مکانیزم های دفاعی فروید

مکانیزم های دفاعی فرویدمهدی

بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

مکانیزم های دفاعی فروید را از این سایت دریافت کنید.

10 مکانیسم دفاع روانی از نظر فروید

مکانیسم دفاع روانی از نظر آنا فروید شامل مکانیسم دفاع روانی جابجایی | مکانیسم دفاعی انکار | مکانیسم دفاعی فرافکنی | مکانیسم دفاعی تحریف

مکانیسم دفاع روانی

تمام ما افکار، احساسات، تکانه ها و خاطراتی داریم که پرداختن به آنها می تواند ما را با مشکل مواجه کند. در برخی موارد، انسان ها با استفاده از آن چیزی به احساسات مشکل ساز شان می پردازند که ما آنها را تحت عنوان مکانیسم های دفاع روانی می شناسیم. این مکانزیم های دفاع روانی پاسخ های روانشناختی ناخودآگاهی هستند که انسان ها را از اضطراب، تهدید عزت نفس و آن چیز هایی حفظ می کنند که نمی خواهند به آنها فکر کنند

نقطه آغاز این اصطلاح نظریه روانکاویست، اما به تدریج به مکالمات روزمره نیز راه یافته است. آخرین باری را به خاطر بیاورید که گفته اید کسی “انکار” می کند یا کسی را به “توجیه کردن” متهم نموده اید. هر یک از این مثال ها به شکلی از مکانیسم دفاع روانی اشاره دارند.

مکانیسم دفاع روانی دقیقاً چیست؟

این اصطلاح که سیگموند فروید به برجسته ترین شکل آن را در نظریه روانکاویش به کار برد، روشی است که ایگو ، آن را برای مقابله با هیجانات مخرب به وجود می آورد. عقیده بر آن است که مکانیزم های دفاعی، از ذهن در برابر افکار و احساساتی محافظت می کنند که سازگاری با آنها برای ذهن خودآگاه بسیار دشوار است.

دفاع ها آن دسته از اقدامات روانی هستند که مضامین عواطفی ناخوشایند را از حیطه هوشیاری خودآگاه بیرون میراند. عواطف ناخوشایندی چون خشم، اضطراب و افسردگی. زمانی که این عواطف بر کارکردهای ایگو به خصوص تفکر، سازماندهی و تمرکز اثر گذارد تروماتیک یا اسیب زا برداشت شده و مکانیسم ها را برانگیخته میکند. در برخی موارد نیز به نظر می اید مکانیسم های دفاع روانی افکار و تکانه های نامناسب و ناخواسته را از ورود به ذهن خودآگاه باز می دارند.

مکانیسم دفاع روانی چگونه کار می کنند؟

در مدل شخصیتی که زیگموند فروید ارائه می دهد، ایگو آن جنبه از شخصیت است که با واقعیت سر و کار دارد. در عین حال، ایگو باید خود را با درخواست های متعارض اید و سوپرایگو هم هماهنگ کند.

:اید چیست 

: آن جنبه از شخصیت است که در پی ارضای تمام خواسته ها، نیاز ها و تکانه هاست. اید اساسی ترین و ابتدایی ترین بخش شخصیت است و مسائلی چون تناسب اجتماعی، اخلاقیات و حتی واقعیت برآورده کردن خواسته ها و نیاز های ما را در نظر نمی گیرد.

 :سوپرایگو چیست

بخشی از شخصیت است که می کوشد ایگو را وادارد به شیوه ای ایده آل و اخلاقی عمل کند. سوپرایگو متشکل از تمام ارزش ها و اخلاقیات درونی شده ایست که ما از والدین، سایر اعضای خانواده، تأثیرات مذهبی و جامعه کسب کرده ایم.

 :ایگو چیست 

معنی ایگو به تعریف هر فرد از خودش و شناختی که از خود به عنوان یک انسان دارد بر می گردد و به همین خاطر ایگوی هر فرد می تواند با دیگری متفاوت باشد.

فروید معتقد بود به منظور پرداختن به اضطراب، مکانیسم های دفاعی به حفاظت از ایگو در برابر تعارض هایی کمک می کنند که اید، سوپرایگو و واقعیت آن را به وجود می آورد.

گرچه ممکن است ما دانسته از این مکانیزم ها استفاده کنیم، در بسیاری موارد این دفاع ها به طور ناخودآگاه عمل می کنند تا واقعیت را تحریف نمایند. برای مثال، اگر شما با تکلیفی مواجه شوید که برایتان ناخوشایند است، ممکن است ذهن تان به منظور اجتناب از این مأموریت ترسناک مسؤولیت تان را فراموش کند. علاوه بر فراموش کردن، سایر مکانیزم های دفاعی عبارتند از: دلیل تراشی، انکار، واپسرانی، فرافکنی، مردود کردن و واکنش وارونه.

با اینکه تمام مکانیزم های دفاعی می توانند ناسالم باشند، می توانند سازگارانه و سالم نیز باشند و به ما امکان دهند عملکرد معمولی داشته باشیم. اساسی ترین مشکلات زمانی سر بر می آورند که به منظور اجتناب از پرداختن به مسائل از مکانیزم های دفاعی بیش از اندازه استفاده شود. هدف روان درمانی تحلیلی می تواند این باشد که به مراجع کمک کنیم تا این مکانیزم های دفاعی ناخودآگاه را کشف کند و برای پرداختن به اضطراب و فشار های روانی راه های بهتر و سالمتری بیابد.

10 مکانیسم دفاع روانی اساسی

دختر زیگموند فروید، آنا فروید، ده مکانیسم دفاعی را توصیف کرد که ایگو مورد استفاده قرار می دهد. پژوهشگران دیگر نیز مکانیزم های بسیار متنوع دیگری را توصیف کرده اند.

 مکانیسم دفاعی جابه جایی

جابه جایی یعنی ناکامی ها، احساسات و تکانه های خود را بر سر افراد یا اشیایی بریزیم که خطر کمتری از جانب آنها ما را تهدید می کند. خشونت جابه جا شده، مثال معمولی از این مکانیزم دفاعیست. به جای اینکه خشم مان را به شیوه هایی ابراز کنیم که به پیامد های منفی می انجامد (برای مثال، جر و بحث با رئیس مان)، خشم مان را نسبت به کسی یا چیزی ابراز می نماییم که ما را تهدید نمی کنند (مثلا همسر، فرزندان یا حیوانات خانگی مان).

مکانیسم دفاعی انکار

احتمالاً انکار یکی از شناخته شده ترین مکانیزم های دفاعیست که اغلب برای توصیف موقعیت هایی مورد استفاده قرار می گیرد که به نظر می رسد افراد نمی توانند با واقعیت رو به رو شوند یا حقیقت آشکاری را بپذیرند (یعنی “او انکار می کند.”)

انکار در مقابل چیز هایی که فرد قادر به سازگاری با آنها نیست از ایگو محافظت می کند. در حالی که ممکن است انکار ما را از اضطراب یا درد حفظ کند، مستلزم صرف انرژی قابل ملاحظه ای نیز هست. به همین دلیل، سایر .دفاع ها نیز مورد استفاده قرار می گیرند تا این احساسات غیر قابل قبول را از آگاهی ما دور نگاه دارند

.در بسیاری موارد، ممکن است شواهدی طاقت فرسا مبنی بر حقیقتی چیزی وجود داشته باشد، در صورتی که شخص باز هم وجود یا حقیقت آن را انکار می کند چون مواجهه با آن بسیار دشوار است

در انکار ممکن است وجود حقیقت یا واقعیتی به طور کامل به بیرون رانده یا دفع شود. در موارد دیگر، ممکن است فرد بپذیرد چیزی واقعیت دارد، اما از اهمیت آن می کاهد. گاهی مردم واقعیت و جدی بودن آن حقیقت را می .پذیرند اما مسؤولیت خود در قبال آن را انکار می کنند و در عوض افراد یا نیرو های خارجی دیگر را به خاطر آن سرزنش می کنند

معتادان از چه مکانسیم دفاعی استفاده میکنند

اعتیاد یکی از شناخته شده ترین مثال های انکار است. افرادی که در زندگی شان با مشکل مصرف مواد دست به گریبانند، اغلب اینکه این رفتار مشکل ساز است را به شدت انکار می کنند. در سایر موارد ممکن است آنها بپذیرند  .که در واقع دارو یا الکل مصرف می کنند، اما مدعیند مصرف مواد شان مشکل ساز نیست

برای دیدن کل مطلب کلیک کنید

منبع مطلب : ravannik.com

مکانیسم های دفاعی را بشناسید و زندگی با کیفیتی داشته باشید

مکانیسم های دفاعی استراتژی های روانشناختی هستند که ناخودآگاه برای محافظت در برابر انواع اضطراب مورد استفاده قرار می گیرند و شناخت آنها موجب زندگی بهتر میشود.

مکانیسم های دفاعی روان انسان ها

نویسنده: تیم تحریریه درمانکده روانشناسی 3 سال پیش 10 سؤال زمان مطالعه: 6 دقیقه

27,122 بازدید

در انتظار بازبینی توسط تیم پزشکی درمانکده

تا دیر نشده علائمتو بگو، پزشکتو بگم:

علائم مشابه کرونا خون دماغ یا گوش درد مشکل در بلع خون در مدفوع اختلال خواب

درد کمر، پا، دست یا زانو

سردرد

معده درد یا حالت تهوع

زخم مداوم دهانی سرفۀ مزمن اضطراب و استرس

زیگموند فروید (1894 ، 1896) شماری از دفاعیات خود را که در عمده آثار مكتوب خود به آنها ارجاع داده است را ذکر کرد. دخترش آنا فروید (1936) این ایده ها را بسط داد و به جزئیات آن ها پرداخت و ده مورد از خود نیز به آن ها افزود. بسیاری از روانکاوان دیگر نیز مکانیسم های دفاعی خود را اضافه کردند.

مکانیسم های دفاعی استراتژی های روانشناختی یا روانشناسی هستند که بطور ناخودآگاه برای محافظت از فرد در برابر اضطراب ناشی از افکار یا احساسات غیرقابل قبول مورد استفاده قرار می گیرند.

چرا ما به سازو کار دفاعی نیاز داریم؟

ما از مکانیسم های دفاعی برای محافظت از خود در برابر احساس اضطراب یا گناه، که از احساس خطر یا خواسته های بیش از حد ضمیر یا نهاد ما ناشی می شوند، استفاده می کنیم.

مکانیسم های دفاعی در سطح ناخودآگاه عمل می کنند و به جلوگیری از احساسات ناخوشایند (یعنی اضطراب) کمک می کنند و یا باعث می شوند چیز های خوب حس بهتری به فرد بدهند.

مکانیسم های دفاعی ذاتی و طبیعی هستند. هنگامی که آنها از حد خود خارج می شوند (مکرراً مورد استفاده قرار می گیرند)، ناهنجاری هایی مانند حالات اضطراب، ترس، وسواس یا هیستری ایجاد می شود.

مشاهده بیشتر : بهترین فوق تخصص روانپزشک

نمونه هایی از مکانیسم های دفاعی

مکانیسم دفاعی متعددی وجود دارد. موارد اصلی در ادامه خلاصه شده است.

1. شناسایی مهاجم

شناسایی مهاجم (متجاوز) یک مکانیسم دفاعی است که توسط شاندور فرنتزی مطرح شد و بعدا توسط آنا فروید توسعه یافت.

این فرایند شامل تقلید رفتار فردی است که نسبت به آن‌ ها قدرتمند تر و خصمانه تر رفتار می ‌کند.

قربانی” با درونی نهادینه کردن رفتار متجاوز امیدوار است که مانع از سوء استفاده شود، چراکه ممکن است متجاوز شروع به برقراری ارتباط عاطفی با قربانی کند و این امر منجر به احساس همدلی شود.

مطب پزشک روانشناس مورد نظرتان را آنلاین رزرو کنید

به صفحه پزشکان روانشناسی درمانکده بروید و زمان مراجعه به مطب پزشک دلخواهتان را آنلاین انتخاب کنید.

دریافت نوبت روانشناسی

یک نمونه از شناسایی متجاوز چیست؟

نمونه ی بارز آن، سندرم استکهلم است، که در آن گروگان ها با گروگان گیر (ها) پیوند عاطفی برقرار می کنند و کار های آن ها را انجام می دهند.

پتی هارست توسط گروگان گیران خود مورد آزار و اذیت و تجاوز قرار گرفت، اما او به ارتش آزادی بخش همزیست پیوست و حتی در یکی از سرقت های بانکی آنها نیز شرکت کرد. وی در دادگاه تبرئه شد، زیرا قربانی مبتلا به سندرم استکهلم بود.

2. سرکوب

سرکوب مکانیزم دفاعی ناخودآگاهی است که برای دورنگه داشتن افکار آزاردهنده یا تهدید کننده از خود توسط نفس به کار گرفته می ‌شود.

افکاری که عموماً سرکوب می شوند، آن هایی هستند که منجر به احساس گناه نسبت به خود می شوند.

این امر دفاع موفقی در دراز مدت نیست، چراکه شامل تحمیل خواسته ‌ها، ایده‌ ها یا خاطرات مزاحم، به ضمیر ناخودآگاه است، و با وجود پنهان بودن موجب ایجاد اضطراب می شود.

خاطرات سرکوب شده ممکن است از طریق ابزار های ناخودآگاه و در قالب های تغییر یافته ای، مانند رؤیا ها یا اشتباهات لفظی (“لغزش فرویدی“) بروز پیدا کنند.

یک نمونه از سرکوب چیست؟

به عنوان مثال، در مجتمع اودیپ، افکار پرخاشگرانه در مورد ارتباط والدین سرکوب می شوند و به ناخودآگاه فرو می روند.

3. فرافکنی

فرافکنی یک مکانیسم دفاعی روانشناختی است که توسط آنا فروید پیشنهاد شده است و در آن فرد افکار، احساسات و انگیزه های ناخواسته را به شخص دیگری نسبت می دهد.

نمونه ای از فرافکنی چیست؟

افکاری که عموماً به فرافکنی توسط دیگران نسبت داده می شود، افکاری مانند خیالات یا افکار پرخاشگرانه و جنسی که موجب گناه می شوند، هستند.

به عنوان مثال، ممکن است شما از کسی متنفر باشید، اما وجدان شما به شما می گوید چنین نفرتی درست نیست. شما می توانید این مسئله را با این باور که آن ها از شما متنفر اند حل کنید.

4. جابه جایی

جابجایی، تغییر مسیر حرکت (معمولا پرخاش) به سوی یک هدف جایگزین ضعیف است. این هدف می ‌تواند شخص یا چیزی باشد که می ‌تواند به عنوان یک جانشین نمادین عمل کند.

جابجایی زمانی روی می دهد که ضمیر می ‌خواهد کاری را انجام دهد که وجدان اجازه آن را نمی ‌دهد. از این رو ضمیر راهی دیگر برای آزاد کردن انرژی روانی نهاد پیدا می‌ کند. بنابراین انتقال انرژی از یک جسم سرکوب شده به یک جسم قابل قبول تر صورت می گیرد.

نمونه ای از فرافکنی چیست؟

کسی که از میل جنسی خود نسبت به یک شخص واقعی احساس ناراحتی دارد، ممکن است یک تمثال را جایگزین آن کند.

کسی که از وجدان خود ناراحت است، ممکن است به خانه برود و سگ را لگد بزند، یک عضو خانواده را مورد ضرب و شتم قرار دهد یا درگیر اعتیاد شود.

[sibwp_form id=1]

5. والایش

والایش شبیه به جابجایی است ، اما زمانی روی می دهد که ما بتوانیم عواطف غیرقابل قبول خود را به جای فعالیت های مخرب، به سمت رفتار های سازنده و قابل قبول اجتماعی پیش ببریم.

والایش یکی از مکانیسم های دفاعی اصلی آنا فروید است.

یک نمونه از والایش چیست؟

بسیاری از هنرمندان و موسیقیدانان بزرگ زندگی خوب نداشته اند و از هنر موسیقی برای بیان خود استفاده کرده اند. ورزش مثال دیگری از هدایت احساسات ما (به عنوان مثال، خشم) به سوی یک چیز سازنده است.

برای دیدن کل مطلب کلیک کنید

منبع مطلب : www.darmankade.com

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب