توفنده و مشت های گره کرده، جنایت های رژیم منفور پهلوی را محکوم می کردند و خواهان برپایی حکومت اسلامی به رهبری امام خمینی(ره) بودند. عده ای از جوانان در کنار نرده های دانشگاه و عده ای دیگر در زمین چمن دانشگاه، علیه رژیم شعار می دادند. این وضعیت تا ظهر ادامه داشت، که ناگهان، گلوله های قساوت دژخیمان شاه، فضای پیرامون دانشگاه را در تاریکی فرو برد. بیش از شصت تن از دانش آموزان، به خاک و خون کشیده شدند. به همین مناسبت، این روز را روز دانش آموز نامیدند، تا برای همیشه چراغی فرا راه دانش آموزان عزیز کشورمان باشد و روحیه ی ظلم ستیزی و عدالت خواهی را در آنان، هماره زنده نگه دارد.

در حالی که انقلاب اسلامی مردم ایران به رهبری امام خمینی(ره) به روزهای سرنوشت سازی نزدیک می‌شد همه اقشار مردم ایران از زن و مرد و پیر و جوان، سعی در ایفا کردن نقش تاریخی خود و عمل به تکلیف الهی داشتند. در این میان دانش‌آموزان و نوجوانان شور و حال دیگری داشتند. صبح روز ۱۳ آبان ۱۳۵۷، دانش‌آموزان در حالی که مدارس را تعطیل کرده بودند، به سمت دانشگاه تهران حرکت کردند تا صدای اعتراض خود را به گوش همگان برسانند. این جوانان پر شور و خداجو، گروه گروه، داخل دانشگاه شدند و به همراه دانشجویان و گروه‌های دیگری از مردم در زمین چمن دانشگاه اجتماع کردند. مأموران،‌ ابتدا چند گلوله گاز اشک‌آور در میان این جمعیت خروشان پرتاب کردند؛ اما، اجتماع کنندگان در حالی که به سختی نفس می‌کشیدند، صدای خود را رساتر کرده و با فریاد الله‌اکبر، لرزه بر اندام مأموران مسلح شاه افکندند.

مطلب در مورد روز دانش آموز

یوم اللّه سیزده آبان، یادآور حماسه ها، ایثارها و فداکاری های دانش آموزان عزیزمان است. این روز با شکوه بدین سبب، روز «دانش آموز» نامیده شد، تا خاطره ی فرزندان دلیر انقلاب برای همیشه جاودان بماند و درسی فراموش ناشدنی برای تمام دانش آموزان در سراسر گیتی باشد که با ابرقدرت ها و چپاول گران بین المللی به مبارزه ی بی امان بپردازند و عزت را بر زندگی ذلت بار ترجیح دهند. روز دانش آموز به همه ی مستضعفان جهان می آموزد که علیه مستکبران قیام کنند و حقوق مسلم و از دست رفته ی خویش را از چنگال استکبار و استعمار بیرون کشند. پیام روز دانش آموز به مسلمانان این است که: تنها در برابر والایی های ارجمند مکتب توحید به نماز بایستید و فقط در پیشگاه خدا به کرنش و سجود بنشینید.

امروز سيزدهم آبان است، روز من، روز تو، روز هم بستگي ما، روز گره كردن مشت ها و فرود آن بر سر استكبار. سالروز كندن سيم خاردارهاي لانه اي كه استعمار را به روح ما تنگتر مي كرد و بالارفتن از ديواري كه حصار شده بود بر عزت نفس مان.

و امروز، روزي است كه جوانان آزاده ايراني شرف و عزت و استقلال را به خود هديه دادند و از استعمارگران غرورشان را پس گرفتند. امروز روزي است كه نوجوانان ايران از جان گذشتگي و رشادتشان را به جهانيان نشان دادند و با خونشان انقلاب را تثبيت كردند و دست طمع چپاول گران را از ايران بريدند. ايران در سيزدهم آبان درخشيد و هر يك از شعشعه هاي اين درخشش يك جوان دانش آموز بود. درخششي كه هنوز ادامه دارد و از فروغ آن ايران روشن و درخشنده است.

سيزدهم آبان، تو را خوب مي شناسم . تاريخ ميهنم در اين روز تلا لويي خدايي دارد. روزي كه سرزمينم ، مردمانم ، جوانانم از پير مريد خود جدا افتادند ، و دگر روز دانش­ آموزان وطنم صف به صف ، با اراده اي آهنين ، نماز عشق را به جماعت اقتدا كردند ؛روزگاري ديگر چنين روزي دانشجويانم ، به پيروي از پير خمين، ديوارهاي بلند و پوشالي استكبار را فرو ريختند و زيبنده ترين درفش شجاعت را برافراشتند.روزي كه سرزمينم ، مردمانم ، جوانانم از پير مريد خود جدا افتادند ،ديدي كه ايرانيان از پاي ننشستند و با رهبر خود تا پاي جان عهد جانانه بستند .ديدي كه ساليان دراز فراق آخر شد ، ديدي كه پير فرزانه ام مرا در اغوش كشيد و اكنون تو اي جهان، باز مي بيني؛رفته از جهان ،اگر چه آن روح خدا ليكن علم مهرش ، بر پاست هنوز و تا تاريخ مي نگارد ؛ چنين خواهد نگاشت : روح الله براي هميشه در دل­هاي آزادي­خواه جهان جاودانه خواهد بود.

سيزده آبان از راه مي رسد و با خود حماسه هاي جاويد آن روزها را زنده مي كند، آن روز دانش آموزان اين مرز و بوم حماسه ها آفريدند، حماسه هايي كه چون درختان تنومند قد برافراشتند و سبزي خويش را از قلبهاي سبز و مالامال از عطوفت نونهالان عاشق به عاريه گرفتند و سربلندي خود را از استقامت و پايمردي بزرگ مرداني كوچك به ارث بردند. گرامي باد ياد و خاطره آن روزه روز گریه خورشید.

سيزده آبان روز فرياد بود و روز شهادت، روز مشت هاي گره كرده امت، روز فتح بود، روز خروشيدن روح هاي پاك، روز جرقه و روز آتش بود، روز فرياد و اعتراض و روز اعتصاب و تحصن بود، روز واشكفتن گل اميد و روز گريه خورشيد بود. آن روز روز «دانش آموز» بود.

برای دیدن کل مطلب کلیک کنید

منبع مطلب : www.samatak.com

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب