ترفند های شطرنج

ترفند های شطرنجمهدی

بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

ترفند های شطرنج را از این سایت دریافت کنید.

25 ترفند و تکنیک شطرنج که شما راشکست ناپذیر می کنند!

امروز و در ادامه آموزش های کاربردی شطرنج، 25 تکنیک مهم شطرنج که شما را تبدیل به یک حرفه ای می کنند به شما یاد خواهیم داد. تا چه حد با بازی شطرنج آشنا هستید؟

سایر هنرهای مهم

25 ترفند و تکنیک شطرنج که شما راشکست ناپذیر می کنند!

میلاد حیدری7 مهر 139779 خواندن این مطلب 8 دقیقه زمان میبرد

امروز و در ادامه آموزش های کاربردی شطرنج، 25 تکنیک مهم شطرنج که شما را تبدیل به یک حرفه ای می کنند به شما یاد خواهیم داد. تا چه حد با بازی شطرنج آشنا هستید؟ امروز با یکی دیگر از آموزش های بازی مهیج شطرنج در خدمت شما هستیم.

مقدمه:

همه افراد علاقمند به شطرنج می خواهند خود را به سطحی از مهارت های شطرنج برسانند که کسی نتواند آنها را شکست دهد. اما آنچه که مهم است این است که آیا تمام مهارت ها و تکنیک های لازم را آموزش دیده اند یا ادعایشان فقط درحد حرف است. در ادامه می توانید با تکنیک های مهم و ضروری در بازی شطرنج آشنا شوید.

حتما بخوانید: چگونه شطرنج را حرفه ای یاد بگیریم؟ آموزش گام به گام 8 نکته ی بسیار مهم

کلیپ آموزش کیش، مات، پات و قلعه گرفتن در شطرنج:

لینک دانلود این ویدئوتوی این پک فوق العاده،شطرنج رو جوری یاد میگیری که تو هیچ کلاس آموزشی یا پک دیگه ای نه دیدی نه شنیدی! با 2 هفته استفاده، هیچ رقیبی جلودارت نیست و با ترفندایی که یادت میده راحتی حرفه ای شو!

ترفندها و تکنیک های مهم در بازی شطرنج:

1- مهره های خود را هر چه سریعتر گسترش دهید

آنچه در شروع بازی شطرنج مهم است، گسترش مهره ها به بهترین محل ممکن و قلعه گرفتن شاه است. گشایش زمانی کامل می شود که گسترش سوارها و ارتباط بین رخ ها برقرار شود. اگر شما گشایش مهره های خود را زودتر به پایان برسانید از ابتکار عمل برخوردار خواهید بود. اصولی که در ابتدای بازی باید بر اساس آنها نسبت به انتخاب حرکات اقدام نمود عبارتند از: کنترل مرکز، گسترش بی درنگ سوارها، هماهنگی بین سوارها و پیاده ها و قلعه گرفتن شاه.

2-اسب را قبل از فیل جلو ببرید

اگر پیاده ها مسیر را مسدود نکرده باشند فیل در وضعیت اولیه ی خود می تواند چندین خانه را کنترل نماید در صورتی که اسب تنها خانه های همجوار را کنترل کرده و مسیر طولانی تری تا رسیدن به مرکز میدان دارد و از پویایی کمتری برخوردار است.

3-از حرکت دادن مجدد مهره ها در شروع بازی و گشایش اجتناب نمایید

باید مهره هایتان را با یک حرکت در بهترین مربع ممکن قرار دهید. حرکت دوباره ی مهره موجب از دست دادن فرصت و ابتکارعمل خواهد شد.

4- در اثنای گشایش، وزیر را پشت سر خط پیاده های خودی قرار دهید

مهره وزیر در عین قدرتمند بودن بسیار آسیب پذیر نیز هست، چرا که هر گونه تهدید و حمله از جانب سوارهای سبک حریف را باید با فرار پاسخ دهد. به همین دلیل سفارش می شود وزیر را در عرض دوم پشت پیاده ها قرار داده تا ضمن حفظ ایمنی آن، ارتباط بین رخ ها نیز میسر گردد.

با این اپلیکیشن ساده، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!

 5-از کیش دادن غیر ضروری شاه حریف پرهیز کنید

کیش دادن شاه حریف که به سادگی قابل دفاع باشد ضرورتی ندارد. تنها در مواردی که این حرکت مربو ط به گشایش انتخابی باشد مانعی ندارد.

 6-تلاش کنید از قلعه گرفتن حریف جلوگیری نمایید

هنگامی که حریف در انتظار قلعه گرفتن شاه است تلاش کنید شاه او را برای مدت طولانی تری در مرکز نگه دارید. یکی از رایج ترین راهها کنترل خانه هایی است که شاه برای قلعه گرفتن باید از آنها عبور نماید.( معمولاً f1 یا f8 برای قلعه جناح شاه ) بیشتر مواقع قربانی یک پیاده برای نگه داشتن شاه در مرکز از اهمیت بالایی برخوردار است.

7-از حرکت دادن غیر ضروری پیاده ها پرهیز نمایید

فقط در شروع بازی، حرکت پیاده ها تنها برای باز شدن قطر وزیر و فیل و کنترل مرکز انجام می شود و بجز این موارد غیر ضروری می باشد.

8-از تعویض مهره ی گسترش یافته با مهره ای که هنوز گسترش ندارد پرهیز نمایید

بازی کنان غیرحرفه ای هم می دانند که تعویض یک مهره با موقعیت خوب با مهره ای با موقعیت بد مناسب نیست. در واقع تعویض مهره ی گسترش یافته با مهره ای که گسترش ندارد موجب از دست دادن زمان می شود ؛ در نهایت مهره ی گسترشی خود را باید با مهره ای تعویض نمایید که حداقل یک حرکت کرده است.

 9-به سرعت شاه را به قلعه ببرید

آنچه که در شروع یا وسط بازی باید مورد توجه قرار گیرد امنیت شاه است. شاه در مرکز بخصوص در وضعیتهای باز از حمله های حریف بسیار آسب پذیر خواهد بود. قلعه گرفتن به این معناست که شاه با خیال راحت پشت خط پیاده ای خود قرار گرفته و یکی از رخ ها نیز گسترش می یابد و می تواند به سرعت کنترل یک ستون نیمه باز یا کاملاً باز را در اختیار بگیرد.

 10-قلعه در جناح شاه از امنیت بیشتری نسبت به قلعه در جناح وزیر برخوردار است

قلعه گرفتن در جناح شاه او را بیشتر از مرکز دور کرده و پشت پیاده های خودی قرار می دهد. ضمناً این قلعه نیز زودتر از قلعه گرفتن در جناح وزیر میسر می گردد. همچنین قلعه ی مخالف قلعه ی حریف موجب می شود که حملات حریف از توانایی بیشتری برخوردار گردد.

 11-در صورتی که در گسترش مهره ها از حریف عقب هستید ازباز کردن وضعیت پرهیز نمایید

وضعیت باز مطلوب بازیکنی است که مهره های خود را بهتر و بیشتر گسترش داده باشد. بنابراین بازیکنی که از برتری در گشایش برخوردار است می تواند بازی را باز نماید.

 12-تا آنجا که ممکن است فضای بیشتری را کنترل نمایید

بازیکنی که از برتری فضایی بهره مند باشد و کنترل فضای بیشتری را در اختیار داشته باشد از پویایی بیشتری برای مهره هایش برخوردار بوده و امکان تحرک بیشتری برای انتقال آنها به هر دو جناح در اختیار دارد . از طرف دیگر بازیکنی که فضای کمتری در اختیار دارد جهت مانور مهره های خود محدودیت داشته و در صورت لزوم برای دفاع از شاه خود با مشکل مواجه خواهد شد.

13- پیاده ها را برای کسب فضای بیشتر پیش برانید

با وجود اینکه پیشروی پیاده ها به محدودیت حریف و کسب فضا منجر می شود اما این اصل نیز باید با دقت در نظر گرفته شود که دفاع از پیاده ی پیش رفته سخت تر است. بعلاوه با پیشروی هر پیاده خانه هایی ضعیف در مجاور آن بوجود می آید که ممکن است توسط سوارهای حریف اشغال شوند.

برای دیدن کل مطلب کلیک کنید

منبع مطلب : honarfardi.com

آشنایی با بهترین ترفند ها و تکنیک های شطرنج + تصویر

وقتی یک شطرنج باز می خواهد شروع به بازی کردن کند ابتدا باید با انواع تکنیک شطرنج آشنا باشد تا از بروز هر گونه اشتباه و خطا جلوگیری کند.

خانه دانستنی های ورزشی

آشنایی با بهترین ترفند ها و تکنیک های شطرنج + تصویر

توسط هانیه جعفری

Facebook Twitter Google+ Pinterest WhatsApp

امروزه همه افرادی که عاشق بازی هیجانی شطرنج هستند دوست دارند خود را به درجه بالایی در این بازی برسانند تا کسی توانایی شکست آن ها را نداشته باشد. موضوع مهم در این امر فرا گرفتن مهارت ها و تکنیک های لازم به طور کلی می باشد که با آموزش آن ها به راحتی می توانید پیروز میدان باشید. این بازی هیجانی و مهیج یک بازی کاملا فکری می باشد که در حین بازی باید از تمرکز بالایی برخوردار باشید از طرفی بازی شطرنج یکی از پر طرفدار ترین بازی های فکری و ذهنی در جهان می باشد. اگر شما هم جزو افرادی هستید که به این بازی علاقه زیادی دارید با یاد گرفتن تکنیک های شطرنج به راحتی می توانید شروع به بازی کردن با دوستان خود کنید. از طرفی باید بدانید که هیچوقت برای یاد گرفتن دیر نیست و اگر در دوره میانسالی هم باشید باز هم می توانید شروع به یاد گرفتن بازی شطرتج کنید. برای یاد گرفتن تکنیک شطرنج کافیست در ادامه با ما همراه باشید تا به طور کلی با نام تکنیک های شطرنج و فواید آن به طور کلی آشنا شوید.

معرفی صفحه شطرنج

در ابتدای آموزش تکنیک شطرنج ابتدا کمی در مورد صفحه شطرنج می خواهیم صحبت کنیم تا کمی با تعداد خانه های موجود در این بازی و نحوه چینش ان ها اشنا شوید. صفحه این بازی هیجانی همانند یک مربع هشت در هشت می باشد که خانه های آن ۶۴ عدد بوده و به صورت یکی در میان به رنگ سفید و مشکی می باشد. در این بازی هیجانی ۳۲ خانه سیاه و ۳۲ خانه سفید می باشد که همه افراد با استفاده از ۳۲ خانه شروع به بازی کردن می کنند.

ستون های عمودی این بازی با حروف الفبا یعنی از A تا H و ردیف های افقی این بازی با اعداد ۱ تا ۸ مشخص شده است. همچنین وقتی دو نفر شروع به بازی شطرنج می کنند اولین خانه سمت راست هر دو نفر باید به رنگ مشکی باشد. ۱۶ مهره سفید این بازی در دو ردیف یک و دو و ۱۶ مهره سیاه هم در دو ردیف ۷ و ۸ قرار می گیرند. پس از فرا گیری صفحه شطرنج نوبت به آشنایی با تکنیک شطنج می رسد.

تکنیک شطرنج چیست؟

وقتی یک شطرنج باز می خواهد شروع به بازی کردن کند ابتدا باید با انواع تکنیک شطرنج آشنا باشد تا از بروز هر گونه اشتباه و خطا جلوگیری کند. از این رو در ادامه نگاهی کوتاه به انواع تکنیک شطرنج کرده ایم تا با فراگیری آنان برنده میدان باشید. تکنیک شطنج عبارت است از :

• اِن پرایز :در این تکنیک شطرنج یکی مهره بی دفاع از حریف می گیریم.

• چنگال :در بعضی از شرایط مهره هایی مانند اسب می تواند به دو مهره حریف حمله کند. برای مثال اگر اسب در موقعیت حمله به شاه و وزیر قرارگیرد شاه مجبور است به سمت یک خانه امن حرکت کند و اسب می تواند وزیر را بزند.

• آچمز :از این تکنیک شطرنج برای محدود کردن جنبش و جا به جایی مهره های حریف استفاده می کنیم.

• سیخ : در این تکنیک شطرنج با حمله کردن یک مهره خودی به مهره ارزشمند حریف مهره حریف مجبور به جا به جایی می شود و در این بین مهره خودی می تواند مهره پشتی حریف را بزند.

خرید شطرنج را از طریق فروشگاه ورزشی آسان اسپرت انجام دهید.

حرکات ویژه در بازی شطرنج چیست؟

برای شطرنچ چه مبتدی باشید و چه حرفه ای در کنار تکنیک شطرنج باید نحوه چند حرکت ویژه را بلد با شید تا با اعمال آن روی مهره های خود یک بازی جالب و هیجان انگیز داشته باشید. این حرکات ویژه عبارتند از :

• قلعه : با حرکت دادن قلعه می توانید سرعت بازی خود را بالا ببرید و به دفاع خود کمک کنید.

• اِن پاسان : در این حرکت مهره سرباز تحت یک سری قوانین ویژه می تواند سرباز حریف را بزند. برای مثال اگر یک سرباز در حرکت اول خود دو خانه به سمت جلو برود با انجام این حرکت دقیقا در مربع کناری مهره سرباز حریف خالی است و مهره حریف می تواند او را از بازی بیرون بیاندازد.

• پیشرفت : در این حرکت اگر سرباز دائم به سمت جلو حرکت کند و به بازپسین ردیف شطرنج که شاه حریف در آن قرار دارد برسد می تواند به مهره دیگری تبدیل شود.

اطلاعات مربی شطرنج را در سایت آسان اسپرت مشاهده کنید.

بررسی انواع استراتژی های شطرنج

هر بازی استراتژی های خاص خود را دارد و شطرنج نیز از این قاعده مستثنا نبوده است. استراتژی های شطرنج به طول کلی چهار چیز می باشد که همانند تکنیک شطرنج اگر به آن توجه کنید و به درستی در صفحه شطرنج روی حریف خود اعمال کنید پیروز مسابقه خواهید بود و چی از این بهتر ؟ در ادامه همانند تکنیک شطرنج نگاهی کوتاه به انواع استراتژی های شطرنج انداخته ایم. مهم ترین استراتژی های شطرنج عبارتند از :

• مراقب شاه بودن

مهم ترین مهره در بازی شطرنج شاه می باشد از این رو همواره در هنگام بازی مهره شاه را باید به جاهای امن ببرید. همچنین اصلا مهم نیست که چقدر نزدیک کیش و مات شدن حریفتان است در هر صورت باید از شاه خود مراقبت کنید تا خودتان کیش و مات نشوید.

• مهره ها را بیرون نیاندازید

نباید با بی دقتی مهره هایتان به بیرون انداخته شود زیرا هر مهره ارزشی در بازی دارد که در کیش و مات شدنتان نقش مهمی را دارا می باشد.

• مرکز شطرنج را کنترل کنید

در بازی شطرنج باید تمام فکر و ذکرتان روی مرکز بازی و مهره باشد زیرا با مراقبت کردن از مرکز بازی اجازه حرکت بیشتر و فرصت حمله بالاتری دارید.

• از تمام مهره ها استفاده کنید

همواره بهتر است مهره های خود را طبق اصول وارد بازی کنید و مهره های زیادی بیرون نباشند زیرا با این کار شانس حرکتی خود را افزایش و حریفتان را کاهش داده اید. همچنین با این کار زمان و فرصت بیشتری برای حمله کردن به وزیر حریف دارید.

برای دیدن کل مطلب کلیک کنید

منبع مطلب : blog.asansports.com

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب