آمار کشته شدگان پلاسکو

آمار کشته شدگان پلاسکومهدی

بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

آمار کشته شدگان پلاسکو را از این سایت دریافت کنید.

بالاخره فاجعه پلاسکو چند قربانی داشت؟

۲۰ روز از ماجرای تلخ پلاسکو گذشت. ۱۶ آتش نشانان شهید به خاک سپرده شدند و هویت ۵ تن از شهروندان قربانی پلاسکو که اکثرشان کارگران یا نگهبانان آن بودند پس از روزها آزمایش و بررسی شناسایی شد. اما همچنان هویت یک نفر از ۶ جان باخته ای که وزیر کشور از آن در گزارش خود در مجلس ارائه کرده بود، شناسایی نشده است.

۱ نفر

۱۹ بهمن ۱۳۹۵ - ۰۷:۴۷

بالاخره فاجعه پلاسکو چند قربانی داشت؟

۲۰ روز از ماجرای تلخ پلاسکو گذشت. ۱۶ آتش نشانان شهید به خاک سپرده شدند و هویت ۵ تن از شهروندان قربانی پلاسکو که اکثرشان کارگران یا نگهبانان آن بودند پس از روزها آزمایش و بررسی شناسایی شد. اما همچنان هویت یک نفر از ۶ جان باخته ای که وزیر کشور از آن در گزارش خود در مجلس ارائه کرده بود، شناسایی نشده است.

زهرا داستانی: از زمان فروریختن پلاسکو ۱۶ روز می‌گذرد اما داغش همچنان در دل‌های مردم بهت زده ایران تازه است. داغی که آهن پاره‌های بی‌جان بر دل مادران و پدران، همسران و خواهران و دخترانی گذاشت که هیچ وقت آن را فراموش نمی‌کنند، هرچند اگر روزگار دست فراموشی خود را بر گذشته بکشاند و آن را در پس اخبار خوب و بد آینده محو کند.

از ۳۰ دی ماه که حادثه تلخ پلاسکو به وقوع پیوست روزها تلاش برای آواربرداری به دست تیم امدادی و آواربرداری ادامه داشت. روزهایی که کم کم امید اولیه برای زنده یافتن افراد محبوس در دل‌ها رنگ باخت و بیم آن میرفت که با وجود آتش روشن زیر خاکستر و دمای بالایی که آهن را ذوب می‌کرد حتی خبری از پیکرهای جانباختان نیز نباشد.

هرچند که آمارهای مفقودان هم متناقض بود؛ محمدباقر قالیباف، شهردار تهران دقایقی پس از نخستین جلسه مدیریت بحران که در نزدیکی محل حادثه فروریختن ساختمان پلاسکو برگزار شد آماری از تعداد آتش نشانان محبوس در زیر آوار داد و گفت: بین ۲۲ تا ۲۵ نفر از پرسنل آتش نشانی در زیر آوار گرفتار هستند. نیروهای نجات آتش نشانی در حال نجات هستند.

آماری که کمی بعد از سوی سخنگوی ستاد مدیریت بحران تکذیب شد و گفت که تسلیت قالیباف برای شهادت احتمالی ۲۰ آتش‌نشان بود.

اما پس از کشف اولین و دومین پیکر دو آتش نشان شهید در بامداد دومین و سومین روز، روزها از فروریختن پلاسکو گذشت و خبری از اجساد نبود تا اینکه در ششم روز حادثه بالاخره طلسم شکسته شد و پیکرهای ۱۶ آتش شناس شهید یکی پس از دیگری از زیر آوار بیرون می‌آمد اما همچنان خبری مردانی نبود که روزها خانواده‌اشان چشم به خرابه‌های پلاسکو دوخته بودند.

۸ بهمن نهمین روز حادثه بود که خبرها حکایت از نزدیک شدن به پایان آوار بردای بدون یافتن پیکر اجساد مردمی می‌داد. خبری که سیدجلال ملکی، سخنگوی ستاد مدیریت بحران پلاسکو اعلام کرد و گفت که تا کنون 98 درصد آوار برداشته شده و کار آواربرداری یک تا دو ساعت آینده به اتمام می‌رسد.

تا واپسین دقایق پنجشنبه - هفتم بهمن - پیکر تمام ۱۵ شهید آتش‌نشان و ۴ تن از هموطنان از زیر آوار خارج شده بود. در نخستین دقایق روز جمعه، نهمین روز آواربرداری در حالی سگ‌های جسدیاب به جستجو برای یافتن پیکرهای احتمالی شهروندان باقی‌مانده در زیر آوار ساختمان پلاسکو ادامه می دادند که پیکر تمامی شهدای آتش‌نشان‌ از زیر آوار بیرون آمده بود اما عملیات تجسس برای یافتن پیکر شهروندان عادی احتمالی ادامه داشت. براساس آنچه منابع رسمی اعلام کرده بودند تا آن زمان ۱۰ خانواده غیر از آتش‌نشان‌ها با مراجعه به مراجع قضایی مفقود شدن یکی از اعضای خانواده خود را اعلام کرده بودند که تا لحظه مخابره این خبر پیکر چهار نفر از شهروندان از زیر آوارهای ساختمان پلاسکو خارج شده بود.

پس از آن قادی پاشا، مدیر کل پزشکی قانونی از تعیین هویت ۴ شهید آتش نشانی و ۳ شهروند خبر داد و گفت که با انجام آزمایشات پیکرشناسی و ژنتیک روی قطعات بزرگ، اجساد و بقایای انسانی ارجاعی حادثه پلاسکو، به صورت شبانه روزی کار تعیین هویت همچنان ادامه دارد. به این ترتیب با کشف هویت ۳ نفر دیگر از شهروندان احتمال می رفت که پیکر شش نفر دیگر از شهروندان همچنان زیر آوارها باشد.

خبری که قلب بسیاری از خانواده ها از جمله خانواده قاسم نگهبان پلاسکو که پیکرش تا روزها بعد از آواربرداری پیدا نشد، آتش گرفت. ملکی اما در پی اعلام این اخبار گفت که تا آتش‌نشانان همچنان با کمال دقت و به صورت دستی مشغول عملیات هستند که اگر پیکری زیر آوار مانده باشد، بتوانند او را پیدا کنند. او به خانواده جان باختگان اطمینان داد که عملیات جستجو در محل حادثه پلاسکو تا پیدا کردن آخرین پیکر جان باختگان ادامه دارد.

در همان روز بود که پیکر آخرین آتش نشان شهید از زیر آوار پلاسکو خارج شد و تعداد شهدای آتش نشان با احتساب آتش نشانی که در بیمارستان به شهادت رسید، به ۱۶ تن رسید. پیکرهایی که با کشف آنها از سوی مسئولان اعلام شد که برخی از آنها به دلیل شدت سوختگی قابل شناسایی نیست. به دنبال این خبر قاضی شهریاری، سرپرست دادسرای جنایی اعلام کرد که اولویت با کشف اجساد جان‌باختگان حادثه است و روش تشخیص هویت اجساد یافت‌شده هم آزمایش DNA است که به این صورت تشخیص هویت انجام خواهد گرفت و اطلاع‌رسانی می‌شود. او نیز برای کاهش آلام خانواده‌های منتظر گفت که عملیات آواربرداری و جستجو تا آخرین لحظه ادامه پیدا خواهد کرد که اگر کوچکترین اثری از مفقودین وجود داشته باشد، کشف شوند.

ساعاتی بعد از این اخبار اما سخنگوی آتش‌نشانی تهران از تلاش برای پایان عملیات آواربرداری تا ظهر جمعه خبر داد و گفت که اگر تغییر در برنامه ها ایجاد نشود خیابان بازگشایی می شود و عملیات پایان می‌یابد. عملیاتی که به گفته ملکی تا آن لحظه کشف جسد جدیدی را در پی نداشت.

براساس آخرین اخباری که تا صبح روز جمعه اعلام شده بود، آخرین آمار مصدومان حادثه پلاسکو 235 نفر گزارش شد که از میان این افراد، 180 نفر در محل، درمان و 55 نفر به بیمارستان منتقل شده‌ بودند اما همچنان خبری از پیکر شهروندانی که در زیر آوار بودند داده نمی شد. گرچه به گفته ملکی قرار بود که عملیات آواربرداری تا پایان روز جمعه به اتمام برسد اما عملیات با دقت در نهمین روز در حال پیگیری بود و هر چند ساعت یکبار با توقف عملیات آواربرداری سگ‌های جسدیاب به میان آوارها آورده می‌شدند تا نشانه‌هایی از پیکرهای این شهروندان پیدا کنند.

در همین زمان بود که شبکه خبر صدا و سیما در برنامه خبری خود از یافته شدن پنجمین پیکر شهروندان محبوس شده در آوارهای پلاسکو خبر داد اما باز هم این خبر از سوی ملکی، سخنگوی ستاد مدیریت بحران پلاسکو تکذیب شد. او ضمن تکذیب خبر پیدا شدن پیکر پنجمین شهروند تأکید کرد: با توجه به اینکه لباس شهروندان احتمالی مدفون شده در زیر آوار معمولی است، قطعاً یافتن آن‌ها کمی مشکل‌تر می‌شود اما عملیات آواربرداری با دقت پیگیری می‌شود تا پیکر شهروندان احتمالی از زیر آوار خارج شود. بر این اساس، خبری که از سوی شبکه خبر صداوسیما نیز اعلام شده بود، کذب است و تاکنون تنها چهار نفر از شهروندانِ زیرآوارمانده، کشف شده‌اند.

برای دیدن کل مطلب کلیک کنید

منبع : www.khabaronline.ir

سالگرد حادثه پلاسکو و تعداد کسانی که در این آتش سوزی کشته شدند

فردا 30 دی و سالگرد حادثه آتش سوزی و ریزش ساختمان پلاسکو است. در این مطلب نگاهی انداخته ایم به این حادثه ی دلخراش.

نگاهی به تراژدی ساختمان پلاسکو که ۲۱ نفر از هموطنان را از ما گرفت + ویدیو

نگاهی به تراژدی ساختمان پلاسکو که ۲۱ نفر از هموطنان را از ما گرفت + ویدیو

تیم روزیاتو چهارشنبه، ۲۹ دی ۱۴۰۰

بدون نظر اجتماعی تازه های روز

آبان تتر

۵ سال پیش، درست در ساعت ۸ صبح روز ۳۰ دی ماه ۱۳۹۵ آتش نشانی تهران گزارشی دریافت کرد مبنی بر وقوع آتش سوزی در ساختمان پلاسکو واقع در چهارراه استانبول تهران. گفته شده بود که این ساختمان ۱۷ طبقه قدیمی ساز که یکی از کانون های تولید و فروش پوشاک در شهر تهران بود، دچار حریق عظیمی شده است.

موبایل استقلال

اندکی پس از آتش سوزی، ساختمان ۵۴ ساله ی پلاسکو فرو ریخت و ۵۶۰ واحد تجاری آن نابود شد. این در حالی بود که هنوز تعدادی از آتش نشانان و شهروندان داخل ساختمان بودند.

سفیر

در ادامه بر اثر آتش سوزی ساختمان پلاسکو و عملیات آواربرداریِ پس از آن، قریب به ۲۳۵ نفر مجروح شدند که مداوای برخی شان به صورت سرپایی انجام شد. اما یکی از نیروهای آتش نشانی به علت شدت سوختگی در بیمارستان فوت کرد. علاوه بر آن پیکر ۱۵ آتش نشان و ۵ شهروند عادی نیز از زیر آوار خارج شد و بدین ترتیب مجموع قربانیان این حادثه از طرف پزشکی قانونی ۲۱ نفر اعلام شد.

پس از این حادثه کل کشور تا مدتی در شوک و اندوه فرو رفته بود و دستگاه های مختلف انگشت اتهام را به سوی هم نشانه می رفتند. برخی کارشناسان قصور شهرداری را عامل تعیین کننده نامیدند و برخی دیگر وزارت کار را.

محمدتقی احمدی، رئیس دانشگاه تربیت مدرس که از طرف روحانی به ریاست «هیئت ویژه گزارش ملی بررسی حادثه ساختمان پلاسکو» گذاشته شده بود، پس از انجام بررسی ها در خصوص مقصران عمده حادثه گفت: «مالک ساختمان، شهرداری، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی بیشترین ارتباط را با ساختمان پلاسکو و نگهداری و ایمنی آن داشتند که قبل از ریزش ساختمان می ‌توانستند بهتر عمل کنند. قصور بقیه سازمان و دستگاه ‌ها در رده پایین‌ تری قرار دارد.»

در ۲۵ خرداد ماه ۹۷ گودبرداری ساختمان پلاسکو آغاز شد. ساخت بنایی جدید در ۲۰ طبقه (۵ طبقه زیر زمین و ۱۵ طبقه روی زمین) در دستور کار قرار گرفت. قرار بود ساختمان جدید از اردیبهشت ۱۴۰۰ آغاز به کار کند اما این اتفاق چندین مرتبه به تعویق افتاد.

ساختمان جدید پلاسکو

مهدی چمران رئیس شورای شهر تهران درباره ی دلیل عدم بهره برداری ساختمان جدید گفت: «ساختمان بازسازی شده پلاسکو که در حال تحویل است، هنوز از نظر ایمنی تائید نشده است. سازمان آتش نشانی باید این ایمنی را تائید کنند و پیش از تایید نهایی نباید واحدهای تجاری در آن مستقر شوند.»

اخیراً نیز حکم شهادت آتش نشانان حادثه پلاسکو مورد موافقت قرار گرفت و طی روزهای آینده، از طریق بنیاد شهید، این موضوع به طور رسمی به خانواده های این ۱۶ آتش نشان شهید ابلاغ خواهد شد. یاد و خاطره شان گرامی…

بیشتر بخوانید:

گزارش مستند روزیاتو از ظهور تا سقوط پلاسکو

ارز دیجیتال تتر

فروشگاه اینترنتی جی جی مو

برچسب‌ها

ایران, حوادث

برای دیدن کل مطلب کلیک کنید

منبع : rooziato.com

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب