پیامدهای مصرف مواد مخدر

پیامدهای مصرف مواد مخدرمهدی

بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

پیامدهای مصرف مواد مخدر را از این سایت دریافت کنید.

پیامدها و عوارض اعتیاد به مواد مخدر

پیامدهای مصرف مواد مخدر چیست؟ با وجود اینکه امروزه متخصصین، رسانه‌ها، تبلیغات شهری و... اطلاعات زیادی در مورد پیامدها و اثرات منفی...

پیامدها و عوارض اعتیاد به مواد مخدر | از مخدرها بیشتر بدانید

نویسنده : دکتر فرزاد طباطبایی

خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با عوارض اعتیاد به مواد مخدر پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.

پیامدهای مصرف مواد مخدر چیست؟ با وجود اینکه امروزه متخصصین، رسانه‌ها، تبلیغات شهری و... اطلاعات زیادی در مورد پیامدها و اثرات منفی اعتیاد می‌دهند، اما با این حال کم نیستند افرادی که سالانه به دلیل ناآگاهی و با تصورات مثبت از اثرات مواد مخدر به دام آن گرفتار می‌شوند. مصرف مواد مخدر تمام جنبه‌های زندگی فرد را تحت تاثیر قرار می‌دهد و پیامدهایی جبران ناپذیری به همراه خواهد داشت. با اطلاع از عوارض و پیامدهای مصرف مواد مخدر می‌توانید با آگاهی بیشتری برای ادامه مصرف و یا ترک آن تصمیم بگیرید. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه عوارض مواد مخدر بر بدن کلیک کنید.

مخدر ها چه موادی را شامل می شوند؟

مواد مخدر که به مواد افیونی نیز معروف هستند در کشور ایران شیوع مصرف بسیار بالایی دارند. این مواد یا مستقیماً از گیاه خشخاش به دست می‌آیند، یا در آزمایشگاه و از طریق افزودن یکسری مواد شیمیایی تولید می‌شوند. مخدرها تریاک، شیره، سوخته تریاک، هروئین، مرفین، کدئین و ترامادول را دربرمی‌گیرند. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه مواد مخدر کلیک کنید.

پیامدها و عوارض اعتیاد به مواد مخدر 

اکثر عوارض جسمی رایج مربوط به مواد مخدر، به‌ واسطه‌ی فعل و انفعالات شیمیایی آن در بدن قابل پیش‌بینی هستند. این عوارض در کوتاه مدت و بلند مدت تفاوت‌هایی دارند. به همین منظور آن‌ها را در دو بخش مختلف توضیح می‌دهیم. این عوارض در کوتاه مدت، معمولاً موارد زیر را شامل می‌شوند:

1. عوارض کوتاه مدت 

-ایجاد حالت تیرگی و ابهام در ذهن

-احساس رخوت در بدن -بروز مشکلات تنفسی

-حالت تهوع و استفراغ

-یبوست -سرگیجه و سردرد -خشکی دهان

برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه تاثیر مواد مخدر بر مغز کلیک کنید.

2. پیامدها و عوارض اعتیاد به مواد مخدر در دراز مدت

مصرف طولانی مدت مواد مخدر به خاطر ایجاد اعتیاد و وابستگی در بدن به عوارض و مشکلات جدی‌تری می‌انجامد. این مشکلات موارد زیر را دربر می‌گیرد:

-ضربان قلب نامنظم و افزایش خطر سکته قلبی

-تجربه یبوست و دردهای شکمی شدید

-بروز اختلالات هورمونی

-تضعیف استخوان‌ها

-تجربه دردهای نامشخص

-دچار شدن به اختلالات روحی-روانی نظیر افسردگی (برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه افسردگی کلیک کنید)

برای کسب اطلاعات در زمینه تاثیر مواد مخدر بر شیر مادر کلیک کنید.

سایر پیامدهای مصرف مواد مخدر

علاوه بر عوارض و پیامدهای جسمی، مصرف مواد مخدر با دیگر پیامدهایی نیز همراه است که برخی از آن‌ها به شرح زیر هستند:

1. مشکلات اقتصادی خانواده

مصرف مواد مخدر ارتباط مستقیمی با کارکرد فرد دارد. اگر پدر خانواده که وظیفه تامین رفاه اقتصادی خانواده را بر دوش دارد درگیر مواد مخدر شود، نمی‌تواند عملکرد شغلی خوبی از خود نشان دهد و در نتیجه درآمدی نخواهد داشت. از سوی دیگر بخش زیادی از درآمد صرف تهیه مواد مخدر می‌شود و به همین دلیل وضعیت اقتصادی خانواده روز به روز بدتر خواهد شد.

2. ایجاد مشکل در روابط زناشویی

مواد مخدر با تغییراتی در میل جنسی همراه هستند. ممکن است در اثر مصرف مواد مخدر میل جنسی فرد کاهش و یا افزایش یابد اما در هر دو صورت روابط زناشویی با اختلال مواجه می‌شود. از سوی دیگر ممکن است فرد پس از مصرف مواد مخدر دچار رفتارهای پرخطر جنسی شود که که در این صورت احتمال ابتلا به بیماری‌های مقاربتی و انتقال آن به شریک جنسی نیز وجود دارد. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه تاثیر مواد مخدر بر عملکرد جنسی کلیک کنید.

3. پیامدهای اجتماعی

مسلم است که والدین معتاد نمی‌توانند فرزندان سالمی تربیت کنند و در نتیجه فرزندی با مشکلات فراوان تحویل جامعه می‌دهند. همچنین ممکن است فرد با گذشت مدتی از مصرف مواد مخدر، دیگر توان خرید آن را نداشته باشد و برای تهیه آن به فروشندگی مواد روی بیاورد. برای کسب اطلاعات در زمینه تعریف اعتیاد کلیک کنید.

نشانه های بروز اوردوز در مصرف مواد مخدر 

از آنجایی که مصرف مواد مخدر فعالیت سیستم عصبی مرکزی را کاهش می‌دهد، مصرف مقادیر زیاد مخدرها به طرز خطرناکی منجر به کاهش و یا حتی توقف تنفس در فرد مصرف کننده خواهد شد. این مسئله جریان خون به مغز را کاهش می‌دهد و درنهایت به مرگ می‌انجامد. ایست تنفسی معمولاً در شب اتفاق می‌افتد اما امکان بروز آن در سایر اوقات روز نیز وجود دارد.

افراد مسن یا افرادی که سابقه‌ی آپنه تنفسی (اختلال وقفه‌ی تنفسی در خواب)، مشکلات قلبی، ریوی و سایر مشکلات پزشکی را دارند، با استفاده از مواد مخدر بیشتر در معرض بروز آسیب و اختلالات تنفسی قرار می‌گیرند. هم‌چنین ترکیب مخدر با سایر مواد اعتیاد آور یا مصرف هم‌زمان آن با الکل یا مواد محرک خطر اوردوز را به میزان بسیار زیادی افزایش می‌دهد. نشانه ها و علائم اوردوز مواد مخدر موارد زیر را شامل می شود:

- احساس خواب آلودگی مفرط

- بروز مشکل در نفس کشیدن

- کاهش سرعت تنفس یا ایست تنفسی

- خرناس یا خروپف کردن به دلیل وجود مشکل تنفسی

- سرد شدن پوست بدن

- شل شدن و تضعیف ماهیچه‌ها

- کبودی و تیرگی پوست، لب و ناخن‌ها

- از دست دادن هشیاری و رفتن به کما

برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه مواد اعتیاد آور و مواد محرک کلیک کنید.

هشدارهایی درباره اوردوز مواد مخدر

توجه کنید که اگر مصرف مخدر به صورت وریدی از طریق تزریق صورت گرفته باشد، احتمال بروز اوردوز به میزان بسیار بالاتری وجود دارد. علاوه بر این، برخی از مخدرها هستند که مقادیر بسیار کم آن‌ها نیز می‌تواند منجر به اوردوز شود و برای فرد کشنده باشد. فنتانیل و کارفنتانیل ازجمله‌ این مواد می‌باشند. مصرف هروئین به دلیل اینکه اکثراً با فنتانیل و کارفنتالین همراه است، در چند دقیقه می‌تواند به مرگ منجر شود.

برای دیدن کل مطلب کلیک کنید

منبع مطلب : honarehzendegi.com

پیامدهای اعتیاد به مواد مخدر

درمان و بازیابی اعتیاد به مواد مخدر و پیام‌های آن کلیدی است و امیدوارکننده‌ترین راه برای بهبود دسترسی و کیفیت درمان اعتیاد است. شواهد علمی امیدوار کننده نشان می دهد که ادغام مراقبت های ترک اعتیاد با م

پیامدهای اعتیاد به مواد مخدر

نویسنده

دکتر شهرام حسام بختیاری

ناشر

کلینیک ترک اعتیاد و روانپزشکی دی

خدمات برای بهبود و درمان سوء مصرف مواد مخدر به طور علمی و تخصصی در کلینیک ترک اعتیاد ارائه می شود. از آن جایی که سوء استفاده از مواد مخدر به طور سنتی به عنوان یک مشکل اجتماعی یا جنایی دیده می شود، این خدمات معمولاً به عنوان مسئولیت سیستم های مراقبت های بهداشتی در نظر گرفته نمی شود و افرادی که برای ترک اعتیاد نیاز به مراقبت دارند، از گزینه های درمانی با کیفیت مناسب استفاده می کنند که عموماً پوشش بیمه ای ندارند.

عواقب کلی اعتیاد به مواد مخدر

در حقیقت، عواقب اعتیاد به مواد مخدر بر سلامت جسمی، روانی، اجتماعی و معنوی اغلب به شدت تأثیر می گذارد. اعتیاد به مواد مخدر می‌تواند افراد را به مکان‌های تاریک ببرد و تفکر هذیانی، ناشی از تغییرات شیمیایی در مغز، می‌تواند آن ها را در آن جا نگه دارد.

پیامدهای فیزیکی اعتیاد به مواد مخدر

عواقب فیزیکی اعتیاد شاید واضح ترین عواقب برای فرد باشد. خراش‌ها، کبودی‌ها، علائم ترک، سوختگی لب‌ها، آبسه‌های پوستی، بیماری‌ها (مانند اچ‌آی‌وی یا هپاتیت)، افزایش تحمل، وابستگی فیزیکی و علائم ترک اعتیاد همگی پیامدهای فیزیکی هستند. سوء استفاده جسمی و جنسی نیز می تواند از پیامدهای اعتیاد به مواد مخدر باشد.

پیامدهای ذهنی اعتیاد به مواد مخدر

برخی از پیامدهای روانی رایج اعتیاد به مواد مخدر عبارتند از افسردگی، اضطراب، نوسانات خلقی و روان پریشی. در حالی که روان پریشی معمولاً نتیجه مستقیم مصرف مواد مخدر است، افسردگی، اضطراب و نوسانات خلقی می تواند هم یک نتیجه مستقیم و هم غیرمستقیم باشد و حتی پس از قطع مصرف دارو ادامه یابد. هنگامی که فردی از اعتیاد به مواد مخدر رنج می برد و همچنین دارای یک اختلال روانی است، چه قبل از مصرف مواد مخدر دچار اختلال شده باشد و چه پس از مصرف مواد مخدر اختلال او شروع شده باشد، به این حالت تشخیص دوگانه گفته می شود. درمان با تشخیص دوگانه در این موارد مؤثرتر است.

پیامدهای اجتماعی اعتیاد به مواد مخدر

پیامدهای اجتماعی اعتیاد معمولاً بیشترین بحث را در مورد آن دارد. ترک تحصیل، از دست دادن شغل، بستری شدن در بیمارستان، مشکلات قانونی، اتهامات و غیره)، حبس و زندان، روابط آشفته و مجرم یا قربانی هر نوع سوء استفاده، همه این ها پیامدهای اجتماعی اعتیاد به مواد مخدر هستند. گاهی اوقات به نظر می رسد فردی که معتاد است با هیچ یک از این مشکلات مواجه نیست. آن ها ممکن است شغل خود را حفظ کنند، مدرک بگیرند و روابط خود را حفظ کنند. این امر تشخیص اعتیاد را دشوارتر می کند و انکار را تقویت می کند. اما اعتیاد یک بیماری پیشرونده است و در نهایت، حتی فردی که در یک اعتیاد عملکردی قرار دارد، اگر برای اعتیادش کمک نگیرد، با مشکلات اجتماعی مواجه خواهد شد.

پیامدهای معنوی اعتیاد به مواد مخدر

عواقب معنوی اعتیاد به مواد مخدر برای هر کسی، خواه مذهبی، آدم با دین، یا بی دین باشد، اتفاق می افتد. این نوع پیامدها شامل احساس ناامیدی، تنهایی، ترس، گناه، شرم، ناصادق بودن، همیشه ناراحتی و بی قراری بدون دلیل مشخص است. مانند پیامدهای ذهنی، قطع ارتباط معنوی می تواند پس از قطع مصرف مواد مخدر آشکارتر شود.

عواقب سوء مصرف مواد مخدر ممکن است برای همه متفاوت به نظر برسد. چیزی که ممکن است برای یک نفر خفیف و بی اهمیت به نظر برسد، ممکن است برای دیگری مانند پایان دنیا باشد. صرف نظر از تفاوت‌های فردی، همه می‌توانند با درمان اعتیاد، حمایت مداوم و احساس هدف از بیماری اعتیاد به انواع مواد مخدر رهایی و بهبود پیدا کنند.

راهکار منطقی برای درمان بیماری اعتیاد                                                                           

بهترین و علمی ترین راه برای ترک دائمی انواع مواد مخدر مراجعه به کلینیک ترک اعتیاد و روانپزشکی می باشد. زیرا در این مکان  علاوه بر درمان مصرف مواد مخدر، ریشه های روانی و دلایل اصلی ایجاد اعتیاد شناسای و درمان می شود.

کلینیک روانپزشکی و ترک اعتیاد دی به عنوان تنها کلینیک ترک اعتیاد با امکانات بیمارستانی و رفاهی مفتخر است که به صورت شبانه روزی آماده ارائه خدمات روانپزشکی و ترک اعتیاد به هموطنان گرامی می باشد.

پیامدهای اعتیاد پیامدهای مواد مخدر پیامدهای ترک اعتیاد پیامدهای اعتیاد به مواد مخدر پیامدهای ذهنی اعتیاد پیامدهای فیزیکی اعتیاد پیامدهای معنوی اعتیاد پیامدهای اجتماعی اعتیاد ترک اعتیاد

تاریخ انتشار : ۱۴۰۱/۰۴/۰۷

تعداد بازدید : ۴۰۹

آخرین بروز رسانی : ۱۴۰۱/۰۴/۰۹

مقالات مرتبط

اهمیت درمان اعتیاد به مواد مخدر

دلایل اعتیاد به مواد مخدر و علائم آن

نگاهی به مسئله اعتیاد به مواد مخدر

علل و عوامل مصرف مواد مخدر

صفحات مرتبط

اثرات اعتیاد به مواد مخدر

تشخیص اعتیاد تشخیص اعتیاد ماهیت اعتیاد

برای دیدن کل مطلب کلیک کنید

منبع مطلب : www.day-ravan.com

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب