ثبت نام آزمون دکتری سراسری 1402راهنمای جامع ثبت نام آزمون دکتری سراسری 1402راهنمای جامع ثبت نام آزمون دکتری سراسری 1402ثبت نام آزمون دکتری سراسری 1402

آزمون ورودی مقطع دکتری برای داوطلبان دوره های روزانه، نوبت دوم (شبانه)، پردیس خودگردان و مشترک دانشگاه ها، دانشگاه آزاد، پیام نور و موسسات غیرانتفاعی به طور هماهنگ و توسط سازمان سنجش آموزش کشور برگزار می گردد. لذا متقاضیانی که قصد شرکت در این آزمون را دارند چنانچه از شرایط ثبت نام آزمون دکتری 1402 برخوردار باشند، می بایست با فراهم کردن مدارک مورد نیاز نسبت به ثبت نام خود در زمان مقرر از طریق سایت سازمان مذکور اقدام نمایند.

پذیرفته شدگان دوره های روزانه دانشگاه ها در آزمون دکتری سال 1401، می توانند در آزمون دکتری سال 1402 نیز شرکت کنند.

جدول زمانبندی ثبت نام آزمون دکتری سراسری 1402

با توجه به مصوبات شورای سنجش و پذیرش دانشجویان تحصیلات تکمیلی، آزمون دکتری دانشگاه های سراسری و آزاد، با یکدیگر ادغام شده و فقط یک آزمون توسط سازمان سنجش آموزش کشور برگزار می گردد. لازم به ذکر است که فرآیند های ثبت نام، برگزاری آزمون و دریافت کارنامه اولیه برای تمامی داوطلبان یکسان بوده، تنها در مرحله انتخاب رشته مسیر جداگانه ای خواهند داشت.

مطابق با اطلاعیه صادر شده از طریق سایت سازمان سنجش، فرآیند نام نویسی آزمون دکتری سال 1402 در بازه زمانی 22 تا 29 آبان ماه سال 1401 صورت می پذیرد.

جدول زمانبندی ثبت نام آزمون دکتری سراسری 1402
موضوع  تاریخ
 زمان ثبت نام آزمون دکتری   22 تا 29 آبان ماه سال 1401
مشاهده ،کنترل اطلاعات ثبت نامی و یا ویرایش (همزمان با ثبت نام)  22 تا 29 آبان ماه سال 1401
دریافت کارت ورود به جلسه آزمون و برگ راهنمای آزمون  8 تا 10 اسفند ماه سال 1401
زمان برگزاری آزمون ورودی دکتری (D.Ph) 11 اسفند ماه سال 1401
اعالم نتایج اولیه آزمون بصورت کارنامه دهه اول اردیبهشت ماه 1402
انتخاب رشته اینترنتی برای داوطلبان مجاز به انتخاب رشته نیمه اول اردیبهشت ماه 1402
اعلام نتایج نهایی نیمه اول شهریور ماه 1402

نحوه ثبت نام آزمون دکتری 1402

داوطلبان پس از ورود به سایت ثبت نام آزمون دکتری، می بایست مطابق با راهنمای زیر نسبت به پرداخت هزینه ثبت نام آزمون دکتری 1402 اقدام نموده و با استفاده از سریال اعتباری 12 رقمی خریداری شده، سایر مراحل ثبت نام خود را نیز تکمیل کنند.

مراجعه به سایت سازمان سنجش آموزش کشور به نشانی sanjesh.org و انتخاب گزینه “دکترای تخصصی” از منوی تعبیه شده در سمت راست صفحه اصلی سایت

مرحله اول ثبت نام آزمون دکتریمرحله اول ثبت نام آزمون دکتری

کلیک بر روی عبارت “ثبت نام آزمون نیمه متمرکز ورودی دوره دکتری (ph.D) سال 1402”

مرحله دوم ثبت نام آزمون دکتریمرحله دوم ثبت نام آزمون دکتری

انتخاب گزینه “خرید کارت” از سمت راست صفحه

مرحله سوم ثبت نام آزمون دکتریمرحله سوم ثبت نام آزمون دکتری

کلیک بر روی یکی از دکمه های رادیویی “سریال ثبت نام آزمون دکتری 1402” در قسمت دکتری و سپس انتخاب گزینه “تایید و ادامه” در پایین صفحه

مرحله چهارم ثبت نام آزمون دکتریمرحله چهارم ثبت نام آزمون دکتری

وارد کردن مشخصات خواسته شده جهت ورود به درگاه پرداخت

مرحله پنجم ثبت نام آزمون دکتریمرحله پنجم ثبت نام آزمون دکتری

تایید اطلاعات نمایان شده و کلیک بر روی گزینه “ادامه روند پرداخت”

مرحله ششم ثبت نام آزمون دکتریمرحله ششم ثبت نام آزمون دکتری

وارد نمودن اطلاعات کارت بانکی جهت پرداخت هزینه و دریافت شماره سریال 12 رقمی ثبت نام

مرحله هفتم ثبت نام آزمون دکتری 1401مرحله هفتم ثبت نام آزمون دکتری 1401

مراجعه مجدد به صفحه اول ثبت نام و مطالعه بندهای موجود و سپس کلیک بر روی گزینه “تایید و ادامه – گام بعدی”

مرحله نهم ثبت نام آزمون دکتریمرحله نهم ثبت نام آزمون دکتری

وارد نمودن شماره سریال ثبت نام و عبارت امنیتی در کادرهای تعیین شده و کلیک بر روی گزینه “تایید”

مرحله نهم ثبت نام آزمون دکتری 1401مرحله نهم ثبت نام آزمون دکتری 1401

با ورود به صفحه ثبت نام می بایست عکس داوطلب در قسمت مربوطه بارگذاری شده و فرم تقاضانامه تکمیل گردد.

مرحله دوم ثبت نام آزمون دکتریمرحله دوم ثبت نام آزمون دکتری

تذکر: دریافت شماره پرونده و کد پیگیری ثبت نام را در زمان اتمام فرآیند نام نویسی فراموش نکنید.

دانلود دفترچه ثبت نام آزمون دکتری 1402

همان گونه که اشاره کردیم، متقاضیان علاقه مند به ثبت نام در آزمون دکتری سراسری، در اولین قدم باید به کسب اطلاعات از ضوابط نام نویسی بپردازند که این شرایط در دفترچه ثبت نام آزمون دکتری سراسری 1402 قید شده اند. همچنین در این دفترچه جزئیات مربوط به نحوه ثبت نام، مراحل آزمون، مدارک، نحوه پذیرش دانشجو و جدول رشته ها و مواد امتحانی هریک از گروه های آزمایشی ذکر می گردند. بنابراین توصیه می کنیم پیش از اقدام به نام نویسی، حتما دفترچه راهنما را دانلود کرده و مورد بررسی قرار دهید.

زمان انتشار دفترچه ثبت نام آزمون دکتری 1402 در روز یکشنبه مورخ 22 آبان ماه سال 1401 می باشد. لذا داوطلبان این آزمون می توانند با مراجعه به سایت سازمان سنجش و همچنین فایل موجود در جدول زیر، نسبت به دریافت آن اقدام نمایند.

دفترچه راهنمای ثبت نام آزمون دکتری

دانلود دفترچه راهنمای ثبت نام آزمون دکتری 1402

(به محض انتشار لینک فوق فعال خواهد شد.)

مدارک لازم برای ثبت نام آزمون دکتری 1402

مستندات لازم برای ثبت نام آزمون دکتری 1402مستندات لازم برای ثبت نام آزمون دکتری 1402مدارک لازم برای ثبت نام آزمون دکتری 1402

داوطلبانی که قصد شرکت در آزمون دکتری را دارند می بایست لیست مدارک مورد نیاز خود را آماده نموده و با اطلاع از نحوه صحیح ارائه آن ها، نسبت به تکمیل ثبت نام اینترنتی خود اقدام نمایند.

 عکس داوطلبی

متقاضیان باید یک قطعه عکس 4×3 خود را با مشخصات زیر اسکن نموده و فایل آن را در سایت و در قسمت مربوطه بارگذاری نمایند.

سایز عکس داوطلب باید 4×3 یا 4×6 (تمام رخ) بوده و مربوط به سال جاری باشد.  عکس اسکن شده باید با فرمت jpg و اندازه آن حداکثر 400×300 یا 300×200 پیکسل باشد. تصویر متقاضی باید واضح، فاقد اثر مهر و منگنه و یا هر گونه لکه باشد. حداکثر حجم فایل ذخیره شده 70 کیلو بایت می باشد. در صورت امکان عکس رنگی و با زمینه سفید باشد و حاشیه های عکس اسکن شده حذف شده باشد. عکس داوطلبان خانم باید با حجاب بوده و صورت آنان به طور کامل مشخص باشد.

تذکر : به هیچ عنوان عکس اسکن شده از روی مدارک شناسایی (کارت ملی، شناسنامه و…) مورد قبول نمی باشد و داوطلبان باید عکس خود را با مشخصات فوق ارسال نمایند.

تایید وضعیت داوطلبان دارای معلولیت 

شرکت کنندگانی که ناشنوا و کم شنوا، نابینا و کم بینا و یا معلول جسمی حرکتی هستند، می بایست در فرم ثبت نام بخش مربوط به خود را علامت گذاری نمایند. وضعیت معلولیت این دسته از داوطلبان از سازمان بهزیستی کشور استعلام می گردد و چنانچه مورد تایید آن سازمان واقع گردد بند معلولیت برای آن ها اعمال می شود.

داوطلبان معلولی که تا کنون در سازمان بهزیستی تشکیل پرونده نداده اند، می بایست در اسرع وقت به ادارات بهزیستی محل سکونت خود مراجعه کرده و تشکیل پرونده دهند. لازم به ذکر است که اگر سازمان بهزیستی معلولیت این دسته از داوطلبان را تایید نکند، مشمول اختصاص خدمات و تسهیلات لازم نخواهند بود.

اصل فرم تکمیل شده معدل دانشجویان سال آخر

دانشجویان سال آخر دوره کارشناسی ارشد یا دکترای عمومی که حداکثر تا تاریخ 31 شهریور 1402 فارغ التحصیل می شوند باید فرم مخصوص معدل را که در دفترچه راهنمای ثبت نام قرار دارد تکمیل و به تایید موسسه فارغ التحصیلی خود برسانند.

اطلاعات هویتی و تحصیلی

علاوه بر مدارک فوق، اطلاعات مربوط به کارت ملی، شناسنامه، مدارک و رشته دانشگاهی، نام دانشگاه محل تحصیل، اطلاعات مربوط به سهمیه مورد تقاضا، معلولیت، زبان خارجی امتحانی، نشانی محل اقامت، کد پستی و… نیز در موقع ثبت نام مورد نیاز می باشد که می بایست در هنگام ثبت نام حتما به این اطلاعات دسترسی داشته باشید.

شرایط ثبت نام آزمون دکتری 1402

داوطلبانی که قصد شرکت در آزمون دوره دکتری را دارند باید دارنده شرایط تعیین شده به شرح موارد زیر برای این مقطع باشند و در صورت احراز کلیه این شرایط اقدام به نام نویسی خود نمایند.

شرایط عمومی

اعتقاد به دین اسلام یا یکی از ادیان مطرح شده در قانون اساسی کشور ملتزم بودن نسبت به احکام عملی اسلام (انجام واجبات و پرهیز از محرمات) عدم کینه و دشمنی نسبت به نظام جمهوری اسلامی ایران نداشتن سابقه عضویت در ساواک و فرماسونری عدم فساد اخلاقی نداشتن شهرت به انجام اعمال خلاف شئون شغلی و تحصیلی در طول تحصیل یا زمان اشتغال

شرایط اختصاصی 

برای شرکت در آزمون دکتری، داوطلبان می بایست فارغ التحصیل یا دانشجوی سال آخر کارشناسی ارشد یا دکتری حرفه ای باشند. متقاضیانی که مشغول به تحصیل در دوره های غیر روزانه دکتری (برای داوطلبان آقا مشروط به عدم وجود هر گونه مشکل از نظر نظام وظیفه) می باشند، امکان ثبت نام و شرکت در آزمون سال 1402 را بدون انصراف از تحصیل دارند. اگر این دسته از افراد پذیرفته شوند، می بایست از محل تحصیل قبل خود انصراف داده و مدارک آن را به دانشگاه جدید محل تحصیل ارائه دهند. داوطلبانی که دارای معدل کمتر از 14 می باشند مجاز به ثبت نام و شرکت در آزمون دکتری 1402 نخواهند بود. دانشجویان و فارغ التحصیلان رشته های پزشکی باید از لحاظ طرح تعهد خدمت، محدودیتی برای ثبت نام نداشته باشند. داوطلبان باید در رشته ای متناسب با رشته تحصیلی خود در دوره کارشناسی ارشد و یا دکترای حرفه ای در آزمون دکتری 1402 شرکت نمایند. پذیرفته شدگان دوره دکتری 1402 ملزم به سپردن تعهد خدمت برابر طول مدت تحصیل خود هستند. فضلا و طلاب حوزه های علمیه، در صورتی که مدرک آن ها توسط یکی از حوزه های علمیه قم یا خراسان صادر شده باشد و نیز دوره ی سطح سه خود را گذرانده باشند و حداکثر تا تاریخ 31 شهریور 1402 فارغ التحصیل شوند، می توانند در یکی از کد رشته محل های مربوط به علوم انسانی در آزمون دکتری شرکت کنند. داوطلبانی که فارغ التحصیل شده اند، باید معدل دوره کارشناسی، کارشناسی ارشد و یا دکترای حرفه ای خود را در فرم تقاضانامه ثبت نمایند. اما داوطلبانی که حداکثر تا تاریخ 30 بهمن یا 31 شهریور 1402 فارغ التحصیل می شوند در هنگام ثبت نام باید میانگین نمرات خود را به ثبت برسانند. متقاضیانی که دانشجوی سال آخر مقطع کارشناسی ارشد و یا دکتری هستند و یا حداکثر تا تاریخ 30 بهمن ماه 1401 فارغ التحصیل می شوند، در هنگام دریافت کارت ورود به جلسه باید معدل فارغ التحصیلی خود را درج نمایند.

یکی از مواردی که داوطلبان باید ضمن انجام برنامه ریزی آزمون دکتری در نظر بگیرند، مواد و منابع آزمون دکتری می باشد که مواد و ضرایب دروس در دفترچه ثبت نام آزمون دکتری سراسری بیان می شوند. همچنین متقاضیان می بایست با کمک گرفتن از مشاوره تحصیلی دکتری و استفاده از تجارب و راهنمایی پذیرفته شدگان سال گذشته متناسب ترین منابع مطالعاتی را برگزینند.

سوالات متداول

1- ثبت نام آزمون دکتری سال 1402 در چه تاریخی انجام می شود؟

این فرآیند در بازه زمانی 22 تا 29 آبان ماه سال 1401 صورت می پذیرد.

2- آیا پذیرفته شدگان دوره روزانه آزمون دکتری سال 1401 می توانند نسبت به ثبت نام آزمون دکتری سال 1402 اقدام کنند؟

بله. پذیرفته شدگان دوره روزانه حق ثبت نام در آزمون دکتری سال 1402 را نیز دارند.

3- آیا معدل دوره کارشناسی ارشد برای شرکت در آزمون دکتری دارای اهمیت می باشد؟

بله؛ داوطلبانی که دارای معدل کمتر از 14 باشند، مجاز به ثبت نام و شرکت در آزمون دکتری 1402 نخواهند بود.

{ "@context": "https://schema.org", "@type": "FAQPage","mainEntity": [{"@type": "Question", "name": " ثبت نام آزمون دکتری سال 1402 در چه تاریخی انجام می شود؟", "acceptedAnswer": { "@type": "Answer", "text": "این فرآیند در بازه زمانی 22 تا 29 آبان ماه سال 1401 صورت می پذیرد." } },{"@type": "Question", "name": "آیا پذیرفته شدگان دوره روزانه آزمون دکتری سال 1401 می توانند نسبت به ثبت نام آزمون دکتری سال 1402 اقدام کنند؟", "acceptedAnswer": { "@type": "Answer", "text": "بله. پذیرفته شدگان دوره روزانه حق ثبت نام در آزمون دکتری سال 1402 را نیز دارند." } },{"@type": "Question", "name": "آیا معدل دوره کارشناسی ارشد برای شرکت در آزمون دکتری دارای اهمیت می باشد؟", "acceptedAnswer": { "@type": "Answer", "text": "بله؛ داوطلبانی که دارای معدل کمتر از 14 باشند، مجاز به ثبت نام و شرکت در آزمون دکتری 1402 نخواهند بود." } }]}

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

.star svg{ background:#777; } .star svg:hover{ background:#FF0; } .postLike{ margin: 20px auto 50px auto; text-align: center; width: 157px; padding: 0px 0px 0px 6px; background: #F9F9F9; border: 1px solid #F1F1F1; border-radius: 13px; font-size: 14px; line-height: 30px; white-space: nowrap; background-color: #ff6464; color: #fff; box-shadow: 0 0 25px #ffce4961; } .postlike-text{ vertical-align: middle; color: #fff; } .sl-wrapper a { border-bottom: 0 !important; text-decoration: none !important; } .sl-button { font-size: 1em; line-height: 1; font-weight: normal; } /* Colors */ a.liked { color: #da1b1b; } a.liked:hover, a.liked:active, a.liked:focus { color: #666666; } a.liked span.sl-count, .sl-count { color: #fff; } /* Icon */ .sl-icon { margin-right: 4px; font-family: 'wpyar-BYekan',Helvetica,sans-serif; text-transform: uppercase; vertical-align: middle; color: #fff; margin-top: 1px; font-size: 17px; } .sl-icon i { margin-top: 1px; margin-left: 5px; font-size: 17px; } .sl-icon svg { fill: currentColor; width: 1em; height: 1em; margin-left:5px; } .sl-icon svg:after { content: ""; position: absolute; top: 0; right: 0; bottom: 0; left:0; } /* Count */ .sl-count { font-size: 1em; font-family: 'wpyar-BYekan',Helvetica,sans-serif; text-transform: uppercase; vertical-align: middle; display: none; } /* Loader */ .loader, .loader:before, .loader:after { background: rgba(0, 0, 0, 0.2); -webkit-animation: load1 1s infinite ease-in-out; animation: load1 1s infinite ease-in-out; width: .2em; height: .6em; } .loader:before, .loader:after { position: absolute; top: 0; content: ''; } .loader:before { left: -.375em; -webkit-animation-delay: -0.32s; animation-delay: -0.32s; } .loader { text-indent: -9999em; display: inline-block; position: relative; vertical-align: middle; font-size: 1em; -webkit-transform: translateZ(0); -ms-transform: translateZ(0); transform: translateZ(0); -webkit-animation-delay: -0.16s; animation-delay: -0.16s; } .loader:after { left: .375em; } @-webkit-keyframes load1 { 0%, 80%, 100% { box-shadow: 0 0 rgba(0, 0, 0, 0.2); height: .6em; } 40% { box-shadow: 0 -.3em rgba(0, 0, 0, 0.2); height: 1em; } } @keyframes load1 { 0%, 80%, 100% { box-shadow: 0 0 rgba(0, 0, 0, 0.2); height: .6em; } 40% { box-shadow: 0 -.3em rgba(0, 0, 0, 0.2); height: 1em; } }

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب