در چه قرنی اوضاع سیاسی و اجتماعی ایران نابسامان بودمهدی

بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

در چه قرنی اوضاع سیاسی و اجتماعی ایران نابسامان بود را از سایت تکست لس دریافت کنید.

سوالات درس دوازده اجتماعی ششم ابتدایی

سوالات درس دوازده اجتماعی ششم ابتدایی 1 . در اوایل قرن دهم ، اوضاع سیاسی و اجتماعی ایران چگونه بود ؟ اوضاع نابسامان بود ؛ حکومت قدرتمندی در کشور وجود نداشت

پایه ششم دبستان شهدای والفجر کنگاور

پایه ششم دبستان شهدای والفجر کنگاور سوالات درس دوازده اجتماعی ششم ابتدایی

سوالات درس دوازده اجتماعی ششم ابتدایی

1 . در اوایل قرن دهم ، اوضاع سیاسی و اجتماعی ایران چگونه بود ؟ اوضاع نابسامان بود ؛ حکومت قدرتمندی در کشور وجود نداشت و هر بخش آن در اختیار حکومتی بود .

2 . مؤسس سلسله ی صفویه که بود ؟ شاه اسماعیل

3 . مشهورترین پادشاه صفوی که بود ؟ شاه عباس اول

4 . شاه عباس کدام شهر را به عنوان پایتخت انتخاب کرد ؟ شهر اصفهان

5 . صفویان چه کارهای مهمی در مورد دین و مذهب انجام دادند ؟ صفویان مذهب شیعه را در ایران مذهب رسمی اعلام کردند . آن ها از عالمان دینی و مراسم مذهبی حمایت می کردند و به ساختن مساجد علاقه مند بودند .

6 . صفویان چگونه توانستند حکومتی قدرتمند و یکپارچه به وجود بیاورند ؟ صفویان توانستند مخالفان خود را در داخل کشور سرکوب کنند . آن ها با دشمنان قدرتمند خود مانند عثمانی ها و ازبکان جنگیدند و پیروزی هایی به دست آوردند . بدین ترتیب حکومتی یکپارچه به وجود آوردند .

7 . دشمنان صفویان در کدام سمت ایران بودند ؟ عثمانی ها در غرب و ازبکان در شرق بودند .

8 . چند نفر از دانشمندان ، هنرمندان و نویسندگان دوره ی صفویه را نام ببرید . کمال الدین بهزاد ، شیخ بهایی ، علیرضا عباسی و علامه مجلسی

9 . کالاهای صادراتی دوره ی صفویه چه بود ؟ ابریشم ، پارچه های زربفت ، سنگ های قیمتی و خشکبار

10 . در دوره ی صفویه کالا ها از چه راه هایی صادر می شد ؟ از راه خشکی با کاروان ها و از راه دریا با کشتی ها

11 . کاروانسرا چیست ؟ کاروانسرا محل استراحت و تأمین آذوقه ی مسافران و چهار پایانی بود که راه های طولانی را از شهری به شهری دیگر طی می کردند .

12 . چه عاملی باعث می شد که کاروان ها با آسودگی سفر کنند ؟ صفویان امنیت را در راه ها و شهر ها برقرار کردند و همین امنیت باعث می شد تا کاروان ها با آسودگی سفر کنند .

13 . حاکمان صفوی برای چه موردی پول زیادی خرج می کردند ؟ برای ساختن بناهای باشکوه

14 . درآمد حکومت صفوی و مخارج شاه و درباریان چگونه تأمین می شد ؟ از راه مالیات هایی که از ولایات می گرفتند تأمین می شد . کشاورزان ، بازرگانان و صنعتگران و همه ی مردم مجبور بودند بخشی از درآمد خود را به مأموران حکومت بدهند .

15 . چرا در گذشته های دور سفر از سرزمینی به سرزمین دیگر کار دشواری بود ؟ زیرا راه ها مناسب نبودند و با اسب و شتر مسافرت می کردند و در برخی راه ها ، راه زن ( دزد ) وجود داشت .

16 . مردمان در گذشته به چه دلایلی به سفر می پرداختند ؟ برای آشنایی با شهرهای دیگر و مردمان آن ها یا به قصد زیارت یا تحصیل علوم دینی که گاهی سفر آنان روزها  ، ماه ها یا سال ها طول می کشید .

17 . چرا حاکمان افرادی را به کشور های دیگر برای کسب اطلاعات می فرستادند ؟ برای این که از اوضاع داخلی آن کشور از نظر اقتصادی و نظامی با خبر شوند .

18 . سفر نامه چیست ؟ بسیاری از جهانگردان ، دیده ها ، شنیده ها و خاطرات خود را از سفرهایشان می نوشتند و گاهی با نقاشی نیز تصویر می کردند . به این نوشته ها سفر نامه می گویند .

19 . علت های گسترش هنر و معماری در دوره ی صفوی چه بود ؟ا 1 ـ حکومت قدرتمند و یکپارچه 2 ـ رونق تجارت 3 ـ برقراری امنیت در راه ه و شهرها 4 ـ حمایت از هنرمندان

+ نوشته شده در سه شنبه هفدهم دی ۱۳۹۲ ساعت 11:25 توسط  |

خانه آرشیو وبلاگ عناوین نوشته ها

نوشته‌های پیشین

بهمن ۱۳۹۲ دی ۱۳۹۲ آذر ۱۳۹۲ BLOGFA.COM

برای دیدن کل مطلب کلیک کنید

منبع : 6valfajr5.blogfa.com

در اوایل قرن ........... هجری، اوضاع سیاسی و اجتماعی ایران نابسامان بود. حکومت قدرتمندی در کشور وجود نداشت و هر بخش آن در اختیار حکومتی بود.

در اوایل قرن ........... هجری، اوضاع سیاسی و اجتماعی ایران نابسامان بود. حکومت قدرتمندی در کشور وجود نداشت و هر بخش آن در اختیار حکومتی بود.

???????? مسابقه استعدادیابی گاما تلنت ????????

ثبت نام   ورود

پربازدیدها: #درآمدزایی#مدرسه_یاب#آزمون‌ساز

** فصل 6: سفری به اصفهان مطالعات اجتماعی ششم دبستان درسنامه آموزشی این مبحث

در اوایل قرن ........... هجری، اوضاع سیاسی و اجتماعی ایران نابسامان بود. حکومت قدرتمندی در کشور وجود نداشت و هر بخش آن در اختیار حکومتی بود.

1 ) پنجم 2 ) هشتم 3 ) دهم 4 ) یازدهم گزارش خطا یک تست دیگه بزن یک آزمون کامل بده

تحلیل ویدئویی تست

1400/12/11 محمدباقر نصیری

پاورپوینت دوره کامل آموزشی، مطالعات اجتماعی ششم دبستان

مدرس: علی موسوی

مدت دوره: 329 اسلاید (24 فایل)

فارسی

2236 تست 156,520 تومان

ریاضی

2383 تست 166,810 تومان

علوم تجربی

3613 تست 252,910 تومان

هوش، خلاقیت و استعداد

1975 تست 138,250 تومان

مطالعات اجتماعی

1852 تست 129,640 تومان

هدیه‌های آسمانی

944 تست 66,080 تومان

کار و فناوری

238 تست 16,660 تومان

تفکر و پژوهش

97 تست 6,790 تومان

قرآن

281 تست 19,670 تومان

نمونه سوالات مرتبط

آزمون آنلاین

30 تست

آزمون مجازی شماره 1 نوبت دوم مطالعات اجتماعی ششم دبستان | خرداد 1399

تیم مدیریت گاما

آزمون آنلاین

15 تست

آزمون مطالعات اجتماعی ششم | درس 8: انرژی را بهتر مصرف کنیم

تیم مدیریت گاما

آزمون آنلاین

30 تست

آزمون مجازی مطالعات اجتماعی ششم | نیمسال اول: درس 1 تا 10

تیم مدیریت گاما

2 صفحه

آزمون مداد کاغذی ماهانه مهر مطالعات اجتماعی ششم دبستان سحر | فصل 1 و 2

نازیلا حمزه لو

3 صفحه

آزمون مداد کاغذی مطالعات اجتماعی ششم دبستان نبی اکرم (ص) | درس 1 تا 21

مهدی هاشمی

2 صفحه

آزمون نوبت دوم مطالعات اجتماعی ششم هماهنگ صوفیان | خرداد 1398

سپیده سیفی

3 صفحه

سوالات امتحان هماهنگ نوبت دوم مطالعات اجتماعی شهرستان نایین با پاسخنامه

مطالعات اجتماعی ششم

2 صفحه

آزمون مدادکاغذی مطالعات اجتماعی ششم دبستان شهدای کربلا رودان | آذر ماه 96: درس 1…

محمد شاکری زاده

3 صفحه

آزمونک مطالعات اجتماعی ششم دبستان لاجوردی کاشان | درس 17: ویژگی‌های دریاهای ایران

مهدی حلاجی

3 صفحه

ارزشیابی مطالعات اجتماعی ششم دبستان آوای مهر | درس 14: برنامه ریزی برای اوقات فراغت

مریم حسینی

2 صفحه

ارزشیابی مطالعات اجتماعی ششم ابتدائی | درس 1 تا 3

اجتماعی ابتدائی

3 صفحه

ارزشیابی درس مطالعات اجتماعی ششم - فروردین

مریم صالحی

2 صفحه

آزمون مطالعات اجتماعی ششم دبستان شاهد گرگان | درس 13 تا 18

برای دیدن کل مطلب کلیک کنید

منبع : gama.ir

اوضاع سیاسی

    حکومت پهلوی دوم در دوران 37 ساله عمر خود با چالش‌های مختلفی از سوی گروه‌های مختلف سیاسی دست و پنجه نرم کرد. اوج...

اوضاع سیاسی - اجتماعی ایران در دهه 1340

نویسندگان: مقصود رنجبرمنبع: زمانه 1386 شماره 57حوزه های تخصصی:

حوزه‌های تخصصی تاریخ ایران اسلامی حکومت های ایرانی- اسلامی پهلوی دوم سیاسی

دریافت مقاله

آرشیو

آرشیو شماره ها:

۶۶

سال ۱۳۸۸ (۳)

سال ۱۳۸۷ (۸)

سال ۱۳۸۶ (۱۰)

سال ۱۳۸۵ (۱۰)

سال ۱۳۸۴ (۹)

سال ۱۳۸۳ (۱۲)

سال ۱۳۸۲ (۱۰)

سال ۱۳۸۱ (۴)

چکیده

دهه 1340 از جهات مختلف سیاسی، اجتماعی و اقتصادی حائز اهمیت فراوان در تاریخ تحولات کشور می باشد. بررسی وضعیت سیاسی و اجتماعی این دهه، ضمن آنکه زمینه های تکوین جهت گیری های منجر به انقلاب اسلامی را نزد نیروهای فعال روشن می سازد، شناخت واقع بینانه ای از روابط این نیروها با یکدیگر و نسبت به خط اصلی نهضت پدید می آورد. مقاله حاضر بررسی این موضوع را مدنظر قرار داده است.

متن

حکومت پهلوی دوم در دوران 37 ساله عمر خود با چالش‌های مختلفی از سوی گروه‌های مختلف سیاسی دست و پنجه نرم کرد. اوج این چالش‌ها در سال 1332 و یک دهه بعد، یعنی در سال 1342، بود؛ اما وجه بارز چالش‌هایی که از اوایل دهه 1340 رژیم با آن‌ها روبرو گردید، این بود که رهبری منحصر به فرد آن را جریان مذهبی به رهبری امام‌خمینی(ره) در اختیار گرفت. وجه تمایز مهم دیگر چالش‌های بعد از دهه 1340 با چالشهای قبل از آن، در این بود که از این مقطع به بعد، اساس رژیم پهلوی از سوی مخالفان زیر سوال رفت و این فهم، درواقع نتیجه نگرشی انقلابی بود که امام‌خمینی(ره) اتخاذ کرد؛ درواقع بعد از دهه 1340 بود که قطب‌بندی اساسی میان مخالفان شاه و رژیم وی به‌وجود آمد و با وجود اینکه همواره جریانهای سیاسی متعددی در مبارزه با رژیم پهلوی حضور داشتند، نقش غالب و تعیین‌کننده از آن جریان مذهبی به رهبری روحانیان بود. در این مقاله سعی شده است به‌طور اجمالی وضعیت دوگانه رژیم شاه و نیروهای مخالف آن در فاصله زمانی پس از دهه 1340 تا 1357 ترسیم گردد و تاثیر هر یک در پیروزی انقلاب اسلامی بررسی شود.

وضعیت رژیم پهلوی

صاحب‌نظران و نویسندگان تاریخ سیاسی ایران، هر یک براساس برداشت‌ها و تحلیل‌های شخصی، برای دوره‌های مختلف رژیم نام‌های خاصی گذاشته‌اند؛ که به نوعی از روش‌ها و سیاست‌های رژیم در هر یک از این دوره‌ها حکایت دارد. در اینجا هر چند از ذکر نام‌گذاری دوره‌ها ــ به دلیل تنوع تحلیل‌ها و دیدگاه‌ها ــ صرف‌نظر گشته، به خاطر تمرکز بر روی دهه 1340 به بعد، عنوان دهه «اقتدار کامل و دیکتاتوری مزوّر»[1] برای آن در نظر گرفته شده و شرح آن مدنظر قرار گرفته است.

دهه چهل در تاریخ مبارزات سیاسی و مذهبی مردم مسلمان ایران، یکی از دوره‌های مهم است. در آغاز این دهه، یعنی در پاییز 1341، امام‌خمینی(ره) نهضت اسلامی خود را علیه بنیان‌ها و کارکردهای رژیم آغاز کرد. هر چند در اولین حرکت علما به رهبری ایشان، رژیم پهلوی کوتاه آمد و به خواسته‌های مراجع و علمای قم تن داد و دولت اسدالله علم را به عقب‌نشینی در برابر علمای مذهبی وادار کرد،[2] این روش و مصلحت‌اندیشی‌ها ادامه نیافت. از اهداف رژیم محمدرضاشاه، عناد با مبانی مذهبی و تجلی دین در حکومت بود، ولی به دلیل نداشتن اقتدار لازم و آماده ‌نبودن همه شرایط اجتماعی، سیاسی و اقتصادی، در مقطعی این رژیم ترجیح می‌داد با علمای مذهبی درگیر نشود و نظام سیاسی را دستخوش بی‌ثباتی و به‌ تعبیر خودشان دچار «اغتشاشات و بلوا و آشوب» نسازد.

یکی از ویژگی‌های اساسی دهه 1340، این است که هم شاه به این نتیجه رسید که باید به سمت اقتدار و حکومت فردی حرکت کند و هم امام‌خمینی(ره) زمینه آغاز انقلابی بنیادین را فراهم یافت. از این رو دهه 1340 سرآغاز تضادها و چالش‌ها بود. به نوشته مارگارت لاینگ، «شاه از آغاز دهه 1340، حکومت بر اساس شاه را شیوه اجرای امور کشور قرار داد.»[3] هرچند زمینه‌های اصلی این رویکرد از زمان براندازی دولت دکتر مصدق فراهم شده بود، عملی ‌شدن این تز، در این دوره آغاز گردید. اشرف پهلوی در خاطرات خود تحت عنوان «من و برادرم»، درباره رویکرد یاد شده چنین نوشته است: «سال‌های پس از مصدق، برای برادرم و من، دوران تحول به شمار می‌رود. این بحران به شاه آموخت که زمان آن فرا رسیده است که پادشاه قویا رهبری مملکت را به دست بگیرد؛ چه، ایران هنوز از بلوغ و تجربه سیاسی کافی برای تقلید از نظام‌های دموکراسی غربی و یا پارلمانتاریسم انگلیسی بهره‌مند نشده بود و نمی‌توانست تحت این نظام‌ها با کارایی عمل کند... درواقع به نظر او منافع درازمدت ایران ایجاب می‌کرد که وی قاطعانه حکومت را به دست بگیرد... [و به‌ این ترتیب] حکومت ایران هر روز بیشتر به حکومت شاه تبدیل می‌شد و اوضاع تا سال‌های آخر رژیم نیز به‌ همین ترتیب ادامه یافت.»[4]

زمینه‌های رویارویی

پس از کودتای 28 مرداد 1332، برای چند سالی شاه با ازسرگرفتن صدور نفت خام، گرفتن کمک بلاعوض و نظامی از امریکا، پرکردن بازار با کالاهای وارداتی و سرکوب کردن تمام‌عیار نیروهای مبارز، اوضاع را تثبیت، و آرامشی ظاهری برقرار کرد. اما کوتاه زمانی بعد، در سال 1338 آثار بحران اقتصادی بروز نمود و نابرابری تراز بازرگانی، کمبودهای شدیدی پدید آورد و درنتیجه اعتصابات کارگری و اعتراضات مردمی گسترده‌ای، پایه‌های ثبات رژیم را سست و لرزان نمود. با پیش‌بینی افزایش خطر وقوع انقلابی اجتماعی بود که امریکایی‌ها شاه را برای آغاز اصلاحات تحت فشار قرار دادند. امریکا برای هدایت اصلاحات در ایران علی امینی را، که به آن کشور وابستگی داشت، به نخست‌وزیری رساند، اما شاه توانست با برکناری او، به عنوان مجری اصلاحات از نخست‌وزیری در سال 1340، رقیب قدرتمندی را که حمایت کاخ سفید را دارا بود، از صحنه سیاست خارج، و زمینه‌های یکه‌تازی خود را فراهم کند. شاه به قدری نگران از دست دادن اختیارات فراقانونی خود بود که نخست‌وزیری علی امینی را هم ــ که امریکایی‌ها او را مأمور اجرای اصلاحات ارضی نموده بودند ــ تحمل نکرد و طی سفری به امریکا، ضمن پذیرش برنامه اصلاحات پیشنهادی این کشور، اجازه یافت امینی را از رأس حکومت برکنار سازد و رهبری اصلاحات را خود در دست گیرد. اصلاحات تحمیلی شاه دو هدف اساسی داشت: نخست؛ خالی ‌کردن جامعه، به ویژه دهقانان، از پتانسیل ایجاد انقلاب؛ دوم، تغییر ساختار اقتصادی ایران و فراهم ساختن شرایط لازم برای ایجاد اقتصادی صنعتی در چارچوب سرمایه‌داری وابسته.

برای دیدن کل مطلب کلیک کنید

منبع : ensani.ir

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب