حقوق داروسازی

حقوق داروسازیمهدی

بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

حقوق داروسازی را از این سایت دریافت کنید.

رشته داروسازی : بازار کار، درآمد، آینده شغلی، دانشگاه های برتر

رشته داروسازی و هرچیزی که باید بدانید. در این مقاله با بازار کار و درامد رشته داروسازی و همچنین کارنامه قبولی داروسازی 99 آشنا می شوید

پر بازدید ها رشته های تجربی

رشته داروسازی : بازار کار، درآمد، آینده شغلی، دانشگاه های برتر

18 نظر43

خیلی از دانش آموزان که وارد رشته تجربی می شوند درفکر این هستند که روزی لباس سفید بپوشند تا بتوانند آرزوی خانواده خود را برآورده کنند. رشته داروسازی جزء سه رشته برتر میان داوطلبان کنکور تجربی است. پذیرش دانشجو در این رشته مانند سایر رشته ها از طریق کنکور سراسری و به صورت متمرکز صورت می گیرد. داروسازی تنها داروفروشی یا نسخه پیچی نیست. به همین دلیل قصد داریم در این مطلب به تعریف این رشته، بازارکار، آینده شغلی، حقوق و …. بپردازیم.

ماهیت رشته داروسازی

رشته داروسازی مربوط به ساخت دارو برای بیماری های مختلف می باشد و با جان مردم در ارتباط است. به زبان ساده تر یک داروساز با استفاده از فرمولات شیمی مواد دارویی را به شربت، کپسول، قرص تبدیل می کند تا استفاده آن برای بیمار راحت تر باشد. به همین دلیل دانشجویان این رشته باید درک عمیقی از بیماری ها و روش های درمان داشته باشند تا بتوانند داروی مناسب با آن را بسازد. خیلی از افراد فکر می کنند کسانی که در داروخانه ها مشغول به کار هستند، دارو ساز هستند اما خیر اینطور نیست آنها فقط با مطالعه سطحی درباره داروها توانایی فروش دارو با دستور پزشک را دارند، اما یک داروساز با دانشی که در دوره دانشگاه پیدا می کند می تواند روی بیماری های مختلف تحقیق کند و داروی جدید بسازد.

آیا رشته دارو سازی طرح اجباری دارد؟

طول دوره تحصیل رشته داروسازی بین 5/5 تا 6 سال است و بعد از آن وارد مقطع دکترای عمومی می شوند. دانشجویان این رشته هم مانند رشته دندانپزشکی و دیگر رشته ها ملزم به گذراندن طرح اجباری 2 ساله در مناطق مرحوم هستند مگر درصورت داشتن شرایط زیر:

کسانی که بعد از فارغ التحصیلی به خدمت سربازی اعزام شوند.

خانواده شهدا، خانواده آزادگان و همسر و فرزند آزادگان، فرزند جانباز بالای ۵۰ درصد، همسر جانباز بالای ۷۰ درصد

فارغ التحصیلان خارج از کشور

اگر تک فرزند باشید.

کسانی که مشکلات بیماری خاصی که مورد تایید شورای عالی پزشکی وزارت باشد، دارند.

بانوانی که همسرشان فوت کرده است.

دارندگان مدال طلای المپیاد دانش آموزی

۱۰ نفر اول کنکور سراسری تجربی

رتبه ۱ تا ۳ آزمون جامع علوم پایه، آزمون پیش کار ورزی و آزمون دستیاری

دانشجویان این رشته باید بدانند داروسازی یک رشته ترکیبی از علوم پایه و علوم بالینی است و مباحثی مثل شیمی، زیست و فیزیک اهمیت بسیاری در این رشته دارند. یک داروساز در چه دوره تحصیل چه بعد ازاتمام تحصیل باید به تحقیقات علاقه داشته باشد و تنها به دروس تئوری دانشگاه اکتفا نکند تا بتواند دردی را از دوش بیمار کم کند. تنها وجه تمایز بین داروسازی با دیگر رشته های پزشکی، داشتن انگیزه برای انجام پایان نامه های پژوهشی و تحقیقات کاربردی است.

ماهیت رشته داروسازی

توانایی های مورد نیاز در رشته داروسازی

یک دارو ساز باید حافظه قوی داشته باشد تا حجم زیادی از اطلاعات درباره دارو، عوارض جانبی دارو، مقدار دوز دارو، تداخلات دارویی و … را در خاطر خود بسپارد. در صنعت داروسازی جایی برای خطا وجود ندارد. یک داروساز باید بسیار با دقت باشد زیرا موضوع مرگ و زندگی در میان است. اگرچه انسان به طور طبیعی اشتباه می کند اما دراین صنعت عواقب اشتباه روی بیمار تاثیر زیادی دارد و شاید فاجعه به بار بیاید. از جمله خطا های انسانی در این صنعت می توان به درک نکردن دست نوشته های نامفهوم پزشک، وارد کردن اطلاعات غلط به کامپیوتر، اندازه گیری غلط مواد تشکیل دهنده و …. اشاره کرد.

دارو سازان نیاز به دانش عمیق و شور و شوق برای مباحث شیمی و زیست شناسی و ریاضیات دارند تا در صورت نیاز بتوانند اطلاعات جدید و پیچیده را درک کنند و در نهایت محاسبات برای تعیین دوز را انجام دهند.

یک دارو ساز باید مهارت ارتباطی قوی داشته باشد تا بتواند توضیحات خوبی برای بیمار درباره دارویی که باید مصرف کند و عوارض آن بدهد.

به دلیل ارتباط داشتن این رشته با داروها و بدن انسان یک داروساز باید ذهن تحلیل داشته باشد و در صورت نیاز به منابع صحیح رجوع کند.

معرفی دروس‌ رشته داروسازی در دوران تحصیل 

 دروس‌ پایه رشته داروسازی

‌ بیولوژی نظری‌، فیزیک‌ نظری‌، ریاضیات‌ پایه‌ و مقدمات‌ آمار، شیمی‌ عمومی‌، بیوشیمی‌، فیزیولوژی‌، شیمی‌ آلی‌، تشریح‌، اصول‌ خدمات‌ بهداشتی‌، آمار حیاتی‌، شیمی‌ تجزیه‌، میکروب‌شناسی‌ نظری‌ و عملی‌، انگل‌شناسی‌ و قارچ‌شناسی‌، ایمونولوژی‌، کمک‌های‌ اولیه‌، کامپیوتر.

دروس‌ تخصصی رشته داروسازی 

گیاه‌شناسی‌ دارویی‌، اشکال‌ دارویی‌، تغذیه‌ و رژیم‌ درمانی‌، مواد خوراکی‌ نظری‌، مدیریت‌ در داروسازی‌، درمان‌شناسی‌، اطلاعات‌ دارویی‌، شیمی‌ دارویی‌، فارماکولوژی‌، مفردات‌ پزشکی‌، فرآورده‌های‌ دارویی‌ بیولوژیکی‌، فیزیکال‌ فارماسی‌ روش‌های‌ دستگاهی‌، سم‌شناسی‌، یوفارماسی‌، داروسازی‌ صنعتی‌، کنترل‌ میکروبی‌ دارویی‌، کارآموزی‌ صنعت‌زبان‌ تخصصی‌، مقدمات‌ داروسازی‌، گیاه‌شناسی‌ داروسازی‌، کارآموزی‌ داروخانه‌ .

*بیشتر درس‌های‌ این‌ رشته‌‌ همراه‌ با آزمایشگاه‌ ارائه‌ می‌شود.*

وضعیت ادامه تحصیل رشته داروسازی در مقاطع بالاتر

همان طور که می دانید این رشته از جمله رشته های دکتری عمومی مانند دامپزشکی، پزشکی و دندانپزشکی به حساب می آید. دانشجویان این رشته بعد از فارغ التحصیل شدن از مقطع دکترای عمومی، به شرط داشتن معدل بالای 15، میتوانند در امتحان دوره تخصصی شرکت کنند. دانشجویان پذیرفته شده در دوره تخصصی، ملزم به پاس کردن 40 واحد درسی پیشرفته تخصصی هستند. این دانشجویان قبل از انجام پایان نامه، باید در آزمون جامع تخصص در سطح کشور شرکت کرده و بعد از کسب نمره لازم، نسبت به انجام پایان نامه و دفاع از آن اقدام کنند. دانشجویان در حال حاظر در ایران می توانند در دوره های تخصص زیر ادامه تحصیل بدهند. (این مطلب در حال آپدیت است و درحال حاظر تعدادی از تخصص ها را معرفی کرده ایم.)

برای دیدن کل مطلب کلیک کنید

منبع مطلب : phosphorapp.ir

میزان درآمد داروساز در ایران و جهان + عوامل موثر بر افزایش درآمد

در این مقاله با بررسی وضعیت درآمد داروساز در ایران و جهان، بررسی می‌ کنیم که آیا داروسازی واقعا جزو مشاغل پردرآمد به شمار می‌ آید یا خیر.

میزان درآمد داروساز در ایران و جهان + عوامل موثر بر افزایش درآمد

نوشته شده توسط پروا رحمتی

زمان مطالعه: 5دقیقه

فهرست مطلب

داروسازی از رشته‌های پرطرفداری است که در دسته مشاغل با درآمد بالا قرار دارد. به همین دلیل، افراد بسیاری هنگام انتخاب رشته، داروسازی را به عنوان حرفه‌ای با آینده شغلی و بازار کار خوب در نظر می‌گیرند. داروساز مسئول ارائه دارو به بیمار براساس نسخه پزشک، توضیح درباره نحوه مصرف داروها، انجام تحقیقات روی داروهای جدید، بررسی کیفیت داروهای موجود و… است.اگر در حال حاضر در حوزه داروسازی فعالیت می‌کنید می‌توانید از طریق لینک محاسبه آنلاین حقوق و دستمزد، میزان حقوق رایج را براساس گروه شغلی، سطح ارشدیت و شهر محل فعالیتتان به طور دقیق محاسبه کرده و با حقوق فعلی‌تان مقایسه کنید.

در این مقاله با بررسی وضعیت درآمد داروسازان در ایران و جهان، بررسی می‌کنیم که آیا داروسازی واقعا جزو مشاغل پردرآمد به شمار می‌آید یا خیر؛ پس با ادامه این مقاله همراه باشید.

شغل داروسازی و عوامل موثر بر درآمد آن

اگر قصد انتخاب رشته داروسازی را دارید، مشغول به تحصیل هستید و یا در صنعت داروسازی مشغول به فعالیت بوده و نیاز دارید اطلاعات بیشتری درباره میزان درآمد داروسازی داشته باشید، این مقاله برای شما است. شغل داروسازی، در صورتی که به آن علاقه داشته باشید می‌تواند تجربه حرفه‌ای منحصر به‌فردی باشد. شما به عنوان یک داروساز امکان فعالیت در حوزه‌های مختلفی را دارید. یک داروساز می‌تواند در داروخانه، بیمارستان‌ها، مراکز تحقیقاتی، شرکت‌های تولید لوازم آرایشی و بهداشتی، موسسات پژوهشی، مراکز فیزیوتراپی، شرکت‌های تولید و پخش دارو استخدام شده و یا به صورت مستقل به تاسیس داروخانه اقدام کند.

بسته به اینکه داروساز در چه محیطی فعالیت می‌کند، چه میزان تخصص و تجربه دارد و تا چه مقطعی به تحصیل ادامه داده است، حقوق او می‌تواند بسیار متفاوت باشد. برای شروع فعالیت می‌توانید با گذراندن دوره تکنسین داروخانه به عنوان دستیار داروساز در داروخانه‌ها مشغول به فعالیت شده و به صورت عملی تجربه کسب کنید. زمان طولانی تحصیل داروسازی و وجود تعداد بالای دروس تخصصی را می‌توان از معایب رشته داروسازی دانست که باعث می‌شود دیرتر بتوانید وارد بازار کار این رشته شوید.

میزان درآمد داروساز در ایران

شغل داروسازی از مشاغل پردرآمد ایران و جهان به شمار می‌آید. همانطور که قبل‌تر اشاره شد، میزان درآمد این شغل بستگی زیادی به سطح ارشدیت و تخصص شما، مدرک تحصیلی، شرکت یا سازمان محل فعالیت و حتی شهر و کشور دارد.

در ادامه، میزان حقوق و دستمزد یک داروساز در تهران و شهرهای بزرگ و کوچک را براساس سطح ارشدیت مشاهده می‌کنید. میزان حقوق اعلام شده در جدول‌های زیر، براساس آخرین گزارش حقوق و دستمزد جاب ویژن است که میزان حقوق دریافتی متخصصان این رشته در سال 1400 را نشان می‌دهد (براساس قانون کار، میزان حقوق داروسازی 1401 و دیگر مشاغل، افزایش 57 درصدی داشته است).

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره میزان و شرایط افزایش حقوق سال 1401 می‌توانید مقاله «افزایش حقوق ۱۴۰۱کارگران و میزان مالیات بر درآمد چقدر خواهد بود؟» را در بلاگ جاب ویژن بخوانید.

میزان درآمد داروساز در تهران

سطح ارشدیت میزان حقوق

کارشناس 6 میلیون و 500 هزار تومان

کارشناس ارشد 7 میلیون و 500 هزار تومان

مدیر 12 میلیون و 800 هزار تومان

میزان درآمد داروساز در شهرهای بزرگ

سطح ارشدیت میزان حقوق

کارشناس 6 میلیون و 300 هزار تومان

کارشناس ارشد و مدیر 9 میلیون تومان

میزان درآمد داروساز در شهرهای کوچک

سطح ارشدیت میزان حقوق

کارشناس 5 میلیون و 800 هزار تومان

میزان درآمد داروساز در جهان

داروسازان در تعدادی از کشورهای جهان درآمد بیشتری در مقایسه با سایر نقاط دنیا دارند که در ادامه به آن‌ها می‌پردازیم. اگر در رشته داروسازی تحصیل کرده و به دنبال لیست بهترین کشورها برای مهاجرت کاری هستید، دانستن میزان حقوق و دستمزد پرداختی برای این رشته می‌تواند یکی از مواردی باشد که به انتخاب بهتر شما کمک می‌کند.

میزان درآمد داروساز در آمریکا

یک داروساز در کشور آمریکا براساس سطح ارشدیت، شهر و کمپانی محل فعالیت می‌تواند از 68 تا 199 هزار دلار در سال درآمد داشته باشد. بدیهی است در شهرهای گران‌تر مثل نیویورک، متوسط درآمد دریافتی متخصصان بیشتر خواهد بود، اما باید این نکته را در نظر داشته باشید که این اختلاف درآمد در مقایسه با بالاتر بودن هزینه زندگی در نیویورک نسبت به سایر شهرها تا چه اندازه تناسب دارد.

میزان درآمد داروساز در آلمان

به دلیل نیاز بالا به جذب نیروی پزشکی متخصص در آلمان، این کشور به عنوان یکی از مقاصد مناسب برای مهاجرت نیروی انسانی حوزه پزشکی شناخته می‌شود. یک داروساز در کشور آلمان براساس سطح ارشدیت، شهر و کمپانی محل فعالیت به طور میانگین بین 2 تا 7 هزار یورو در ماه می‌تواند درآمد داشته باشد.

میزان درآمد داروساز در استرالیا

استرالیا یکی از بهترین کشورها برای مهاجرت داروسازان محسوب می‌شود. یک داروساز در کشور استرالیا براساس سطح ارشدیت، شهر و کمپانی محل فعالیت سالانه بین 57 تا 177 هزار دلار استرالیا می‌تواند درآمد داشته باشد.

از دیگر کشورهای مناسب برای مهاجرت داروسازان می‌توان به سوئیس، کانادا، ترکیه و انگلیس اشاره کرد که میزان حقوق پرداختی هر کدام در لیست زیر آورده شده است:

سوئیس: 83 تا 127 هزار دلار در سالکانادا: 54 تا 144 هزار دلار در سالانگلیس: 32 تا 110 هزار یورو در سالترکیه: 5 تا 15 هزار لیر در ماه

عوامل موثر بر افزایش درآمد داروساز

برای دیدن کل مطلب کلیک کنید

منبع مطلب : jobvision.ir

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب