یک گیاه برای رشد به چه چیزهایی نیاز داردمهدی

بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

یک گیاه برای رشد به چه چیزهایی نیاز دارد را از این سایت دریافت کنید.

گیاهان برای رشد به چه چیزهایی نیاز دارند ؟!

تا به حال به این فکر کرده اید که برای رشد گیاه چه لازم است ؟جواب ابزار ، بذر یا گلخانه نیست بلکه ساده تر است و در اینجا با آن آشنا میشویم

گیاهان آپارتمانی, مقالات, نگهداری گیاهان

گیاهان برای رشد به چه چیزهایی نیاز دارند ؟!

تیر 28, 1401 ارسال توسط ریحانه سادات نجفیان

29 تیر

آیا تا به حال به این فکر کرده اید که یک گیاه برای اینکه خوب رشد کند به چه چیزهایی نیاز دارد ؟! جواب ابن سوال ابزار ، بذر یا یک گلخانه نیست بلکه ساده تر از این حرفهاست . در این مقاله تمام چیزهایی که یک گیاه برای رشد نیاز دارد و در یک کلام عوامل مؤثر در رشد گیاه مطرح میشود و شما میتوانید به راحتی یک گیاه را در خانه ی خود پرورش دهید .

عوامل مؤثر در رشد گیاه کدام است ؟!

هر گیاهی برای ادامه ی زندگی ، نفس کشیدن و زیبا ماندن به آب و هوا نیاز دارد . شاید بپرسید چرا فقط آب و هوا ؟ جواب اینجاست که بسیاری از گیاهان در آب رشد میکنند و به خاک نیازی ندارند مانند : گیاهان هوازی ، گیاهان آبزی و گیاهانی مانند پوتوس ، حسن یوسف ، بامبو و … که در آب رشد کرده و به خاک نیاز ندارند . اما به جز اینها عوامل دیگری هم هستند که در ادامه راجع به آنها بیشتر توضیح میدهیم . برای رشد گیاه چه لازم است :

آبیاری مناسب

بدون شک می توان گفت که هر موجود زنده، به استثنای برخی از میکروب ها، برای زنده ماندن نیاز به آب دارد. به خصوص گیاهان.به غیر از برخی از گونه های گیاهانی که می توانند در برابر خشکسالی مقاومت کنند، مانند کاکتوس و ساکولنت ها، بیشتر گیاهان باید به طور مرتب آب بخورند. هنگامی که قطرات آب با داخل خاک میروند ریشه ها آنها را جذب کرده و از داخل خود به ساقه و برگ میرسانند درست مانند جریان خون در بدن ما ! همچنین مواد مغذی داخل خاک با آب خیس شده و راحت تر وارد گیاه میشوند .

آبیاری در گیاهان نیازمند توجه ویژه ایست تا مانع از خشک شدن و غرقابی شدن گیاه شود . بنابراین حواستان به مقدار آبی که به گیاهتان میدهید باشد . همه این نکات در آبیاری به گیاهتان بستگی دارد و بعضی گیاهان آب بیشتر و بعضی به آب کمتری برای زنده ماندن نیاز دارند . بنابراین اول اطلاعات کافی در زمینه ی گیاهتان کسب کنید سپس آن را بری نگهداری به خانه‌تان بیاورید .

استفاده از سه ماده مغذی عمومی

همانطور که قبلا گفته شد ، مواد مغذی توسط آب خیس شده و جذب ریشه ها میشوند و از این طریق نیاز گیاه را رفع میکنند . ویتامین ها برای گیاه مانند غذا برای ما انسانهاست پس شاید بدون خوردن آن زنده بمانند اما شاداب و سرحال نیستند. پس گیاه بدون این مواد مغذی هیچ فرصتی برای رشد و شاداب ماندن ندارد و امروزه در خاکها و کودهای بسته بندی میتوان این ویتامین هارا یافت .

سه عناصر مورد نیاز برای رشد گیاه عبارتند از:

نیتروژن (N) :

نیتروژن برگ را سبز می کند و ما همه در علوم ابتدایی خود خوانده ایم که ماده ای به نام کلروفیل در برگ وجود دارد که با فتوسنتز رنگ برگ را سبز میکند .

فسفر (P) :

فسفر مسئول تولید گیاهانی با برگ های بزرگ و ریشه های قوی است و متواند ویتامین مورد نیاز گیاه را تامین کرده و برای جداسازی سلول و توسعه بافت های جدید بسیار مهم است.

پتاسیم (K) :

در ابتدا پتاسیم به گیاه کمک می کند تا با بیماریها مبارزه کند ، اما باعث تنظیم میزان جذب CO2 و فعال شدن آنزیم ها نیز می شود.

کودهای مخصوص گیاهان با این مواد مغذی اشباع شده اند تا بتوانند به گیاهتان کمک کنند. اما باید توجه کنید که مانند آبیاری، زیاده روی در مواد مغذی نیز خسارات جبران ناپذیری به همراه دارد. همچنین شما باید با توجه نوع گیاهتان نوع کود مورد نظر آن را نیز بشناسید .

خاک مناسب گیاهتان را انتخاب کنید

خاک برای گیاهان مانند خانه برای ما انسانهاست یعنی جایی که همه ی نیازهای ما تامین میشود . بذر بدون وجود خاک رشد نمیکند و مواد مغذی گیاهان از خاک تامین میشود . البته طبق آنچه گفته شد گیاهانی هم هستند که به خاک نیازی ندارند اما میتوانند در خاک هم رشد کنند. همچنین، انواع مختلفی از خاک وجود دارد که برای گیاهان مختلف مناسب هستند و شرایط مختلفی را برای گیاهان فراهم می کنند. علاوه بر انواع مختلف خاک گیاهانی هم هستند که برای رشد نیاز به خاک خاصی دارند که در ادامه با بهترین خاک های موجود در بازار که برای گیاهان مناسب است آشنا میشویم :

1. خاک لومی

خاک لوم دارای ترکیبی کامل از خاک رس، شن ، ماسه و سیلت با کمی هوموس است و عوامل ایجاد کننده این نوع خاک بسیار برای گیاهان مطلوب است مانند :

میزان pH : pH بهینه برای اکثر گیاهان بین 6.0 تا 7.0 است که نیاز به رشد گیاه را در نظر می گیرد، زیرا اسیدیته خاک باعث می شود که مواد مغذی رشد کنند و به طور کامل توسط گیاه مورد استفاده قرار گیرند.
برای دیدن کل مطلب کلیک کنید

منبع مطلب : iranderakht.com

گیاهان برای رشد چه چیزهایی نیاز دارند

همه گیاهان برای رشد و نمو خود به آب ، تغذیه ، نور ، خاک مناسب ، مواد معدنی  و دمای مناسب ، نیاز دارند.اگر در این مقاله همراه ما باشید مجموعه بذر مهردشت اطلاعات کاملتری در این رابطه در اختیار شما عزیزان قرار خواهد داد.

گیاهان برای رشد چه چیزهایی نیاز دارند

گیاهان بخش مهمی از جهان ما هستند.انسان ها و حیوانات برای زندگی کردن به اکسیژن نیاز دارند و گیاهان اکسیژن لازم برای تنفس حیوانات و انسان ها را فراهم میکنند.برخی از گیاهان گلدار هستند و زیبایی منحصر بفردی دارند و انسان ها برای زیباتر شدن محیط اطرافشان از آنها استفاده میکنند.انسان ها میتوانند از گیاهان پهن برگ به عنوان سایبانی در روزهای گرم تابستانی استفاده کنند.برخی از گیاهان تامین کننده غذا برای انسان ها هستند.انواع میوه جات  ، آجیل های خوشمزه و سبزیجات تازه از محصولات گیاهان هستند.برخی از حیوانات خانه های خود را روی گیاهان میسازنند و برخی دیگر برای فرار از دشمن ، به پشت گیاهان پنهان میشوند. گیاهان هم چنین برای تهیه کاغذ ، دارو ، لوازم آرایشی ، پوشاک و سوخت نیز مورد استفاده قرار میگیرند.

اما همه گیاهان برای رشد و نمو خود به آب ، تغذیه ، نور ، خاک مناسب ، مواد معدنی  و دمای مناسب ، نیاز دارند.اگر در ادامه همراه ما باشید مجموعه بذر مهردشت اطلاعات کاملتری در این رابطه در اختیار شما عزیزان قرار خواهد داد.

چرا گیاهان به نور خورشید نیاز دارند

گیاهان برای تهیه منبع غذای خود به نور خورشید نیاز دارند.به این معنا که گیاهان با استفاده از نور خورشید ، آب و گازهای موجود در هوا( دی اکسید کربن) را به گلوکز و اکسیژن تبدیل میکنند که به این فرآیند فتوسنتز گفته میشود.درواقع گیاه برای انجام عملیات فتوسنتز و تامین غذای خود برای زنده ماندن ، به نور خورشید ، آب و دی امسید کربن نیاز دارد.

خاک مناسب برای رشد گیاهان

فضاهای موجود در بین ذرات خاک ، حاوی هوا است که اکسیژن را تأمین می کند ، که سلولهای زنده (از جمله سلولهای ریشه) از آنها برای تجزیه قندها و آزاد کردن انرژی لازم برای زندگی و رشد گیاه استفاده می کنند.

فضاهایی در بین ذرات خاک ، حاوی آب نیز هست که از طریق ریشه گیاهان به سمت بالا حرکت می کند.

خاک ریشه ها را از نوسانات شدید دما عایق می کند.این امر به ویژه در مواقع بیش از حد گرم یا سرد سال مهم است.

خاک مواد مغذی گیاه (نیتروژن ، پتاسیم ، فسفر، منیزیم) را تأمین می کند و همچنین مواد مغذی را که به شکل کود به آنها اضافه می کنیم ، نگه می دارد.

آب یک نیاز ضروری برای رشد گیاهان

همه موجودات زنده برای زنده ماندن به آب نیاز دارند و گیاهان در مقایسه با سایر موجودات به آب بیشتری نیاز دارند.آب یک نیاز ضروری برای هر گیاهی است.گیاهان برای فتوسنتز به آب نیاز دارند.برخی از گیاهان را میتوان برای مدت کوتاهی بدون نور خورشید و مواد معدنی نگهداری کرد، اما بدون وجود آب ، گیاه ، خیلی زود پژمرده شده و از بین میرود.گیاهان آب مورد نیاز خود را از خاک دریافت میکنند.

برای خرید بذر جعفری روی لینک کلیک کنید.

درست است که آب ، نور خورشید و مواد مغذی نیازهای ضروری برای رشد و زنده ماندن گیاهان هستند ، اما استفاده بیش از حد از هر یک از این موارد میتواند به گیاه آسیب بزند.

مقدار مورد نیاز از هر یک از موارد ذکر شده ، بسته به نوع گیاه متفاوت است.به عنوان مثال برخی از گیاهان برای اینکه سالم بمانند ، باید روزانه آبیاری شوند.اما برخی دیگر از گونه های گیاهان به آب کمتری نیاز دارند و آبیاری روزانه ، آنها را از بین میبرد.

برای دیدن کل مطلب کلیک کنید

منبع مطلب : mehrdasht.com

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب