مراحل خرید خودرو از بورس کالامهدی

بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

مراحل خرید خودرو از بورس کالا را از این سایت دریافت کنید.

خرید خودرو از بورس کالا

امکان خرید خودرو از بورس کالا در اردیبهشت ۱۴۰۱ فراهم شده است. در این مطلب با چگونگی خرید خودرو در بورس کالا آشنا می‌شوید.

خرید خودرو از بورس کالا

آشنایی با بورسدانش سرمایه‌گذاری

زمان مطالعه: 9 دقیقه

انتشار ۲۳ شهریور ۱۴۰۱

تعداد بازدید: 199411

سطح مبتدی

پس از فراهم شدن زیرساخت‌های مورد نیاز، خرید خودرو از بورس کالا در مرداد ماه ۱۴۰۱ امکان‌پذیر شده است. این کار با هدف تشکیل بازاری شفاف و رقابتی برای فروش خودرو به قیمت منصفانه انجام شده است. ثبت سفارش برای خودروها در بورس کالا به‌صورت رقابتی بوده و مشتریان با در نظر گرفتن قیمت پایه اعلام شده هر خودرو، باید یک روز قبل از عرضه، مبلغ مورد نظر خود را جهت شرکت در رقابت خرید، از طریق سامانه خرید آنلاین بورس کالای کارگزاری مفید به بورس کالا ارسال کنند.

در این مطلب با چگونگی خرید خودرو در بورس کالا آشنا می‌شوید.برای خرید خودرو از بورس کالا، داشتن کد بورسی کافی نیست و باید کد معاملاتی بازار فیزیکی بورس کالا دریافت کنید.

برای خرید خودرو از بورس کالا، داشتن کد بورسی کافی نیست و باید کد معاملاتی بازار فیزیکی بورس کالا دریافت کنید.

دریافت کد بورس کالا

فهرست مطالب پیش رو به شرح زیر است. برای مطالعه هر بخش، کلیک کنید:

نحوه دریافت کد بورسی بازار فیزیکی بورس کالا

نحوه افتتاح حساب وکالتی

معرفی شماره حساب وکالتی به کارگزاری مفید

نحوه خرید خودرو از بورس کالا

سوالات متداول

سه خودرو «فیدلیتی»، «دیگنیتی» و «کارا» در روزهای یکشنبه، دوشنبه و سه‌شنبه ۲۲، ۲۳ و ۲۴ آبان ماه ۱۴۰۱ در بورس کالا عرضه خواهند شد که اطلاعات این عرضه به شرح زیر است:

تا کنون خودروهای مختلفی و با شرایط متفاوتی در بورس کالا عرضه شده‌اند، به همین خاطر شرایط کلی عرضه خودروها در بورس کالا به شرح زیر است که رعایت آن‌ها ضروری است:

متقاضیان ملزم به واریز میزان مبلغ پایه و درصد وجه قیمت پایه اعلام شده برای هر خودرو در حساب وکالتی نزد بورس هستند، که از زمان ثبت و ارسال سفارش تا زمان اعلام نتایج این مبلغ در حساب مذکور مسدود خواهد شد.

ثبت و ارسال سفارش از سوی متقاضی به منزله برنده شدن در رقابت نیست و متقاضیان باید تا زمان اعلام نتایج منتظر بمانند.

متقاضیان خرید خودرو باید با توجه به قیمت پایه اعلام شده از سوی شرکت خودروسازی و هزینه‌های جانبی هر خودرو (مالیات و عوارض شماره‌گذاری خودرو، ۹ درصد مالیات ارزش افزوده بر مبنای قیمت نهایی فروش، هوشمندسازی کارت خودرو، خدمات حمل و نقل پستی، تولید پلاک، شماره‌گذاری و بیمه شخص ثالث) قیمت پیشنهادی خود را اعلام کنند.

افراد منتخب در رقابت خرید خودرو، در صورتی که بنا به هر دلیلی قصد انصراف از خرید و تکمیل وجه داشته باشند، موظفند میزان «۵ درصد» ارزش کل معامله را به عنوان هزینه انفساخ به علاوه «۰.۵ درصد» هزینه کارمزد دو سر معامله (در مجموع پنج و نیم درصد ارزش کل معامله) را پرداخت نمایند.

منتخبان در رقابت ۳ روز کاری مهلت دارند تا مابقی مبلغ (باقی مانده) را به حساب وکالتی خود واریز کنند. در صورت عدم تکمیل وجه بعد از روز سوم، به ازای هر روز تاخیر (از روز چهارم) به میزان «۰.۲۵» درصد ارزش کل معامله برای آن‌ها به عنوان جریمه محاسبه می‌شود.

چنانچه منتخبین رقابت پس از پایان روز ششم برای تکمیل وجه تاخیر داشته باشند، معامله آن‌ها فسخ می‌گردد. و میزان «۵.۵ درصد» ارزش کل معامله به‌عنوان هزینه انفساخ معامله برای آ‌ن‌ها محاسبه می‌گردد.

نحوه دریافت کد بورسی بازار فیزیکی بورس کالا

پیش از اقدام به دریافت کد بورسی بازار فیزیکی بورس کالا، باید ثبت نام و احراز هویت سجام را انجام دهید. در ادامه به صورت گام به گام اقدامات زیر را انجام دهید:

به سایت mofid.ebgo.ir مراجعه کنید و گزینه «اخذ کد آنلاین در بورس کالا» را انتخاب کنید.

پیامی که نمایش داده می‌شود را به دقت مطالعه کنید. بهتر است پیش از انجام مراحل بعدی، تصویری از امضای خود را با فرمت png یا jpeg یا jpg و با حداکثر حجم ۱۰۲۴ کیلوبایت آماده کنید. توجه داشته باشید که باید با خودکار مشکی یا آبی در زمینه کاملا سفید امضا کرده و از آن عکس بگیرید.

کد ملی و شماره همراه خود را که در سامانه سجام ثبت کرده‌اید، وارد کنید.

کد ۵ رقمی که از طرف سامانه سجام برای شما پیامک می‌شود را وارد کنید.

مشخصات فردی خود را تکمیل کنید.

اطلاعات نشانی خود را تکمیل کنید.

برای دیدن کل مطلب کلیک کنید

منبع مطلب : learning.emofid.com

کارگزاری فارابی

خرید خودرو در بورس با قیمت رقابتی از طریق بورس کالای کارگزاری فارابی امکان‌پذیر شد. جهت خرید خودرو در بورس و کسب اطلاعات بیشتر وارد شوید.

وبلاگ اخبار

نحوه خرید خودرو از بورس کالا با جدیدترین جزییات

نحوه خرید خودرو از بورس کالا با جدیدترین جزییات

کارگزاری فارابی ۱۳ آبان ۱۴۰۱

خرید پژو 207 در بورس

پژو ۲۰۷ هم آماده عرضه در بورس شد. این خودروی محبوب شرکت ایران خودرو، قرار است در آخرین روز آبان ماه در بورس عرضه شود. ایران خودرو تصمیم دارد در ۳۰ آبان ۱۴۰۱، تعداد ۱۰۰۰ خودروی پژو ۲۰۷ دنده‌ای با رنگ سفید را با قیمت پایه ۱۸۷ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان از طریق بورس عرضه کند. پیش‌بینی می‌شود با توجه به استقبال صورت گرفته از خرید خودرو در بورس، پژو ۲۰۷ نیز با قیمت مناسب و حضور حداکثر متقاضیان عرضه شود.

جزئیات عرضه پژو ۲۰۷ در بورس

همان‌طور که بیان شد، تعداد ۱۰۰۰ خودروی پژو ۲۰۷ با موعد تحویل سه ماهه در تاریخ ۳۰ آبان ماه در بورس عرضه خواهد شد. این خودروها با رنگ سفید و فرمان برقی در بورس کالا عرضه می‌شوند. قیمت پایه در نظر گرفته شده ۱۸۷ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان و میزان پیش پرداخت آن نیز ۱۰۰ درصد اعلام شده است. این در حالی است که پیش از این عموما میزان پیش پرداخت برای خودروهای قابل عرضه در بورس بین ۱۰ تا ۳۰ درصد در نظر گرفته می‌شد.

در توضیحات عرضه پژو 207 در بورس آمده است که هر کد ملی (حقیقی) مجاز به ثبت سفارش بر روی یک دستگاه خودرو است. در ضمن مانند سایر خودروهای عرضه شده در بورس، افرادی که در عرضه‌های قبلی موفق به خرید خودرو شده‌اند، اجازه ثبت سفارش برای این خودرو را ندارند. علاوه بر این محدودیت سنی خریداران نیز وجود دارد و متقاضیان زیر ۱۸ سال امکان ثبت سفارش ندارند.

هزینه‌های جانبی این خودرو نیز شامل بیمه و شماره‌گذاری و هزینه ثابت جمعا به مبلغ ۴۳,۱۳,۱۰۰ ریال بعلاوه ۱۳ درصد بابت مالیات و عوارض قانونی است که براساس مبلغ معامله محاسبه و توسط خریدار باید پرداخت شود.

عرضه مجدد دیگنیتی و فیدلیتی در بورس

بورس کالا، در روز ۲۲ و ۲۳ آبان ماه پذیرای ۳۹۲ خودروی فیدلیتی و ۱۹۲ خودروی دیگنیتی بود. در معاملات صورت گرفته در روز ۲۲ آبان ماه، تعداد ۹۸ دستگاه خودروی فیدلیتی ۵ نفره سفید با قیمت معاملاتی ۱,۰۵۰,۴۷۰,۰۰۰ تومان، تعداد ۹۸ دستگاه خودروی فیدلیتی ۵ نفره مشکی با قیمت معاملاتی ۱,۰۶۶,۰۰۰,۰۰۰ تومان، تعداد ۹۸ دستگاه خودروی فیدلیتی ۷ نفره سفید با قیمت معاملاتی ۱,۰۹۶,۴۱۳,۰۰۰ تومان، تعداد ۹۸ دستگاه خودروی فیدلیتی ۷ نفره مشکی با قیمت معاملاتی ۱,۱۲۸,۶۰۲,۰۰۰ تومان در بورس عرضه شدند.

با توجه هزینه‌های جانبی و مالیات بر ارزش افزوده، قیمت تمام شده فیدلیتی ۵ نفره سفید تقریبا ۱,۲۲۲,۶۰۰,۰۰۰ تومان، فیدلیتی ۵ نفره مشکی تقریبا ۱,۲۴۰,۰۰۰,۰۰۰ تومان، فیدلیتی ۷ نفره سفید تقریبا ۱,۲۷۴,۰۰۰,۰۰۰ تومان، فیدلیتی ۷ نفره مشکی تقریبا ۱,۳۱۰,۰۰۰,۰۰۰ تومان شده است.

علاوه بر فیدلیتی، تعداد ۱۹۲ خودروی دیگنیتی هم در روز ۲۳ آبان ماه در بورس عرضه شد. در معاملات انجام شده در این روز برای اولین بار با توجه به استقبال عجیب خریداران و قیمت‌‌گذاری بالای آن‌ها، دیگنیتی با قیمتی تقریبا معادل با قیمت بازار آزاد مورد معامله قرار گرفت. در معاملات این روز تعداد ۴۸ دستگاه خودروی دیگنیتی پرایم سفید با تریم مشکی با قیمت معاملاتی ۱,۱۸۵,۴۷۰,۰۰۰ تومان، تعداد ۴۸ دستگاه خودروی دیگنیتی پرایم مشکی با تریم مشکی با قیمت معاملاتی ۱,۲۲۰,۳۱۲,۰۰۰ تومان، تعداد ۴۸ دستگاه خودروی دیگنیتی پرایم سفید با تریم قرمز با قیمت معاملاتی ۱,۱۷۰,۵۳۰,۰۰۰ تومان، تعداد ۴۸ دستگاه خودروی دیگنیتی پرایم مشکی با تریم قرمز با قیمت معاملاتی ۱,۲۸۶,۷۰۰,۰۰۰ تومان در بورس عرضه شدند.

با توجه هزینه‌های جانبی و مالیات بر ارزش افزوده، قیمت تمام شده دیگنیتی پرایم سفید با تریم مشکی تقریبا ۱,۳۷۲,۲۰۰,۰۰۰ تومان، دیگنیتی پرایم مشکی با تریم مشکی تقریبا ۱,۴۱۱,۰۰۰,۰۰۰ تومان، دیگنیتی پرایم سفید با تریم قرمز تقریبا ۱,۳۵۵,۰۰۰,۰۰۰ تومان، دیگنیتی پرایم مشکی با تریم قرمز تقریبا ۱,۴۸۶,۰۰۰,۰۰۰ تومان شده است که نسبت به قیمت بازار آزاد آن که در حدود یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان معامله می‌شود، در بعضی از مدل‌ها کمی بالاتر معامله شده است که در نوع خود جالب است.

فروش مجدد کامیون EMPOWER در بورس

علاوه بر خودروهای گفته شده، بورس کالا در روز ۲۹ آبان ماه، میزبان ۷۱ دستگاه کامیون EMPOWER گروه بهمن دیزل خواهد بود. طبق اطلاعیه عرضه منتشر شده قیمت پایه این خودرو ۳ میلیارد و ۱۳۱ میلیون تومان اعلام شده است و اشخاص حقیقی مجاز به ثبت سفارش یک دستگاه و اشخاص حقوقی حداکثر مجاز به ثبت سفارش 5 دستگاه از این خودرو هستند.

علاوه بر قیمت معاملاتی هزینه‌های جانبی این کامیون نیز شامل ۹ درصد مالیات ارزش افزوده بر مبنای قیمت نهایی فروش و سایر هزینه‌ها جمعا به مبلغ ۱۱۲,۳۰۶,۰۱۱ ریال خواهد بود.

آموزش ثبت‌نام در بورس کالا برای خرید خودرو

آموزش ثبت‌نام در بورس کالا برای خرید خودرو کدام خودروها در بورس عرضه می‌شوند؟

عرضه خودرو در بورس طی سالیان گذشته بارها مطرح شده بود؛ اما به دلایل متعددی همچون نبود سازوکار و زیرساخت لازم، به مرحله اجرا نمی‌رسید. در نهایت اردیبهشت امسال موانع موجود برای عرضه خودرو در بورس کالا برداشته شد. «وانت کارا» گروه بهمن نخستین خودرویی بود که ۲۸ اردیبهشت ماه از طریق بورس به متقاضیان عرضه شد. پس از کارا، قرار بود گروه بهمن موتور و کرمان موتور، اقدام به عرضه خودروهای خود در بورس کنند؛ اما با مخالفت وزارت صمت این عرضه به تعویق افتاد. در نهایت با تصویب شورای عالی بورس، عرضه خودرو در این بازار از سر گرفته شد.

در مرحله جدید، عرضه دو خودروی دیگنیتی و فیدلیتی گروه بهمن موتور روز ۲۶ مرداد ماه با موفقیت در بورس کالا انجام شد. با وجود تقاضای بالا برای خرید این خودروها با قیمت رقابتی، خریداران توانستند با قیمت تمام شده‌ای معادل ۱۰۰ تا ۱۸۰ میلیون تومان ارزان‌تر از بازار آزاد، خودروی مورد نظر خود را خریداری کنند.

علاوه بر خودروهای گروه بهمن موتور، ایران خودرو نیز عرضه خودروی هایما مدل S7 خود را با موفقیت در روز ۶ شهریور انجام داد. تعداد ۲۰۰ خودروی هایما S7 به رنگ مشکی با قیمت نهایی حدود ۸۴۴ میلیون تومانی و ۱۵۰ خودروی هایما S7 سفید رنگ با قیمت نهایی حدود ۸۵۷ میلیون تومانی در این روز عرضه شدند. نکته جالب در رابطه با این خودرو اختلاف حدود ۱۰۰ تا ۱۲۰ میلیون تومانی آن با بازار آزاد است که سود خوبی را نصیب خریداران هایما S7 در بورس کرد.

برای دیدن کل مطلب کلیک کنید

منبع مطلب : irfarabi.com

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب