مونته لوکاس

مونته لوکاسمهدی

بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

مونته لوکاس را از این سایت دریافت کنید.

مونته لوکاست : موارد مصرف، عوارض جانبی، بارداری، تداخلات، اشکال دارویی

مونته لوکاست با مهار عوامل ایجاد کننده التهاب در مجاری تنفسی به کنترل علائم آسم کمک می نماید.همچنین برای افرادی که علائم آسم آنها ناشی از انجام فعالیت‌های ورزشی یا حساسیت فصلی می باشد مناسب می باشد.

مونته لوکاست

گشاد کننده های برونش و داروهای ضد آسم

در کدام داروخانه موجود است؟

اطلاعات دارویی مقدار مصرف مصرف در بارداری اشکال دارویی

اکتولوکاست محصول شرکت اکتوورکومونته لوکاست چیست؟

آسم یک بیماری شایع تنفسی ناشی از التهاب راه‌های هوایی ریه ها می باشد.التهاب موجب تحریک ماهیچه های اطراف مجاری هوایی می گردد و انقباض این ماهیچه ها موجب تنگ شدن مجاری هوایی می شود و این پدیده موجب سخت‌تر شدن عبور هوا از مجاری و بروز علائمی همچون خس خس سینه، احساس فشار در قفسه ی سینه، تنگی نفس و...می گردد.

التهاب در مجاری هوایی همچنین موجب افزایش ترشح مخاط در این نواحی می گردد که می‌تواند سرفه های پی در پی به همراه داشته باشد.

علائم آسم در شرایطی می‌تواند تشدید گردد که به این موقعیت ها حمله آسمی می گویند و برخی افراد در موقعیت هایی همچون انجام فعالیت ورزشی و آلودگی هوا، این حملات را تجربه می کنند.

حمله ی آسم ناشی از تولید ناقل های شیمیایی به نام لوکوترین هاست که در بدن مسئول ایجاد التهاب می باشند. مونته لوکاست با مهار اثرات لوکوترین ها به کنترل علائم آسم کمک می نماید. این دارو به ویژه برای افرادی که علائم آسم آنها ناشی از انجام فعالیت‌های ورزشی یا حساسیت فصلی می باشد مناسب می باشد.

پیش از شروع مصرف مونته لوکاست

-در صورت بارداری، اقدام به بارداری یا شیردهی پزشک را در جریان قرار دهید.

-لیست داروهای مصرفی خود را در اختیار پزشک یا داروساز قرار دهید تا در صورت امکان وقوع تداخل دارویی معنادار، اقدامات لازم صورت گیرد.

-چنانچه سابقه ی حساسیت به این دارو یا داروهای مشابه آن دارید حتماً پزشک را در جریان قرار دهید.

نحوه ی صحیح مصرف مونته لوکاست

-این دارو معمولاً به صورت یک قرص در روز تجویز می گردد و بهترین زمان مصرف آن عصرها می باشد.

قرص ۱۰ میلی گرم برای بزرگسالان،۴ میلی گرم برای کودکان ۶ ماه تا ۵ سال و ۵ میلی گرم برای کودکان ۶ الی ۱۴ سال تجویز می گردد.

-قرص ۱۰ میلی گرمی را می توانید با یک لیوان آب قبل یا پس از غذا میل نمایید.

-قرص های کوتاه لوکاست که برای اطفال تجویز می گردند، معمولاً جویدنی و طعم دار می باشند. بهتر است این قرص ها با معده ی خالی (یک ساعت قبل یا دو ساعت پس از غذا) مصرف گردند. از کودک بخواهید پیش از بلعیدن قرص را به خوبی بجود.

-در صورتی که برای کودک گرانول خوراکی مونته لوکاست (در شکل دارویی ساشه) تجویز شده است، کافی است محتویات ساشه را داخل دهان کودک بریزید و از وی بخواهید دارو را قورت دهد.

در صورت نیاز می توانید گرانولها را در مقداری کمی ماده غذایی نرم و سرد مانند ماست بستنی میوه یا سبزیجات له شده مخلوط نمایید و به کودک بدهید.

مصرف گرانول مونته لوکاست با غذا تداخلی ندارد. با این وجود از مخلوط کردن آن با نوشیدنی یا غذای گرم بپرهیزید.

-حتی در صورت کنترل علائم آسم و برطرف شدن علائم،مونته لوکاست را به صورت منظم و روزانه مصرف نمایید.

-در صورت فراموشی یک نوبت، نیاز به مصرف نوبت فراموش شده نمی باشد. نوبت های بعد را طبق روال سابق مصرف نمایید و از دو برابر نمودن مقدار مصرف در یک نوبت خودداری نمایید.

توصیه ها

-در مدت درمان با این دارو تحت نظر پزشک بمانید. زیرا لازم است روند بهبودی (خصوصاً در کودکان) توسط پزشک بررسی گردد.

-مصرف مونته لوکاست موجب تسکین فوری علائم آسم در زمان حمله آسم یا تنگی نفس نمی گردد. به همین خاطر چنانچه دچار حمله ی آسمی می شوید، لازم است پزشک اسپری های دهانی مناسب شرایط حاد حمله برای شما تجویز نماید و در صورت لزوم مصرف نمایید و همچنین لازم است تعداد نوبت های مصرف این اسپری را حتماً یادداشت نمایید تا بتوانید به پزشک اطلاع دهید.

-در صورتی که علائم آسم تشدید شد، یا نیاز شما به مصرف اسپری در شرایط خاص بیشتر از سابق شد، حتماً پزشک درمانگر خود را در جریان قرار دهید.

-مصرف دخانیات حساسیت و آسیب زیادی برای سلولهای ریه به همراه دارد و می‌تواند بیماری‌های تنفسی را تشدید نموده و بروز اثرات مثبت دارو درمانی را نیز کاهش دهد.

-پیش از خرید هر گونه دارو یا فرآورده ی مکمل حتماً داروساز را در جریان سابقه ی ابتلا به آسم و داروهای مصرفی خود قرار دهید.

-مصرف برخی داروهای ضد درد و التهاب و آسپریت ممکن است موجب تشدید علائم آسم در برخی بیماران گردد.

-قرص جویدنی این دارو حاوی فنیل آلانین می باشد.لذا در صورتی که بیمار (خصوصاً کودک) مبتلا به فنیل کتونوریا می باشد، حتماً پزشک را در جریان قرار دهید.

عوارض ناخواسته ی دارویی مونته لوکاست

-در صورت احساس درد در ناحیه ی شکم، احساس تهوع یا اسهال، چنانچه علائم پس از چند روز برطرف نشد و ادامه دار بود، حتماً به پزشک اطلاع دهید.

-در صورت بروز سردرد، مایعات به مقدار کافی مصرف نمایید و با داروساز خود جهت معرفی داروی ضد درد مناسب شرایطتان مشورت نمایید.

در صورت ادامه دار شدن سردرد، به پزشک اطلاع دهید.

-در صورت بروز عفونت های گلو و قفسه سینه، تب و لک های قرمز پوستی به پزشک مراجعه نمایید.

-در صورت مشاهده ی علائم مشابه سرماخوردگی یا آنفولانزا همراه با گزگز و بی حسی دست و پاها، تنگی نفس و راش پوستی حتماً به پزشک مراجعه نمایید. زیرا این علائم می تواند ناشی از یک عارضه ی بسیار نادر اما مهم دارویی باشد.

-در کنترل و درمان بیماری آسم هریک از داروها جایگاه درمانی خود را دارند. لذا از جایگزین کردن داروها و هرگونه تغییر در نحوه ی مصرف بدون نظر پزشک اکیداً خودداری نمایید.

اطلاعات تخصصی

اطلاعات تخصصی موارد مصرف مونته لوکاست

مونتلوکاست یک آنتاگونسیت انتخابی گیرنده لوکوترین با عملکرد و کاربردهای مشابه با زافیرلوکاست است اگر چه گزارش شده است که طول مدت فعالیت آن طولانی تر است و به صورت نمک های سدیم تجویز می شود ولی دوزها بر اساس پایه بیان می شوند به طوری که mg10/37 مونتلوکاست سدیم تقریباً معادل با 10 میلی گرم مونتلوکاست می باشد. در درمان آسم مزمن مونتلوکاست سدیم با دوزهای معادل 10 میلی گرم مونتلوکاست و یکبار در روز داده می شود و مصرف ان باید در بعدازظهرها صورت گیرد. در مورد بچه های 6 سال تمام تا 14 سال می توان دوز معادل با 5 میلی گرم مونتلوکاست تجویز کرد و در کودکان 6 ماهه تا 5 ساله دوز معادل با 4 میلی گرم. نکته این که نباید از آن در درمان حملات حاد آسم استفاده کرد. در برخورد با رینیت آلرژیک فصلی دوزهای مشابه با آسم در بالغین و کودکان 2سال به بالا تجویز می شود.

برای دیدن کل مطلب کلیک کنید

منبع مطلب : www.darooyab.ir

داروی مونته لوکاست (ایروکاست)، موارد مصرف، علائم و عوارض دارویی

مونته لوکاست برای جلوگیری از علائم ناشی از آسم مانند خس‌خس سینه و تنگی نفس تجویز می‌شود. مونته لوکاست ممکن است برای کرونا هم تجویز شود.

صفحه اصلی دارو

قرص مونته لوکاست چیست؟ نحوه مصرف و عوارض مونته لوکاست یا ایروکاست

موضوعات پزشکی مرتبط: دارو

قرص مونته لوکاست چیست؟ نحوه مصرف و عوارض مونته لوکاست یا ایروکاست

نویسنده:تحریریه مجله دکترتو

| بررسی‌شده توسط: دکتر ساناز صالحی

| تاریخ انتشار: 27 شهریور 1400

| آخرین به‌روزرسانی: 4 اردیبهشت 1401

| تعداد نظرات:84

سیاست انتشار مطلب پزشکی

مونته لوکاست ایروکاست از داروهایی است که برای کنترل و پیشگیری علائم آسم و آلرژی کاربرد دارد. این دارو عارضه‌های تنفسی مانند خس‌خس، مشکلات تنفسی، علائم حساسیت فصلی، رینیت آلرژیک،‌ گرفتگی قفسه سینه و برونکواسپاسم کاربرد دارد.

آنچه در این مقاله می‌خوانید

مونته لوکاست (Montelukast) که نوع داخلی آن ایروکاست نامیده می‌شود، نام دارویی است که برای کنترل و جلوگیری از علائم ناشی از آسم مانند خس‌خس سینه و تنگی نفس تجویز می‌گردد. این دارو همچنین ممکن است قبل از ورزش، برای پیشگیری از مشکلات تنفسی هنگام ورزش (برونکواسپاسم) استفاده شود.

قرص مونته لوکاست می‌تواند تعداد دفعات نیاز به استفاده از دستگاه استنشاقی را کاهش دهد. داروی ایروکاست همچنین به تسکین علائم تب یونجه و رینیت آلرژیک (مانند عطسه ، گرفتگی/آبریزش/خارش بینی) کمک می‌کند. این دارو باید به طور منظم استفاده شود تا مؤثر باشد. همچنین اثر آن فوری نیست. بنابراین نمی‌توان برای درمان حملات ناگهانی آسم از آن استفاده کرد، بلکه تنها نقش پیشگیرانه دارد.

این دارو با مسدود کردن برخی از مواد طبیعی (لوکوترین‌ها) که ممکن است باعث ایجاد یا تشدید آسم و آلرژی شوند، اثر خود را اعمال می‌کند. درواقع داروی ایروکاست باعث کاهش تورم (التهاب) در مجاری تنفسی می‌شود و از این طریق به بهبود تنفس کمک می‌کند. همین تأثیر باعث ایجاد این ایده شده است که از داروی مونته لوکاست برای کرونا هم استفاده شود. با این وجود، به دلیل عوارض جانبی نسبتاً زیاد داروی مونته لوکاست، تنها در مواردی تجویز می‌شود که گزینه دیگری برای بیمار وجود نداشته باشد. با ادامه این مقاله همراه باشید تا اطلاعات بیشتری در مورد این دارو کسب کنید.

در دکترتو می‌توانید با بهترین پزشکان متخصص ریه در شهر خود آشنا شوید، با آنها به صورت تلفنی یا آنلاین مشورت کنید و همچنین برای دریافت نوبت ویزیت حضوری اقدام کنید.

مشاوره با متخصصان

ریه دکترِتو شروع نوبت‌گیری

مونته لوکاست چیست؟

نام دارو: مونته لوکاست (مونته لوکاست به انگلیسی Montelukast)نام تجاری: مونته لوکاست، ایروکاست، آسمورال، ملوکاستشکل دارویی: قرص بلعیدنی، قرص جویدنی و گرانول خوراکیرده دارویی: آنتاگونیست های گیرنده لکوترین (LTRAs)

مونته لوکاست دارویی خوراکی است که در سال 1998 مجوز سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) را کسب کرد. قرص مونته لوکاست در گروهی از داروها قرار دارد که آنتاگونیست های گیرنده لکوترین (LTRAs) نامیده می‌شوند. به این معنا که جلوی تأثیر لکوترین را در بدن می‌گیرد. لوکوترین‌ها گروهی از مواد شیمیایی طبیعی هستند که توسط بدن ما تولید می‌شوند و علائم مرتبط با آسم، آلرژی و سایر بیماری‌های التهابی را ایجاد می‌کنند. از جمله این علائم می‌توان به تنگی نفس، خس‌خس سینه، عطسه و آبریزش بینی اشاره کرد.

اشکال دارویی مونته لوکاست

دارو مونته لوکاست (Montelukast) با نام تجاری Singulair در اشکال مختلف دیده می‌شود؛

قرص مونته لوکاست ۱۰ قرص مونته لوکاست ۵

قرص جویدنی مونته لوکاست ۴

قرص مونته لوکاست ۵

گرانول، ساشه مونته لوکاست 4

قرص ایروکاست مونته لوکاست برای چیست؟

مکانیسم اثر داروی مونته لوکاست به این صورت است که جلوی عملکرد لکوترین را می‌گیرد. در نتیجه می‌توان از این دارو برای جلوگیری از حملات آسم در بزرگسالان و کودکان بالای 2 سال استفاده کرد. مونته لوکاست همچنین برای جلوگیری از تنگ شدن مجاری هوایی در اثر ورزش در بزرگسالان و کودکان بالای 6 سال تجویز می‌شود. مونته لوکاست را همچنین می‌توان برای درمان علائم حساسیت فصلی یا سایر حساسیت‌ها، در بزرگسالان و کودکان بالای 2 سال استفاده کرد. البته به شرطی که سایر روش‌های درمانی در آنها مؤثر نبوده باشد.

این دارو فقط با نسخه پزشک، قابل تهیه است. این دارو در ایران با نام‌های ایروکاست، آسمورال و ملوکاست توسط شرکت‌های دارویی مختلف، تولید می‌شود.

یادتان باشد که داروی ایروکاست عوارض جانبی زیادی دارد؛ بنابراین شما نباید بدون مجوز پزشک، آن را مصرف کنید. همچنین اثر آن فوری نیست. پس برای درمان حملات آسم یا تنگی مجاری تنفسی بعد از ورزش مناسب نیست. اما می‌تواند نقش پیشگیرانه داشته باشد. اگر از مونته لوکاست برای درمان علائم خود استفاده می‌کنید، مصرف هیچ‌یک از داروهای خود را متوقف نکنید یا دوز هیچ‌کدام از داروهای خود را تغییر ندهید مگر اینکه متخصص ریه دستور دهد.

مونته لوکاست یا ایروکاست می‌تواند علائم مرتبط با آسم، آلرژی و سایر بیماری‌های التهابی را کاهش دهد.

قرص مونته لوکاست برای چی خوب است؟

داروی مونته لوکاست ممکن است برای پیشگیری (و نه درمان) برخی از مشکلات زیر تجویز شود:

خس خس سینه. مشکلات تنفسی. گرفتگی قفسه سینه.

سرفه ناشی از آسم در بزرگسالان و کودکان 12 ماهه به بالا.

برونکواسپاسم (مشکلات تنفسی) در حین ورزش در بزرگسالان و کودکان بالای 6 سال.

علائم حساسیت فصلی.

علائم رینیت آلرژیک (شرایطی که با عطسه، گرفتگی، آبریزش یا خارش بینی همراه است) در بزرگسالان و کودکان 2 سال به بالا .

علائم رینیت آلرژیک دائمی (که در تمام طول سال رخ می‌دهد) در بزرگسالان و کودکان 6 ماه به بالا.

به این نکته توجه کنید که مونته لوکاست فقط در بزرگسالان و کودکانی که امکان درمان آنها با داروهای دیگر وجود ندارد، استفاده می‌شود.

برای دیدن کل مطلب کلیک کنید

منبع مطلب : doctoreto.com

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب