اول رجب کی است

اول رجب کی استمهدی

بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

اول رجب کی است را از این سایت دریافت کنید.

تاریخ دقیق اول ماه رجب در تقویم سال 1401 کی و چه روزی است؟

تاریخ اول ماه رجب در تقویم شمسی سال 1401، اول ماه رجب در تقویم میلادی سال 2022، اول ماه رجب در تقویم قمری سال 1443، اول ماه رجب امسال چه روزی است

اول ماه رجب

در این پست از آلامتو به تاریخ دقیق اول رجب در تقویم سال 1401 و مناسبت‌های مهم آن می‌پردازیم. تا انتهای مطلب با ما همراه باشید.

تاریخ دقیق اول ماه رجب در تقویم سال 1401 چه روزی است؟

تاریخ دقیق اول ماه رجب در تقویم شمسی:

تاریخ دقیق اول ماه رجب در تقویم شمسی 1401 مصادف است با:

دوشنبه، ۳ بهمن ۱۴۰۱ 1401/11/03

تاریخ دقیق اول ماه رجب در تقویم میلادی:

تاریخ دقیق اول ماه رجب در تقویم میلادی 2023 مصادف است با:

Monday, January 23, 2023

2023-01-23

روز دقیق اول ماه رجب در تقویم قمری:

روز دقیق اول ماه رجب در تقویم قمری 1444 مصادف است با:

الاثنین، ١ رجب ١٤٤٤ 1444/07/01

آیا تاریخ اول ماه رجب در تقویم 1401 تغییر کرده است؟

مطابق با اعلام مرکز تقویم مؤسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران، امسال ماه شوال، یک روز دیرتر نسبت به استخراج مرکز تقویم مؤسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران آغاز شد، و ممکن است توسط عموم مردم انتظار بر این باشد که تمامی تاریخ ها و مناسبت‌های قمری یک روز به تعویق افتاده اند، با این وجود با توجه به تغییر ماه شوال از ماه سی روزه به ماه 29 روزه، سایر تاریخ ها بر طبق استخراج مرکز تقویم موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران بوده و سایر مناسبت های قمری تغییری نمی‌کند.

مناسبت های ماه رجب

ماه رجب که به رجب المرجب نیز شناخته می‌شود هفتمین ماه قمری است. رجب هم مانند ماه‌های ذوالقعده، ذوالحجه و مجرم از ماه‌های حرام در اسلام محسوب می‌شود. در کتب و روایات به روزه‌داری، حج عمره و عبادات توصیه می‌شود.

١ رجب : ۳ بهمن 1401 شمسی ولادت امام محمد باقر علیه السلام

3 رجب: 5 بهمن 1401 شمسی روز شهادت امام علی النقی (ع) در سال ۲۵۴ هجری (به قولی)

١٠ رجب : ۱۲ بهمن 1401 شمسی ولادت امام محمد تقی علیه السلام

١٥ رجب : ۱۷ بهمن 1401 شمسی وفات حضرت زینب سلام الله علیها

٢٥ رجب : ۲۷ بهمن 1401 شمسی شهادت امام موسی کاظم علیه السلام

26 رجب: 28 بهمن 1401 روز وفات حضرت ابوطالب (ع) (به قولی)

٢٧ رجب : ۲۹ بهمن 1401 شمسی مبعث رسول اکرم (ص)

اهمیت ماه رجب

پیامبر خدا فرموده‌اند رجب ماه خداست، شعبان ماه من است و رمضان ماه مردم من است. همچنین متذکر شده‌اند اگر کسی یک روز از ماه رجب را روزه داری کند مانند آن است که یک ماه کامل روزه گرفته است. پیامبر اکرم (ص) و فرزندان ایشان سه ماه رجب، شعبان و رمضان را گرامی می‌داشتند و این سه ماه را به روزه داری می‌گذراندند. از دیگر اعمال این ماه خواندن ادعیه، زیارت امام حسین، غسل در روزهای خاص و نمازهای مستحبی است.

برگزاری اعتکاف یکی از امور دینی است که به برپایی آن در روزهای 13 تا 15 این ماه سفارش شده است. این روزها به ایام البیض شناخته می‌شود و فرصتی برای دور شدن از امور دنیوی و پرداختن به معنویات است.

یکی دیگر از اموری که انجام آن در این ماه ثواب بسیار دارد، زیارت ائمه است. از دیگر کارهای مهم و شایسته در این ماه صدقه دادن و کمک به مستمندان است. امام صادق (ع) به نقل از جد بزرگورشان امام علی (ع) فرمودند: هر که در ماه رجب به خاطر خداوند صدقه بدهد، خدا او را آنچنان مورد اکرام خود قرار می‌دهد که مثل آن را نه چشمی دیده و نه گوشی شنیده و نه بر قلبی خطور کرده است.

این احادیث به تنهایی برای ارزش و ویژگی استثنائی این ماه را گوشزد می‌کند.

فضیلت ماه رجب در روایات

همانطور که گفته شد ماه رجب، ماه خدا نام دارد. از پیامبر گرامی نقل شده است که خداوند در آسمان هفتم فرشته‌ای به نام داعی دارد. زمانیکه ماه رجب می‌رسد آن فرشته گوید خوشا به حال کسانی به ذکر پروردگار مشغولند؛ خوشا به حال آنانی که از اعماق وجود رو به سوی درگاه خداوند بیاورند. و خداوند می‌فرمایند این ماه ماه من است، بنده هم بنده من است و رحمت هم از سوی من است؛ اگر کسی مرا در این ماه بخواند اجابت می‌کنم و اگر کسی چیزی بخواهد به او می‌بخشم و اگر هدایت جوید راهنمایی اش می‌کنم.

اولین شب جمعه ماه رجب به لیلة الرغائب معروف است و برای آن اعمال به خصوصی در کتب دینی و روایات آمده است. نقل بر این است که در این شب آرزوها و حاجات به خواست و صلاح پروردگار برآورده می‌شود.

انسان‌های آگاه از این ماه برای به عنوان مقدمه ای برای ورود شایسته به ماه رمضان استفاده کنند. همانطور که گفتیم یکی از راه های آن اعتکاف و مطالعه ادعیه مانند “مفاتیح الاجنان” و “اقبال الاعمال” است.

سخن آخر

در این پست به تاریخ دقیق اول ماه رجب در تقویم سال 1401 پرداختیم. همچنین به مهمترین مناسبت‌های این ماه قمری اشاره کردیم. با آشنایی با امور دینی توصیه شده برای این ماه می‌توانید هر چه بیشتر و بهتر از برکات آن بهره ببرید. اگر این مطلب را می‌پسندید می‌توانید آن را در سایر شبکه‌های اجتماعی به اشتراک بگذارید.

برای دیدن کل مطلب کلیک کنید

منبع مطلب : www.alamto.com

اول رجب کی هست

مذهبی

اول رجب کی هست | اول رجب چندمه | اول ماه رجب ۱۴۰۱ چه روزی است | ماه رجب کی شروع میشه

12 ماه پیش

اول رجب کی هست | اول رجب چندمه | اول ماه رجب ۱۴۰۱ چه روزی است | ماه رجب کی شروع میشه : اول ماه رجب کی است :

برای دیدن تاریخ دقیق شروع اول رجب کی هست | اول رجب چندمه | اول ماه رجب ۱۴۰۱ چه روزی است | ماه رجب کی شروع میشه 1401 به ادامه مطلب بروید.

تاریخ اول ماه رجب ۱۴۰۱ در تقویم شمسی در ایران برابر با روز پنجشنبه ۱۴ بهمن ۱۴۰۱ است که در تقویم میلادی برابر است با ۳ ماه فوریه سال ۲۰۲۲

ماه رجب هفتمین ماه در تقویم قمری است و یکی از ماه های حرام در اسلام محسوب می شود. در این ماه مناسبت های زیادی وجود دارد و اعمال خاصی در روز و شب ماه رجب توصیه شده است.

از پیامبر(ص) نقل است: “رجب ماه خداست، شعبان ماه من است و رمضان ماه مردم من است.” هم‌چنین: “هرکس یک روز در ماه رجب روزه بگیرد مانند آن است که یک ماه روزه گرفته است.” نخستین شب جمعه ماه رجب را لیلة الرغائب می‌گویند و اعمال و آدابی برای آن در روایات آمده است. سنت اعتکاف در روزهای ۱۳ تا ۱۵ این ماه، که به ایام البیض معروفند، انجام می‌شود.

زیارت معصومین به خصوص زیارت امام حسین(ع) در اول و وسط ماه (که به سبب غفلت مردم از فضیلت آن غفیله نام گرفته است) و نیز زیارت امام رضا (ع) و خواندن دعای یا من ارجوه در ماه رجب تاکید شده است.

مطالب مرتبط:

اول محرم چندمه ۱۴۰۱ | محرم چندمه مرداد است | محرم چندم شروع…

فصل پنجم سیب ممنوعه کی شروع میشه | فصل جدید سیب ممنوعه کی…

عید فطر کی هست ۱۴۰۱؟عید فطر امسال چه روزی است؟عید فطر چندمه

پایان تبلیغات انتخاباتی؟/سکوت تبلیغاتی کی شروع میشه؟/فرصت…

تاریخ روز زن ۱۴۰۱ چه روزی است چندمه | روز زن 1401 چه تاریخی…

برای دیدن کل مطلب کلیک کنید

منبع مطلب : iranchetor.com

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب