مجتبی واحدی

مجتبی واحدیمهدی

بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

مجتبی واحدی را از این سایت دریافت کنید.

مجتبی واحدی

مجتبی واحدی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

مجتبی واحدی

مصاحبه با صدای آمریکا

زاده ۵ شهریور ۱۳۴۳ (۵۷ سال)

قم، ایران

زمینه کاری روزنامه‌نگاری، فعالیت سیاسی

دانشگاه دانشگاه صنعتی شریف

مذهب اسلام شیعه وبگاه صفحه رسمی

سید مجتبی واحدی بُدلا (زادهٔ ۵ شهریور ۱۳۴۳ در قم)، مقاله‌نویس، تحلیل‌گر سیاسی و روزنامه‌نگار ایرانی است. او از سال ۱۳۷۹ تا دی ۱۳۸۸، سردبیری روزنامه آفتاب یزد را بر عهده داشته‌است.

واحدی همچنین مشاور سابق مهدی کروبی است و در سال ۱۳۹۱ از او جدا شد.[۱] از دیگر سوابق او، معاونت سابق وزارت دارایی از سال ۱۳۶۷ و مشاور رسانه‌ای و مطبوعاتی مهدی کروبی در مجلس ششم و انتخابات ریاست جمهوری ایران (۱۳۸۴) است.[۲][۳]مجتبی واحدی پس از حصر خانگی مهدی کروبی در بهمن ماه ۱۳۸۹، به عنوان سخنگو و مشاور ارشد مهدی کروبی در خارج از ایران در حمایت از جنبش سبز فعالیت می‌کرد.[۴] او در نگرش سیاسی خواستار جدایی دین از حکومت و سکولاریسم است.[۵]

فهرست

۱ زندگی شخصی ۲ فعالیت ۲.۱ جدایی از کروبی ۳ دیدگاه‌های سیاسی ۴ جستارهای وابسته ۵ پیوند به بیرون ۶ پانویس

زندگی شخصی[ویرایش]

مجتبی واحدی در ۵ شهریور ۱۳۴۳ در شهر قم به دنیا آمد و از ۳ سالگی در محله نارمک تهران ساکن شد. او در دبیرستان علوی تهران تحصیلات دورهٔ متوسطه خود را به پایان رسانید و در رشته مهندسی شیمی گرایش طراحی فرایندهای نفتی از دانشکده مهندسی شیمی دانشگاه صنعتی شریف فارغ‌التحصیل شد. مجتبی واحدی پس از انتخابات ریاست جمهوری ایران و خروج از ایران، در دی ۱۳۸۸ پس از ۱۰ سال سردبیری روزنامه آفتاب یزد، به دلیل جلوگیری از توقیف روزنامه، از سردبیری این روزنامه کناره‌گیری کرد. او در حال حاضر در ایالات متحده آمریکا زندگی می‌کند.[۶][۷]

فعالیت[ویرایش]

واحدی پس از اعتراضات جنبش سبز در ۲۵ بهمن ۱۳۸۹، با صدور بیانیه‌هایی به همراه شورای هماهنگی راه سبز امید و اردشیر امیرارجمند، خواستار حضور هواداران جنبش سبز در روزهای ۱ اسفند، ۱۰ اسفند، ۱۷ اسفند و ۲۴ اسفند ۱۳۸۹ در اعتراض به حصر خانگی رهبران جنبش سبز شد.[۴]

جدایی از کروبی[ویرایش]

واحدی در سال ۱۳۹۱ طی نامه‌ای «خداحافظی با استادم آقای کروبی» از مشاوره برای مهدی کروبی کناره‌گیری کرد. او در بخشی از این نامه، نوشته بود: «خبرهایی به من می‌رسید که نشان می‌داد شما اگر چه نظام مستبد حاکم بر ایران را نه اسلامی می‌دانید و نه نشانه‌ای از جمهوریت در آن سراغ دارید اما در عین حال، بر این باورید که جمهوری اسلامی با قرائت آیت‌الله خمینی، نسخه شفابخش برای ایران عزیز ماست.»[۸]

دیدگاه‌های سیاسی[ویرایش]

مجتبی واحدی معتقد است هرنوع قرائت از جمهوری اسلامی به ضرر ایران و اسلام است و به براندازی کامل نظام اعتقاد دارد.[۸][۱]

مجتبی واحدی در یکی از مصاحبه‌هایش با سایت خبرنگاران سبز، خواهان تحریم انتخابات و تعیین نوع حکومت از جانب مردم شد و مخالفتش با علی خامنه‌ای، قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران و ولایت فقیه را اعلام کرد. او در قسمت‌هایی از این مصاحبه می‌گوید:

همین رسانه‌ها چندی قبل نوشتند که آقای کروبی برای نوشتن توبه‌نامه آماده می‌شود. این حرف‌ها بی‌ربط است. من پیشتر هم گفتم اگر آقای کروبی بخواهند توبه کنند از همکاری‌یی که با آقای خامنه‌ای داشته‌اند و سکوتی که در برابر مظالم حکومت کرده‌اند توبه خواهند کرد. بنده شایعه عارضه قلبی ایشان را تکذیب می‌کنم. گاهی که چهار یا پنج روز هیچ‌کسی خبری از آقای کروبی و همسرش فاطمه کروبی نمی‌گیرد و این عزیزان با کمبود مواد غذایی در خانه مواجه می‌شوند.

بنده موافق نیستم که هدف جنبش سبز را به اجرای بی‌تنازل قانون اساسی خلاصه کنیم و معتقدم اتفاقاً آقای خامنه‌ای خیلی بیشتر از ما بر اجرای بدون تنازل قانون اساسی تأکید دارد به این دلیل که اختیاراتی که این قانون اساسی برای رهبری در نظر می‌گیرد همراه با تفسیرهایی که شورای نگهبان ارائه می‌دهد خیلی بیشتر از آزادی‌هایی است که ما بتوانیم از این قانون اساسی بدست بیاوریم و آقای کروبی اعلام کرده‌است که مردم باید نوع حکومت را تعیین کنند. فرض برگزاری انتخابات آزاد در جمهوری اسلامی بدون نظارت بین‌المللی را منتفی می‌دانم.

واقعیت این است که مشکل آقای خامنه‌ای با آقایان موسوی و کروبی مربوط به امروز و دیروز یا دو سال پیش نیست. آقای خامنه‌ای هنوز کینه ۲۶ سال پیش را دارد وقتی که در سال ۱۳۶۴ ایشان مجبور شد آقای موسوی را به عنوان نخست‌وزیر معرفی کند که در این معرفی و جلب حمایت روح‌الله خمینی از آقای موسوی، آقای کروبی نقش بسیار گسترده‌ای داشت. به سبب این کینه، ایشان هزینه‌های زیادی پرداخت کرده‌است و حاضر است پرداخت کند تا تحقیری که از سال ۱۳۶۴ تا ۱۳۶۸ در دوره دوم ریاست جمهوری اش تحمل کرد را جبران کند.

او هم چنین دربارهٔ زندانی شدن رهبران جنبش سبز می‌گوید:

در این بین، احمدی‌نژاد با تصور اینکه بعد از زندانی کردن رهبران جنبش سبز، موضع آقای خامنه‌ای در میان نیروهای سنتی، مذهبی‌ها، و نیروهای داخل و خارج کشور تضعیف شده‌است، کوشید که بیش از گذشته خودسری، خودنمایی و قدرت‌نمایی کند و سهم بیشتری از حکومت از آقای خامنه‌ای طلب کند که نتیجه‌اش به این درگیری انجامید و این درگیری تا حذف یکی از طرفین یعنی احمدی‌نژاد و خامنه‌ای ادامه خواهد یافت. این وقایع گاهی مستقیم و گاهی غیر مستقیم در اثر تحولات اخیر از جمله زندانی شدن آقایان کروبی و موسوی اتفاق افتاده‌است.

[۴]

از دیگر دیدگاه‌های او در رابطه با جنبش اعتراضی ایران، تشکیل تشکلی فراگیر موسوم به کنگره ملی است که در آن کلیه گروه‌ها، تشکل‌ها و کنشگران سیاسی در همه نحله‌های فکری حضور داشته باشند و با ائتلاف با یکدیگر در راستای جنبش اعتراضی فعالیت کنند.[۹][۱۰]

مجتبی واحدی در نگرش سیاسی خواستار منتفی شدن کامل دخالت دین در حکومت و سکولاریسم است.[۵]

جستارهای وابسته[ویرایش]

حصر خانگی میرحسین موسوی، زهرا رهنورد و مهدی کروبی

پیامدهای انتخابات ریاست جمهوری ایران (۱۳۸۸)

پیوند به بیرون[ویرایش]

وبگاه مجتبی واحدی

صفحه توئیتر مجتبی واحدی

پانویس[ویرایش]

برای دیدن کل مطلب کلیک کنید

منبع : fa.wikipedia.org

مجتبی واحدی؛ “کولی” فتنه ۸۸ و مرکب “کولی” ده صدای آمریکا/ از همنشینی کروبی تا کشف حجاب دخترش

درباره نفوذ دشمن به فضای رسانه ای کشور، گفتنی است که سابقه هشدارهای رهبرمعظم انقلاب نسبت به جدی بودن تهاجم و شبیخون فرهنگی دشمن به دو دهه قبل بازمی گردد.

۱۱:۴۸ - ۱۲ ارديبهشت ۱۳۹۲ ۴۳۶۴۲۶۶ نظر دادن اشتراک گذاری دانلود PDF

مجتبی واحدی؛ “کولی” فتنه ۸۸ و مرکب “کولی” ده صدای آمریکا/ از همنشینی کروبی تا کشف حجاب دخترش

درباره نفوذ دشمن به فضای رسانه ای کشور، گفتنی است که سابقه هشدارهای رهبرمعظم انقلاب نسبت به جدی بودن تهاجم و شبیخون فرهنگی دشمن به دو دهه قبل بازمی گردد.

به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران به نقل از مرصاد نیوز، رهبرمعظم انقلاب در مراسم باشکوه «گردهمایی جوانان عاشورایی» که با حضور پرشور و کم نظیر جوانان و نوجوانان در مصلای تهران برپا شده بود فرمودند:”متاسفانه همان دشمنی که به وسیله تبلیغات خود همتش این است که کشور را ساقط کند، امروز در داخل پایگاه پیدا کرده است. بعضی از مطبوعات پایگاه دشمن شده اند”

مجتبی واحدی در تلویزیون سلطنت طلب ها

سوژه خبری این هفته معرفی وطن فروشان تا انتخابات ریاست جمهوری مجتبی واحدی سردبیر سابق روزنامه آفتاب یزد است. وی مدتی تلاش کرد به صدای آمریکا نزدیک شود اما پس از ناکامی طی چند ماه اخیر به سلطنت طلبان و گروهک های برانداز تاریخ گذشته نزدیک شده و به عنوان عنصر درجه سوم در خدمت این گروه ها قرار گرفته است.

بدنبال انتشار خبر ارتباط رضا ربع پهلوی با یکی از سران فتنه منابع موثقی وجود دارد که واسطه ارتباط سران فتنه  با پسر شاه معدوم مجتبی واحدی بوده است.سید مجتبی واحدی متولد ۵ شهریور ۱۳۴۳ در شهر قم، اصلاح طلب و روزنامه نگار مشاور ارشد مهدی کروبی از سال ۱۳۶۱ تا ۱۳۶۶ رئیس دفتر مهدی کروبی بوده است و از سال ۱۳۷۹ تا دی ماه ۱۳۸۸ سردبیری روزنامه اصلاح طلب آفتاب یزد را بر عهده داشته است.

از دیگر سوابق او، معاونت وزارت دارایی از سال ۱۳۶۷ و مشاور رسانه ای و مطبوعاتی مهدی کروبی در مجلس ششم و انتخابات ریاست جمهوری ایران ۱۳۸۴ می باشد.مجتبی واحدی پس از حصر خانگی سران فتنه در بهمن ماه ۱۳۸۹، به عنوان سخنگو و مشاور ارشد مهدی کروبی در خارج از ایران در حمایت از فتنه سبز فعال شد.

او هم چنین پس از اغتشاشات فتنه گران در ۲۵ بهمن ۱۳۸۹، با صدور بیانیه هایی به همراه شورای هماهنگی راه سبز امید و اردشیر امیرارجمند مشاور میر حسین موسوی، خواستار حضور هواداران فتنه سبز در اعتراض به حصر خانگی سران فتنه شد که در این حرکت ناکام ماند.عملکرد یک بام و دو هوای او باعث شد در بین ضد انقلاب به عنوان نفوذی دستگاه های امنیتی شناخته و مشهور شود.

یکی از وبلاگ نویسان اصلاح طلب در وبلاگش نوشت:یادم نمی رود که در رسانه های اصلاح طلب به این آقای "مجتبی واحدی” سردبیر سابق روزنامه ی آفتاب یزد چقدر بها دادیم و مطرحش کردیم ، به خدا هیچ تصور نمی کردم روزی در استودیوی تلویزیون صدای آمریکا و در کنار عوامل سیا بنشیند و پیش آنها درد دل کند.واحدی اینقدر بزدل بود که تا وقتی سردبیر آفتاب یزد بود با یک ادبیاتی حرف می زد و حالا که چند ماهی بیشتر از کنار گذاشتنش نگذشته کاملا ادبیاتش آن ور آبی شده است.

چرا اینگونه است؟ چرا آب فرنگ اینقدر زود به برخی آدمها می سازد ولی برخی که سالها در آن سوی آبها زندگی کرده اند حاضر به کولی دان به صدای آمریکا نمی شوند؟

مجتبی واحدی در تلویزیون ضد انقلاب صدای آمریکا

عطیه واحدی دختر بی حجاب مجتبی واحدی

مجتبی واحدی در کنار یکی از سران فتنه

مجتبی واحدی در جلسه ضد انقلاب خارج از کشور

باشگاه خبرنگاران جوان وب‌گردی وبگردی

برای دیدن کل مطلب کلیک کنید

منبع : www.yjc.news

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب