ایا سردرد سمت چپ خطرناک است

ایا سردرد سمت چپ خطرناک استمهدی

بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

ایا سردرد سمت چپ خطرناک است را از این سایت دریافت کنید.

برای دیدن کل مطلب کلیک کنید

منبع مطلب : chromewebdata

سردرد سمت چپ سر + هر آنچه که باید از درد سمت چپ سر بدانید

سردرد سمت چپ سرد یکی از شایع‌ترین سردردهایی که به دلایل مختلفی مانند میگرن، سردردهای خوشه‌ای و... بروز می‌‎کند.

سردرد سمت چپ سر + هر آنچه که باید از درد سمت چپ سر بدانید

زمان تقریبی مطالعه ۸ دقیقه

مغز و اعصاب

آنچه در مورد سردرد سمت چپ سر باید بدانید در این مقاله از مجله هومکا گردآوری‌ شده است. برای شما هم پیش آمده که دچار سردرد شوید، اما درد و ناراحتی را تنها در یک سمت سر به‌ویژه سمت چپ سر احساس کنید؟ سردرد سمت چپ سر به چه علت بروز می‌کند و چه علائمی دارد؟ چگونه می‌توانیم سردرد سمت چپ سر را درمان کنیم؟

درک و شناسایی علل احتمالی و ثابت‌شده این سردرد و درمان آن‌ها بهترین کاری است که می‌توان برای مبتلایان به سردرد سمت چپ سر انجام داد. با برطرف کردن علل و علائم احتمالی فرد می‌تواند خیلی راحت‌تر درد را در خود مدیریت کند. ضمناً شناسایی محرک‌های سردرد سمت چپ سر کمک می‌کند که فرد خیلی زودتر به و پیش از آنکه مجدداً درگیر آن شود، به دنبال یافتن روش‌های مراقبت و جلوگیری این بیماری باشد.

فهرست مطالب

شیوع سردرد سمت چپ سر و دیگر انواع سردرد

لازم است پیش از آنکه به‌صورت تخصصی درباره این نوع سردرد صحبت کنیم، به شما بگوییم که حدوداً ۵۰ درصد از بزرگ‌سالان در سراسر جهان به اختلال سردرد مبتلا هستند و این در نوع خود یک آمار بسیار وسیع است. برخی از انواع سردردها خیلی خفیف و زودگذر هستند. بیمار می‌تواند با استفاده از درمان‌های خانگی دردهای خفیف سر را برطرف کند.

اما برخی از سردردها با شدتی غیرقابل تحمل گریبان فرد مبتلا را می‌گیرند. این قبیل سردردها علاوه بر اینکه درد و فشار زیادی به جسم وارد می‌کنند، قدرت انجام فعالیت‌های پیش‌پاافتاده را نیز از بیمار سلب کرده و عملاً فرد را ناتوان می‌کنند. چنین سردردهایی نیاز به مراقبت‌های پزشکی دارند و حتماً باید تحت کنترل و درمان اصولی قرار بگیرند.

چه زمانی باید نسبت به بروز سردرد سمت چپ سر نگران شویم؟

اگر سردرد شما همراه با تاری دید، حالت تهوع و دیگر علائم اورژانسی همراه باشد، لازم است به دنبال یافتن علت بروز درد و سپس به‌کارگیری مراقبت‌های پزشکی اصولی و مؤثر باشید. اگر فردی به‌صورت ناگهانی دچار سردرد شدید و ضعف در یک سمت بدن شود و همراه آن احساس گیجی داشته باشد، نباید درنگ کنید، سریعاً با اورژانس تماس بگیرد و یا بیمار را به اورژانس بیمارستان انتقال دهید.

علل بروز سردرد سمت چپ سر

انواع متفاوتی از سردردها می‌توانند تنها سبب بروز درد در سمت چپ سر شوند. به‌عنوان‌ مثال میگرن و سردردهای خوشه‌ای عمدتاً سمت چپ یا فقط یکی از دو سمت سر را درگیر می‌کنند. به‌صورت کلی متخصصین مغز و اعصاب سردرد را در دو گروه اولیه و ثانویه طبقه‌بندی می‌کنند.

سردرد اولیه: اگر فرد مبتلا به سردرد اولیه شده باشد، درد اصلی‌ترین و بزرگ‌ترین علامتی خواهد بود که در او می‌توان یافتسردرد ثانویه: سردرد ثانویه به حالتی اطلاق می‌شود که بیمار از مشکلات و اختلالات سلامت دیگری رنج می‌برد. عمده دلایل سردرد ثانویه بروز سکته مغزی، بروز و رشد یک تومور مغز و یا ایجاد و گسترش پیدا کردن یک نوع عفونت است. سردرد از نوع ثانویه می‌تواند در هر ناحیه از سر همچون سمت چپ سر بروز کند

به گفته وب‌سایت medicalnewstoday بسیاری از سردردها با استراحت و مسکن درمان نمی‌شوند و نیاز به اقدامات جدی‌تری دارند. برخی از اقدامات زیر می‌تواند به کنترل این دردها کمک کند:

مدیریت استرس

داشتن الگو خواب و تغذیه منظم

دوری از محرک‌های سردرد

سردردهای میگرنی

این نوع سردرد می‌تواند علائم و شدت و ضعف متفاوتی داشته باشد. میگرن معمولاً باعث بروز سردرد متوسط تا شدید در سمت چپ سر می‌شود. آمار مبتلایان زن به میگرن از مبتلایان مرد بیشتر است. سردرد میگرنی امکان دارد سبب ایجاد نبض در یک سمت سر شود و به‌طورکلی در یک سمت سر شدت پیدا کند. گاهی سردرد میگرنی علاوه بر اینکه سمت چپ سر را درگیر می‌کند، به اطراف چشم یا شقیقه سمت چپ هم فشار وارد کرده و بعد در کل سر پخش می‌شود. عمده علائم شایع میگرن عبارت‌اند از:

ایجاد اختلال و تغییر در بینایی

احساس حالت تهوع و استفراغ

سرگیجه

حساس شدن شدید به صدا

افزایش حساسیت به نور و بو

حساسیت به لمس

بی‌حس شدن یا سوزن سوزن شدن صورت یا اندام‌ها

هر دوره میگرن به‌طورمعمول بین ۴ تا ۷۲ ساعت به طول می‌انجامد. فرد مبتلا به میگرن دوست دارد از نور دور باشد و در تاریکی مطلق دراز بکشد. در این صورت با استراحت کردن در تاریکی علائم خیلی زودتر برطرف می‌شوند. محققین و متخصصین هنوز نتوانستند دلیل واضحی برای بروز میگرن پیدا کنند، اما علل مختلفی همچون ژنتیک و محرک‌ها با قوت بیشتری در مبتلایان به میگرن گزارش می‌شوند. برخی از محرک‌های شایع میگرن عبارت‌اند از:

استرس

تغییرات هورمونی

مصرف غذاهای محرک سردرد مانند پنیر و شکلات

نوشیدن بیش‌ازحد الکل

پرخوابی و کم‌خوابی

نورهای تیز و خیلی روشن

بو همچون بوی عطر

سردردهای خوشه‌ای

یکی از ناخوشایندترین و وخیم‌ترین سردردها، سردرد خوشه‌ای است که کاملاً به‌صورت متمرکز یک سمت سر را درگیر می‌کند. این نوع سردرد ممکن است باعث درد در سمت راست سر و هم در سمت چپ شود، اما بیشتر در سمت چپ سر به وجود می‌آید. این سردرد با درد شدید در سمت چپ سر، چشم و اطراف آن همراه است.

فرد مبتلا به‌صورت میانگین بین ۴ تا ۱۲ هفته با این اختلال ناخوشایند مبارزه می‌کند. پس‌ازاینکه درمان می‌شود تا چند ماه یا حتی چند سال سردرد برنمی‌گردد. تفاوتی که سردرد خوشه‌ای با دیگر انواع سردرد دارد این است که هر دفعه یک سمت سر را درگیر می‌کند. فرد مستعد به سردرد خوشه‌ای نمی‌تواند حدس بزند دفعه بعد درد در کدام سمت سر به وجود می‌آید.

نکته جالب‌توجه در مورد سردرد خوشه‌ای این است که اغلب در زمان مشخصی از روز بروز می‌کند. گاهی تنها در یک فصل به‌خصوص اما بیشتر در بهار و پاییز به وجود می‌آید. این سردرد معمولاً در رده سنی بین ۲۰ تا ۵۰ سال شیوع بیشتری دارد. حدوداً ۸۰% مبتلایان به سردرد خوشه‌ای مردان هستند.

برای دیدن کل مطلب کلیک کنید

منبع مطلب : www.homeca.ir

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب