گیاه دیفن باخیا

گیاه دیفن باخیامهدی

بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

گیاه دیفن باخیا را از این سایت دریافت کنید.

شرایط نگهداری دیفن باخیا

در این مقاله همراه ما باشید تا با شرایط نگهداری گل دیفن باخیا ، ویژگی ها ، انواع گیاه دیفن باخیا و بیماری و تکثیر آن آشنا شوید

گیاهان آپارتمانی, مقالات, نگهداری گیاهان

شرایط نگهداری دیفن باخیا | معرفی گل دیفن باخیا | انواع دیفن باخیا

دی 7, 1400 ارسال توسط حامد کبیری ایمانیان فرد

27 تیر

گیاه دیفن باخیا با برگ های پهن و زیبایش از جمله معروف ترین گیاهان آپارتمانی است که قدرت بالایی در تصفیه هوای اتاق دارد. این گیاه همیشه سبز با ارتفاع بلند و برگهای طرحدارش، می‌تواند زیبایی قابل توجهی به دکوراسیون خانه و یا محل کار اضافه کند. همچنین نگهداری آسان، قدرت اکسیژن سازی و تصفیه هوا از جمله ویژگی هایی است که طرفداران زیادی را به سمت دیفن باخیا جذب کرده است. اگر شما نیز به این گیاه زیبا علاقه دارید، در این مقاله همراه ما باشید تا با شرایط نگهداری و ویژگی های دیفن باخیا بیشتر آشنا شوید.

دیفن باخیا

دیفن باخیا را بیشتر بشناسید

گیاه دیفن باخیا با نام انگلیسی (dumb cane) دارای برگ های پهن، ابلق و طرحدار و بومی مناطق گرمسیری مکزیک ، آمریکای جنوبی و هند غربی است. برگهای دیفن باخیا نوک تیز و بیضی شکل است و طول آنها در محیط باز می‌تواند به 50 سانتی متر برسد. ساقه‌ این گیاه نرم و آبکی است و برگها به رنگ سبز همراه با لکه‌های سفید، کرم و زرد کمرنگ هستند که از دو طرف برگ دیده می‌شوند. ساقه‌ها غالباً بدون انشعاب و برگهای انتهایی همیشه در حال رشد و فعالیت می‌باشند.

در صورت مناسب بودن تمامی شرایط نگهداری، گلهای سفید رنگ اسپات مانند در فصول بهار و تابستان در این گیاه شکوفا می‌شوند. گلهای این گیاه بسیار شبیه به گلهای اسپاتی فیلوم است اما جنبه زینتی ندارد و ماندگاری کمی دارد.

شرایط نگهداری دیفن باخیا

شرایط نگهداری گل دیفن باخیا

نور :

دیفن باخیا در سایه با نور ملایم و نور غیر مستقیم متوسط تا زیاد بهترین عملکرد و رشد را خواهد داشت. این گیاه در صورت قرار گرفتن در نور کم، به صورت علفی رشد می‌کند و رنگ برگها کمرنگ می‌شود. از قرار دادن دیفن باخیا در نور شدید و مستقیم آفتاب خودداری کنید چرا که آفتاب مستقیم باعث سوختن برگ ها می‌شود. در صورتی که فضای شما دارای نور کم و یا بدون نور طبیعی است نگران نباشید چرا که دیفن باخیا می‌تواند با نور فلورسنت نیز سازگار شود، اگرچه سازگاری آن ممکن است مدتی طول بکشد.

دیفن باخیا نیز مانند گیاهان دیگر به سمت نور خم می‌شود، بنابراین گلدان آن را مرتباً بچرخانید تا نور کافی برای همه قسمت های گیاه فراهم شود و از خم شدن برگها به یک سمت ( سمتی که نور وجود دارد ) جلوگیری شود.

دما :

بهترین دما جهت نگهداری گیاه دیفن باخیا ، دمای ۱۵ الی ۲۰ درجه سانتی گراد است. در دمای پایینتر برگ ها شروع به ریزش می‌کنند و در دمای بالا توصیه می شود آبپاشی با آب بدون کلر روی برگها انجام شود.

آبیاری :

این گیاه در برابر آبیاری بیش از حد حساس است در نتیجه اجازه دهید رویه خاک به اندازه 2 سانتی متر کامل خشک شود سپس شروع به آبیاری با آب بدون کلر کنید. شایع ترین مشکل این گیاه، رطوبت بیش از حد است. آبیاری بیش از حد یک مشکل رایج در بسیاری از گیاهان خانگی است و دیفن باخیا نیز از این قاعده مستثنی نیست. این گیاه را در خاک سبک با زهکشی بالا بکارید و به آرامی آب دهید، خاک را مرطوب نگه دارید، اما دائما خیس نباشد و تنها رطوبت کمی داشته باشد.

دین باخیا رطوبت را دوست دارد و در لیست گیاهان مناسب برای حمام یا سرویس های بهداشتی قرار می‌گیرد و در این مکان ها به خوبی رشد می‌کند.

رطوبت :

گیاه دیفن باخیا رطوبت بین ۶۰ تا ۹۰ درصد را دوست دارد و گیاهی رطوبت دوست محسوب می‌شود. در صورت کمبود رطوبت برای این گیاه، ساقه و برگهای آن خم شده و می‌افتند و اگر این وضعیت مدام تکرار شود، گیاه از بین می‌رود. بنابراین بهتر است از راههای افزایش رطوبت کمک بگیرید و رطوبت گیاه را تامین کنید. یکی از بهترین راهها، ساخت جزیره برای این گیاه است تا از این طریق رطوبت خود را تامین کنید. استفاده از یک ظرف آب در کنار گیاه و یا غبار پاشی برگها نیز می‌تواند مفید باشد.

خاک :

بهترین خاک برای گیاه دیفن باخیا، خاک و کود آماده کاشت همراه با مقداری پرلیت است که رطوبت خاک را حفظ کند. در صورتی که با خاک دیفن باخیا مشکل دارید می‌توانید آن را در آب نگهداری کنید زیرا دیفن باخیا می‌تواند مانند گیاهانی که در آب رشد می‌کنند بدون هیچ نگرانی در آب زنده بماند و رشد کند، اما رشد آن در خاک بیشتر است.

کود دهی :

این گیاه حساسیت زیادی به کوددهی ندارد اما جهت رشد بهتر می‌توانید آن را در فصول رشد با کودهای مخصوص و یا کود های NPK تقویت کنید. کودهای با نیتروژن بالا برای گیاه دیفن باخیا توصیه می‌شود.

تعویض گلدان :

توصیه می‌شود هر 1 یا 2 سال یکبار در فصل بهار نسبت به تعویض خاک و گلدان گیاه دیفن باخیا اقدام کنید. در صورتی که امکان تعویض گلدان را نداشتید، می‌توانید خاک سطحی را با خاک جدید جایگزین کنید.

تمیز کردن برگها

گیاهان از طریق سطح برگها تنفس می‌کنند و در صورتی که روزنه های روی برگهایشان توسط گرد و غبار پوشیده شود، نمی‌توانند نفس بکشند و به مرور از بین می‌روند. بنابراین بهتر است هر زمان که برگها غبار آلود شد آنها را با اسفنج یا پارچه مرطوب تمیز کنید. این کار را به آرامی انجام دهید و مواظب باشید که برگها خراشیده نشوند.

نکته : دقت کنید که هنگام انجام این کار بهتر است از دستکش استفاده کنید و مراقب باشید.

سمی بودن دیفن باخیا

خطرات گیاه دیفن باخیا 

دیفن باخیا در کنار فواید بسیاری که به عنوان یک گیاه برای ما به ارمغان می‌آورد، یک گیاه سمی است و در فارسی به سمبرگ معروف است زیرا شیره گیاه دیفن باخیا سمی است و با تماس با نقاط حساس بدن مانند لب تولید تاول و لکنت زبان می‌کند.

همچنین در صورت خورده شدن برگ‌ هاي اين گياه، دهان و زبان ملتهب و قرمز شده و شروع به سوختن مي‌كنند كه گاهي دردناك است همچنین ميزان بزاق دهان را افزايش می‌دهد و قورت دادن آن را مشكل می‌کند. در موارد شديد مسموميت، حتي حرف زدن به طور موقت ممكن است دچار اختلال شود.

برای دیدن کل مطلب کلیک کنید

منبع : iranderakht.com

روش نگهداری گیاه دیفن باخیا (Dieffenbachia)

دیفن باخیا یک تصفیه کننده خوب هواست، آلودگی‌های هوا را جذب و هوای محیط را پاکیزه‌ تر می‌کند. ما در این مطلب روش نگهداری گیاه دیفن باخیا را شرح میدهیم.

روش نگهداری گیاهان آپارتمانیمعرفی گیاهان آپارتمانی

معرفی و روش نگهداری گیاه دیفن باخیا (Dieffenbachia)

نویسنده : گُل‌سِتان در 28 بهمن 1398

زمان مطالعه: 9 دقیقه

معرفی

دیفن باخیا گیاهی بسیار زیبا و محبوب است. نام دیگر این گیاه، عصای بی عقلی است! چون اگر خورده شود، به علت شیره سمی داخل آن ، ممکن است فرد قدرت تکلم خود را از دست بدهد.

دیفن باخیا عضوی از خانواده بزرگ گیاهان Araceae است. به اتفاق گیاهانی مانند آگلونما، اسپاتی فیلوم و فیلودندرون این خانواده را تشکیل داده است. پس دور از انتظار نیست که بگوییم دیفن باخیا عاشق رطوبت است!

این گیاه متعلق به بخش‌های مرکزی و جنوبی آمریکاست. برگ‌های سبز رنگ آن با مخلوطی از رنگ سفید، آن را به یک گیاه خیره کننده تبدیل کرده است.

دیفن باخیا یک تصفیه کننده خوب هوا هم هست! این گیاه آلودگی‌های هوا را جذب می‌کند و هوای پاکیزه‌تری را برای شما فراهم می‌کند.

جهت خرید گل و گیاه و مشاهده قیمتها میتوانید به گل فروشی آنلاین گُل سِتان مراجعه کنید تا کمتر از 3 ساعت این گل های زیبا د رخانه شما باشد و ما پیشنهاد میکنیم در اسرع وقت برای خرید گیاهان تصفیه کننده هوا اقدام کنید.

با گُل سِتان همراه باشید تا روش نگهداری گیاه دیفن باخیا را بدانید.

دیفن باخیا در یک نگاه

نام علمی: Dieffenbachia Seguine

نام رایج: دیفن باخیا، برف گرمسیری

نوع گیاه: همیشه سبز چندساله / آپارتمانی

سمی بودن: برای انسان‌ها و حیوانات سمی است.

دشواری نگهداری: آسان و کم دردسر

مطلب مرتبط: روش نگهداری گیاه فیلودندرون

شیوه نگهداری

پس از معرفی، نوبت به روش نگهداری گیاه دیفن باخیا زیبا می‌رسد؛ در ادامه جزئیاتی در این باره ارائه خواهیم کرد.

کالانکوئه مخملی یک تنه ارتفاع130

4,306,000 تومان 3,660,100 تومان

برگ انجیری غول پیکر ارتفاع110

5,106,000 تومان 4,340,100 تومان

افوربیا اینگنس ارتفاع150

2,806,000 تومان

فیکوس لیراتا دو شاخه در گلدان مواد آلی استوانه

632,000 تومان

یوکا 30 ساله در گلدان فلزی دسته دار

3,128,000 تومان

کالانکوئه مخملی یک تنه ارتفاع130

4,306,000 تومان 3,660,100 تومان

برگ انجیری غول پیکر ارتفاع110

5,106,000 تومان 4,340,100 تومان

افوربیا اینگنس ارتفاع150

2,806,000 تومان

فیکوس لیراتا دو شاخه در گلدان مواد آلی استوانه

632,000 تومان

یوکا 30 ساله در گلدان فلزی دسته دار

3,128,000 تومان

کالانکوئه مخملی یک تنه ارتفاع130

4,306,000 تومان 3,660,100 تومان

برگ انجیری غول پیکر ارتفاع110

5,106,000 تومان 4,340,100 تومان

نور

در ادامه روش نگهداری گیاه دیفن باخیا باید بگوییم ،دیفن باخیا در فضایی تقریبا نورانی همراه با کمی سایه به خوبی رشد می‌کند. پس در هنگام قرار دادن آن در نقاط مختلف منزل، در نظر داشته باشید که به نور زیادی احتیاج ندارد. البته دیفن باخیا در صورت دریافت نور کامل خورشید نیز رشد نسبتا خوبی خواهد داشت. حتی بعضی از انواع آن تحت نورهای مصنوعی نیز رشد می‌کنند. نور کامل خورشید موجب تیره و کدر شدن برگهای دیفن باخیا می‌شود.

در کل به محیطی با نور فیلتر شده و غیر مستقیم نیاز دارد اما می‌تواند نور مستقیم را نیز تحمل کند. نور بیش از حد و شدید می‌تواند باعث سوختن برگ‌های دیفن باخیا شود که آن‌ها را زرد می‌کند. نور بسیار کم نیز باعث بی رنگ شدن و از بین رفتن کلروفیل برگ‌های گیاه می‌شود. در هر دو حالت گیاه آسیب دیده و ممکن است برگ‌های آن شروع به ریزش کند

اما ماجرا برای دیفن باخیایی که در خارج از خانه نگهداری می‌شود فرق می‌کند. در این صورت دیفن باخیا پذیرای نور کامل و درخشان خورشید است، اما باید در برابر باد شدید و آفتاب تیز بعدازظهرهای تابستان در امان باشد. در غیر این صورت ظاهری بیمارگونه پیدا می‌کند.

در کل نور زیاد سبب سوختن برگ‌های دیفن باخیا می‌شود. در مقابل اگر رنگ برگ‌های گیاه شما خیلی زرد/سفید است، سایه زیاد ممکن است سبب رنگ پریدگی گیاه شود.

@[email protected]#=img=#

آبیاری

در مورد آبیاری این گیاه، توصیه می‌کنیم ابتدا آن را به خوبی آبیاری کنید. سپس اجازه دهید بین هر بار آبیاری، گیاه کاملا خشکی را احساس کند.

آبیاری دیفن باخیای آپارتمانی واقعا یک هنر است. هیچ زمان دقیقی برای تشخیص روز آبیاری آن وجود ندارد. شما باید شرایط آب و هوایی، زمانی از سال را که در آن هستید، نوع خاک، میزان نور دریافتی، میزان رطوبت و مکان گیاه را در نظر بگیرید و متناسب با برآیند تمام این عوامل، یک الگوی آبیاری صحیح برای دیفن باخیا خلق کنید. البته این موضوع برای سایر گیاهان نیز صدق می‌کند، هرگز نمی‌توان گفت یک گیاهی دقیقا چقدر به آبیاری نیاز دارد.

برای دیدن کل مطلب کلیک کنید

منبع : www.golsetan.com

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب