وزیر ارتباطات خبر داد: تشکیل کارگروه ویژه برای حل مشکل اینترنتاختلال و محدودیت اینترنت تقریبا از ۴ ماه گذشته تا کنون دیگر به بخشی از زندگی کاربران در فضای مجازی تبدیل شده، با این حال گاهی این اختلال‌ها فراتر از حد خود می‌رود و امکان انجام هیچ فعالیتی را به کاربران نمی‌دهد. درست مانند اتفاقی که روز گذشته افتاد و به دلیل اختلال در سوئیج مرکز تبادل ترافیک اطلاعات تهران برای ساعاتی ترافیک اینترنت داخلی کشور دچار اختلال شد، اختلالی که به گفته برخی کارشناسان شبکه همچنان هم ادامه دارد.

افزایش اعتراض‌ها به اختلال و سرعت پایین اینترنت در چند ماه گذشته حتی صدای رئیس جمهوری را هم بلند کرده و او ابتدای هفته گذشته به وزیر ارتباطات دستور داد تا مشکل کندی اینترنت را حل کند. 

حالا وزیر ارتباطات در حاشیه جلسه امروز (۲۸ دی) هیئت دولت اعلام کرد که بنا بر دستور رئیس جمهوری برای حل مشکل کندی اینترنت تشکیل کارگروهی پیش‌بینی شده است تا مشکلات را در لایه مختلف بررسی کنند.

زارع‌پور در مورد مشکلات اینترنت گفت: «برخی مشکلات قدیمی و زیرساختی است که امیدواریم با توسعه پروژه فیبرنوری این مشکل را حل کنیم. برخی مشکلات مانند اعمال محدودیت‌های اینترنت خارج از اختیارات وزارت ارتباطات است، اما تلاش می‌کنیم بخشی از این محدودیت‌ها را که قابل برطرف کردن است و در طول دو دهه گذاشته شده و شاید دلیل این اعمال محدودیت‌ها از بین رفته باشد را بازنگری کنیم تا نیاز مردم به استفاده از فیلترشکن را کم کنیم.» 

او ادامه داد: «بخشی از دلیل کندی اینترنت به خاطر استفاده از فیلترشکن است. تلاشمان این است که بسته پیشنهادی از سمت وزارت ارتباطات و همچنین بسته پیشنهادی به سایر بخش‌هایی که در این زمینه مسئولیت دارند بدهیم تا بهبود تجربه کاربری در فضای مجازی اتفاق بیفتد.»

 همچنین وزیر ارتباطات در گفت‌وگوی با خبرگزاری دانشجو در حاشیه جلسه امروز هیئت دولت از تلاش برای رفع فیلتر از گوگل‌پلی هم گفته و اعلام کرده است: ««تلاش ما این است سرویس‌هایی که واقعا نیاز مردم است و مشکل ویژه‌ای ندارند محدودیت آن برطرف شود؛ مثل گوگل پلی. نظر تخصصی من این است که این پلتفرم باز شود. منتظریم کارگروه فیلترینگ در این زمینه تصمیم بگیرد.»

قطع اینترنت همراه در روز کنکور

قطع اینترنت در روز کنکور از جمله مسائلی بوده که در چند هفته اخیر بارها توسط سازمان سنجش مطرح شده است. حالا وزیر ارتباطات می‌گوید تنها اینترنت همراه و در مناطق برگزاری آزمون کنکور در یک ساعت مشخص قطع خواهد شد. 

او در این مورد گفت:‌ «وزارت علوم درخواستی مبنی بر قطع اینترنت به صورت سراسری در روز آزمون کنکور یعنی ۲۹ و ۳۰ دی داشت که براساس مصوبه شورای امنیت کشور ما با این درخواست مخالفت کردیم و فردا تنها اینترنت همراه در حوزه امتحانی کنکور قطع می‌شود.»

او ادامه داد: «فردا و جمعه ۳۰ دی از ساعت ۷:۳۰ تا ۱۱:۳۰ در محدوده حوزه امتحانی کنکور تنها اینترنت همراه آنهم با اطلاع قبلی قطع خواهد شد.»

شب گذشته (۲۷دی) و در حالی که اختلال روی ترافیک اینترنت داخلی صدای بسیاری از کاربران و فعالان شبکه را بلند کرده بود وزیر ارتباطات در کانال شخصی خود خبر از راه‌اندازی سرویسی برای حل مشکل سرعت بازی‌های کامپیوتری را داد.

به دنبال این خبر امروز  وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به راه‌اندازی سامانه «رادار بازی» از روز گذشته اعلام کرد که تاکنون نزدیک به ۵ میلیون نفر از آن استفاده کرده‌اند و ۴۰۰ هزار نفر هم به صورت همزمان از خدمات آن بهره‌ برده‌اند، که به باور او نشان می‌دهد چنین سرویسی تا چه حد مورد نیاز کشور بوده است. 

عیسی زارع‌پور از ادامه این روند برای بهبود تجربه کاربری در دسترسی به اینترنت اشاره کرد و گفت:‌ «این مسیر در کشور ادامه خواهد داشت تا تجربه کاربری اقشار مختلف که از خدمات فضای مجازی استفاده می‌کنند را بهبود بدهیم این اولین قدم در حوزه بازی رایانه‌ای بود. برای حوزه‌های دیگر هم تدابیری می‌اندیشیم تا سرعت دسترسی و تجربه کاربری بهبود پیدا کند.»

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب