پاورقی

پاورقیمهدی

بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

پاورقی را از این سایت دریافت کنید.

نوشتن پاورقی در ورد + آموزش حذف و ویرایش در word

نوشتن و درج پاورقی یا پانویس (footnote) در ورد یکی از مهارت‌های موردنیاز هر نویسنده و تایپیست است که نرم‌افزار word این امکان را به‌راحتی برای کاربران فراهم کرده است. در این مطلب نحوه نوشتن، حذف و ویرایش پاورقی را به‌صورت تصویری و مرحله‌به‌مرحله آموزش خواهیم داد.

۱۹ تیر ۱۴۰۰ - ۱۶:۰۳

آموزشگاه ایمنامگ؛

نوشتن پاورقی در ورد + آموزش حذف و ویرایش در word

نوشتن و درج پاورقی یا پانویس (footnote) در ورد یکی از مهارت‌های موردنیاز هر نویسنده و تایپیست است که نرم‌افزار word این امکان را به‌راحتی برای کاربران فراهم کرده است. در این مطلب نحوه نوشتن، حذف و ویرایش پاورقی را به‌صورت تصویری و مرحله‌به‌مرحله آموزش خواهیم داد.

به گزارش ایمنا، پاورقی توضیح بیشتر و یا ارجاعی در مورد یک کلمه یا اصطلاح است که به‌صورت شماره‌گذاری شده در پایین همان صفحه‌ای که کلمه موردنظر نوشته‌شده است قرار می‌گیرد. هنگامی‌که متنی نوشته می‌شود ممکن است برخی توضیحات در متن گنجانده نشود به همین علت نویسنده باید برای بهتر شدن درک مطلب و یا افزایش اطلاعات خواننده، توضیحاتی را در پاورقی ذکر کند. پاورقی ممکن است به‌صورت عدد یا با نشانه‌هایی خاص مانند ستاره (*) نشان داده شود. پانویس بهتر است کوتاه باشد مانند مخفف اصطلاحات، نام لاتین شخص و...

نحوه نوشتن پاورقی در ورد – word footnote

ایجاد پاورقی در ورد ( footnote word)

برای ایجاد پاورقی در نرم‌افزار ورد، در اولین مرحله باید بعد از کلمه‌ای که قصد دارید پاورقی را به آن اضافه کنید، کلیک کنید تا اشاره‌گر ماوس در آنجا قرار گیرد. سپس به سربرگ یا همان تب Reference که در بالای صفحه قرار دارد رفته و گزینه Insert Footnote را انتخاب کنید. می‌توانید به‌جای این مراحل از کلیدهای میانبر Ctrl+Alt+F استفاده کنید.

پس از انجام این کار اشاره‌گر ماوس به پایین صفحه منتقل می‌شود و در اینجا می‌توانید توضیحات مربوط به کلمه موردنظر را در پاورقی بنویسید. توجه کنید که شماره پاورقی به‌طور خودکار به متن اضافه می‌شود.

راست‌چین کردن پاورقی

footnote به‌صورت پیش‌فرض در حالت چپ‌چین قرار دارد. برای تغییر حالت آن از چپ‌چین به راست‌چین کافی است در کنار عدد پاورقی کلیک کنید و کلیدهای میانبر Ctrl+Right Shift (کلید کنترل+کلید شیفت سمت راست) را فشار دهید و یا می‌توانید مطابق تصویر زیر از تب home گزینه مشخص‌شده را انتخاب کنید. مشاهده می‌کنید که متن پی‌نوشت راست‌چین می‌شود.

راست‌چین کردن خط جداکننده پاورقی

دیدید که باراست چین کردن متن پانویس، خط جداکننده راست‌چین نمی‌شود برای این کار باید مراحل زیر را انجام دهید:

۱. به تب View بروید.

۲. در قسمت Document view حالت نمایش را Draft انتخاب کنید.

۳. سپس در حالت Draft به تب References بروید و از قسمت Footnotes گزینه Show Notes را انتخاب کنید.

۴. در قسمت ایجادشده در پایین صفحه، منوی باز شونده را روی گزینه Footnote Separator قرار دهید.

۵. کنار خط پاورقی کلیک کنید، در اینجا می‌توانید با استفاده از حالات زیر مکان خط را تعیین کنید یا در تب home گزینه‌های راست‌چین، چپ‌چین یا وسط‌چین را انتخاب کنید:

استفاده از کلیدهای میانبر Ctrl+R برای راست‌چین کردن خط جداکننده

استفاده از کلیدهای میانبر Ctrl+Q برای چپ‌چین کردن خط جداکننده

استفاده از کلیدهای میانبر Ctrl+E برای وسط‌چین کردن خط جداکننده

برای مشاهده تغییرات اعمال‌شده دوباره به تب View رفته و در قسمت Document view حالت نمایش را از Draft به Print L ayot تغییر دهید.

حذف پاورقی در word

حذف یک پاورقی در ورد به‌راحتی انجام می‌شود. برای این کار باید عدد پاورقی را انتخاب کرده و گزینه Delete کیبورد را بزنید. باید دقت کنید که با این کار عدد متن حذف نمی‌شود و باید آن را جداگانه و با همین روش حذف کرد.

اگر بخواهید همه پاورقی‌ها را یکجا حذف کنید باید این کار را طبق مراحل زیر انجام دهید:

۱. در هر قسمتی از متن که می‌خواهید کلیک کنید.

۲. از تب Home در قسمت Editing گزینه Replace را بزنید.

۳. در پنجره بازشده بر روی گزینه More کلیک کنید تا موارد بیشتر برای شما نمایش داده شود.

۴. مطابق تصویر در قسمت Special، گزینه Footnote mark را انتخاب کنید تا کد f^” در کادر مقابل Find what نوشته شود، همچنین کادر مربوط به Replace width را خالی بگذارید.

۵. سپس بر روی دکمه Replace all کلیک کنید.

۶. بعدازاین کار گزینه ok را انتخاب کنید. به این صورت همه پاورقی‌ها حذف می‌شوند.

چند ستونی کردن پاورقی

برای دو یا چند ستونی کردن پاورقی باید مانند شکل زیر بر روی علامت فلش کوچک در پایین قسمت Footnotes کلیک کنید تا پنجره تنظیمات پاورقی با عنوان Footnote and Endnote نمایش داده شود. در این پنجره در قسمت footnote layout در کادر مقابل گزینه Columns می‌توان تعداد ستون پاورقی را از ۱ تا ۴ تنظیم کرد. نکته‌ی مهم این است که قبل از انجام هرگونه تغییرات باید حتماً چند پاورقی به متن اضافه کرده باشید تا بتوانید تأثیر تغییرات اعمال‌شده را به‌خوبی مشاهده کنید.

برای دیدن کل مطلب کلیک کنید

منبع مطلب : www.imna.ir

پاورقی چیست و چگونه ایجاد می شود؟ (آموزش تصویری و کامل)

پاورقی چیست؟ آموزش تصویری و گام به گام نحوه نوشتن پاورقی (Footnotes) در نرم افزار ورد (Microsoft Office Word) برای مقاله و پایان نامه.

پاورقی چیست و چگونه ایجاد می شود؟ (آموزش تصویری و کامل)

دسته بندی : پایان نامه نویسی

پاورقی­ ها نوعی از نقل قول هستند که در شکل های خاصی از نقل قول یا برای ارائه اطلاعات اضافه استفاده می­ شوند. خواننده از طریق اعدادی که بالای کلمه قرار می­ گیرد به این پاورقی ­ها می ­رسد.

این اعداد بالای کلمات همچنین می ­توانند به منابع انتهایی، که اساسا همانند پانوشت است، مرتبط باشند اما به جای اینکه در پایین همان صفحه قرار بگیرد در انتهای فصل به آن اشاره می شود.

فهرست محتوا

روش های ارجاع دهی در پاورقی

در روش های ارجاع دهی همانند Chicago A, OSCOLA, Turabian و ACS بهتر است از طریق پاورقی به منبع اشاره شود تا نویسنده درون متن به آن ها اشاره کند.

بدین معنا که اگر می­ خواهید به منبع اشاره کنید، در انتهای جمله­ ای که حاوی اطلاعاتی از این منبع است یک عدد بالا می­ گذارید. این عدد به اطلاعاتی در پاورقی مرتبط است که می­ تواند شامل نام نویسنده، عنوان کار او، تاریخ و موارد دیگر باشد. چیزی که در پاورقی قرار می ­دهید بستگی به نوع رفرنس دهی شما دارد.

نمونه ای از ارجاع دادن در پاورقی

در نقل قول­ هایی همانند Chicago A, OSCOLA, Turabian و ACS بهتر است از طریق پاورقی به منبع اشاره شود تا نویسنده درون متن به آنها اشاره کند.1

1 ویدا نورمحمدیان، پاورقی چیست و چگونه آن را ایجاد کنیم؟ ایران: رایت می ، 1397

کدام روش های ارجاع دهی از پاورقی استفاده می کنند؟

روش هایی که منابع در پاورقی آورده می شوند : Chicago A, OSCOLA, Turabian, ACSروش هایی که منابع در انتهای نوشته آورده می شوند : Vancouver, IEEE, AMA, NLM, AAA, ABNT

استاد راهنما یا سرپرست شما به شما خواهد گفت که از کدام نوع ارجاع دهی باید استفاده کنید. خیلی مهم است که رفرنس دهی را به درستی به کار ببرید تا از سرقت ادبی مصون بمانید.

حتما بخوانید : انواع روش های ارجاع دهی و رفرنس نویسی در مقاله و پایان نامه + مثال

توضیحات تکمیلی در پاورقی

حتی اگر بخاطر نوع رفرنس دهی که برایتان در نظر گرفته شده نیازی به استفاده از پاورقی ندارید، می­ توانید برای اشاره به اطلاعات بیشتری که می ­خواهید خواننده داشته باشد اما اشاره به آن در متن الزامی نیست استفاده کنید.

اگر تصمیم دارید از پاورقی­ ها برای اشاره به اطلاعات تکمیلی استفاده کنید باید این موارد را درنظر بگیرید:تعداد پاورقی ­ها: استفاده بیش از حد از پاورقی باعث می ­شود صفحه بهم ریخته به نظر برسد.دیدگاه خواننده: چه چیزی برای آنها راحت ­تر است؟

چگونه پاورقی ایجاد کنیم؟

برنامه مایکروسافت word قرار دادن پاورقی در متن را بسیار آسان کرده است. برای قراردادن پاورقی در متن باید این موارد را انجام دهید:

نشانگر ماوس را جایی که می­خواهید عدد نمایان شود قرار دهید.

در تب “References” گزینه “Insert Footnote” را انتخاب کرده و کلیک کنید. عدد به طور خودکار بالای نوشته شما ظاهر می­ شود.

عدد مرتبط به پاورقی به طور خودکار در پایین صفحه نیز ظاهر می ­شود.

حالا شما می­توانید جلوی آن عدد اطلاعاتی که می­خواهید را بنویسید.

همین مراحل را برای نوشتن در انتهای نوشته نیز می­ توانید طی کنید با این تفاوت که این بار در تب “References” گزینه “Insert Endnote” را انتخاب کنید.

به طور پیش فرض، پاورقی­ ها با اعداد 1،2،3،… و ته ­نویس ها با اعداد رومی i ، ii ، iii نشان داده می­ شوند. اگر می­ خواهید طریقه نمایش اعداد را تغییر دهید به روی فلش کوچکی که در بخش footnotes/endnotes در زیر تب “References” وجود دارد کلیک کرده و گزینه مورد نظرتان را از منویی که باز می­ شود انتخاب کنید.

چنانچه مطلب فوق برای شما مفید بود، خوشحال می شویم آن را با دوستان و همکاران خود به اشتراک بگذارید و نظرات و تجربیات خود را در قسمت نظرات با ما در میان بگذارید.

4.6/5 - (14 امتیاز)

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید

انواع روش های ارجاع دهی و رفرنس نویسی در مقاله و پایان نامه + مثال

روایی و پایایی چیست و چگونه تعیین می شود؟ (راهنمای کامل)

رساله دکتری چیست و چگونه نوشته می شود؟ (راهنمای کامل)

چگونه پایان نامه خود را به کتاب تبدیل کنیم؟

چگونه خلاصه نویسی کنیم؟ آموزش کامل خلاصه نویسی در پایان نامه و مقاله

آموزش ترجمه مقاله: اصول، روش‌ها و تکنیک‌های ترجمه مقالات تخصصی

همراه ما باشید

اگر هنوز ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال نکرده‌اید، همین الان وارد تلگرام و اینستاگرام شوید و به جمع صدها دنبال‌کننده رایت می بپیوندید.

علاوه بر به اشتراک‌گذاشتن آخرین مطالب مفید و کاربردی سایت، تخفیف‌های ویژه و باورنکردنی ترجمه و ویرایش تخصصی، از این به‌بعد به‌صورت محدود فقط و فقط در تلگرام و اینستاگرام منتشر می‌شوند.

اینستاگرام رایت می را دنبال کنید تلگرام رایت می را دنبال کنید

فراموش نکنید این مطلب را به اشتراک بگذارید!

4.6/5 - (14 امتیاز)

برای دیدن کل مطلب کلیک کنید

منبع مطلب : www.writeme.ir

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب