ناپروکسن سدیم 200

ناپروکسن سدیم 200مهدی

بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

ناپروکسن سدیم 200 را از این سایت دریافت کنید.

ناپروکسن برای چیست و آیا در درمان کرونا هم موثر است؟ نحوه مصرف صحیح آن چیست؟

ناپروکسن برای تسکین دردهایی مانند آرتروز، تب، سردرد،درد مفاصل، التهاب، قاعدگی دردناک و کرونا استفاده می‌شود. آیا ناپروکسن فشارخون را بالا می برد؟ دیگر چه عوارضی دارد؟

صفحه اصلی دارو

قرص ناپروکسن عوارض و موارد مصرف این مسکن

موضوعات پزشکی مرتبط: دارو

قرص ناپروکسن عوارض و موارد مصرف این مسکن

نویسنده:تحریریه مجله دکترتو

| تاریخ انتشار: 12 دی 1400

| آخرین به‌روزرسانی: 25 اسفند 1400

| تعداد نظرات:145

سیاست انتشار مطلب پزشکی

آنچه در این مقاله می‌خوانید

ناپروکسن داروی محبوبی در ایران است. اما این روزها اسم آن را بیش از پیش می‌شنوید. چرا که این داروی ضد التهابی توانسته عملکرد خوبی در درمان بیماران کرونایی داشته باشد. ناپروکسن که به اسم داروی آلو هم معروف است؛ توسط متخصص باید برای شما تجویز شود. هر چند این دارو به صورت بدون نسخه هم در دسترس است اما توصیه دکترتو به شما این است که این دارو و همچنین داروهای دیگر را بدون مشورت با پزشک مصرف نکنید.

علاوه بر درمان کرونا؛ ناپروکسن ۲۵۰ یا ناپروکسن ۵۰۰ برای درمان درد، تب و کاهش التهاب هم کاربرد دارد. اما مصرف خودسرانه آن نیز می‌تواند مشکل‌ساز باشد. پس با مشورت با دکتر داخلی این دارو را مصرف کنید.

بهتر است قبل از اقدام به مصرف این دارو از مشاوره دارویی دکترتو استفاده کنید تا با نحوه صحیح مصرف این دارو، عوارض جانبی و تداخلات دارویی آن آشنا شوید.

مشاوره با پزشکان

مشاوره دارویی دکترِتو شروع نوبت‌گیری

ناپروکسن چیست؟

نام رایج دارو:

ناپروکسن – Naproxen

نام تجاری دارو (نام‌های دیگر ناپروکسن):

ای‌سی آلو Aleve آناپروکس Anaprox ناپروسین Naprosyn

ناپروکسن برای چیست؟

ناپروکسن برای از بین بردن دردهای خفیف تا متوسط ناشی از شرایط مختلف به کار می‌رود. همچنین این دارو برای کاهش درد، تورم و سفتی مفاصل ناشی از آرتروز استفاده می‌شود. این دارو جزو دسته داروهای ضد التهاب قرار می‌گیرد. از دیگر اعضای این دسته‌ی دارویی می‌توان به آسپرین، دیکلوفناک، سلکوکسیب،‌ پیروکسیکام، ایندومتاسین، کتوپروفن، کتورولاک، مفنامیک اسید، ایبوپروفن اشاره کرد. اگر از این دارو برای درمان وضعیتی مانند آرتروز استفاده می‌کنید، در مورد داروهای مسکن و راه‌های درمانی کاهش درد با پزشک داخلی مشورت نمایید.

بیماری کرونا نیز باعث ایجاد التهاب در بدن می‌شود. در بسیاری از موارد دیده شده‌است که برای کاهش التهاب ناشی از کرونا؛ قرص ناپروکسن ۲۵۰ یا قرص ناپروکسن ۵۰۰ تجویز می‌شود. برخی مطالعات نیز مصرف ناپروکسن ۲۵۰ یا ناپروکسن ۵۰۰ را برای بهبود علائم کرونا رد کرده‌اند. در نتیجه بهتر است در خصوص مصرف آن، با پزشک متخصص عفونی یا داخلی مشورت کنید.

ناپروکسن یک مسکن قوی است؟

ناپروکسن یکی از مسکن هایی است که به نسبت باقی مسکن ها، قوی و موثر است. از این رو، بسیار اهمیت دارد که دوز دقیق و مناسب ناپروکسن را مصرف کنید. در صورتیکه ناپروکسن بیشتر از اندازه‌ی نیاز وارد بدن شود، می‌تواند ایجاد مشکلاتی چون اوردوز برای فرد مصرف کننده نماید.

از این رو حتما ناپروکسن را طبق دستور دکتر داروساز و یا پزشک مصرف کنید.

از طرفی اگر ناپروکسن را کمتر از دوز مناسب مصرف کنید، ممکن است که درد شما آرام نگیرد و در واقع این دارو هیچ تاثیری بر روی شما نداشته‌باشد.

جایگزین ناپروکسن

گاهی به جای ناپروکسن از داروهای دیگری استفاده می‌شود که کاربرد مشابهی دارند. برخی از این داروها حتی ترکیبات نسبتا مشابهی هم دارند. بنابراین جایگزین ناپروکسن محسوب می‌شوند. داروهایی که می‌توان از آنها به جای ناپروکسن استفاده کرد، شامل موارد زیر هستند؛

ناپروکسن سلکوکسیب دیکلوفناک آسپرین پیروکسیکام ایندومتاسین کتوپروفن کتورولاک مفنامیک اسید

ناپروکسن داروی کاهش تب و کاهش التهاب است و برای از بین بردن دردهای خفیف تا متوسط ناشی از شرایط مختلف مانند دندان درد، درد قاعدگی یا کرونا به کار می‌رود. این دارو برای کاهش درد، تورم و سفتی مفاصل ناشی از آرتروز هم استفاده می‌شود.

انواع قرص ناپروکسن چیست؟

دو نوع ناپروکسن تجویزی وجود دارد؛

ناپروکسن معمولی ناپروکسن سدیم

ناپروکسن سدیم سریع‌‌تر از ناپروکسن معمولی تاثیر می‌گذارد. در واقع عملکرد naproxen به دو شکل سریع و تاخیری است. ناپروکسن تاخیری، فرم‌های تاخیری یا طولانی اثر ناپروکسن است، که در زمان طولانی‌تری عمل می‌کنند، فقط برای درمان بیماری‌های مزمن مانند آرتروز یا اسپوندیلیت آنکیلوزان استفاده می‌شوند. این اشکال naproxen برای درمان درد حاد به اندازه‌ی کافی سریع عمل نخواهد‌کرد.

ناپروکسن سدیم سریع‌تر از ناپروکسن معمولی اثر می‌گذارد.

نحوه عملکرد داروی ناپروکسن

عملکرد داروی ناپروکسن ۲۵۰ یا ناپروکسن ۵۰۰ به شکل جلوگیری از ترشح برخی مواد طبیعی بدن است که موجب التهاب می‌شود. naproxen به آرامی جذب می‌شود و نباید در شرایطی مانند حمله نقرس که نیاز تسکین فوری دارند مورد استفاده قرار بگیرد.

ناپروکسن سطح پروستاگلاندین‌ها را کاهش می‌دهد. پروستاگلاندین‌ها مواد شیمیایی هستند که نقش اساسی را در درد، تب و التهاب بر عهده دارند. بدن آن‌ها را در محل بافت آسیب‌دیده تولید می‌کند و باعث قرمزی، گرما، تورم و درد می‌شود. در نتیجه با کاهش غلظت پروستاگلاندین‌ها، التهاب و درد و تب کاهش می‌یابد. ناپروکسن در دسامبر ۱۹۹۱ توسط FDA تایید شد.

اشکال دارویی ناپروکسن چیست؟

ناپروکسن به صورت‌های زیر وجود دارد؛

قرص ناپروکسن ۲۵۰ میلی‌گرمی

قرص ناپروکسن انتریک کوتد (Enteric coated) ۵۰۰ میلی‌گرمی

شیاف ناپروکسن ۵۰۰ میلی‌گرمی

ناپروکسن خوراکی معمولاً به صورت ۵۰۰ -۲۵۰ میلی گرم دو بار در روز مصرف می‌شود. پزشک معمولاً کمترین مقداری از دارو را تجویز می‌کند که درد و تورم بیمار را کاهش دهد. با این حال ممکن است مصرف دارو را به حداکثر روزی ۱۵۰۰ میلی‌گرم هم برساند.

برای دیدن کل مطلب کلیک کنید

منبع مطلب : doctoreto.com

قرص ناپروکسن چیست؟ خواص و عوارض ناپروکسن

ناپروکسن که با نام تجاری Aleve یا Apronax در بازار موجود است، یک داروی ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAID) است که برای درمان درد، گرفتگی عضلات قاعدگی، بیماری های التهابی مانند آرتریت روماتوئید، نقرس و تب استفاده می شود و به صورت خوراکی مصرف می شود. این قرص در دو نوع رهش فوری و آهسته […]

داروها

قرص ناپروکسن چیست؟ خواص و عوارض ناپروکسن

مهسا حافظی | 19 سپتامبر 2021

صفحه اصلی › داروها › قرص ناپروکسن چیست؟ خواص و عوارض ناپروکسن

ناپروکسن که با نام تجاری Aleve یا Apronax در بازار موجود است، یک داروی ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAID) است که برای درمان درد، گرفتگی عضلات قاعدگی، بیماری های التهابی مانند آرتریت روماتوئید، نقرس و تب استفاده می شود و به صورت خوراکی مصرف می شود. این قرص در دو نوع رهش فوری و آهسته روش موجود است. شروع اثرات در عرض یک ساعت است و تا دوازده ساعت ادامه دارد.

عوارض جانبی شایع شامل سرگیجه، سردرد، کبودی، واکنش های آلرژیک، سوزش سر دل و درد معده است. عوارض جانبی شدید شامل افزایش خطر بیماری قلبی، سکته مغزی، خونریزی گوارشی، و زخم معده است. خطر بیماری قلبی ممکن است کمتر از سایر NSAID ها باشد. مصرف آن در افراد مبتلا به مشکلات کلیوی توصیه نمی شود. مصرف در سه ماهه سوم بارداری توصیه نمی شود.

تمام انواع قرص‌های خوراکی ناپروکسن به کاهش تورم و درد کمک می‌کند. آن‌ها برای درمان بسیاری از بیماری‌ها از جمله آرتریت “arthritis”، درد قاعدگی، التهاب ماهیچه‌ها و مفاصل و نقرس استفاده می‌شوند.

فهرست مطالب

1 قرص ناپروکسن چیست؟

2 قرص ناپروکسن برای چه دردیست؟

3 قرص خوراکی ناپروکسن چگونه عمل می‌کند؟

4 عوارض جانبی 5 تداخلات دارویی

6 نحوه مصرف ناپروکسن چگونه است؟

7 خطرات مصرف قرص ناپروکسن

8 مصرف ناپروکسن در زمان بارداری یا بعد از آن

قرص ناپروکسن چیست؟

همانطور که در بالا اشاره کردیم، این دارو در دو نوع تجویزی وجود دارد: ناپروکسن معمولی و ناپروکسن سدیم. ناپروکسن معمولی به صورت قرص آزاد کننده خوراکی با تاثیر فوری، قرص با تاثیر تاخیری دهانی یا مکیدنی و سوسپانسیون خوراکی ارائه می‌شود. ناپروکسن سدیم به صورت قرص آزاد کننده فوری خوراکی و قرص آزاد کننده خوراکی با اثر طولانی مدت عرضه می‌شود.

قرص ناپروکسن در فرم‌های بدون نسخه موجود است اما این مقاله فقط به اشکال تجویزی آن می‌پردازد.

قرص‌های خوراکی به عنوان داروهایی با نام تجاری Anaprox DS ، Naprelan و Naprosyn در دسترس هستند. همچنین آن‌ها به عنوان داروهای عمومی نیز در دسترس هستند. به طور معمول داروهای عمومی، قیمت کمتری نسبت به نسخه مارک تجاری آن دارند. در برخی موارد، ممکن است در همه‌ی انواع قرص‌ها یا اشکال آن، با عنوان نام تجاری دارو موجود نباشند.

قرص ناپروکسن برای چه دردیست؟

برای درمان درد و التهاب در شرایط و بیماری‌های مختلف استفاده می‌شود.

قرص ناپروکسن برای درمان دردهای زیر تایید شده است:

روماتیسم مفصلی آرتروز

اسپوندیلیت آنکیلوزان “ankylosing spondylitis”

آرتریت جوانی درد قاعدگی

تاندونیت “tendonitis”

بورسیت “bursitis” علائم نقرس

قرص خوراکی ناپروکسن چگونه عمل می‌کند؟

این نوع قرص‌های خوراکی متعلق به گروهی از داروها به نام داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs) است. NSAIDها به کاهش درد، التهاب و تب کمک می‌کنند. هنوز کاملاً درک نشده است که این دارو چگونه می‌تواند درد را کاهش دهد. این احتمال وجود دارد که این قرص با کاهش سطح پروستاگلاندین “prostaglandin” به کاهش تورم کمک کند. این ماده شبیه هورمون است که به طور معمول باعث التهاب می‌شود.

عوارض جانبی

تجویز قرص‌های ناپروکسن خوراکی ممکن است باعث خواب آلودگی شود. تا زمانی که مطمئن نیستید، می‌توانید به طور عادی کار کنید یا خیر، نباید رانندگی کنید، از ماشین‌آلات استفاده کنید یا فعالیت‌های دیگری را که نیاز به هوشیاری دارند، انجام دهید. همچنین این دارو می‌تواند عوارض جانبی دیگری را ایجاد نماید.

عوارض جانبی شایع‌

شایع‌ترین عوارض جانبی که با قرص ناپروکسن خوراکی رخ می‌دهد عبارتند از:

دل درد یبوست اسهال گاز سوزش سردل تهوع و استفراغ سرگیجه

عوارض جانبی خفیف ممکن است ظرف چند روز یا چند هفته برطرف شود. در صورت شدیدتر شدن یا برطرف نشدن عوارض احتمالی، با پزشک یا دکتر داروخانه خود مشورت کنید.

عوارض جانبی جدی

در صورت بروز عوارض جانبی فوری با پزشک خود تماس بگیرید. اگر علائم شما تهدیدکننده‌ی سلامت زندگی شماست یا اگر فکر می‌کنید که یک اورژانس پزشکی دارید، با 115 تماس بگیرید.

عوارض جانبی جدی و علائم آن‌ها می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

درد قفسه سینه

تنگی نفس یا مشکل در تنفس

ضعف در یک قسمت یا یک طرف بدن شما

ایجاد مشکل در صحبت کردن

تورم صورت یا گلو فشار خون بالا

خونریزی، زخم معده و روده

خونریزی، زخم معده و روده با علائم زیر ایجاد می‌شوند:

دل درد استفراغ خونین

وجود خون در مدفوع شما

مدفوع سیاه و چسبناک

حملات آسم در افرادی که مبتلا به آسم هستند

پایین بودن تعداد گلبول‌های قرمز خون که می‌تواند باعث خستگی، بی حالی و ضعف شود

زرد شدن پوست یا سفیدی چشم

افزایش غیرعادی وزن یا تورم بازوها، دست‌ها و پاها

بثورات پوستی یا تاول همراه با تب

هدف ما ارائه مناسب‌ترین و رایج‌ترین اطلاعات به شماست. با این حال، از آنجا که داروها روی هر شخصی به صورت متفاوت تأثیر می‌گذارد، ما نمی‌توانیم تضمین کنیم که این اطلاعات شامل تمام عوارض جانبی احتمالی باشد. این اطلاعات نمی‌تواند جایگزین توصیه‌های پزشکی شود. به خاطر داشته باشید که شما همیشه باید در مورد عوارض جانبی احتمالی با یک متخصص مراقبت‌های بهداشتی که سابقه پزشکی شما را می‌داند، صحبت کنید.

تداخلات دارویی

قرص‌های خوراکی می‌توانند با سایر داروها، ویتامین‌ها یا گیاهانی که مصرف می‌کنید، تداخل داشته باشند. تداخل زمانی رخ می‌دهد که یک ماده، نحوه عملکرد دارو را تغییر می‌دهد. این شرایط می‌تواند خطرآفرین باشد یا از عملکرد صحیح دارو جلوگیری کند.

به منظور جلوگیری از تداخلات، پزشک باید تمام داروهای شما را با دقت بررسی و مدیریت کند. حتماً در مورد تمام داروها، ویتامین‌ها یا گیاهان دارویی که مصرف می‌کنید، به پزشک خود اطلاع دهید. به منظور اطلاع از چگونگی تداخل این دارو با داروهای دیگر، با پزشک یا داروساز خود مشورت کنید.

نمونه‌هایی از داروهایی که می‌توانند باعث تعامل با ناپروکسن شوند در زیر ذکر شده است:

داروهای ضد افسردگی

برای دیدن کل مطلب کلیک کنید

منبع مطلب : resaa.net

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب