محمد قوچانی کیست

محمد قوچانی کیستمهدی

بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

محمد قوچانی کیست را از این سایت دریافت کنید.

محمد قوچانی کیست؟

محمد قوچانی ( ۱۳۵۵ در رشت ) روزنامه‌نگار اهل ایران است. وی سردبیر روزنامه اعتماد ملی بود. محمد قوچانی فعالیت مطبوعاتی خود با نوشتن یادداشت‌های سینمایی در

محمد قوچانی کیست؟

محمد قوچانی (۱۳۵۵ در رشت) روزنامه‌نگار اهل ایران است. وی سردبیرروزنامه اعتماد ملی بود.محمد قوچانی فعالیت مطبوعاتی خود با نوشتن یادداشت‌های سینمایی در نشریه محلی «کادح» گیلان آغاز کرد و پس از آن به همکاری با نشریه «گام» پرداخت. پس از آن که برای ادامه تحصیل به تهران رفت، از سال ۱۳۷۴ به همکاری با نشریه «عصر ما» ارگان سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی ایران پرداخت.روزنامه‌های جامعه، نشاط و عصر آزادگان برای قوچانی آغاز دوره جدیدی از روزنامه‌نگاری بودند که در سال‌های پس از دوم خرداد ۱۳۷۶ تجربه کرد و به تدریج با نوشته‌های انتقادی خود علیه اکبر هاشمی رفسنجانی و برخی از سیاست‌مداران محافظه‌کار به شهرت رسید. او در جریان توقیف‌های پیاپی با روزنامه‌های خرداد، و اخبار اقتصادی نیز کار کرد، و در سال ۱۳۷۹ به اتهام نشر اکاذیب و توهین به مقدسات به مدت ۳۶ روز بازداشت شد.محمد قوچانی پس از آن با مریم باقی دختر عمادالدین باقی روزنامه‌نگار و نویسنده سرشناس ازدواج کرد. محمد عطریانفر مدیر وقت روزنامه همشهری در سال ۸۰ قوچانی را به سردبیری مجله «همشهری ماه»، ضمیمه فرهنگی روزنامه همشهری منصوب کرد، اما مدتی بعد این مجله پرطرفدار تحت فشار قوه قضائیه از انتشار بازماند تا قوچانی با همکاری احمد غلامی و مهران کرمی و گروهی از روزنامه‌نگاران جوان با انتشار ضمیمه روزانه همشهری به عنوان «همشهری جهان» دوره حرفه‌ای کار خود را آغاز کند. پس از آن قوچانی به همراه همین تیم روزنامه شرق را منتشر کرد اما تجربه توقیف روزنامه هم‌میهن و شرق سرانجام او را به انتشار مجله شهروند امروز به همراه تعدادی دیگر از روزنامه‌نگاران از جمله احمد زیدآبادی، حسین یاغچی، محمد طاهری، رضا خجسته رحیمی، مهدی یزدانی خرم، محسن آزرم، اکبر منتجبی و فرید مدرسی واداشت. این مجله نیز پس از چندی توقیف شد. پس از آن به عنوان سردبیر ضمیمه سیاسی روزنامه اعتماد ملی با تعدادی از افراد تیم قبلیش مشغول به کار شد. او سردبیر مجله ایراندخت به صاحب امتیازی مجمع اسلامی بانوان زیر نظر فاطمه کروبی همسر شیخ مهدی کروبی بوده است. او هدف از فعالیتش در این نشریهٔ متفاوت را تلاش برای ایجاد جامعه مدنی تلقی می‌کند. آخرین کار مطبوعاتی محمد قوچانی سردبیری مجله مهرنامه تا شماره چهارم آن بود که سپس با کناره گیری وی از مسئولیت همراه شد.انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۸۸او پس از استعفای دکتر رضا انصاری، سردبیر روزنامه اعتماد ملی، از سوی شورای سیاستگزاری روزنامه به عنوان سردبیر منصوب شد. او در دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری از مهدی کروبی حمایت کرد.او هم چنین پس از انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۸۸ به سردبیری هفته نامه ایراندخت به مدیریت فاطمه کروبی منصوب شد.بازداشت و آزادیمحمد قوچانی در ادامه بازداشت‌های پس از ناآرامی‌های مربوط به انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۸۸، در بامداد روز شنبه ۳۰ خرداد توسط ماموران امنیتی بازداشت شد. حدود دو ماه پس از بازداشت قوچانی روزنامه اعتماد ملی در ۲۶ مرداد توقیف موقت شد. او سرانجام در ساعت دو بامداد جمعه ۸ آبان پس از ۱۳۱ روز بازداشت، توسط ماموران در یکی از خیابان‌های تهران، روبروی یک آژانس رها شد. برخی منابع از سپردن وثیقه ۲۰۰ میلیون تومانی توسط وی خبر دادندتالیفاتمجموعه مقالات محمد قوچانی در چندین کتاب از جمله «بازی بزرگان»،"یک گام به پیش، دو گام به پس" ،«پدرخوانده و چپهای جوان»، «یقه‌سفیدها»، «جمهوری مقدس»، «برادر بزرگتر مرده است»، «فیلسوف‌ها و شومن‌ها»، «نازی‌آبادی‌ها»، «پدرخوانده و راست‌های جوان» و «سه اسلام» انتشار یافته است.

+ نوشته شده در چهارشنبه هجدهم خرداد ۱۳۹۰ ساعت 16:35 توسط دربدر لرستانی  |

برای دیدن کل مطلب کلیک کنید

منبع مطلب : diplomatkordi.blogfa.com

محمد قوچانی

محمد قوچانی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

برای تأییدپذیری کامل این مقاله به منابع بیشتری نیاز است. لطفاً با توجه به شیوهٔ ویکی‌پدیا برای ارجاع به منابع، با ارایهٔ منابع معتبر این مقاله را بهبود بخشید. مطالب بی‌منبع را می‌توان به چالش کشید و حذف کرد.

محمد قوچانی

زادهٔ ۳۱ شهریور ۱۳۵۵ (۴۶ سال)

رشت،  ایران محل زندگی تهران ملیت ایرانی پیشه روزنامه‌نگار مقاله‌نویس مذهب شیعه

منصب سردبیر سازندگی (روزنامه)

سردبیر مهرنامه

سردبیر روزنامه مردم امروز

سردبیر روزنامه اعتماد ملی

سردبیر همشهری ماه سردبیر ایراندخت سردبیر شهروند امروز

سردبیر روزنامه هم‌میهن

سردبیر سیاست نامه

مشاور رسانه‌ای رئیس‌جمهور (دولت دوازدهم سردبیر،مدیرمسئول و صاحب امتیاز آگاهی نو)

همسر(ها) مریم باقی فرزندان ایران حافظ

خویشاوندان عمادالدین باقی (پدر همسر)

فاطمه کمالی احمدسرایی (مادر همسر)

محمد قوچانی (زاده ۳۱ شهریور ۱۳۵۵ در رشت) روزنامه‌نگار اهل ایران و صاحب امتیاز ، مدیر مسئول و سردبیر مجله ی آگاهی نو است. او در کارنامه ی مطبوعاتی خود عضو تحریریه نشریه عصر ما (ارگان سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی در دهه هفتاد)، معاون سردبیر روزنامه همشهری در سالهای ۱۳۷۹ تا ۱۳۸۲ و بنیانگذار مجله همشهری ماه، سردبیر روزنامه های شرق، هم میهن، اعتماد ملی، آسمان، مردم امروز و سازندگی و سردبیر مجلات همشهری ماه، صدا، مهرنامه و سیاست نامه بوده و هم اکنون صاحب امتیاز، مدیر مسئول و سردبیر مجله آگاهی نو است. او همچنین عضو شورای مرکزی و معاون کمیته سیاسی حزب کارگزاران سازندگی ایران است.

قوچانی با مریم باقی فرزند عمادالدین باقی و فاطمه کمالی احمدسرایی ازدواج کرده است و دو فرزند به نام‌های حافظ و ایران دارد. قوچانی به عنوان رکورددار توقیف روزنامه در ایران شناخته می‌شود.[۱][۲][۳]

زندگی‌نامه[ویرایش]

محمد قوچانی فعالیت مطبوعاتی خود را با نوشتن یادداشت‌های سینمایی در نشریه محلی «کادح» گیلان آغاز کرد و پس از آن به همکاری با نشریه «گام» پرداخت. پس از آن که برای ادامه تحصیل به تهران رفت، از سال ۱۳۷۴ به همکاری با نشریه «عصر ما» ارگان سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی ایران پرداخت.

روزنامه‌های جامعه، نشاط و عصر آزادگان برای قوچانی آغاز دوره جدیدی از روزنامه‌نگاری بودند که فعالیت در آن‌ها را طی سال‌های پس از دوم خرداد ۱۳۷۶ تجربه کرد و به تدریج با نوشته‌های انتقادی خود علیه اکبر هاشمی رفسنجانی و برخی از سیاست‌مداران محافظه‌کار به شهرت رسید. او در جریان توقیف‌های پیاپی با روزنامه‌های خرداد و اخبار اقتصادی نیز کار کرد، و در سال ۱۳۷۹ به اتهام نشر اکاذیب و توهین به مقدسات به مدت ۳۶ روز بازداشت شد.

محمد قوچانی پس از آن با مریم باقی دختر عمادالدین باقی روزنامه‌نگار و نویسنده ازدواج کرد. محمد عطریانفر مدیر وقت روزنامه همشهری در سال ۱۳۸۰ قوچانی را به سردبیری مجله «همشهری ماه»، ضمیمهٔ فرهنگی روزنامه همشهری منصوب کرد، اما مدتی بعد این مجله پرطرفدار تحت فشار قوه قضائیه از انتشار بازماند تا قوچانی با همکاری احمد غلامی، مهران کرمی و گروهی از روزنامه‌نگاران جوان با انتشار ضمیمهٔ روزانه همشهری به عنوان «همشهری جهان» دورهٔ حرفه‌ای کار خود را آغاز کند. پس از آن، قوچانی به همراه همین گروه ، روزنامه شرق را منتشر کرد اما تجربهٔ توقیف روزنامه‌های هم‌میهن و شرق سرانجام او را به انتشار مجله شهروند امروز به همراه تعدادی دیگر از روزنامه‌نگاران از جمله اکبر منتجبی، احمد زیدآبادی، حسین یاغچی، محمد طاهری، رضا خجسته رحیمی، مهدی یزدانی خرم، محسن آزرم، و فرید مدرسی واداشت. این مجله نیز پس از چندی توقیف شد.[۴] پس از آن به عنوان سردبیر ضمیمه سیاسی روزنامه اعتماد ملی با تعدادی از افراد گروه قبلی اش مشغول به کار شد. او همچنین سردبیر مجله ایراندخت به صاحب امتیازی مجمع اسلامی بانوان زیر نظر فاطمه کروبی همسر مهدی کروبی هم بوده‌است. او هدف از فعالیتش در این نشریه ی متفاوت را تلاش برای ایجاد جامعه مدنی تلقی می‌کند. آخرین کار مطبوعاتی محمد قوچانی سردبیری مجله مهرنامه تا شماره چهارم آن بود که سپس با کناره‌گیری وی از مسئولیت همراه شد. البته قوچانی سردبیر سایه مهرنامه باقی مانده بود و از شماره سیزدهم باز هم محمد قوچانی به مهرنامه بازگشت. او و جمعی از دست اندرکاران نشریهٔ شهروند امروز، اقدام به انتشار هفته‌نامه «آسمان» نمودند. هفته‌نامه آسمان پس از تبدیل به روزنامه آسمان به سردبیری او و انتشار ۶ شماره به علت آوردن ترکیب «مجازات غیر انسانی اعدام» با حکم دادسرای فرهنگ و رسانه در روز اول اسفند ۹۲ توقیف شد.[۵] محمد قوچانی سپس سردبیری هفته نامه صدا که هفته نامه‌ای خبری، تحلیلی به مدیر مسئولی فائزه شریف جوزدانی است را به عهده گرفت. وی سپس از ۶ دی ۱۳۹۳ سردبیری روزنامه مردم امروز به مدیر مسئولی احمد ستاری را عهده‌دار شد که این روزنامه بعد از تنها ۱۹ شماره انتشار توقیف و بر اساس تصمیم هیئت نظارت بر مطبوعات، لغو امتیاز شد.[۶]

در اوایل سال ۹۳ اعلام شد که وی در جریان ترمیم شورای مرکزی حزب کارگزاران سازندگی ایران به شورای مرکزی این حزب پیوسته است.[۷]

انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۸۸[ویرایش]

پس از استعفای رضا انصاری، سردبیر روزنامه اعتماد ملی ، قوچانی از سوی شورای سیاستگذاری روزنامه به سردبیری آن منصوب شد. او در دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری از مهدی کروبی حمایت کرد. او هم چنین پس از انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۸۸ به سردبیری هفته‌نامه ایراندخت به مدیریت فاطمه کروبی منصوب شد.

بازداشت و آزادی[ویرایش]

برای دیدن کل مطلب کلیک کنید

منبع مطلب : fa.wikipedia.org

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب