hgb چیست

hgb چیستمهدی

بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

hgb چیست را از این سایت دریافت کنید.

Hgb در آزمایش خون چیست؟+ تفسیر آزمایش هموگلوبین (Hgb, Hb)

Hb در آزمایش خون چیست؟ Hb در آزمایش خون، تفسیر آزمایش هموگلوبین، Hgb در آزمایش خون چیست، خدمات آزمایش هموگلوبین در منزل، انجام آزمایش Hemoglobin در منزل

خانه مقالات

آزمایش هموگلوبین یا Hgb

آزمایش هموگلوبین یا Hgb

آخرین تاریخ به روز رسانی: ۱۴۰۱/۰۸/۱۶

تشخیص کم خونی با تفسیر میزان Hb در آزمایش خون!

آزمایش هموگلوبین، سطح هموگلوبین خون را اندازه‌گیری می‌کند. اختلالاتی مانند زردی پوست، سرگیجه‌های مداوم و خستگی مفرط در طول روز می‌تواند نشانه‌ایی از اختلال در عملکرد هموگلوبین‌ها باشد. آزمایش Hemoglobin با یک خون‌گیری ساده انجام می‌شود و اطلاعات مهمی در اختیار پزشک قرار خواهد داد. در این مقاله به بررسی آزمایش Hgb،‌ مقدار نرمال،‌ تفسیر و شرایط انجام آن پرداخته شده است. با هومکا همراه شوید تا بیشتر در مورد این آزمایش بدانید.

همانطور که می‌دانید، بروز خستگی و سرگیجه مدوام، رنگ پریدگی و ورم مفاصل، می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد، اما یکی از اصلی‌ترین عوامل آن می‌تواند از اختلال در سطح هموگلوبین خون باشد. آزمایش هموگلوبین با توجه به اینکه از نامش پیداست، می‌تواند اختلالات هموگلوبین را شناسایی کند. همچنین انواع کم خونی، تالاسمی و بیماری پلی سیستمی به راحتی از طریق این آزمایش تشخیص داده می‌شود. اگر قصد دارید تا در ارتباط با آزمایش هموگلوبین و میزان نرمال Hb یا Hgb در آزمایش خون بیشتر بدانید، ادامه مطالب را از دست ندهید.

Hb در آزمایش خون چیست؟

هموگلوبین چیست؟ منظور از هموگلوبین یاHgb در آزمایش خون، پروتئینی است که توسط مغز استخوان تولید و در گلبول‌های قرمز خون ذخیره می‌شود. آزمایش هموگلوبین که علامت اختصاری آن در برگه آزمایش Hgb یا Hb است، میزان هموگلوبین موجود در گلبول‌های قرمز خون را اندازه‌گیری می‌کند. نامتعادل بودن Hgb در آزمایش خون با عوارضی نظیر سرگیجه و تنگی نفس همراه است.

آزمایش Hemoglobin که به تست Hgb یا Hb هم مشهور است بخشی از آزمایش CBC (‌شمارش سلول‌های خونی) به‌شمار می‌رود. Hgb وسیله انتقال اکسیژن و دی اکسیدکربن است. ظرفیت حمل اکسیژن خون با غلظت Hgb مشخص می‌شود.

مقادیر غیر طبیعی Hgb در آزمایش خون نشان‌دهنده همان حالات پاتولوژیک هستند که شمارش RBC و HCT غیر طبیعی به آن اشاره دارند. سطوح پایین Hgb نشان دهنده آنمی (کاهش تعداد RBCها) هستند.

دوست دارید درباره فاکتور Hgb بیشتر بدانید؟

برای دریافت فایل راهنما، کافیست اطلاعات زیر را وارد نمایید.

استان محل زندگی خود را انتخاب کنید *

دانلود فایل

وظیفه هموگلوبین چیست؟

هموگلوبین به گلبول‌های قرمز خون کمک می‌کند تا اکسیژن را از ریه‌ها و از طریق سرخرگ‌ها به سرتاسر بدن منتقل کنند.

دی اکسید کربن از طریق سیاهرگ از تمام نقاط بدن به ریه‌ها‌ برگشت داده می‌شود.

عامل قرمز بودن رنگ خون است.

آزمایش Hgb یا هموگلوبین چه زمانی تجویز می‌شود؟ 

آزمایش Hgb یا Hb زمانی تجویز می‌شود که فرد با علائم زیر مواجه شود:

ضعف و خستگی نداشتن انرژی از حال رفتن و غش رنگ پریدگی تنگی نفس

اگر پزشک برای شما آزمایش هموگلوبین را تجویز کرده است و زمان کافی برای مراجعه به آزمایشگاه را ندارید، کلیک کنید! همچنین سایت معتبر کتابخانه‌ی ملی پزشکی آمریکا (MedLinePlus) در رابطه با اینکه چه زمانی آزمایش هموگلوبین را انجام دهیم می‌گوید:

در صورتی که فردی علائم بالینی طولانی مدتی به شرح زیر داشته باشد،با مشورت پزشک، می‌تواند آزمایشی که تست هموگلوبین جزوی از آن است را انجام دهد:

علائم کم خونی شامل ضعف، سرگیجه، رنگ‌پریدگی پوست و سردی دست و پا

سابقه خانوادگی تالاسمی، کم خونی یا سایر اختلالات خونی ارثی

رژیم غذایی فاقد آهن و مواد معدنی

یک عفونت طولانی مدت

از دست دادن بیش از حد خون در اثر جراحت یا جراحی

شما می‌توانید برای اطمینان از سلامت بدن خود این آزمایش را در آزمایشگاه‌ها  و یا به کمک خدمات آزمایش در محل هومکا انجام دهید.

شرایط انجام آزمایش هموگلوبین

این آزمایش نیازی به ناشتایی و محدودیت رژیم غذایی خاصی ندارد. اما در صورتی که پزشک آزمایشات دیگری برای شما نوشته باشد که به ناشتایی نیاز داشته باشد، می‌توانید همه آزمایشات را یکجا و ناشتا انجام دهید. برای اینکه از سطح Hb در آزمایش خون مطلع شوید، به نمونه خون نیاز است.

تفسیر آزمایش Hgb یا هموگلوبین

در آزمایش Hemoglobin معمولا مقدار هموگلوبین کمتر از ۱۳ گرم/دسی لیتر در مردان، غیرنرمال تلقی می‌شود. مقدار هموگلوبین کمتر از ۱۲ گرم / دسی لیتر نیز برای خانم‌های غیر باردار کم است.

البته این مقادیر با توجه به شرایط و بیماری‌های خاص افراد می‌تواند تغییر کند. توجه داشته باشید که مقدار نرمال Hemoglobin در آزمایشگاه‌های مختلف می‌تواند اندکی متفاوت باشد. لذا بهتر است به محدوده‌های پیش فرض آزمایشگاه توجه کنید. در تفسیر آزمایش Hemoglobin حتما باید به فاکتورهای سن، جنس و نژاد نیز توجه کرد. به طور کلی می‌‎توان گفت که هموگلوبین منعکس‌کننده نتیجه‎ تعداد گلبول‌های قرمز خون(RBC) و هماتوکریت است.

مقدار نرمال Hgb در آزمایش خون

با توجه به اینکه مقدار طبیعی Hb در آزمایش خون با جنسیت و سن ارتباط دارد، لذا مقدار این فاکتور در خون باید به صورت مجزا و بر اساس معیارهای اختصاصی سنجیده شود. در ادامه مقدار نرمال Hgb در آزمایش خون بر اساس سن و جنسیت به تفکیک مشخص شده است.

برای دیدن کل مطلب کلیک کنید

منبع مطلب : www.homeca.ir

هموگلوبین (Hgb) در آزمایش خون نشان‌دهنده چیست؟

هموگلوبین (Hgb) خون یکی از پروتئین های موجود در گلبول های قرمز خون و حاوی آهن است. برای کسب اطلاعات در مورد آزمایش هموگلوبین خون بیشتر بخوانید.

هموگلوبین (Hgb) در آزمایش خون نشان‌دهنده چیست؟

نویسنده: تیم تحریریه درمانکده

دسته: آزمایش‌ها انتشار: ۰۸/۰۱/۱۳۹۹ تعداد نظرات: 10 نظر 120,293 بازدید زمان مطالعه 5 دقیقه

هموگلوبین خون که گاهی با حروف اختصاری Hgb از آن یاد می شود، یکی از پروتئین های موجود در گلبول های قرمز خون است که حاوی آهن است. این آهن مولکول های اکسیژن را با خود حمل می کند، لذا هموگلوبین خون یکی از اجزای اساسی تشکیل دهنده خون تلقی می شود. هنگامی که خون فاقد هموگلوبین کافی باشد، سلول های بدن اکسیژن کافی را دریافت نمی کنند.

پزشکان با تجزیه و تحلیل نمونه خون، سطح هموگلوبین خون را تعیین می کنند. عوامل متعددی روی سطح هموگلوبین خود تاثیرگذار هستند. از جمله این عوامل می توان به موارد زیر اشاره کرد : سن، جنسیت و سابقه پزشکی.

با خواندن ادامه این مقاله، متوجه می شوید که منظور از سطوح هموگلوبین پایین، عادی و بالا چیست.

سطح هموگلوبین خون (Hgb) در حالت عادی چگونه است؟

افراد بالغ

در مردان بالغ، سطح هموگلوبین خون به طور میانگین کمی بیشتر از زنان بالغ است. هموگلوبین بر اساس گرم در دسی لیتر خون اندازه گیری می شود. (g/Dl).

جنسیت سطح هموگلوبین عادی (گرم / دسی لیتر)

زن ۱۲ یا بیشتر مرد ۱۳ یا بیشتر

ضمناً در افراد بالغ مسن‌تر، غلظت هموگلوبین خون در حد پایین تری قرار دارد. عوامل زیادی در پدید آمدن این شرایط تاثیر دارند :

کمبود آهن به دلیل التهاب مزمن یا تغذیه نامناسب

عوارض داروها

شدید بودن بیماری های مزمن از جمله بیماری کلیوی

مطب پزشک خون و آنکولوژی مورد نظرتان را آنلاین رزرو کنید

به صفحه پزشکان خون و آنکولوژی درمانکده بروید و زمان مراجعه به مطب پزشک دلخواهتان را آنلاین انتخاب کنید.

دریافت نوبت خون

کودکان

معمولاً میزان هموگلوبین در نوزادان، بیشتر از افراد بالغ است. علت این است که سطح اکسیژن مصرفی انسان در دوران جنینی بالاتر است. بنابراین به گلبول های قرمز بیشتری برای انتقال اکسیژن نیاز دارند. البته سطح بالای هموگلوبین در نوزادان، پس از سپری شدن چند هفته کاهش می یابد.

سن محدوده هموگلوبین در زنان محدوده هموگلوبین در مردان

۰-۳۰ روز ۱۳.۴ – ۱۹.۹ ۱۳.۴- ۱۹.۹

۳۱-۶۰ روز ۱۰.۷ – ۱۷.۱ ۱۰.۷- ۱۷.۱

۲-۳ ماه ۹ – ۱۴.۱ ۹-۱۴.۱

۳-۶ ماه ۹.۵ – ۱۴.۱ ۹.۵- ۱۴.۱

۶-۱۲ ماه ۱۱.۳ – ۱۴.۱ ۱۱.۳ – ۱۴.۱

۱-۵ سال ۱۰.۹ – ۱۵ ۱۰.۹ – ۱۵

۵-۱۱ سال ۱۱.۹ – ۱۵ ۱۱.۹ – ۱۵

۱۱-۱۸ سال ۱۱.۹ – ۱۵ ۱۲.۷- ۱۷.۷

چه عواملی منجر به بالا رفتن سطح هموگلوبین خون می شوند؟

بالا بودن سطح هموگلوبین، معمولاً با بالا بودن تعداد گلبول های قرمز خون همراه می شود. به یاد داشته باشید که هموگلوبین در گلبول های قرمز خون یافت می شود. لذا هر چقدر تعداد گلبول های قرمز خون فرد بیشتر باشد، سطح هموگلوبین وی هم بیشتر خواهد بود. برعکس این قضیه هم صادق است.

بالا بودن تعداد گلبول های قرمز خون و سطح هموگلوبین نشان دهنده چندین نکته است:

بیماری قلبی مادرزادی: این بیماری، کار قلب برای پمپاژ موثر خون و انتقال اکسیژن به بخش های مختلف بدن را دشوار می کند. بدن در مواجهه با این شرایط، گاهی اوقات گلبول های قرمز بیشتری تولید می کند.دی هیدراته شدن: عدم وجود سیالات کافی در بدن، به این معنی است که تعداد گلبول های قرمز خون در حد بالاتری قرار می گیرد. در حقیقت مقدار سیال کافی وجود نداشته تا نسبت به گلبول های قرمز خون تعادل برقرار کند.تومورهای کلیوی: برخی تومورهای کلیوی، منجر به این می شوند که کلیه اریتروپویتین بیشتری تولید کند. این هورمون نقش تحریک کننده‌ای جهت تولید گلبول‌های قرمز خون دارد.بیماری ریوی: در صورتی که ریه‌ها به درستی عمل نکنند، بدن تلاش می کند گلبول های قرمز بیشتری تولید کند، تا عمل انتقال خون به نحو بهتری انجام شود.پلی سیتمی ورا: این بیماری منجر به این می شود، که بدن گلبول های قرمز بیشتری تولید کند.

شما در موارد زیر نیز با هموگلوبین بالا روبه‌رو می شوید :

سابقه خانوادگی از بیماری های موثر بر تعداد گلبول های قرمز خون، از جمله مشکل تشخیص اکسیژن

زندگی کردن در ارتفاع بالا

دریافت خون از طریق انتقال، در فاصله زمانی کم

سیگار کشیدن

آزمایش (خون، ادرار، مدفوع) خود را در محل انجام دهید

به صفحه رزرو آزمایش در منزل درمانکده بروید و آزمایش مد نظر خود را آنلاین رزرو کنید.

دریافت آزمایش در محل

سطح هموگلوبین کم خون چگونه اتفاق می‌افتد؟

سطح هموگلوبین کم خون معمولاً با پایین بودن تعداد گلبول های قرمز خون همراه می شود. برخی بیماری هایی که منجر به شکل گیری این وضعیت می‌شوند، عبارتند از :

بیماری های مغز استخوان: بیماری هایی همچون لوکمیا، لمفوما، کم خونی آپلاستیک همگی منجر به کاهش تعداد گلبول های قرمز خون می شوند.آسیب کلیوی: هنگامی که کلیه ها به درستی عمل نکنند، مقدار کافی هورمون اریتروپویتین تولید نمی کنند. این هورمون محرک تولید گلبول های قرمز خون است.فیبروئیدهای رحمی: تومورهایی هستند که معمولاً ماهیت غیرسرطانی دارند. این در حالی است که خونریزی های شدیدی را ایجاد می کنند، در چنین شرایطی تعداد گلبول های قرمز خون کاهش می یابد.عارضه هایی که منجر به تخریب گلبول های قرمز خون می شوند: کم خونی داسی شکل، تالاسمی، کمبود G6PD، اسفروسیتوز ارثی
برای دیدن کل مطلب کلیک کنید

منبع مطلب : www.darmankade.com

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب