صندوق کار افرینی امید

صندوق کار افرینی امیدمهدی

بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

صندوق کار افرینی امید را از این سایت دریافت کنید.

مرکز پژوهشها

مجلس شورای اسلامی از نخستين دوره، برای كارشناسی طرح‌ها و لوايح، از مشورت موردی كارشناسان استفاده مي‌كرد. در عين حال‌، اساس كار برفهم شخصی و توان علمی خود نمايندگان متكی بود؛ لكن از اواخر سال 1371 به دستور هيأت رئيسه محترم مجلس، نهادی مستقل‌، دائمی و سازمان يافته به نام «مركز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی» برای ارائه خدمات مستمر كارشناسی و مطالعاتی در كنار مجلس قرار گرفت. مراحل قانونی تأسيس اين مركز در پاييز سال 1374 به انجام رسيد.

جزئیات متن قانون

شماره۱۶۹۵۴۲/ت۵۴۴۵۶هـ ۱۳۹۶/۱۲/۲۸

وزارت امور اقتصادی و دارایی ـ وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی ـ وزارت کشور

وزارت جهادکشاورزی ـ وزارت صنعت، معدن و تجارت

بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران ـ نهاد ریاست جمهوری

سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری

هیأت وزیران در جلسه ۱۳۹۶/۱۲/۲۷ به پیشنهاد شماره ۵۵۳۸۰ مورخ ۱۳۹۶/۵/۹

نهاد ریاست جمهوری و به استناد بند (و) تبصره (۱۲) قانون بودجه سال ۱۳۹۶ کل کشور، اساسنامه صندوق کارآفرینی امید را به شرح زیر تصویب کرد:

اساسنامه صندوق کارآفرینی امید

ماده۱ـ صندوق کارآفرینی امید که در این اساسنامه به اختصار «صندوق» نامیده می­شود، مؤسسه اعتباری است که به عنوان یک مؤسسه عمومی غیر دولتی دارای شخصیت حقوقی و استقلال اداری و مالی بوده و طبق مفاد این اساسنامه اداره می­شود و در مواردی که در این اساسنامه پیش بینی نشده است تابع قانون پولی و بانکـی کشور ـ مصوب۱۳۵۱ـ، قانون عملیات بانکی بدون ربا ـ مصوب ۱۳۶۲ـ، قانون تنظیم بازار غیرمتشکل پولی ـ مصوب ۱۳۸۳ـ و قانون تجارت ـ مصوب ۱۳۱۱ـ با اصلاحات بعدی آن، خواهد بود.

ماده۲ـ مدت فعالیت صندوق نامحدود است.

ماده۳ـ مرکز اصلی صندوق تهران است و می­تواند به منظور تحقق اهداف و انجام وظایف خود با رعایت قوانین و مقررات مربوط نسبت به تأسیس شعب جدید با اخذ مجوز از بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران اقدام نماید.

ماده۴ـ سرمایه صندوق مبلغ هجده هزار و نهصد و سی میلیارد و پانصد و بیست و پنج میلیون و چهارصد و شصت هزار و دویست و هفتاد و نه (۲۷۹ر۴۶۰ر۵۲۵ر۹۳۰ر۱۸) ریال می­باشد.

ماده۵ ـ منابع مالی صندوق عبارت است از:

الف ـ کمک­های فنی و اعتباری دولت و وجوه اداره شده و سایر اعتبارات مندرج در

قوانین و مقررات مربوط.

ب ـ حق عضویت و سپرده حساب­های قرض­الحسنه پس­انداز اشخاص حقیقی و حقوقی نزد صندوق.

پ ـ سپرده حساب­های قرض­الحسنه ویژه.

ت ـ اقساط دریافتی تسهیلات و وام­های اعطایی.

ث ـ تسهیلات قرض­الحسنه اعطایی شبکه بانکی.

ج ـ کمک­ها و هدایای نقدی و غیرنقدی و تسهیلات اعطایی اشخاص حقیقی و حقوقی داخلی و بین­المللی با رعایت قوانین و مقررات مربوط.

چ ـ کمک­های فنی و اعتباری دستگاه­های اجرایی، بانک­ها، مؤسسات اعتباری و بیمه­ها.

ح ـ درآمد ناشی از فعالیت­های صندوق اعم از کارمزد تسهیلات اعطایی، سود حاصل از انواع سپرده­های بانکی، عواید حاصل از خرید و فروش سهام و اوراق مشارکت.

خ ـ درآمد حاصل از فروش اموال منقول و غیرمنقول.

د ـ درآمدهای وقفی و نذورات به عنوان منبع تأمین مالی خرد اسلامی.

ذ ـ سایر منابع مالی با رعایت قوانین و مقررات مربوط.

تبصره ـ صندوق به عنوان قائم مقام قانونی صندوق مهر امام رضا (ع) است و منابع مالی، سرمایه، دارایی ها، حقوق و مطالبات، تعهدات و اعتبارات شامل تسهیلات اعطایی، مانده آن و برگشتی وام های اعطایی متعلق به صندوق مهر امام رضا(ع) حسب مورد جزو منابع مالی و برعهده صندوق خواهد بود.

ماده۶ ـ موضوع فعالیت و حدود عملیات صندوق به شرح زیر است:

الف ـ تجهیز منابع مالی جهت فعالیت­های اعتباری، اعطای انواع تسهیلات مالی از جمله تسهیلات قرض­الحسنه و ارایه خدمات الکترونیکی و صدور انواع کارت­های اعتباری و نیز کمک مالی به اشخاص حقیقی و حقوقی با اولویت مناطق روستایی و محروم کشور.

ب ـ اعطای تسهیلات قرض الحسنه به منظور حمایت، توانمندسازی و ساماندهی زنجیره­های تولید، خوشه­های کسب و کار، پشتیبانان مشاغل خانگی، خویش­فرمایی و ایجاد و توسعه کسب و کارهای خرد و کوچک و نیز حمایت از طرح­های کارآفرینی از جمله اجتماعی و دانش آموزی.

پ ـ قبول و اعطای عاملیت ارایه خدمات مالی و بانکداری و وجوه اداره شده در راستای اهداف صندوق در چارچوب ضوابط و تعهدات مندرج در تفاهم نامه ها و قراردادهای منعقده.

ت ـ اعطای تسهیلات قرض الحسنه به صورت شبکه­سازی و نشان تجاری (نمانام) با مشارکت کلیه سازمان­ها و ذینفعان و کارآفرینان برای ایجاد اشتغال پایدار.

ث ـ اعطای تسهیلات قرض­الحسنه اشتغال، ازدواج، ساخت، تأمین و تعمیرات مسکن و رفع نیازهای ضروری مانند هزینه های تهیه جهیزیه، درمان بیماری و کمک هزینه­های تحصیلی با اولویت مناطق کمتر توسعه یافته و گروه­های اجتماعی کم درآمد.

ج ـ انجام امور مربوط به جذب منابع پولی و سایر فعالیت های پولی موضوع فعالیت صندوق.

چ ـ افتتاح حساب­های قرض­الحسنه ویژه.

ح ـ افتتاح حساب قرض­الحسنه پس­انداز اشخاص حقیقی و حقوقی.

خ ـ قبول و انجام وظایف وکالت، وصایت، نظارت، تولیت، نمایندگی و اداره امور مربوط به اموال مشتریان طبق قوانین و مقررات مربوط.

د ـ قبول و جمع آوری کمک های بلاعوض نقدی، هدایا و سپرده های قرض الحسنه ی مردم، سازمان ها، نهادهای دولتی و عمومی غیردولتی، بخش خصوصی و سایر اشخاص حقیقی و حقوقی در جهت تقویت بنیه ی مالی صندوق.

ذ ـ تحصیل وام و اعتبار از داخل و خارج از کشور با رعایت قوانین و مقررات مربوط.

ر ـ انعقاد قرارداد و تأمین منابع مالی مربوط جهت ارایه خدمات فنی، مالی و مشاوره­ای، آموزشی و تحقیقاتی و توانمندسازی و بازاریابی در حوزه وظایف اشتغال و کارآفرینی.

ز ـ ایجاد نظام تأمین مالی خرد به منظور اعطای تسهیلات قرض الحسنه.

ژ ـ خرید سهام صندوق­های خرد محلی، منطقه­ای یا محصولی تخصصی یا بانک­ های موضوعی با رعایت قوانین و مقررات مربوط.

س ـ تأسیس، بهره­برداری و توسعه مراکز حمایتی نظیر مراکز شتاب دهنده با هدف راهبری تخصصی و ایجاد زنجیره حمایتی هم­افزا در راستای اهداف و مأموریت­های صندوق.

ش ـ ایجاد شرکت ها و مؤسسات وابسته با رعایت قوانین و مقررات مربوط.

ماده۷ـ ارکان صندوق عبارت است از:

الف ـ هیأت امنا. ب ـ هیأت مدیره . پ ـ مدیر عامل.

ت ـ بازرس قانونی(حسابرس).

ماده۸ ـ اعضای هیأت امنا عبارتند از وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی (رئیس هیأت امنا)، رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور، سرپرست نهاد ریاست جمهوری و وزرای کشور، جهاد کشاورزی، امور اقتصادی و دارایی، صنعت، معدن و تجارت، ورزش و جوانان و رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و معاون علمی و فناوری رییس جمهور.

تبصره ـ دبیری هیأت امنا بر عهده مدیر عامل صندوق است و در جلسات بدون حق رأی شرکت می کند.

برای دیدن کل مطلب کلیک کنید

منبع مطلب : rc.majlis.ir

صندوق کارآفرینی امید حامی کسب و کارهای خرد و کوچک

برای دیدن کل مطلب کلیک کنید

منبع مطلب : www.karafariniomid.ir

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب