چراغ سبز برای رفع فیلتر/ اینستاگرام و واتس‌ اپ فیلتر می مانند یا خیر ؟چراغ سبز برای رفع فیلتر/ اینستاگرام و واتس‌ اپ فیلتر می مانند یا خیر ؟چراغ سبز برای رفع فیلتر/ اینستاگرام و واتس‌ اپ فیلتر می مانند یا خیر ؟

قبل از حوادث اخیر بحث‌های رسمی و غیررسمی در مورد فیلتر اینستاگرام مطرح شده بود اما اعمال نشد و رئیسی‌ هم در سخنان انتخاباتی خود، فیلتر اینستاگرام را به‌طور جدی رد کرد. و فیلتر اینستاگرام از ۲بخش موافق و مخالف تشکیل شده و این در حالی است که به‌نظر می‌رسد با نوعی اختلاف یا سردرگمی در تصمیم‌گیری برای فیلترینگ پلتفرم‌ها و به‌ویژه اینستاگرام روبه‌رو هستیم.و در این بین آسیب‌ جدی به کسب‌ وکارهای خرد وارد می شود.

چراغ سبز برای رفع فیلتر

احمد نادری، نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در جلسه پرسش و پاسخ در دانشکده ادبیات دانشگاه درباره اقدامات مجلس برای موضوع فیلترینگ گفت: «ما هم پیگیر رفع فیلترینگ هستیم.آقای قالیباف شخصا، به‌طور مستقیم و به نمایندگی از بخش زیادی از مجلس به شکل جدی پیگیر رفع فیلتر اینستاگرام و واتساپ بوده و هستند، البته بخشی از جلسات محرمانه است و بیان جزئیات صلاح نیست، اما بحث‌های بسیار جدی درباره برداشته‌شدن فیلترینگ مطرح شده است.

وی همچنین در این جلسه سیاست فیلترینگ به شکل فعلی را جوابگو ندانست و به تجربه‌های مشابه و ناموفق پیشین، مانند ممنوعیت ویدئو و ماهواره در دهه‌های‌۶۰ و ۷۰ و سپس فیلتر تلگرام در سال‌ ۹۶ و راه‌اندازی تلگرام طلایی از سوی یک نهاد داخلی اشاره کرد و گفت :بحث جدی ما این است که باید به سیاست‌های جدیدتر بیندیشیم و نحوه مواجهه را مبتنی بر فهم مسئله به‌روزرسانی و جدید کنیم.

تصمیم‌گیری با مراجع امنیتی است

همچنین وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در مراسمی به این موضوع اشاره کرد که «در شرایط فعلی در مورد محدودیت اینستاگرام تصمیم‌گیری با مراجع امنیتی است اما باید پلتفرم‌های داخلی آنقدر خوب و باکیفیت باشند تا حتی اگر اینستاگرام باز شد، قابلیت رقابت با آن را داشته باشند». این در حالی است که وزیر ارتباطات در جای دیگری صحبت از رفع فیلتر اینستاگرام و واتس‌اپ تنها درصورت ایجاد نمایندگی در کشور کرده است.

فیلتر بماند

برخی از مسئولان معتقدند که اینستاگرام و واتساپ به دلایل امنیتی و بعضا اخلاقی باید فیلتر بمانند.

حسین نوش‌آبادی نماینده مردم ورامین در مجلس با اشاره به اینکه دشمنان خدمات مسئولان و کارهای مهمی را که انجام گرفته با سیاه‌نمایی در فضای مجازی و حقیقی وارونه جلوه می‌دهند، گفت: فیلتر رسانه‌های معاند در فضای مجازی یک خواسته ملی است. به‌گفته او «ما از فیلترکردن شبکه‌های اجتماعی استقبال نمی‌کنیم اما امروز به اجبار و با توجه به بهره‌برداری دشمن از این فضا، آن را محدود کرده‌ایم. این پیام‌رسان‌ها باید طبق ضوابط و قوانین کشور ما فعالیت کنند. دشمنی‌های انجام‌گرفته در این فضا و پیام‌رسان‌ها برای براندازی است.

علی‌اصغر عنابستانی، نماینده سبزوار و عضو کمیسیون بررسی طرح موسوم به صیانت، با اینکه اظهار امیدواری کرده بود که با آرام‌شدن فضا، محدودیت پلتفرم‌های فیلترشده رفع شود، اما معتقد است که اینگونه نمی‌شود که ما بگوییم چون پلتفرم‌های خارجی بستر ایجاد شغل در کشور شدند پس هر آسیبی به کشور بزنند و ما هم جرأت نداشته باشیم با آنها برخورد کنیم و کاری انجام دهیم.

مصطفی میرسلیم، نماینده مردم تهران در مجلس هم در واکنش به سؤالی مبنی بر اینکه به‌نظر شما آیا اینستاگرام و واتساپ باید همچنان فیلتر باشند یا رفع فیلتر شوند، گفته است: «مردم ما به‌خوبی می‌دانند که برخی از شبکه‌های اجتماعی مانند اینستاگرام به هیچ‌وجه از نظر ارزش‌ها قابل دفاع نیستند.» با این حال، «علی‌الاصول قرار نیست شبکه‌های اجتماعی که فیلتر شده است، به‌صورت دائمی مسدود بماند».

برگرفته از همشهری

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب