پایه سنوات چیست

پایه سنوات چیستمهدی

بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

پایه سنوات چیست را از این سایت دریافت کنید.

پایه سنوات چیست؟

پایه سنواتی مفهومی متفاوت از مزایای پایان کار است و اشاره به حقوق و مزایایی دارد که در پایان کار به کارگران و یا کارمندان تعلق می گیرد.

صفحه نخست » اجتماعی 100415 بازدید ۱۳ ‍ پ پایه سنوات چیست؟

پایه سنواتی مفهومی متفاوت از مزایای پایان کار است و اشاره به حقوق و مزایایی دارد که در پایان کار به کارگران و یا کارمندان تعلق می گیرد.

کد خبر: ۹۷۱۶۸۵ تاریخ انتشار:

۲۵ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۱:۵۳

به گزارش «تابناک»، به نقل از «باشگاه خبرنگاران جوان»، حق سنوات به عنوان پاداش پایان کار به آن دسته از کارگرانی داده می‌شود که سابقه کاری یک ساله دارند، اما پایه سنوات برای کارگاه‌هایی است که طرح طبقه بندی مشاغل دارند و پایه سنوات به حداقل حقوق آن‌ها اضافه می‌شود.

«پایه سنواتی»، مفهومی متفاوت از «مزایای پایان کار» است و معمولاً کارگران آن را با معنای عرفی «سنوات» اشتباه می‌گیرند. «پایه سنواتی» را می‌توان بخشِ حمایتیِ پایه حقوق نامید که معمولاً برای جبران حداقل دستمزد، توسط شورای عالی کار، تصویب و ابلاغ می‌شود.

این بخش از حقوق، در واقع قسمتی از حقوق پایه است که معمولاً با حداقل دستمزد جمع و به کارگر پرداخت می‌شود؛ هرچند می‌توان آن را به صورت چند ماه یک بار یا سالی یک‌بار نیز پرداخت کرد. «پایه سنوات» یکی از مزایای جانبی دستمزد است و تغییر میزان سالانه آن ارتباطی با افزایش دستمزد ندارد.

بیشتر بخوانیدحداقل دستمزد ۱۴۰۰ تعیین شد

اما یکی از دغدغه‌های کارگران تفاوت بین قرارداد‌های رسمی و غیررسمی بود. براساس بخشنامه‌ای که از سوی وزارت کار در سال ۹۲ ابلاغ شد دیگر تفاوتی بین سنوات کارگران قراردادی و رسمی نیست.

چه کارگران تسویه حساب کرده باشند و چه تسویه حساب نکرده باشند مشمول پایه سنوات می‌شوند. حتی اگر فاصله‌ای بین کارکرد آن کارگران در کارگاه وجود داشته باشد.

آن دسته از کارگاه‌هایی که طرح طبقه بندی مشاغل دارند براساس فرمول مشخص شده در بخشنامه دستمزدی وزارت کار پایه سنواتی برایشان واریز می‌شود. اما آن دسته از کارگاه‌هایی که طرح طبق بندی مشاغل ندارند، به شرط آنکه نیروی کار دارای سابقه یک ساله در آن کارگاه باشند (دائم و موقت) مشمول حق سنوات می‌شوند. اما حق سنوات و یا مزایای پایان کار به ازای هرسال کارکرد معادل یک‌ماه حقوق است که درپایان کار و یا زمان قطع همکاری به کارگران پرداخت می‌شود.

در بحث پایه سنوات به منظور جبران سابقه نیروی کار است. میزان حق سنوات به ازای  یک سال کار کارگران، یک پایه حقوق است که همان پاداش پایان کار محسوب می‌شود. در گذشته حق سنوات طی دوران خدمت پرداخت نمی‌شد بلکه در پایان پرداخت می‌شد. اما در حال حاضر از آنجا که اکثر کارگران موقت هستند، پس از پایان هر سال حق سنوات واریز می‌شود.

نحوه محاسبه پایه سنوات

محاسبه سنوات در زمان تطبیق وضع بر اساس جدول مزد سنوات که همه ساله از سوی اداره کل روابط کار و جبران خدمت ارائه می‌گردد، انجام می‌شود.

با توجه به اینکه در جدول مذکور عدد ۳۰ سال سنوات به ریز درج شده است بر اساس سوابق مورد تایید شرکت مثلا ۱۰ سال و ۵ ماه، مبلغ مزد سنوات از روی جدول استفاده می‌شود. اما برای سال‌های بعد از تطبیق این جدول با توجه به درصد افزایشات اعلامی از سوی شورای عالی کار به روز می‌گردد و برای محاسبه مزد سنوات سال‌های بعد با توجه به درصد اعلام شده و گروه شغلی فرد طبق جدولی که همه ساله در بخشنامه صادره از سوی اداره کل روابط کار و جبران خدمت در رابطه با افزایشات سالانه و گرو‌های بیست گانه درج می‌گردد اقدام می‌شود.

گزارش خطا اشتراک گذاری برچسب ها

پایه سنوات مزایای پایان کار کارگران کارفرما نحوه محاسبه پایه سنوات

نظرات بینندگان غیر قابل انتشار: ۰ در انتظار بررسی: ۵ انتشار یافته: ۱۳ مهدی | | ۱۴:۳۷ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۳ 2 45 پاسخ

تو رو خدا اعلام کنید چرا کارگرانی که بیماری زمینه ای دارند مجبورند در این شرایط کرونایی در محل کار حاضر شوند

چون کارمندانی که بیماری زمینه ای دارند به مرخصی فرستاده شده اند ولی کارگران به علت نداشتن امنیت شغلی مجبورند در محل کار حاضر شوند

ناشناس | | ۱۶:۵۶ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۳ 2 48 پاسخ

مردم واقعا بیچاره شدند هر سال دریغ از پارسال

۵۰ سال عمر کردیم چهل سال دخل و خرجمان خرابتر می شود کی قراره به داد این بیدادی ها برسه

ناشناس | | ۱۸:۳۸ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۳ 1 29 پاسخ

در عوضش آقازاده ها پول نفت را میدزدن لتزم نیست کار کنند

علی از اهواز | | ۱۸:۵۴ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۳ 1 20 پاسخ

هرسال به امید اینم که سال بعد یکم حقوق بیشتر بشه، متاسفانه از اونطرف اجناس بیشتر گرون میشن و هرکاری میکنیم حقوق تا آخر ماه دووم نمیاره و آخر ماه چاره یا قرض گرفتنه یا گرسنگی

رشیدی | | ۱۹:۳۶ - ۱۳۹۹/۰۴/۳۰ 2 6 پاسخ

سلام وقت بخیر میشه راهنمایی کنید کسی که در تاریخ ۹۰/۷/۱۹مشغول به کار شده است پایه سنوات آن در سال ۹۹چقدر است ؟؟؟

ناشناس | | ۱۴:۰۴ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۷ 3 23 پاسخ

من که از این مطلب چیزی نفهمیدم

اما میدونم شما و کارفرما ومسئولین از بالا تا پایین همتون ی نفرید از این جیب به اون جیبتون میکنید و برا خودتون دست میزنید

همتون دزد هستین ناشناس | | ۱۳:۴۲ - ۱۳۹۹/۱۲/۲۴ 2 17 پاسخ بیچاره کارگر مصطفی | | ۱۲:۱۰ - ۱۳۹۹/۱۲/۲۵ 1 10 پاسخ

با سلام پایه سنوات را بصورت فرمول اجرایی نشان دهید که قابل فهم ودرک باشد

با تشکر سالار | | ۱۳:۰۳ - ۱۳۹۹/۱۲/۲۵ 0 11 پاسخ

آخه نامردا حقوق کارگر چیه که مالیات و بیمه ازش کم میکنی حداقل این دو تا آیتم رو از آقازاده ها و تاجرا و پولدارا بگیرید این که نه نیاز به فرمول داره نه جلسه سران قوا .اگه واقعا قصد کمک دارن پ معلومه که سرگرمی درست کردن برا کارگر بیچاره که اخر سال دلخوش به این افزایش ناچیز باشع .... با این مدیریت و کشور داری شون

ناشناس | | ۱۹:۵۵ - ۱۳۹۹/۱۲/۲۵ 2

برای دیدن کل مطلب کلیک کنید

منبع : www.tabnak.ir

پایه سنوات چیست و نحوه محاسبه پایه سنوات 1401 چگونه است؟

پایه سنوات یکی از مسائل مهمی است که برای کارگران درست توضیح داده نشده. در ابتدای سال ۷۰ قانون پایه سنوات در مجلس مطرح و بررسی شد. طبق قانون

پایه سنوات چیست و نحوه محاسبه پایه سنوات 1401 چگونه است؟

1، پایه سنوات، پایه ی سنوات، حق سنوات، شورای عالی کار، محاسبه پایه سنوات، میزان سنوات، نحوه محاسبه پایه سنوات

قشر کارگران چه در جامعه ما و چه در جوامع پیشرفته همواره با مشکلات بسیاری مواجه بوده‌اند. در کشور ما به کمک پایه سنوات میزان کمبود حقوق کارگران تا حدودی جبران می‌شود و به تقویت روحیه کارگران منجر می‌شود. البته موارد بسیار دیگری مانند حق اولاد، حق مسکن و حق خوار و بار نیز هستند که در جهت تسهیل زندگی کارگران در نظر گرفته شده‌اند تا این قشر زحمت کش از امکانات بیشتری برای زندگی آسان برخوردار باشند. برای اطلاع از زیر و بم موارد مرتبط با پایه سنوات همراه ما باشید.

پایه سنوات چیست؟

“پایه سنوات ” عبارت است از مبلغی که به صورت ماهیانه به حداقل حقوق کارگرانی که بیش از یک سال مربوط به کار باشند، اعطا می‌شود. این مبلغ از طرف شورای عالی کار و به عنوان جبران کمبود حقوق به کارگران با حداقل دستمزد داده می‌شود زیرا از زمان‌های گذشته تا کنون بحث حقوق و دستمزد کارگران همواره داغ بوده و همیشه افرادی نگران این مسئله بودند. در ابتدای سال ۷۰ قانون پایه سنوات در مجلس مطرح و بررسی شد. بر طبق قانون، کارگران رسمی و یا غیر رسمی که قرارداد رسمی دارند یا ندارد مشمول قانون پایه سنوات می‌شوند.

حتما بخوانید: حقوق و دستمزد سال ۱۴۰1 + جدول حقوق و دستمزد ۱۴۰1

پایه سنوات به چه کسانی تعلق می گیرد؟

پیش از سال ۹۲ این تردید وجود داشت که پایه سنوات فقط به قرارداد های رسمی تعلق می‌گیرد و یا قرارداد های غیر رسمی نیز حقی از پایه سنوات دارند؟ طی بخشنامه ای که در سال ۹۲ توسط وزارت کار به کارگاه‌ها و کارخانه‌ها فرستاده شد کارفرمایان نباید تفاوتی بین این دو گروه قائل شوند و پایه سنوات به هر دو گروه از کارگران تعلق می‌گیرد.

تسویه حساب سنوات پایه

مورد دیگری که موجبات نگرانی کارگران را فراهم آورده است مسئله تسویه حساب آن‌هاست. در هر دو صورت به کارگران پایه سنوات تعلق می‌گیرد حتی اگر فاصله‌ای میان کارکرد آنها باشد و بر اساس جدولی که وزارت کار منتشر کرده و طبق گروه بندی مشاغل، کارگران می‌توانند سنوات خود را به شرط سابقه کار یکساله دریافت کنند. در ادامه فرمول محاسبه پایه سنوات را برای شما با ذکر یک مثال رایج آورده‌ایم.

پایه سنوات سال 1401 چطور محاسبه می شود؟

محاسبه پایه سنوات سال 1401بر اساس  جدول ارائه شده و به صورت ماهیانه محاسبه می‌شود که در صورت یکساله بودن سابقه کار از آن استفاده می‌شود؛ اما در سال‌های پس از تطبیق با توجه به درصدهایی که شورای عالی کار اعلام می‌کند افزایش می‌یابند. در سال 1401 میزان سنوات را به صورت زیر محاسبه می‌کنند:

(تعداد روزهای کاری ماه×70,000) + حقوق پایه ماهانه اعلام‌شده در سال جاری =حقوق ماهانه در سال دوم

جدول پایه سنوات 1401

جدول پایه سنوات 1401 جدول پایه سنوات روزانه

در ادامه شما جدولی را مشاهده می‌کنید که در سمت راست آن سال و در سمت چپ آن میزان پایه سنوات به ریال نوشته است و هر ساله طبق این جدول سنوات کارگران محاسبه می‌گردد:

1369          60 1370          60 1371           60 1372           60 1373           60 1374          105 1375         125 1376         125 1377         150 1377         150 1379          380 1380          470 1381          850 . . . 1394    10000 1395    10000 1396    17000 1397    17000 1398     23333

تا قبل از تیرماه 1399     58333

بعد از تیرماه 1399        33333

1400     46666 1401    70000

برای محاسبه پایه سنوات برای سال‌هایی غیر از سال اول باید از جدول مزد که توسط سازمان کار ارائه شده است استفاده کنید.

تفاوت پایه سنوات با حق سنوات

پایه سنوات را به عنوان یک کمک هزینه به میزان پایه حقوق به کارگران می‌دهند که معمولا با حداقل دستمزد جمع و به کارگر پرداخت می شود . پایه سنوات یک هزینه جانبی دستمزد است و تغییر میزان سالانه آن ارتباطی با افزایش دستمزد ندارد . همان طور که در بالا هم گفتیم این پایه سنوات هم به کارگران رسمی و هم به غیررسمی‌ها تعلق می‌گیرد. همچنین پایه سنوات به آن دسته از کارگاه هایی که طرح طبقه بندی مشاغل دارند بر اساس فرمول مشخص شده در بخشنامه دستمزدی وزارت کار هستند واریز می شود .

اما آن دسته از کارگاه هایی که طرح طبقه بندی مشاغل ندارند ، به شرط آن که نیروی کار دارای حداقل یک سال سابقه کار در آن کارگاه باشد ( دائم یا موقت ) مشمول حق سنوات می شود . حق سنوات و یا مزایای پایان کار در زمان اتمام کار، قطع همکاری یا پایان سال به کارگران پرداخته می شود که معادل یک ماه آخرین مزد دریافتی ثابت کارگر است.

مواردی که در بخشنامه شورای عالی کار در مورد پایه سنوات ذکر شده

در قسمت‌های قبلی همه چیز را در مورد پایه سنوات و حق سنوات و نحوه محاسبه آن‌ها به شما گفتیم. در ادامه به بررسی چند بند مهم از بخشنامه شورای عالی کار در رابطه با پایه سنوات می‌پردازیم:

پایه سنوات شامل دانشجویان و دانش آموزانی که مشاغل تابستانی دارند نمی‌شود

پایه‌ی سنوات با سنوات خدمت (پاداش پایان کار) متفاوت است و طبق ماده 24 کارفرما موظف است معادل آخرین حقوق کارگر را به عنوان پایان کار به وی بپردازد.

در سال  99 میزان پایه‌ی سنوات 33333 ریال می‌باشد که به صورت روزانه به حساب کارگران منظور شده و در پایان سال به آنان تقدیم می‌شود.

در سال  1400 میزان پایه‌ی سنوات 46666 ریال می‌باشد که به صورت روزانه به حساب کارگران منظور شده و در پایان سال به آنان تقدیم می‌شود.

تعویض کارفرما ربطی به سنوات ندارد و کارفرمای جدید نیز موظف است سنوات کارگرانی را که یک سال است مشغول به کارند بپردازد.

به کارگران فصلی نیز با توجه به میزان کارکرد شان سنوات تعلق می‌گیرد و برای محاسبه این میزان سنوات باید به تبصره‌هایی که در این زمینه وجود دارند مراجعه کنید.

اگر سال 1400 چهارمین سال کار یک کارگر باشد علاوه بر پایه سنوات این سال مبلغ سالهای دیگر نیز به حساب وی به صورت تصاعدی منظور می‌شود.

در انتها نیز به خاطر داشته باشید که پایه سنوات بیشتر جنبه انگیزشی برای کارگران دارد و شما با پرداخت به موقع این مبلغ می‌توانید در بهبود کیفیت کار کارگران شریک باشید؛ یکی دیگر از دلایل پرداخت پایه سنوات ایجاد تمایز در میان کارگران با سابقه و تازه کار می‌باشد.

برای دیدن کل مطلب کلیک کنید

منبع : blog.finto.ir

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب